Kompozitní bazén: DIY instalace + recenze majitelů

Kompozitní bazény jsou bazény ze skleněných vláken s přidáním speciálních komponent. Jednou z charakteristických vlastností konstrukcí z kompozitních materiálů je možnost jejich použití nejen jako sezónní konstrukce, ale také pro celoroční použití s ​​krytinou pro zimní období.

Vlastnosti kompozitních bazénů

Kompozitní sloučeniny zahrnují výrobky polymerního typu vyztužené ultra silnými syntetickými vlákny. Síla poskytovaná takovými látkami umožňuje vytvořit slitinu, která vydrží tlak kapaliny i v kompozitních strukturách s velkými rozměry.

To ovlivňuje skutečnost, že výrobci uvádějí záruční dobu na výrobky do 15–20 let. Avšak se zárukou vynikajících pevnostních charakteristik konstrukce nemohou výrobci ručit za zachování jejího původního vzhledu. Stejně jako indikátory pružnosti budovy se mění pod vlivem ultrafialového záření, teplot, chemických sloučenin.

Tento typ slitiny podle odborníků umožňuje nejen poskytnout dostatečné charakteristiky pevnosti a trvanlivosti s pečlivým přístupem k produktu, ale také umožňuje výrobcům experimentovat s tvarem a odstíny produktů. Jiní tvrdí, že neexistuje více než 5–6 druhů tvarů a tónů složených struktur. Podle jejich názoru je to způsobeno nedostatečným počtem typů slitin tohoto typu a potřebou výroby pro zavedení nové formy drahé matrice, což zvyšuje náklady na produkt pro kupujícího.

Jaký je rozdíl mezi složeným fondem a polypropylenem

Před instalací kompozitního bazénu v domě letní obyvatelé porovnávají tento typ bazénu s polypropylenovými výrobky, které mají nejmenší výkon a jsou konkurenty na trhu. Stojí za to vzít v úvahu konstrukční vlastnosti a nuance provozu obou odrůd:

 1. Bazény vyrobené z polypropylenu vyžadují povinné betonování, při kterém je rychlost práce omezena možností pokládky pouze 20–30 cm betonu denně.
 2. Na rozdíl od kompozitních bazénů nejsou polypropylenové struktury vyrobeny z pevného materiálu, ale sestávají z velkého počtu vzájemně propojených plechů.
 3. Běžné polypropylenové struktury mají tloušťku pouze 5 mm.
  Důležité! Při vystavení teplotním extrémům často dochází k poškození kompozitního bazénu, který je téměř nemožné opravit.
 4. Struktury vyrobené z polypropylenu mají jeden odstín - tmavě modrou barvu, zatímco struktury vyrobené z kompozitních materiálů mají minimálně 5-6 barevných variací.

Kompozice na bázi kompozitu během výroby mohou být naplněny drobky ze světelných materiálů, které kromě příjemné záře poskytnou možnost dalšího ohřevu vody.

Odborníci zdůrazňují, že kompozitní bazény zobrazené na fotografii níže jsou ve všech technických vlastnostech lepší než polypropylenové struktury. Takové zařízení však má mírně vyšší cenu, která se podle odborníků a uživatelů vyplácí s vysokou spolehlivostí a absencí problémů s instalací a provozem po dlouhou dobu.

Výhody a nevýhody kompozitních bazénů

Popularita produktů vyrobených z kompozitních kompozic je způsobena řadou jejich výhod, mezi něž patří odborníci:

 1. Pevnost materiálu je 10krát vyšší než u betonových konstrukcí.
 2. Výrobek je vyroben z monolitu a je podroben kontrole ve všech fázích výrobního cyklu; při pečlivém přístupu může životnost takové nádoby dosáhnout 50 let.
 3. Atraktivní vzhled, velké množství tvarů a barev, které umožňují použití v různých interiérech.
 4. Nízká hmotnost, což umožňuje obyvatelům letního prostředí instalovat zařízení samostatně.
 5. Nízké náklady na nákup, instalaci a údržbu bazénu ve srovnání s betonovými konstrukcemi.
 6. Vlastnosti složení, které umožňují menší znečištění kompozitních bazénů, a tedy méně časté čištění.
 7. Snadná údržba, dosažená použitím složek ve složení materiálu, které zabraňují vzhledu a reprodukci mikroorganismů a mykotických struktur.
 8. Těsnost bazénové vany vyrobené z kompozitu, dosažená vyrobením z jednoho kusu.

Kromě toho lze v případě potřeby kompozitní bazén demontovat a nainstalovat na nové místo. Spolu s uvedenými výhodami však odborníci také jmenují řadu nevýhod těchto fondů, včetně:

 1. Nemožnost instalace kompozitního bazénu v místech lokalizace elektrické energie, vzduchu a podzemních plynových komunikací.
 2. Při vypouštění kvůli čištění nebo výměně kapaliny může bazén plavat.
 3. Přítomnost deformací a ohybu tvaru bazénu, což zase způsobuje potíže (vznik trhlin) s uspořádáním opláštění v oblasti obtokové zóny umístěné po obvodu složeného bazénu.
 4. Neschopnost podepřít misku bazénu, když je instalována na povrchu jiných konstrukcí, což zase způsobí změnu tvaru a velikosti mísy, jejíž deformace vedou ke zničení základních desek.
 5. Vysoká doba (až 4–5 týdnů) a pracnost instalačních prací.
 6. Potřeba použít speciální dopravu pro dodávku a instalaci hotového výrobku, což zvyšuje jeho náklady pro kupujícího.
 7. Nízká udržovatelnost a vysoké náklady na restaurátorské práce.

Navzdory uvedeným nevýhodám si kompozitní bazény dokázaly získat svou mezeru na trhu a pevně si udržet své pozice díky výrobě vysoce kvalitních a trvanlivých produktů.

Typy bazénů z kompozitních materiálů

Z různých typů a velikostí odborníci rozlišují produkty, které mají oválné, obdélníkové tvary, složené kulaté bazény a struktury se složitou konfigurací. Mísy takového vybavení mohou být vyrobeny v různých barvách, například modré, nazelenalé, hnědo-smaragdové a další.

Mezi dobře známá řešení odborníci nazývají použití pokročilé technologie NOVA barvy, což vám umožňuje dosáhnout holografického efektu pomocí nové barevné palety.Další možností je použití jedinečných barevných odstínů s barvami 3D Bi-Luminite, které pomocí vrstvení pomáhají dosáhnout různých indexů lomu a reflexe.

Hodnocení nejlepších kompozitních fondů

Pro zajištění dlouhé životnosti bazénu je nutné nakupovat výrobky nabízené výrobci kompozitních bazénů v Rusku a blízkém zahraničí za použití vysoce kvalitních materiálů. Takové konstrukce poskytují uživatelům bezpečný provoz, vysokou pevnost, dlouhou životnost, která pouze podle záruky výrobce je asi 20 let. Mezi nejoblíbenější výrobce nabízející zákazníkům vysoce kvalitní výrobky patří odborníci:

 1. Zařízení "Eri" od běloruské společnosti Composit Group, které se vyznačuje příznivým poměrem mezi náklady na výrobky a jejich kvalitou.
 2. Kompozitní bazény Toba vyráběné litevskou společností Luxe Pools. Kromě zajištění požadované tloušťky produktu a jeho izolace věnuje výrobce kvůli snadnému použití zvýšenou pozornost ergonomickým parametrům zařízení.
 3. Model Minipool, vyráběný moskevskou společností San Juan, se vyznačuje řadou tvarů a barev, jejichž společným rysem je praktičnost a absence izolace. Tyto výrobky se vyznačují vysokými ukazateli síly a mají průměrné náklady na trhu.
 4. Zařízení "Victoria", "Grenada", "Rhodes Elite", vyrobené petrohradskou firmou Admiral Pools, se vyznačuje nízkými cenami a širokou škálou produktů. Tato společnost vyrábí bazény o hloubce 2,5 ma délce až 14 m.
 5. Hodnocení kompozitních bazénů zahrnuje také produkty vyrobené společností Compass Pools (Krasnodar). Nabízejí spotřebitelům vybavení „Riverina“, „X-Trainer“, „Brilliant“, jejichž charakteristickými rysy jsou atraktivní vzhled a vysoký ergonomický design.

Při výběru z uvedených modelů dávají zákazníci přednost variantě, která nejlépe vyhovuje provozním podmínkám, účelu fondu a dostupným materiálovým možnostem.

Instalace kompozitního bazénu pro vlastní potřebu

Před instalací konstrukce se doporučuje prostudovat dostupné způsoby instalace bazénů z kompozitních materiálů. Mezi ně patří odborníci:

 • instalace zařízení uvnitř kapitálové budovy;
 • spouštění do připravené jámy s částečným prohloubením;
 • instalace v misce z kompozitu nebo betonu, umístěné na povrchu;
 • instalace na plochu umístěnou uvnitř uzavřeného pavilonu;
 • instalace s provedením betonového obrubníku;
 • instalace na povrch v jedné rovině se zemnicí linkou.

Při instalaci bazénu z kompozitních materiálů je nutné splnit řadu požadavků týkajících se bezpečnosti konstrukce.

Důležité! Při výběru umístění pro umístění budovy je třeba mít na paměti, že doporučená vzdálenost od nejbližších budov by měla být alespoň 2 m, a v případě instalace kompozitního bazénu v blízkosti nově postaveného bytu by měla být 1,5-2krát vyšší než uvedená hodnota.

Instalace kompozitního bazénu v zemi na ulici

Poté, co jste se rozhodli samostatně nainstalovat kompozitní fond na svůj web, musíte připravit prostor pro instalaci. K tomu musíte pomocí rypadla vykopat jámu pro dané rozměry konstrukce s mírným sklonem, jehož délka nohy by neměla přesáhnout 50 cm.

Parametry jámy pro uspořádání činí o 15-20 cm větší hloubku mísy pro uspořádání polštáře z písku a drceného kamene. Šířka jámy je určena ukazateli zamrznutí půdy a stupněm zvedání v regionu, lze ji v závislosti na nich zvýšit o 50–150 cm ve srovnání s celkovými rozměry bazénu pro každou jeho stranu.

Poté je nutné položit vodovodní komunikaci a zajistit, aby byla kapalina při výměně vypuštěna. Sekvence akcí při instalaci složeného fondu vlastníma rukama zahrnuje provádění takových postupů, jako jsou:

 • zasypání dna jámy drceným kamenem a pískem;
 • umístění pouzdra v místě instalace pomocí improvizovaných prostředků nebo speciálního vybavení;
  Důležité! Bazény vyrobené z kompozitních materiálů lze instalovat po obvodu nádrže na základnu vyrobenou z kovu nebo dřeva.

 • připojení zařízení, které zajišťuje odtok kapaliny během údržby a plnění mísy;
 • zasypání vzdálenosti mezi stěnou jámy a tělem mísy po celém obvodu konstrukce pomocí drceného kamene se současným pěchováním;
 • design ve formě betonového pásu, provedený po obvodu zakopaného kompozitního bazénu pro letní chatu.

Instalace kompozitního bazénu v domě

Instalace složeného bazénu, prováděná uvnitř obydlí, má řadu funkcí, včetně použití sekcí, velikost musí odpovídat šířce dveří. Instalaci konstrukce lze provést podle výše popsané technologie při stavbě budovy nebo po jejím dokončení.

Jáma se vyrábí po určení nulové značky, která je vázána na stávající oblasti. Samotná instalace bazénu z kompozitních materiálů zahrnuje instalaci zapuštěných částí s položením vodovodního potrubí v samostatné místnosti a instalaci mísy. Poté se provede uspořádání technické místnosti a uvedení do provozu.

Potřebuji uzemnění pro kompozitní bazén

Vzhledem k tomu, že skleněné vlákno není klasifikováno jako materiál s vlastnostmi vodičů, můžete to udělat bez instalace uzemnění. Pravidla elektrické bezpečnosti však vyžadují použití čerpadel, čistíren odpadních vod a jiného elektrického zařízení, aby byla zajištěna bezpečnost jejich provozu. Tento požadavek je obzvláště důležitý s ohledem na použití kovových dílů, jako jsou zábradlí a schody. Na základě úvah o zajištění bezpečného provozu zařízení je tedy uzemnění předpokladem pro zahájení používání zařízení.

Provoz a údržba kompozitního fondu

Údržba bazénů jakéhokoli typu zajišťuje pravidelné čištění dna konstrukce pomocí vodního vysavače, výměnu filtračních vložek a čištění kapaliny pomocí speciálních prostředků.

Kapacita použité filtrační jednotky by měla umožnit průchod celého objemu kapaliny naplňující směsný bazén po dobu 5-6 hodin. V závislosti na teplotě kapaliny je nutné ji během dne 2-3krát vyčistit. Takže při teplotě pod 24 ° C musí být veškerá kapalina dvakrát filtrována, zatímco při teplotě vyšší než 30 ° C je celá kapalina, která plní směsný bazén, třikrát vyčištěna.

Návod k použití definuje metody a názvosloví chemikálií pro dezinfekci vody, opatření zaměřená na prevenci zhoršování kvality vody ve venkovních kompozitních bazénech pro chaty.

Spolu s čištěním vody pomocí chemikálií v bazénu má velký význam mechanické čištění pomocí filtrační jednotky. Samostatně odborníci zdůrazňují specifika kompozitních přepadových van, ve kterých dochází k filtraci, když je kapalina nalita do speciální nádoby skrz stranu konstrukce.

Důležité! Pro zajištění pohodlného provozu kompozitního bazénu, bezpečného pro kovové části i sliznice a lidskou pokožku, se doporučuje snížit hodnotu kyselosti na pH = 7,0-7,4.

Oprava kompozitní mísy u bazénu

Potřeba oprav může nastat, když je konstrukce nesprávně namontována, instalace je provedena s výměnou součástí nebo pokud jsou porušena doporučení předepsaná výrobcem. Kromě toho na trhu někdy najdete padělky dětských kompozitních bazénů známých společností, v souvislosti s nimiž se doporučuje koupit bazén od důvěryhodných společností nebo distributorů, kteří mají přímé spojení s výrobcem.

Aby se zabránilo nákladům spojeným s obnovením funkčnosti složeného fondu, odborníci doporučují:

 1. Při instalaci produktu postupujte přesně podle pokynů výrobce.
 2. Zabraňte předčasnému odtoku kapaliny z bazénu a včas zorganizujte odvodňovací systém s vysokou hladinou podzemní vody.
 3. Při instalaci kompozitního bazénu na vyluhovanou půdu nebo zasypání půdy je před instalací nutné připravit pro něj železobetonovou desku o tloušťce nejméně 20 cm.

Pokud je mísa poškozená, musí být bazén rychle vyprázdněn a reklamace musí být podána u dodavatele produktu. Je nutné popsat vlastnosti poškození, přiložit fotografie.

Závěr

Kompozitní bazény jsou pohodlné a odolné konstrukce. Pro jejich dlouhodobý provoz je však nutné zajistit správnou instalaci a používání produktu. Mezi důležité funkce týkající se specifik instalace, odborníci nazývají přípravu místa pro strukturu. Kompozitní bazény oprávněně obsadily svůj výklenek, který kombinuje odolnost, snadnou údržbu a krásný vzhled.

Recenze vlastníků složených fondů

Igor Klimenko, 35 let, Kaluga
Musel se vypořádat s pohybem složeného bazénu. Slyšel jsem o možnosti odstranění bazénu při přemisťování a instalaci na nové místo, ale byl jsem velmi překvapen, když jsem to viděl na vlastní oči.
Elena Ignatova, 41 let, Petrohrad
Nainstalovali jsme takový bazén v našem venkovském domě, design je snadno použitelný a, řeknu více, někdy nechci ani opustit venkovský dům!
Gennadij Nikolaenko, 29 let, Rjazaň
Bazén vyrobený z kompozitních materiálů dobře zapadá do okolní krajiny, vypadá krásně a esteticky. Dalším bonusem je přítomnost pohodlných kroků pro sestup do vody. Po zakoupení a instalaci bazénu na nás večer večer příjemně zapůsobila krása složeného bazénu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce