Jak si vyrobit teplý psí dům s vlastními rukama

Stavba boudy je snadná. Nejčastěji majitel vyrazí krabici z desky, vyřízne otvor a chovatelská stanice je připravena. Pro letní období bude takový dům samozřejmě vyhovovat čtyřnohému příteli, ale v zimě v něm bude zima. Dnes se podíváme na to, jak udělat pro psa teplou boudu, ve které zvíře nezamrzne ani při silných mrazech.

Výpočet rozměrů psí boudy

Fotografie ukazuje příklad rozměrů stánku a šachty pro různá plemena psů. Při výrobě psí boudy můžete použít rozměry z tabulky nebo provést vlastní výpočty.

Důležité! Dům pro psa nemůžete postavit náhodně. Pokud se ukáže, že je příliš velký, bude psovi v zimě zima. Uvnitř stísněné kabiny se pes nebude moci otočit.

Výška chovatelské stanice je dána růstem psa v kohoutku a je přidáno dalších 15 cm. Zásoba je potřebná pro zimní podestýlku a zvíře najednou doroste. Hloubka stánku se rovná délce ležícího psa s nataženými tlapami před ním. Měří se mezi špičkami tlap a ocasu a k výsledku se přidá 15 cm.

Výpočet šířky domu závisí na jeho konstrukci. Pokud se kabina skládá z jednoho oddílu, vypočítá se jeho šířka podle stejného principu jako hloubka. Pes by měl pohodlně ležet i přes chovatelskou stanici. V severních oblastech s dlouhými, drsnými zimami je rozumné postavit dům se dvěma oddíly. Místo na spaní je uspořádáno ve druhém oddělení od šachty. Zde bude pes v zimě spát. Rozměry spacího oddílu se vypočítají pomocí příkladů, které již byly uvedeny pro určení šířky a hloubky kabiny. Tambur se provádí před spacím prostorem. Jeho velikost se volí libovolně podle stavby psa. Zvíře musí volně vstoupit a opustit dům.

Rada! Někdy je zimní bouda postavena s předsíní větší než spací komora. Zde pes bude moci v létě spát a dívat se skrz otvor na vše, co se děje na dvoře.

Je důležité, aby pes správně uspořádal otvor v chovatelské stanici. Vyřezává se do obdélníkového nebo oválného tvaru, který se počítá z výšky v kohoutku zvířete a přidává 10 cm. Šířka otvoru je o 8 cm větší než šířka hrudníku psa.

Vypracujeme výkres zimního stánku s předsíní

Konstrukce chovatelské stanice je jednoduchá a sotva pro ni musíte vytvářet výkresy. Na úvod je na fotografii představeného schématu ukázka chovatelské stanice se dvěma oddíly a skládací střechou.

Pokud se přesto rozhodnete postavit boudu podle výkresu, je to považováno pouze za plus. Diagram vám pomůže přesněji určit velikost a tvar domu.

Několik užitečných tipů vám pomůže správně navrhnout výkres:

 • Vnitřní prostor chovatelské stanice by měl být pro psa dostatečný pro volné nasazení a pohodlný spánek. Je třeba si uvědomit, že mladé štěně v průběhu času vyroste a bude potřebovat více prostoru.
 • Pro stavbu teplé chovatelské stanice je lepší brát pouze desky. Dřevo dobře udržuje teplo, snadno se zpracovává a je také neškodné pro psa.
 • V severních oblastech je stále nutné dát přednost stánku se dvěma oddíly. Při navrhování konstrukce jsou k dispozici dvojité stěny, mezi nimiž je ponechán prostor pro pokládku izolace.
 • Alternativně může být uvnitř ohrady postavena hřejivá bouda pro psy. K takovým řešením se uchylují majitelé, kteří si pořídili velkého psa, který není na řetězu.
 • Ve fázi vývoje výkresu pro stánek jsou určeny tvarem střechy.Pro velkou psí boudu je lepší udělat příklopnou otevíratelnou střechu. V létě na něm pes bude ležet. Sedlová střecha zvětšuje prostor chovatelské stanice, proto je lepší ji postavit na malém domku.
Důležité! Sedlová střecha je pohodlná, ale kabina je těžší. Konstrukce s jedním sklonem je lehčí, ale zmenšuje volný prostor uvnitř chovatelské stanice.

Vypracování výkresu s přihlédnutím ke všem nuancím bude možné zajistit všechny malé věci a izolovaná psí bouda se stane pohodlným domovem.

Proces výroby dřevěných stánků

Po vyřešení přípravných otázek je tedy čas začít vyrábět psí boudu:

 • Jakýkoli stánek pro psy pro kutily se začíná vyrábět z montáže rámu. Pro tyto účely budete potřebovat lištu s průřezem 50x50 mm. Můžete si vzít polotovary o 10 mm silnější nebo tenčí. Na tom se nic významně nezmění. Z polotovarů nařezaných na velikost je sestaven rám spodní části psí boudy. Měli byste dostat obdélníkový rám. U velkého psa je lepší vyztužit rám pomocí dalších propojek, aby se dno neohlo. Hotový rám je nahoře opláštěn deskou o tloušťce 30 mm.
 • Podlaha psí boudy je připravená, postupujeme ke stěnám. Svislé regály jsou připevněny z podobné lišty z rohů dna. Na přední stěně šachty jsou umístěny dva další prvky. Pokud je chovatelská stanice navržena pro dvě komory, bude uvnitř přepážka s dalším přístupovým otvorem. Pro něj budete muset nainstalovat další dva stojany. Shora jsou regály propojeny lištou. Výsledný rám bude základem střechy chovatelské stanice.
 • Hotový rám je opláštěn deskou nebo dřevěnou šindelem a tyče musí zůstat uvnitř domu. Budou stále zapotřebí, když jsou stěny obloženy izolací. V této fázi se z desky přibije vnitřní přepážka a okamžitě se vyřízne otvor elektrickou skládačkou na dvou stěnách.
 • Střešní konstrukce teplého domu se liší od obvyklé studené konstrukce. Dokonce i v případě štítové verze budete muset obětovat vnitřní prostor instalací stropu uvnitř chovatelské stanice. K hornímu pásku rámových regálů je tedy kousek překližky připevněn těsně pod spodní částí rámu. To bude strop. Na překližce bylo vytvořeno vybrání, ohraničené lištou horního pásku. Položí se zde střešní krytina, poté polystyren nebo minerální vlna, opět střešní krytina a na vršek rámu se přibil další list překližky. Výsledkem je teplý laminovaný strop, který se nachází mezi tyčemi rámu horního obložení vzpěr.
 • Nemá smysl vyrábět sedlovou střechu pro izolovanou psí boudu, protože vnitřní prostor se kvůli stropu stále nezvětší. K vybudování přístřeškové střechy jsou krokve z desky připevněny k hornímu rámu a vytvářejí sklon směrem k zadní stěně. Shora je na krokve přibita deska, na kterou je položen střešní materiál.
 • Výsledné mezery mezi střechou a karoserií domu jsou uzavřeny obrubníky. Aby se zabránilo úniku tepla z boudy, je šachta uzavřena plachtou nebo gumovou oponou. Aby bylo těžší, můžete náklad zafixovat dole.

Zatím je ale příliš brzy zaháknout závěs a střechu, protože proces izolace stěn je ještě před námi. A teď se tím budeme zabývat.

Izolace psí boudy

Otázka, jak izolovat psí boudu, by neměla být problémem, protože to zvládne jakýkoli tepelně izolační materiál. Obvykle se používají kusy minerální vlny nebo pěny.

Pojďme tedy začít:

 • Izolaci psí boudy je třeba brát vážně a především ji zvedněte ze země. Chovatelská stanice je obrácena vzhůru nohama. Spodní desky byly zevnitř přibity, takže venku zůstal dřevěný rám. Uvnitř rámu je položena vrstva střešního materiálu. Na něj se umístí izolace a poté opět střešní krytina. Nyní je celá tato vrstva zatlučena deskou. Pro zvednutí izolovaného dna ze země na spodní rám jsou nohy přibity z kusů dřeva o průřezu 100 x 100 mm. Mohou být vyrobeny s výškou asi 100 mm.
 • Na nohy je umístěna psí bouda se zahřátým dnem, po které pokračují ke stěnám.Na fotografii vidíte, že izolace je připevněna k vnitřní straně stěn. Po opláštění rámu deskou zůstaly tyče uvnitř psí boudy a vytvářely buňky. Zde se izolace vkládá stejným způsobem jako spodní část. Vnitřní obložení může být vyrobeno z překližky nebo OSB.

Nyní můžete uzavřít šachtu závěsem, nasadit střechu a natřít kabinu tlumenou olejovou barvou nebo ji otevřít lakem.

Elektrické vytápění psí boudy

Izolace psího stánku na zimu je samozřejmě dobrá. To však nemusí vždy stačit. Zahřát psa doma, když venkovní teplota klesne pod -30oC, budou vyžadovány elektrické ohřívače.

Elektrické panely pro vytápění stánku

Panelová topidla jsou vhodná pro vytápění psí boudy. Maximální teplota ohřevu zařízení je 50oC. Pes se na panelových stěnách nespálí, takže ho není nutné zakrývat dřevěným roštem. Tloušťka ohřívače je asi 20 mm. Panely se vyrábějí ve dvou velikostech: 590x590 mm a 520x960 mm. Ohřívače pracují tiše.

Infračervený film

Vynikající vyhřívaná kabina se ukáže, pokud je ve stěnách pod vnitřním obložením položen infračervený film. Obvykle se používá při uspořádání elektrického podlahového vytápění. S nástupem silných mrazů stačí dodávat elektřinu do ohřívače fólie a ohřívá stěny kabiny na 60oC. Pes bude mít pohodlí při jakémkoli mrazu a spotřeba elektřiny je minimální.

Rada! Infračervený ohřívač fólie lze použít k výrobě teplé podlahy uvnitř kabiny.

DIY ohřívač

Pokud je pro vás moderní vyhřívaný stánek příliš drahý, nabízí se alternativa. Kus azbestocementové trubky je řezán po celé délce boudy. Stínidlo je vystřiženo z plechovky. Velikost nádoby je zvolena tak, aby volně procházela dovnitř potrubí. Cínové stínidlo je připevněno k objímce s 40 W žárovkou. Hotový ohřívač se vloží do potrubí, drát se vyjme ze stánku a připojí se k síti prostřednictvím stroje. Celá konstrukce a kabel musí být chráněny, aby je pes nehryzl.

Video vypráví o výrobě domácího ohřívače pro psa:

Závěr

Izolovaná bouda je tedy dokončena. Nyní zbývá nainstalovat jej na své místo, vybavit místo a vypustit psa.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce