Jak vybavit kurník

Mnoho letních obyvatel a majitelů soukromých domů chová kuřata na své farmě. Chov těchto nenáročných ptáků vám umožňuje získat čerstvé vejce a maso. Aby si držel kuřata, majitelé staví malou stodolu, a to je omezené. Ale s tímto přístupem nelze dosáhnout dobrých výsledků. Pokud je uspořádání kurníku špatně provedeno, pak ani od nejproduktivnějšího plemene kuřat nebude fungovat rychlé zvýšení a dobrá produkce vajec.

Uspořádání kurníku začíná rozvržením prostoru.

Není nutné stavět v zemi kůlna u kuřat, pokud již existují hospodářské budovy. Každá místnost je vhodná pro kurník, hlavní věc je, že musí být řádně vybavena. Plánování domu začíná stanovením počtu kuřat. Povoleno pro 1 m2 volná plocha pro maximálně 2–3 ptáky. A jejich počet stále závisí na plemeni, protože jednotlivci se liší velikostí a zvyky. Při vybavení drůbežárny se musíte okamžitě rozhodnout, jaké roční období budou kuřata chována. Pro letní chov drůbeže není vhodná běžná izolovaný stodola. Díky celoročnímu chovu kuřat je celá místnost izolována.

Během plánování prostoru kurníku je vyhrazen volný prostor pro procházky. Kuřata nemohou žít jen ve stodole a musí chodit. Chůze se provádí z kovové sítě natažené přes tyče. Navíc by jeho plocha měla být asi 1,5krát větší než samotná bouda. Výška pohoří je asi 2 m. Nad voliérou je pokryta síť, aby dravci do slepic nevstupovali. Doporučuje se zakrýt část pěší zóny střechou. Zde se kuřata budou moci schovat před sluncem a deštěm.

Rada! Při stavbě procházky poblíž domu by mělo být do země vykopáno asi 30 cm sítě. Kuřata velmi rádi kopají tunely a mohou vylézt zpod plotu.

Provádíme vlastní vnitřní uspořádání drůbežárny

Nyní se pokusíme poskytnout podrobný popis, stejně jako fotografii uspořádání uvnitř kurníku s vlastními rukama, a začneme samotným designem stodoly.

Co udělat stěny drůbežárny

Staví boudu pro kuřata z jakéhokoli materiálu. Můžete použít cihly, bloky nebo kámen, ale pro tak těžkou konstrukci budete muset vyplnit základový pás. Snadnější, levnější a teplejší stěny slepičího domu budou ze dřeva. Taková kuřecí bouda bude velmi lehká a může být instalována na sloupovitý základ.

Chcete-li postavit dřevěný kurník, z lišty se srazí rám, na který se obalí dřevěnou šindelem, dřevotřískovou deskou nebo překližkou. Pokud je drůbežárna navržena pro celoroční chov kuřat, musí být stěny izolovány. Jako tepelná izolace kurníku je vhodná minerální vlna, jíl se slámou nebo pěna.

Správně vyrobené stěny kurníku by měly mít okna. Jejich velikost se počítá ve vztahu k podlaze přibližně 1:10. Je důležité pečlivě utěsnit všechny praskliny kolem okenních otvorů slepičího domu, aby nedošlo k průvanu.

Když je kurník úplně dokončen, stěny jsou ošetřeny roztokem vápna. Tím zajistíte bezpečnost dřeva a dobrou dezinfekci.

Podlahy drůbežárny

Jak je to správné, lepší a z čeho vyrábět podlahu v kurníku, rozhoduje sám majitel. Hlavní věc je, že je teplo.Obecně platí, že pokud je kuřecí bouda postavena na páskovém základu, pak je podlaha obvykle vyrobena z hliněné, hlíny nebo betonu, přičemž nezapomeňte pod horní potěr položit hydroizolaci ze střešního materiálu a tepelnou izolaci. Když rámová konstrukce dřevěného kurníku podlaha je vyrazena z desek. U zařízení s takovým povlakem se nejprve z jakékoli desky srazí drsná podlaha. Na výšku kmene se nahoře nalije štěrk pro izolaci. Konečná podlaha drůbežárny je položena z hranovaných desek.

Rada! Pro snazší čištění v kurníku doporučují chovatelé drůbeže pokrýt podlahu starým linoleem. Pokud je však materiál příliš měkký, kuře ho bez problémů vykoupe.

Podlahy vyrobené v drůbežárně nejsou koncem úpravy této části stodoly. Nyní musí kuřata nalít lůžkoviny... Nejprve je podlaha kurníku lehce rozdrcena vápnem a poté se na vrstvu 5 cm nalije piliny nebo písek. Pro podestýlku pro kuřata můžete použít seno nebo slámu, ale rychle zvlhnou a je třeba je každé dva dny vyměňovat. V zimě se do podestýlky přidává rašelina pro izolaci, čímž se zvyšuje její tloušťka.

I při stavbě stěn je vhodné vybavit kurník poblíž podlahy otevíracím poklopem. Tímto oknem bude vhodné vyhodit špinavé stelivo z domu.

Správné umístění bidla v domě

Při uspořádání drůbežárny zevnitř je důležité vyrábět pohodlné bidla, protože kuřata na nich tráví většinu dne. Sloupy jsou vyrobeny z tyče s průřezem 4x7 nebo 5x6 cm, úkryty by měly být pro kuřata pohodlné. Příliš silné nebo tenké póly nebude pták schopen uchopit tlapami, což způsobí jeho nestabilitu. I tenká okouna se mohou pod tíhou kuřat prohýbat, pokud se na nich nesedí najednou.

Při výrobě tyčí pro kuřata je dřevo ošetřeno rovinou, která mu dává zaoblený tvar. Poté se obrobky brousí brusným papírem. Hotová bidýlka by měla být hladká, bez ostrých výčnělků a otřepů.

Rada! Dobré kuřecí tyčinky pocházejí z nových odřezků lopaty dostupných v obchodě.

Když vybavujeme bidla v drůbežárně, vždy volíme jejich optimální umístění. Póly lze upevnit vodorovně nebo svisle ve formě žebříku a vzhled konstrukce s tím nemá nic společného. První typ umístění je považován za nejvhodnější pro kuřata, ale takový okoun zabírá v kurníku hodně místa. Druhý typ uspořádání je zvolen pro velmi malé domy. Vertikální úkryt šetří místo uvnitř kotníku, ale ptáci na něm cítí nepohodlí.

Nastavení bidla v drůbežárně vyžaduje určení správné délky. Asi 30 cm volného místa je přiděleno na tyči pro každé kuře. Dále je délka okouna určena počtem ptáků. Tyče jsou připevněny nejméně 50 cm od podlahy. Při horizontálním umístění okouna pro kuřata je první tyč odstraněna ze zdi o 25 cm, zbytek je upevněn v krocích po 35 cm.

Instalace kuřecích hnízd

Během instalace hnízd se snaží vybrat odlehlé tmavé místo bez průvanů uvnitř slepičího domu. Aby se kuře cítilo sebejistě a leželo klidně, musí být struktura stabilní. Je důležité, aby byla hnízda prostorná. K tomu jsou vyrobeny do hloubky 40 cm. Šířka a výška hnízda je nejméně 30 cm. Uvnitř je třeba nalít podestýlku ze slámy nebo pilin. Můžete použít seno.

Kuřecí hnízda jsou obvykle vyrobena ze dřeva. Můžete je vyrobit z desek nebo srazit rám z lišty a poté jej opláchnout překližkou. Hotová hnízda budou získána z jakéhokoli kontejneru nebo krabice odpovídající velikosti. Rovněž stojí za to zajistit malý žebřík ve formě žebříku. Je instalován v každém hnízdě, aby kuře mohlo volně vstupovat a vystupovat.

Pokud jde o množství, jedno hnízdo je obvykle dostačující pro čtyři vrstvy. I když je to ideální, například pro 20 kuřat, je žádoucí poskytnout 10 míst pro kladení vajec.

Pozornost! Všechna hnízda uvnitř kurníku jsou umístěna ve výšce nejméně 50 cm od podlahy.

Krmítka a napáječky pro kuřata

Uvnitř vybavené drůbežárny je také důležité správně zajistit krmítka a napáječky. Pokuste se věnovat pozornost zvykům kuřat v létě. Ptáci neustále kopají půdu při hledání potravy. Je tedy lepší sypat zrno na podlahu. Kuřata budou klást jídlo i zpod steliva.

V zimě samozřejmě ve velké tloušťce podestýlky zmizí spousta jídla a postupem času začne hnít. Pro toto období by měla být kuřecí bouda vybavena podavači. Jsou kupovány nebo vyráběny samostatně. Krmítka v obchodech se síťovým dělením se osvědčily. Kuře se plazí jen s hlavou na záď a nedokáže ji odtamtud hrabat. Chovatelé drůbeže vlastními rukama vyrábějí krmiva pro kuřata ze šrotu. Kanalizační PVC trubky s koleny nejsou pro tyto účely špatné. Jsou připevněny v několika kusech vedle sebe ke zdi. Příklad takového podavače je uveden na fotografii.

Při uspořádání kurníku uvnitř vlastními rukama je důležité zajistit misky na pití. Chovatelé drůbeže obvykle umístí pro kuřata starý hrnec nebo podobnou nádobu. Můžete to udělat, ale voda bude muset být často měněna. Nevýhodou takového napáječka je vniknutí trusu. Voda se rychle znečišťuje a poté je nepitná.

Nejlepší je instalovat napáječky do obchodů nebo vyrobené z plastových lahví uvnitř kurníku. Stejně jako v případě podavače dosahuje kuřecí hlava pouze k vodě. Pravděpodobnost kapání trusu uvnitř napáječky je minimální.

Organizace prostoru ke koupání uvnitř domu

Při provádění vnitřního uspořádání kurníku je třeba vzít v úvahu, že ptáci velmi rádi plavou. Kuřata zmítající se v prachu si čistí peří. Je možné uspořádat takové koupele uvnitř domu v zimě. Za tímto účelem položte mělký koryto nebo jinou bezplatnou nádobu, napůl naplněnou dřevěným popelem. Koupání není jen ptačí rozmar. Tělo kuřete kousne vši a další paraziti. Pták, který se vznáší v popelu, čistí nejen peří, ale také se zbavuje nezvaných hostů.

Síť pro drůbež v blízkosti kurníku

Dobrá chůze je důležitá nejen pro kuřata, ale i pro samotného majitele. Pták, který chodí po dvoře, klepe na všechno, co roste v zahradě. Pro vytvoření jednoduchého plotu stačí v blízkosti kurníku najet 4–6 ocelových trubkových regálů, poté zakrýt boky a horní část kovovou sítí. Přikládají procházku ze strany vstupních dveří kurníku. Zde také připevňují vrchlík k úkrytu před deštěm.

Větrání domu

Pro výměnu vzduchu uvnitř kurníku je nutná ventilace. Lze použít normální větrání, ale v zimě se dům velmi ochladí otevřenými dveřmi. Optimální je vytvořit přívodní a výfukový systém pro domácí kurník ze dvou plastových trubek. Vzduchové kanály jsou odváděny přes střechu domu, jak je znázorněno na obrázku. Výfukové potrubí je namontováno pod stropem a vede ho nad hřeben střechy. Potrubí přívodního vzduchu je sníženo na podlahu slepičího domu a ponechává mezeru 20–30 cm, maximálně 40 cm vyčnívá nad střechu domu.

Umělé a přirozené osvětlení drůbežárny

Během dne je coop osvětlován přirozeným světlem přes okna. Nicméně denní hodiny slepice nestačí a brojlery obvykle jedí i v noci. Instalace umělého osvětlení uvnitř domu pomůže zajistit pohodlí pro kuřata. Pro tyto účely jsou ideální zářivky, které poskytují bílou záři. V zimě můžete navíc našroubovat výkonné červené žárovky. Pomohou zvýšit teplotu vzduchu uvnitř slepičího domu na kladnou značku.

Video vypráví o vnitřním uspořádání drůbežárny:

Výsledky

Podívali jsme se tedy na to, jak vybavit kurník doma. Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých pravidel, budete moci pěstovat zdravá kuřata, která vaší rodině poskytnou čerstvá vejce.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce