Jak vyrobit vertikální postel

Prostorná postel bez plevele, zatímco zabírá minimum místa, je snem každé hostesky. I taková rozmarná touha však může být splněna. Vyrobeno svisle postele zaberou malou plochu ve dvoře a můžete na ně zasadit obrovské množství rostlin.

Klady a zápory rostoucí technologie

Použitím svislé postele populární při pěstování květin nebo jahod. Samozřejmě můžete zasadit i jiné rostliny, ale vždy musíte spočítat konečný výsledek.

Mluvíme-li o pozitivní stránce vertikálního pěstování výsadby, pak jsou následující:

  • Ve svislých záhonech se rostliny přímo nedotýkají země... To snižuje riziko hub a škůdců, zejména jahod.
  • Není třeba časté chemické ošetření... Jahody absorbují méně škodlivé látky a stávají se 100% bezpečnými pro konzumaci i malými dětmi.
  • Vertikální postel je pojízdná... V případě pozdních mrazů nebo pádu velkého krupobití lze plantáže snadno zachránit přesunutím celé konstrukce pod jakýkoli přístřešek.
  • Ekonomické využití osobní zápletky - důležitá vlastnost svislých postelí. Struktura zabírá úzký pás ve dvoře, ale rostou na něm plantáže, jako na běžném zahradním lůžku o ploše 4-5 m2.
Pozornost! Vytrvalé rostliny ve svislých záhonech netolerují dobře mrazy. To je způsobeno úplným zamrznutím půdy.

Malé části jsou vyrobeny pro jahody a jiné trvalky, aby je bylo možné snadno přenést do stodoly na zimu.

Pokud mluvíme o nevýhodách, pak nedostatek přímého kontaktu se zemí vede k rychlému vyčerpání půdy uvnitř kontejneru. K dosažení dobrých výsledků musí být rostliny krmeny častěji. Totéž se děje se zaléváním.

Důležité! Aby se půda uvnitř nádob udržovala déle vlhká, je smíchána s hydrogelem. Tato látka je schopna zadržovat vlhkost po dlouhou dobu.

Výběr místa

Umístění je určeno na základě charakteristik rostlin na něm rostoucích. Řekněme, že jahody milují teplo, světlo a dobré zalévání. Je lepší umístit nádoby na jahody na jižní stranu, aby stín stromů neblokoval světlo. Na silném slunci jsou jahodové plantáže zastíněny dřevovláknitou deskou nebo polykarbonátovým zorníkem.

Pokud okrasné rostliny rostou na svislé konstrukci, lze ji instalovat ze západní, východní a dokonce i severní strany. Vše záleží na tom, kde se rostlinám pohodlněji pěstuje.

Pozornost! Kvetoucí třešně a ovocné stromy negativně ovlivňují jahody. Tuto skutečnost je třeba vzít v úvahu při výběru místa pro vertikální postel.

Složení zeminy pro plnění nádob

Vertikální postele jsou nejlépe naplněny zakoupenou půdou. Obsahuje všechny stopové prvky nezbytné pro rostliny. Pokud se rozhodne vzít ze zahrady půdu, je předem smíchána s organickou hmotou v poměru asi 2: 1. Je důležité si uvědomit, že je nežádoucí, aby jahody shromažďovaly půdu z oblasti, kde dříve rostly jahody, růže nebo ostružiny. Půdní směs se připravuje dva týdny před nalitím do nádob.

Rada! Při absenci organických látek může jako alternativa sloužit hnůj nebo kompost.

Zde se můžete podívat na video svislé postele pro kutily pro jahody:

Možnosti výroby

Pro výrobu vertikálních postelí v domácnosti můžete použít jakýkoli vhodný materiál, pokud získáte nádoby, které udrží půdu.

Pomocí dřevěných palet

Dřevěné palety používané pro skladování produktů představují řešení pro vertikální postel na klíč. Na fotografii můžete vidět, jak vypadá květinová zahrada vybavená takovou strukturou. Při výběru palety je však důležité věnovat pozornost jejímu označení. K dekontaminaci dřeva a prodloužení jeho životnosti v paletě jsou palety vystaveny teplotě a chemickému ošetření. U květin a jiných okrasných rostlin je vhodná paleta s jakoukoli značkou. Pokud se to předpokládá pěstování jahod nebo jiné plodiny produkující plodiny, vhodné jsou pouze tepelně ošetřené palety.

Pojďme se podívat na to, jak vyrobit vertikální postel z dřevěné palety:

  • Na zahradní postel je vhodná paleta s celými deskami bez hniloby, velkými trhlinami a vyčnívajícími hřebíky. Paleta je očištěna od otřepů a nečistot a poté natřena.
  • Zadní část palety je pokryta hustou látkou. Geotextilie můžete střílet sešívačkou. Tkanina zabrání vypadnutí půdy ze zadní části palety.
  • Po vyplnění celého prostoru půdou, počínaje od spodní řady, jsou připravené rostliny vysazeny. Půda je hojně napojena a samotná paleta je ponechána ležet na zemi asi měsíc. Během této doby kořenový systém rostlin půdu zpevní a zhutní.
  • Po měsíci je paleta vertikálně zavěšena na zeď nebo jednoduše položena na zem, opřená o jakoukoli podporu.

Jako dekorace jsou kapsy hustého lnu nebo květináče přibity na palety, kde jsou vysazeny rostliny. V tomto případě se sníží spotřeba půdy, protože není nutné vyplňovat volumetrickou dutinu palety.

Používání automobilových pneumatik

Poměrně jednoduchý příklad výroby svislého lože představuje konstrukce vyrobená ze starých pneumatik. Z estetického hlediska je vhodné vzít pneumatiky různých průměrů a postavit z nich pyramidu. Obvykle stačí pět pneumatik, ale je možné více. Neexistují žádná omezení, hlavní věc je, že je vhodné se o ně starat.

Na místě běhounu každé pneumatiky jsou v kruhu vyříznuty otvory pro rostliny. Po položení prvního kola se půda okamžitě nalije dovnitř. Proces pokračuje, dokud nejsou rozloženy všechny pneumatiky. Nyní zbývá zasadit jahody nebo květiny do bočních otvorů pyramidy.

Pozornost! Pneumatiky pro automobily nejsou ekologickým materiálem, ale jsou vhodné pro výsadbu rostlin.

Stěna postele z plastových krabic

Přepravky z plastových lahví jsou ideální pro uspořádání svislých postelí. Dokonce i velká zeď může být postavena z plastových kontejnerů, což hraje roli samostatného plotu místa. Připravená půda se nalije dovnitř nádob a položí se na jednu stranu. Konstrukce stěny se provádí z tvárnice. Aby se zabránilo rozlití Země, je horní část krabic pokryta geotextiliemi. Na dně kontejnerů jsou již připravené otvory, takže můžete okamžitě začít s výsadbou rostlin. Design nádvoří vyrobený z plastových boxů umožní předměstskou oblast rozdělit na rekreační a kamionovou oblast.

Pomocí květináčů

Květináče mohou udělat dobrý dekorativní záhon. Může být umístěn na terase nebo dokonce uvnitř domu. Vhodné jsou keramické nebo plastové nádoby různých průměrů.

Vertikální záhon květináčů je obvykle vybaven dvěma způsoby:

  • Nejjednodušší je vzít několik nádob různých průměrů a naplnit je zeminou. Dále je z hrnců postavena pyramida, která nastavuje menší nádobu na větší.Kromě toho musí být hrnce instalovány mimo střed. Výsledkem je, že na zadní straně postele získáte rovnou stěnu kontejnerů a na přední straně stupňovité výstupky. Právě v půdě těchto kroků by měly být vysazeny květiny.
  • Druhý způsob výroby svislého lože zahrnuje svařování kovového rámu se svorkami na květináče. Provedení může být obdélníkové nebo jednoduše omezené na jeden pól. Lze dát jakýkoli tvar. Po upevnění na svorky květináčů se do nádoby nalije půda a rostliny se vysadí.

Ve druhém způsobu výroby postele je povoleno použití květináčů stejného průměru.

Konstrukce ze síťoviny

Na zahradě lze vertikální postel vyrobit ze stavební sítě. Kromě zeleniny a bylin lze v těchto pyramidách pěstovat i brambory. Pro výrobu lůžek je kovová síť svinuta trubkou o průměru asi 900 mm. Na vnějším okraji pyramidy je položena hrubá sláma a dovnitř je nalita půda. Každých 100 mm půdy se vysévají semena nebo se pokládají hlízy, načež se hojně zalévají.

Pěstování rostlin v sáčku

Jakákoli taška je vhodná pro vertikální postel, ale pokud možno není vyrobena z umělých vláken, protože na slunci rychle zmizí. Úrodná půda se nalije dovnitř vaku a zavěsí se na pevnou podložku nebo se namontuje na stěnu budovy. Na stranách, kde jsou rostliny vysazeny, jsou vyříznuty otvory.

Postel ze dřevěného nebo plastového sudu

Podstata pěstování rostlin se nijak neliší od pytle. Pomocí elektrické vrtačky s korunkovým nástavcem lze řezat pouze otvory v hlavni.

Lůžko z kanalizačních trubek z PVC

Při výrobě svislého plastového lože potrubí velmi jednoduché. Nejčastěji se používá k pěstování jahod. V kanalizačních trubkách o průměru 100-110 mm jsou po stranách vyříznuty kulaté otvory. Každý potrubí svisle pohřben v zemi a uvnitř se nalije úrodná půda. Nyní zbývá zasadit do každé jamky sazenice jahod a počkat na sklizeň. Na zimu je vertikální záhon z jahodových trubek izolován, jinak rostliny zamrznou.

Používání stavebních bloků

Duté stavební bloky mohou sloužit jako květináč pro rostliny. Ze bloků je postavena zeď s římsami pro výsadbu. Kvůli kráse může být každý blok zdoben barvami.

Vertikální postel z PET lahví

Chcete-li vytvořit vertikální postel z plastových lahví, budete muset svařit rám. V zásadě je metoda stejná jako ve druhé verzi s květináči. Broušené lahve s rostoucími rostlinami jsou upevněny hrdlem dolů na kovový rám. Nádoby lze také připevnit vodorovně vyříznutím boční stěny. Získáte jakési podnosy.

Závěr

Jak vidíte, svislé lůžko lze vyrobit z jakéhokoli dostupného prostředku, musíte se jen snažit a ukázat trochu fantazie.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce