Jak udělat jahodovou postel

Někteří zahradníci považují jahody za vybíravou rostlinu, která vyžaduje zvláštní péči, jiní tvrdí, že kultura může růst za jakýchkoli podmínek. Ať je to jakkoli, získat velkorysou úrodu bude vyžadovat velké úsilí. Keře se začínají vysazovat v srpnu a končí v září. Do této doby by již měla být sedadla připravena. Doma můžete použít různé jahodové postele, ale budoucí sklizeň bude záviset na tom, jak jsou uspořádány.

Kde je lepší rozbít zahradu

Jahody a jahody se nejlépe pěstují na dobře osvětleném místě. Rostlina miluje světlo a teplo, ale pokud se takové místo nachází v nížině, je zde nežádoucí rozbít postel. Faktem je, že půda v nízkých oblastech může zamrznout i koncem jara, což ohrožuje rostlinu smrtí.

Umístění postele na výsadbu jahod dokonce ovlivňuje chuť bobulí. Ačkoli kultura miluje světlo, může být také vysazena ve stinném prostoru. Zralé bobule vyzvednou trochu cukru, ale získají více chuti. Taková plodina je ideální pro konzervování džemu, sušení, přípravu a další zpracování. Pokud se jahody pěstují pouze pro čerstvou spotřebu, pak se vysazují na slunci. Bobule dozrávají méně aromaticky, ale s větší akumulací cukru.

Pozornost! Jahody a jahody patří do růžové rodiny a neměly by být vysazovány vedle jejich příbuzných.

Nemůžete rozbít jahodové postele na místě, kde v loňském roce vyrostli zástupci této rodiny. Rostliny vytahují z půdy stejné živiny kromě běžných škůdců. Většina z nich přezimuje v půdě a s příchodem jara se probouzí a začíná ničit novou úrodu. Ovocné stromy mají na jahody nepříznivý vliv: jablko, třešeň, meruňka, švestka atd. Je nežádoucí, aby v okolí kvetly divoké růže a třešně. Pokud na místě v minulých letech vyrostly maliny, ostružiny, jahody nebo růže, je třeba výsadbu jahod na tomto místě opustit.

Pravidla přípravy sedadla

Nejčastěji se jahody vysazují jednoduše na zahradě nebo na zahradě, aniž by vznikly svislé záhony a další složité struktury. Tato metoda je také účinná, pokud bylo při přípravě webu dodrženo jedno jednoduché pravidlo:

  • Veškerý odpad je odstraněn z oblasti vyhrazené pro výsadbu jahod. Na zahradě to mohou být listy a malé větve.
  • I když byla zahrada na podzim orána, místo je znovu vykopáno lopatou do hloubky bajonetu.
  • Vrchní obvaz se provádí humusem. Hnojivo je rozptýleno rychlostí 1 lopaty na 1 m2 postele.

Po příprava půdy na zahradě jsou značení vyrobena ve formě pásů pro výsadbu jahod.

Důležité! Při značení postelí stojí za to dodržovat doporučenou vzdálenost mezi řádky. Zahuštěná výsadba jahod povede ke snížení výnosu a smrti rostlin.

Při výrobě postele pro jahody nesmíte zapomenout na brázdy, které ji rozdělují. V těchto drážkách se hromadí přebytečná dešťová voda. Jahody milují zalévání, ale nepatří k rostlinám milujícím vlhkost. Z přebytku vlhkosti kolem kořenového systému se tvoří hniloba s velkým počtem parazitů. Brázdy odvedou přebytečnou vodu z kořenů. Samotné jahodové rýhy by neměly být vykopány hluboko.Rostlina bude růst pomaleji, což ovlivní množství plodiny.

Hotová postel s jahodami by se měla ukázat na stupínku. Mezilehlé brázdy se ideálně prohlubují o 25 cm, což je dostatečné pro dobrý odvod. Během sklizně člověk prochází těmito brázdy. Integrita otvoru s rostlinou je zachována, ale samotnou drážku nelze porušit, jinak bude porušen odtok vody.

Optimální velikost jahodového záhonu a pravidla výsadby

Nyní je tedy čas se naučit, jak správně zasadit jahodovou zahradu. Abychom dosáhli dobrých výnosů, dodržujeme následující pravidla:

  • Otvory pro jahodové keře by měly být od sebe vzdáleny asi 40 cm. Tyto parametry poskytnou volný prostor pro dobrý vývoj rostlin.
  • Šířka pásu, kde budou jahody růst, je udržována do 20 cm. Mezi každým pásem je vyříznuta brázda široká 30 cm. Výsledkem je jedno lůžko široké 50 cm, skládající se z pásu a brázdy.
  • Umístění pruhů na místě se provádí ve směru od východu na západ. S touto výsadbou dostávají jahody rovnoměrné sluneční světlo.

Poté, co rozbili postel pro jahody, začnou sázet rostliny. To by mělo být provedeno opatrně, aby nedošlo k poškození kořenového systému. Po výsadbě všech keřů jsou rostliny zality pokojovou vodou v kořenu. Je vhodné listy nezmáčet.

Důležité! K zalévání čerstvě zasazených jahod nepoužívejte hadici ani konev. Uvolněná půda se rychle vymyje a keře s kořeny, které se nezakořenily, zůstanou na povrchu zahrady.

I z důvodu úspory místa by jahodový záhon neměl být zahusten rostlinami. Úzké uspořádání keřů povede k jejich pomalému vývoji. Horší je, když některá z rostlin onemocní. S úzkou výsadbou se nemoc okamžitě rozšíří po všech výsadbách. Kromě toho je třeba si uvědomit, že jahody na jaře mají dlouhý knír, který se může navzájem proplétat. Zarostlé brázdy ztěžují plevel plevele... Knír může být omylem odříznut motykou a dokonce zaháknut za hlavní pouzdro.

Je třeba předpokládat, že jakékoli jahodové postele nevydrží déle než čtyři roky. Poté jsou keře přesazeny na jiné místo. Během této doby rostliny vysávají všechny živiny z půdy a při dalším pěstování jahod se výnos sníží a bobule budou velmi malé.

Nízko jahodová postel německou technologií

Výše jsme zkoumali nejjednodušší možnost uspořádání jahodové zahrady na zahradě nebo na zahradě. Tato metoda je považována za jednoduchou a cenově dostupnou pro začínající zahradníky. Nejjednodušší postele vám však neumožňují získat maximální jahodový výnos, který mohou rostliny přinést. Nyní zvážíme, jaké další technologie pro pěstování jahod existují, a začneme s německou zahradou.

Tento systém zajišťuje výrobu krabic. Korálky vyrobené z desek nebo jiného materiálu jsou oddělovači jahodových proužků na zahradní posteli a jsou instalovány místo brázdy. To znamená, že musíte udělat postel o šířce 40 až 80 cm, skládající se z jednoho pruhu jahod, a uzavřít ji po stranách. Pokud je postel vyrobena o šířce 80 cm a trochu více, pak je povoleno pěstování jahod ve dvou řadách.

Při výrobě postele s nízkými jahodami pomocí německé technologie jsou učiněny následující kroky:

  • Na webu se na velikost pole aplikují značky. Toto místo je zbaveno trosek a plevele.
  • Krabice je odsunuta stranou. V tomto okamžiku se odstraní vrstva drnu asi 40 cm hluboká a do výsledné prohlubně se instaluje plot. Dno jámy je pokryto veškerým organickým odpadem, který se může rozpadat. Můžete použít malé větve stromů, noviny, stonky kukuřice atd.
  • Shora je organická hmota pokryta vrstvou úrodné půdy, po které je povrch zahrady vyrovnán. Jahody jsou vysazeny v řadách, jejichž počet závisí na šířce plotu. Jedna řada je vyrobena v úzkých krabicích.Pokud šířka plotu umožňuje vytvořit několik řad, vytvoří se mezi nimi 50 cm široká brázda.Na konci výsadby všech jahodových keřů jsou v těchto oblastech vyloženy cihlové nebo kachlové cesty.

Přítomnost plotů na jahodových plantážích má pozitivní vliv nejen na množství plodiny, ale také na údržbu rostlin. Zahradník získá volný přístup ke každému keři. To usnadňuje zalévání, plevel, hnojení a další postupy péče o rostliny. Ploty neumožňují vymývání půdy během deště a plíživé plevele pronikají do jahodové zahrady. Pokud jsou rostliny ve stejném plotu nemocné, nemoc nebude schopna infikovat sousední výsadby. Korálek jahodového lože řeší problém zapletení knírek. Nejsou propletené, jako je tomu v běžné zahradě.

I přes přítomnost plotů je stále nutné zalévat postele s nízkými jahodami pomocí speciální technologie. Při použití zahradní konve se zalévání provádí kruhovým pohybem, aby se zabránilo erozi půdy v blízkosti keře, dokud se neobjeví kořeny. Tento proces můžete provést pomocí hadice. V tomto případě je kolem jeho konce navinut hadr, který je schopen dobře odvádět vodu. Zalévání se provádí u kořene rostliny.

Neopatrné zavlažování hadic difuzorem eroduje půdu pod křovinami a na cestách. Ve výsledku získáte plot s hromadou rostlin smíchaných v bahně.

Video vypráví o teplých postelích pro jahody:

Několik dalších nápadů na uspořádání jahodových postelí

Kromě dosažení hlavního cíle získání sklizně mohou být jahodové postele dobrou dekorací pro dvůr. Rostliny jsou ideální pro vertikální zahradničení, zatímco vám umožní hodovat na lahodném ovoci. Nyní se podíváme na fotografii jahodových postelí vlastními rukama a krátce se seznámíme s technologií jejich výroby.

Vysoké postele

Dělat vysoké postele pro výsadbu jahod můžete použít jakékoli dřevěné nebo plastové krabice... Mohou být dokonce umístěny na zahradě místo květinových záhonů. Díky mřížové konstrukci mají lůžka beden vynikající odvodnění.

Vertikální postele

Pokud je v zahradě dostatek místa pouze pro pěstování základní zeleniny, staví se na dvoře svislé postele na jahody, což vám umožňuje sbírat bobule bez ohýbání, stojí vzpřímeně. Jako základ se berou jakékoli nádoby, ať už květináče nebo řezané. plastové lahve... Jsou připevněny k jakékoli svislé konstrukci. Síťový plot funguje nejlépe, ale můžete použít suchý kmen stromu, zeď stodoly atd. V každém květináči je zasazen jahodový keř, kde celé léto přináší ovoce.

Populární vertikální postele z kanalizační trubky z PVC. Pomocí odpališť, loktů a křížů můžete sestavit celou zeď pěstování jahod. Trubky o průměru 100 mm jsou pokryty úrodnou půdou, otvory jsou vyříznuty v bočních stěnách, kde jsou zasazeny keře.

Ve videu můžete vidět, co představuje svislé lože potrubí:

Dřevěná pyramida

Jahodové postele umístěné na dřevěné pyramidě vypadají krásně. Tří- nebo čtyřúhelníková pyramida je sražena z tyče a desek, kde jsou buňky na bočních stěnách vybaveny půdou s rostlinami. Konstrukce může být instalována na zahradě místo květinové zahrady.

Vertikální postel tašek

Když má zahradník otázku, jak dělat postele pod jahodami, pokud po ruce nejsou žádné stavební materiály, budou obyčejné látkové tašky východiskem ze situace. Můžete si je ušít sami z odolné látky, pytloviny nebo geotextilie. Každý sáček je naplněn zeminou a připevněn k jakékoli vertikální podpoře, jak tomu bylo u květináčů. Jahody vysazené v pytlích jsou pohodlně bez plevelů. Zalévejte rostliny horní otevřenou částí sáčku.

Pyramidy pro automobilové pneumatiky

Staré pneumatiky z pneumatik dělají skvělé jahodové postele ve tvaru pyramidy. Pouze za to budete muset sbírat pneumatiky různých průměrů a na jedné straně odříznout boční polici blízko běhounu. Počínaje největší pneumatikou je pyramida složena a vyplňuje prostor úrodnou půdou. Po sestavení konstrukce je do každé pneumatiky zasazeno 4–5 jahodových keřů.

Pozornost! Pneumatiky nejsou ekologickým materiálem. Aby se udržela vysoká úroda jahod, musí se půda z pneumatik vyměňovat každé dva roky.

Pokud bylo možné najít pneumatiky pouze stejné velikosti, pak jsou jednoduše složeny jeden po druhém, naplněny zeminou, na straně běhounu je vyříznuto okno, kde jsou zasazeny jahody.

Závěr

Nyní, když víte, jak správně vyrobit jahodové postele, můžete v létě zkusit pěstovat lahodné bobule. Nechť první sklizeň není příliš velkorysá, s příchodem zkušeností bude vše fungovat.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce