Dům pro studnu: kresba a fotografie + pokyny krok za krokem

Studna na místě bez příslušného designu vypadá docela prozaicky - brána s lopatou na regálech. Každý může z takové nevzhledné stavby udělat krásnou část krajiny. Chcete-li vytvořit dům pro studnu s vlastními rukama, musíte mít minimální dovednosti v konstrukci, představivosti a vhodných materiálech.

Vlastnosti výroby domů pro studny

Vlastnosti stavby domu pro studnu vlastníma rukama přímo závisí na jeho funkčnosti. Struktura nad dolem s vodou má následující možnosti:

 1. Ochrana proti úlomkům. Dům vylučuje spadnutí do zdroje srážek, prachu, listí, hmyzu, drobných hlodavců, přípravků při postřikování a zpracování rostlin na místě.
 2. Zabraňuje zamrzání vody v zimě, to platí zejména pro severní oblasti s drsným podnebím.
 3. Slouží jako bariéra proti agresivnímu slunečnímu záření.
 4. Zabraňuje dětem a domácím zvířatům ve vstupu do šachty studny.
 5. Zdobí web a doplňuje krajinu.

Krásné domy pro studnu s minimem úsilí a materiálů se stávají nejen praktickým řešením, ale také potěší oči majitelů a hostů venkovského domu.

Typy studničních domů

Konstrukce horní části studny se může lišit typem a typem konstrukce. Důl můžete zakrýt vlastními rukama s jednoduchým štítem nebo vytvořit skutečný dům s mnoha prvky. Střecha konstrukce je vyrobena ve formě deštníku, jednostranného nebo štítu pod ostrým nebo mírným sklonem.

Dveře pro přístup k vodě mohou být:

 • jednokřídlé;
 • škeble;
 • posuvné.

Podle typu domů pro studnu se rozlišují otevřené a uzavřené možnosti. Den otevřených dveří je střešní konstrukce nesená zvedacím mechanismem.

Uzavřená konstrukce je konstrukce se stěnami, střechou a dveřmi pro přístup k vodě.

Uzavřené možnosti jsou relevantní, pokud je pro příjem vody použito čerpadlo. Kvůli ochraně vybavení mnozí obyvatelé letních domů staví uzavřené domy pro studnu vlastníma rukama se zamčenými dveřmi.

Jak opláštit dům pro studnu

Pro návrh studny se obvykle používají materiály, které jsou v souladu se zbytkem hospodářských budov na místě.

K tomu si zakoupí potřebné komponenty v obchodech, nebo můžete vlastními rukama použít fragmenty materiálu, které zůstaly po stavbě domu, lázně, garáže. Pro konstrukci prstence nad hřídelí někdy stačí jednoduše na něj nanést cementovou maltu a po nakreslení reliéfního obrysu jej ozdobit malými kamínky nebo úlomky dlaždic. Pro pevnější konstrukci použijte vhodné stavební materiály.

Dům pro studnu z baru

Dřevěné bloky jsou nejoblíbenějšími materiály pro konstrukci vodní šachty. Rám, stojany a vrchlík nad studnou jsou vyrobeny ze dřeva s vlastními rukama.

Dřevo je vybíráno nejen pro snadnou práci s ním, ale také pro jeho odolnost, šetrnost k životnímu prostředí, dostupnost materiálu a krásu konstrukce.

Důležité! Při použití baru při výrobě domu pro studnu s vlastními rukama je předsušen a ošetřen antiseptickými a ochrannými olejovými přípravky.

Dům pro studnu vyrobenou z kovu

Kovové domy se vyznačují maximální odolností vůči vlivům prostředí a poškození. Kov jako odolný a spolehlivý materiál se používá k vytvoření rámu nebo celé konstrukce.

Železné konstrukce mohou být nejjednoduššími konstrukcemi ve formě pozinkované krabice nad důlem.

Při zdobení vlastními rukama kovanými prvky železných konstrukcí se stávají designovými kompozicemi.

Při výběru železa na ochranu dolu na staveništi doporučují stavitelé používat speciální přípravky, aby se zabránilo rzi.

Dům na studnu z plastu

Plast je krátkodobý, ale lehký, proto se často používá k dokončování pohyblivých konstrukčních prvků. Například tvarovaný plastový kryt, který zakrývá hřídel, vykonává funkci lehké konstrukce.

Pokud potřebujete udělat lehkou střechu na studně vlastníma rukama - plast je dobrým materiálem pro opláštění otevírací konstrukce:

Dům na studni od vlečky

Vlečka je pohodlná při dokončování studny kvůli snadné montáži prvků a různých barvách. Velké množství originálních barev pomáhá vytvořit dům pro studnu s vlastními rukama v jakémkoli tónu, například jako hlavní budovu na místě.

Vlečka vám umožní vytvořit malé domy na dobře upravené a funkční.

Dům pro studnu ze zaobleného protokolu

Při konstrukci konstrukce jsou oblíbené jednodílné nosníky. Dům pro studnu ze zaobleného protokolu s vlastními rukama se ukázal být pevný a masivní. Obvykle jsou takové struktury umístěny do čtyřúhelníkového tvaru, rohy jsou zarovnány se zbytkem nebo bez něj.

V tomto provedení srub dýchá starověkem a existencí předků, zvláště pokud je dům doplněn prolamovanou římsou.

Domy pro studnu z profesionální trubky a profesionálního plechu

Profilové trubky vám umožní vyrobit rám domu pro studnu vlastníma rukama, odolný a vysoce kvalitní. Profilovaný plech jako ekonomický a nerezový materiál je oblíbenou volbou základny při vytváření střechy konstrukce.

Majitelé webu používají vlnitou lepenku a tvarované trubky jako hlavní materiál pro stavbu domu pro příjem vody nejčastěji kvůli tomu, že zpravidla existuje dostatek šrotu pro studnu a zbytky ze střechy nebo plotu .

Který dům pro studnu je lepší

Aby bylo možné zvolit nejlepší volbu pro dům pro studnu, je třeba vzít v úvahu několik faktorů:

 1. Spolehlivost a trvanlivost konstrukce. Studna na místě se zpravidla vyrábí déle než jeden rok. Ze stejného důvodu musí být dům pro studnu odolný, zejména proto, že je na čerstvém vzduchu a je neustále vystaven přírodním faktorům.
 2. Rozpočet akce. Některé materiály a případné další služby úzkého profilu (kování, svařování, řezbářství) jsou poměrně drahé. Existují možnosti designu, které lze provést ze stávajících zbytků budovy vlastními rukama - to může být rozhodujícím faktorem při výběru domu pro studnu.
 3. Kombinace konstrukce studny s hlavními budovami na místě. Krajinní designéři doporučují, aby se při výběru opláštění domu zaměřili na další prvky dvora a zachovali celý design v jednom stylu.
 4. Snadnost použití. Pití vody je neustálá potřeba, proto by měl být dům ve studni pohodlný. Je nutné zajistit místo pro kbelík, baldachýn před možným deštěm.

Rozměry domu pro studnu s vlastními rukama

Velikost každého konkrétního domu závisí na šířce hřídele a hlavy. Pokud je studna obložena betonovými prstenci, pak se jejich velikost může pohybovat od 70 cm do 1,5 m.Parametry rámu by měly vycházet z vnějšího průměru hlavy. Předpokládá se, že optimální výška domu nad studnou je asi 120 cm, úhel sklonu sklonu střechy je lepší zvolit alespoň 60 °. S tímto indikátorem střecha vydrží zatížení větrem a nebude hromadit sníh. Nejlepším způsobem, jak vypočítat parametry při vytváření domu pro studnu vlastníma rukama, je jednoduchý výkres s rozměry založenými na existující hlavě.

Rada! Při nákupu hotového modelu ve specializovaných prodejnách je lepší vzít si s sebou přesné rozměry studny. To vám ušetří další další práce na montáži modelu k základně přívodu vody.

Kresby domů pro studnu s vlastními rukama

Po zaznamenání počátečních rozměrů studny je vypracován konstrukční výkres s přihlédnutím k materiálu.

Schematický přenos modelu na papír a použití parametrů lze provést v jakémkoli formátu - hlavní věc je, že pro umělce je jasné a pohodlné pracovat s takovým plánem.

Pokud jsou rozměry hlavy vhodné, pak můžete použít hotové výkresy domu s vlastními rukama a vybrat příslušnou možnost na fotografii.

Jak postavit dům pro studnu vlastníma rukama

Chcete-li postavit dům pro studnu vlastními rukama, můžete použít osvědčené mistrovské kurzy s podrobnými pokyny.

Štítový dům ze dřeva

Tato možnost je vhodná pro začínajícího mistra a výroba netrvá dlouho. Nejprve se změří průměr hlavy hřídele. Na základě těchto údajů se bude základna konstrukce vrtat.

Dřevěný rám je vyroben z tyče o rozměrech 50 * 100 mm, která je upevněna rohy. Správnost a rovnoměrnost konstrukce vám umožní zkontrolovat úroveň budovy, proto musíte najít rovnoměrné místo. Z nosníků stejné sekce (50 * 100) položili stojany dlouhé 70 cm kolmo k základně a upevnili konstrukci železnými rohy. Nahoře jsou spojeny s hřebenem - lištou 50 * 50 mm.

Poté jsou krokve připevněny k stojanům a rohům základny. Aby všechny části konstrukce k sobě přilnuly, je horní část stojanů vyříznuta pod úhlem 45 °.

Na jednu ze stran rámu je připevněna široká (alespoň 30 cm) deska, na kterou lze v budoucnu umístit kbelík. Úzké desky jsou na ostatních stranách vyplněny kvůli strukturální pevnosti a jako rám, který udrží dům na hlavě. Hotový podstavec se umístí na kroužek studny a přišroubuje.

Můžete začít vyrábět bránu. Aby mohl odběr vody pro uživatele pohodlně procházet, je nutné vzít v úvahu vlastnosti klíče:

 1. Čím širší je buben, tím méně otáček musíte udělat, abyste nádobu dostali ven z hřídele.
 2. Délka rukojeti ovlivňuje úsilí potřebné ke zvednutí - čím větší je poloměr otáčení, tím snazší je nasávání vody.
Důležité! Se zvětšením rukojeti je třeba být opatrní - s velmi velkým poloměrem nemusí ruka dosáhnout na posouvání struktury.

Chcete-li vytvořit bránu vlastními rukama, vezměte si poleno o průměru nejméně 20 cm na délku a o 10 cm ve vzdálenosti mezi sloupky.

Z kovové trubky o průřezu 35 mm vyřízněte 5 cm dlouhé kroužky a zatlačte je do konců kmene, aby byly chráněny před rozštěpením. V prstencích jsou vyvrtány otvory až do velikosti 10 cm. Z kovové tyče o průřezu 35 mm jsou vyrobeny dva polotovary: krátký 20 cm a dlouhý pro rukojeť 100 cm. Aby se prut snadněji dostal do dřevěného polotovaru a neotáčel se, když je mechanismus v provozu, jeden konec je zploštělý.

Všechny části knoflíku jsou spojeny do jednoho prvku, pro pevnost jsou přivařeny k kovovým kotoučům.

Nyní můžete bránu pevně nainstalovat a zajistit ve svislých sloupcích.

Dveře mohou být vyrobeny ze 2-3 desek zvolené velikosti, které je spojují na zadní straně se dvěma příčnými tyčemi a jednou úhlopříčkou. Dveře jsou k rámu připevněny závěsy na šrouby nebo hřebíky.

Komentář! Dveře domu na studny by se neměly při otevírání držet na základně; jsou proto o něco menší než vnitřní rám.

Podstavec domu je podle potřeby opláštěn deskami nebo šindelem.

Srub

Srub kulatých kulatin je vyroben klasickým rustikálním způsobem. Chcete-li vytvořit dům pro studnu s vlastními rukama, měli byste použít jednoduchý výkres, který označuje rozměry materiálu a upevňovací body pro regály.

Podle velikosti hlavy jsou řezány stejné délky kmeny a vyloženy do rámu kolem hřídele. Vyčnívající okraje mohou mít kudrnaté výřezy jako dekorace pro konstrukci. K masivní konstrukci jsou připevněny vertikální sloupky, které jsou opatřeny podpěrami pro pevnost. K podpěrám je připevněna brána s řetězem a lopatou, je postaven střešní rám. Díky pevné konstrukci lze střechu opláštit jakýmkoli materiálem - břidlicí, střešním materiálem, taškami.

Komentář! Pokud vytvoříte jeden kmen o 30-40 cm delší než ostatní a odstraníte 3 cm horní vrstvy, můžete na něj položit kbelík.

Pevný dům ze země

Existuje možnost vytvořit uzavřenou konstrukci z kovového profilu vlastními rukama, když je betonový prstenec skrytý v domě. Rozměry rámu by měly být takové, aby bylo možné konstrukci volně nasadit na hlavu. Výška se vybírá individuálně - abyste se mohli ohnout a získat lopatu.

Profil musí být vyroben z tlustého pozinkovaného kovu. Z vodítek jsou sestaveny dva stejné rámy - jeden přejde na podlahu a druhý bude nad hlavou.

Aby se vytvořil trojúhelník, vyříznou se boční stěny dvou profilů a připevněním vertikálního stojanu uprostřed rámu se k němu připevní vrubový roh. Totéž se děje na druhé straně základny. Dva trojúhelníky jsou spojeny příčníkem.

Další police jsou umístěny na straně základny, kde mají být dveře.

K hotovému rámu je připevněna střecha - profilovaný plech nebo po upevnění základny překližkou měkké dlaždice. Boky jsou opláštěny dostupným materiálem - vlečkou nebo šindelem.

Jak nainstalovat dům na studnu

Dům na studnu, vyrobený ručně nebo zakoupený od výrobce, je nainstalován na hlavu bez většího úsilí, pokud jsou zohledněny rozměry hřídele a vnějšího kroužku. Tvar domu nic nezmění - ať už se jedná o čtvercový rám nebo kulatý podstavec, jednoduše se umístí na betonový podstavec studny.

Povinnou etapou při instalaci domu na studnu je konečné upevnění rámu, střechy a dalších prvků. To se provádí pomocí šroubováku nebo svařováním, pokud je konstrukce kovaná.

Jak udělat baldachýn nad studnou vlastníma rukama

Někdy je lepší udělat bez stavby domu - chránit vodu a vyzdobit studnu baldachýnem.

Výběr materiálu vrchlíku je různý:

 • dřevo;
 • kování;
 • plastický;
 • profesionální list.

Touto metodou je často doplněna krásná kamenná hlava, díky které si vlastními silami vyrobíte dekorativní baldachýn z vhodného materiálu. Při výběru této možnosti musí být splněny následující podmínky:

 1. Přístup k vodě musí být utěsněn krytem, ​​aby se zabránilo vniknutí nečistot do dolu.
 2. Vrchlík musí být chráněn před atmosférickými srážkami, zejména před šikmým deštěm.
 3. Struktura musí být ve stejném stylu jako dům a další budovy.

Fotografie domů nad studnou

Chcete-li vytvořit design studny vlastníma rukama, měli byste použít fotografii s hotovými modely nebo, inspirovaní myšlenkou, vytvořit individuální jedinečný design.

Domy vyrobené v orientálním stylu jsou nečekanou a odvážnou možností designu.

S přidáním elementárních LED tyto struktury vypadají v noci efektně.

Jednoduché kutilské budovy podle klasických standardů nezabírají mnoho času a vypadají úhledně.

Závěr

Dům pro studnu s vlastními rukama je kompetentním dokončením uspořádání přívodu vody na místě. Díky jednoduchosti provedení a variacím funkčních modelů taková struktura účinně zadržuje vodu a stává se individuální designovou dekorací pro každou krajinu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce