Jak chovat prasata v zimě

V zimě prase miluje vyběhnout do sněhu, bláznivé, strkat nos do sněhu. Takové procházky jsou však krátkodobé, nepřijatelné pro všechna plemena. Pokud se otázka jako celek týká chovu zvířat v chladu, pak je zde třeba vzít v úvahu mnoho nuancí.

Lze chovat prasata venku v zimě

Teoreticky je většina domácích plemen přizpůsobena chladnému podnebí. Dospělá prasata snášejí mráz, mohou se dokonce zavrtat do sněhu. Na území Ruské federace se praktikuje chov prasat za studena. Tato technologie je však použitelná na výkrm prasat. Prasnice a kojenci potřebují teplou stodolu.

Téměř ve všech oblastech Ruska, s výjimkou severních oblastí, klimatické podmínky umožňují chovat prasata plemene odolného vůči chladu v chladném kotci. Aby zvířata snadno přežila zimu, musíte jim zajistit pohodlí. Vstup do studeného pera je pokryt plachtou nebo jiným hustým materiálem. Clona se uzavře od průvanu a sníží ztrátu tepla generovaného samotnými prasaty.

Důležité! Obzvláště nebezpečný je průvan pro prasata v zimě. Zvířata mohou chytit zápal plic.

Je dobré zvednout podlahu studeného vepřového kotce nad zem. Konstrukce je instalována na sloupovém základu nebo jsou podpěry vyrobeny ze železničních pražců. Vyvýšené prasátko nebude zaplavovat taveninu, déšť a podzemní vodu. Podlaha a ložní prádlo zůstanou vždy suché. Inteligentní řešení mohou pomoci snížit pravděpodobnost průvanu. Pokud jsou stěny prasátka sestaveny z desek, jsou všechny spoje maximálně utěsněny. Vchod je vyříznut ze strany, ze které vítr fouká méně často. Střecha je vybavena s ohledem na těsné uchycení k horní části stěn. Cez trhliny zanechané průvanem bude foukat sníh a déšť.

Složitost eliminace negativních důsledků závisí na umístění ohrady, složení půdy na místě. Například jílovité půdy dobře neabsorbují vlhkost. Voda na povrchu stagnuje. Pokud na takovou půdu vložíte pero pro prasata a dokonce si vyberete spodní část stanoviště, bude se po celý rok tvořit trvalé bahno.

Jakou teplotu odolávají prasata venku v zimě?

Pokud charakterizujeme zvířata obecně, pak je nemožné přesně odpovědět na otázku minimálních nízkých teplot. Každé plemeno je přizpůsobeno konkrétním podmínkám. Pokud jsou prasata chována po dlouhou dobu v drsných podmínkách, pak každá následující generace dostane aklimatizaci. Aby chov prasat v zimě přinesl pozitivní výsledek, při výběru plemene se bere v úvahu, jakou minimální teplotu mohou zvířata odolat.

Následující plemena prasat jsou považována za nejvíce odolná vůči chladu:

 • Maďarská mangalica;
 • Severní bělošský;
 • Oxford Sandy;
 • Sibiřský-severní;
 • Černoši.

Dobré výsledky jsou získány od prasat skvrnitých Berkshire, Breit a Gloucester.

Vlastnosti chovu prasat venku v zimě

Pokud se rozhodnete chovat prasata v zimě v chladu, nestačí si vybrat správné plemeno. O zvířata se musí řádně starat:

 • Správná výživa zvyšuje odolnost těla vůči chladnému počasí. Prasata dostávají krmivo bohaté na minerály a další živiny.
 • U prasat různého věku je zajištěn požadovaný teplotní režim.Prasnicím s mladými zvířaty jsou přiřazeny oddělené místnosti, jsou instalována ohřívače, například červená lampa.
 • Bez ohledu na věk jsou prasata v zimě maximálně chráněna před průvanem.

Děti narozené v zimě mají slabou imunitu. Snaží se prasata očkovat dříve, aby je ochránili před nemocemi.

Jak chovat prasata v chlívě v zimě

Právem je chlívek považován za nejlepší místo pro uchování selat doma v zimě, protože budova 100% chrání zvířata před srážkami a dalšími negativními faktory. V interiéru je pro člověka snazší kontrolovat podmínky pro prasata a v případě potřeby je měnit. Pokud se obsah odehrává v chlívě, musí být zajištěna otevřená chůze. Prasata potřebují místo, aby se bavili.

S nástupem chladného počasí zvířata utrácejí více energie za přirozené vytápění a doplňují ji vylepšenou výživou. Když však prasata konzumují krmivo, tuk se silně ukládá. Tato vlastnost přímo souvisí s účelem chovu hospodářských zvířat a úpravy chléva. Pokud jsou prasata chována na sádle, pak musí být chlév malý, který prasatům zajistí minimální pohyblivost. Masná plemena by neměla ukládat velké množství tuku. Prasata v zimě potřebují prostorné prasátko s procházkou. Hravá zvířata budou spalovat tuky.

Obtížností chovu prasat v zimě je další práce s podestýlkou. Zvířata dobře rostou a nebolí, pokud jsou udržována v suchu a čistotě. Prasata jsou však nedbalá. Majitel bude často muset v zimě vyměnit stelivo v chlívě.

Rada! Moderní hluboké podestýlky s prospěšnými bakteriemi usnadňují chov prasat uvnitř. Mikroorganismy, které recyklují organický odpad, navíc vytvářejí teplo, které je v zimě přídavným ohřevem studeného prasete.

Suchá prasata a čistý vzduch uvnitř prasnice jsou podporovány přirozeným větráním. Vzduchové kanály jsou vyvedeny na ulici, ale musí být vybaveny regulačními tlumiči. Mechanismus vám umožní kontrolovat výměnu vzduchu, snižovat tepelné ztráty v zimě.

Ve videu obsah prasat na hlubokém podestýlce:

Jaká teplota by měla být v chlívku v zimě

Teplotní režim v zimě je udržován odlišně pro každý věk prasat. U dospělých a mladých zvířat starších než 165 dnů je optimální udržovat od + 8 do + 15 oC. U mladých prasat je teplota v chovu prasat příznivá v rozmezí od + 14 do + 20 oC. Prasnice s novorozenci se udržují na teplotě od + 20 do + 23 oZ.

Jak krmit prasata v zimě

Po 15 dnech od okamžiku narození jsou do stravy kojenců zavedeny doplňkové potraviny. Mládež dostává:

 • Bramborová kaše. Jídlo je podáváno mírně teplé, v malých dávkách, aby zbytky v korytě nekysly. Bramborová kaše je smíchána s krmnými koncentráty, které zvyšují obsah kalorií v potravinách.
 • K doplnění vitamínů dostávají děti nakrájenou červenou mrkev, sušené kopřivy. K pití použijte seno, ovesné mléko.
 • Kojené vepřové mléko je chudé na železo. Mládež dostává injekce, aby ji doplnila. Do jídla se přidává kostní moučka, drcená křída, rybí olej.
 • Krmení mladých zvířat rostoucích bez prasnice se provádí náhradami plnotučného mléka. Musíte se však řídit normou. Pokud se mladá prasata přejídají, hrozí gastrointestinální onemocnění.

V zimě jsou dospělá prasata krmena krmivem obohaceným o minerály, vitamíny a živiny. Do stravy se zavádí zelenina, seno, obiloviny.

Vlastnosti porodu v zimě

Pokud je prase kojeno a teplota ve stodole je pod bodem mrazu, stelivo i samotná prasnice uhynou. Chlad je hlavní hrozbou pro dospělé zvíře z vemene. U prasnic se vyvine mastitida v mrazu a na vlhkém podestýlce. Nemoc u prasete je obtížné léčit, je snazší nechat zvíře jít na porážku.

Před porodem a po porodu by neměla být prasnice v zimě povolena na procházku ve studeném kotci. Novorozenci mají dostatek suchého povlečení.Nápoj se podává pouze teplý, sleduje se čistota napájecích misek a podavačů. Prasnici se podává pouze vysoce kvalitní krmivo. Kromě toho splňují dietní normu. Vývoj mláďat závisí na správném krmení prasete, protože vše, co matka snědla, se předává dětem s mlékem.

Těhotná prasnice se podává:

 • ne shnilý odpad ze zeleniny, ovoce;
 • suché listí ovocných stromů, křída, popel ze dřeva;
 • krmivo obsahující bílkoviny;
 • koncentráty.

Prasečí jídlo by mělo být čerstvé, ne kyselé.

Teplota je neustále sledována. K ohřevu patří červené žárovky, infračervené ohřívače a další zařízení.

Vietnamská plemena prasat jsou nyní populární v mnoha domácnostech. Zvířata nejsou pro zimní péči rozmarná a nenáročná. Péče o prasata je podobná. Těhotná prasnice má teplo. Chcete-li chovat malá selata v zimě, hodně podestýlky se nalije do teplého kotce. Mladá zvířata jsou propíchnuta přípravky obsahujícími železo. Užitečné přísady do krmiva jsou rybí tuk, kostní moučka, křída. Vietnamská prasata dostávají uhlí, aby se kousla, nasypané seno se nalije do krmítek. Selata se krmí v zimě třikrát denně.

Rada! Dobrá přísada do krmiva Vietnamská prasata působí fosforečnan vápenatý.

Jak chovat selata v zimě v chladírně

Mít studenou stodolu je lepší než chovat prasata venku, ale prostory musí být připraveny. Soulad se samotnou technologií je důležitý. Hangár je pro prasata často přístřeškem. Konstrukci tvoří rám, kde je markýza nejjednodušším úkrytem. Tato technologie chovu prasat má mnoho příznivců i odpůrců. Plusem je jednoduchost designu, minimální náklady na jeho konstrukci. Nevýhodou je vysoká spotřeba krmiva. Ve studené boudě tráví prasata spoustu energie na vytápění a doplňují ji pomocí kalorického jídla.

Bez ohledu na to, jak dobře je markýza napnutá, tepelné ztráty budou obrovské. Silná vrstva podestýlky působí jako ohřev prasat. Mění se 3-4krát za měsíc. Se zvýšeným krmením prasat se však zvyšuje množství organického odpadu. Podestýlka se rychleji ucpává hnojem, uvnitř se chovají červi a nebezpečné mikroorganismy. Když zvířata jedí nebo úklid ve hmotě, paraziti vstupují do těla. Vyskytují se infekční a plísňové choroby prasat. Nepoužívejte biologickou podestýlku ve studené stodole. Užitečné bakterie jednoduše zahynou v chladu.

Stavba chladné stodoly snižuje náklady, ale zvyšuje náklady na práci při péči o prasata. Prasnice a mladá zvířata nelze chovat v hangárech, potřebují teplo. Podle farmářů, kteří tuto technologii vyzkoušeli, jsou však prasata chovaná ve studené stodole tvrdší. Tělo zvířat odolává nebezpečným chorobám.

Jak udržovat selata v teple ve studené stodole

Nejprve je pohodlí prasat v zimě uvnitř chladné stodoly zajištěno odstraněním průvanu. Zanechání mezer je nepřijatelné. U digestoře vybavte přirozené větrání.

Na podlaze dostávají zvířata v zimě teplo ze silné vrstvy podestýlky. Probíhající proces hnijící organické hmoty je pro prasata z hlediska hygieny negativní, má však své výhody. Hnilobné mikroorganismy podobně generují teplo, které je dalším ohřevem.

Pokud mají být chovány prasnice a mladá zvířata, jsou do studeného hangáru umístěny speciální domy. Prasata jsou vybavena elektrickým ohřevem. K domům jsou připevněny odnímatelné klece, které pomáhají krmit mláďata.

Závěr

Prase by mělo být v zimě chováno v pohodlném prostředí, i když je plemeno odolné vůči chladu. Porušení technologie povede k nadměrné spotřebě krmiva, přičemž dojde k slabému nárůstu.

Komentáře (1)
 1. Prasátka se otřásají a zabalí do sena, mohou si zvyknout na studenou stodolu

  20.02.2021 v 02:02
  Natálie
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce