Jak se trvale zbavit kopřiv na webu

Kopřiva na obdělávané půdě je klasifikována jako agresivní plevel. Roste rychle a zabírá velké plochy. Užitečné rostliny, které jsou poblíž, trpí takovým sousedstvím a trpí nedostatkem vlhkosti a výživy. Vysoké keřové kopřivy odstínují výsadby a jsou nositeli plísňových infekcí. Zbavit se kopřiv není snadný úkol, ale je docela řešitelné, pokud je událost pořádána správně a včas.

Funkce kontroly plevele

Kořenový systém smíšené plevele. Střední tlustý stonek je hluboký 20–25 cm, vytváří četné boční odřezky dlouhé až 40 cm, na jaře z každého vegetativního pupenu vyraší kořenové výhonky. Až do konce léta vyrůstá z klíčků plnohodnotná rostlina, jejíž kořen roste od jara také o 30-40 cm.

Listy léčivé kultury jsou pokryty malými klky, které způsobují popáleniny na kůži kvůli vysoké koncentraci kyseliny mravenčí

Skleník zarostlý kopřivami (na obrázku) může být obtížné zbavit plevele. Stěny skleníku nejsou překážkou kořenům rostlin. Na podzim byla kopřiva často na vnější straně skleníku a na jaře se už objevila uvnitř. Pokud nebudete včas bojovat s plevelem, bude v budoucnu problematické se ho zbavit.

Kopřiva je rozšířená po celém Rusku s výjimkou Dálného severu. Rostlina se vyznačuje vysokou mrazuvzdorností. První klíčky se objevují při teplotě + 3 až 5 ° C, nebojí se ukazatele mínus, rychle rostou.

Obtížnost potírání plevele spočívá v rychlém růstu podzemní části, zatímco kopřiva obnoví svou populaci ve 2 sezónách, i když v půdě zůstane malý fragment kořene. K problému se přidává schopnost generativně se množit. Semena dozrávají koncem léta a jsou přenášena větrem na velké vzdálenosti. Materiál klidně přezimuje a na jaře klíčí.

Důležité! Je nutné zbavit se plevele co nejdříve (začátkem května), aby neměly čas kvést.

Kopřiva je klasifikována jako léčivá rostlina. Je dobrým základem pro zvířata, při vaření se používají mladé stonky a listy. Ponechání několika keřů pro osobní účely na zahradě nebude fungovat; po několika letech budou na místě houští kopřivy. Budete se muset hodně snažit, abyste se toho zbavili.

Travní tráva roste na úrodných, lehkých půdách, přičemž upřednostňuje kultivované. V letním domku je to agresivní plevel, který při šíření vytlačí pěstované rostliny. Během kvetení způsobuje pyl u člověka alergie, pokud se dostane na kůži, můžete se popálit.

Kořenový proces zbývající v půdě po odstranění mateřské rostliny rychle vytváří výhonky

Jak se zbavit kopřiv v oblasti

Hlavní podmínkou je zabránit jeho růstu. Kopřivy můžete na web přivést několika způsoby:

 1. Vysaďte rostliny poblíž, které mají depresivní účinek na plevel.
 2. Používejte chemikálie.
 3. Vyloupněte, vykopejte společně s kořenem.

Existuje několik populárních receptů na hubení plevelů. Volba závisí na obsazeném území a stupni rozložení populace.

Jak odstranit kopřivy ze zahrady chemickými látkami

Kromě neupraveného vzhledu nadzemní část zahradnímu pozemku moc neškodí. Chcete-li problém vyřešit, musíte se nejen zbavit stonků a listů. Hlavní činnosti směřují do kořenového systému. Vytažení nebo sekání matečné rostliny má zlepšit estetický vzhled území a nic víc, kořenové výhonky poskytnou nový růst. K trvalému odstranění kopřivy ze zahrady můžete použít kontaktní chemikálie. Nedoporučuje se používat půdní produkty na půdu používanou k výsadbě zeleninových plodin. Doba rozkladu toxických sloučenin herbicidů je 1,5–2 roky.

Proto se doporučuje ošetřit vzdušnou část kontaktními přípravky. Jsou neškodné pro půdu a účinné proti vytrvalým dvoudomým plevelům, mezi něž patří i kopřivy. Mechanismus zpracování je následující:

 • po postřiku se látka dostane do cévního systému rostliny;
 • společně se šťávou se šíří do všech částí a blokuje fotosyntézu fenylalaninu v listech;
 • zásadně inhibuje produkci aminokyselin;
 • keř se zbarví žlutě;
 • vnitřní tlak klesá;
 • plevel umírá.

Glyphos je jednou z nejpopulárnějších a nejbezpečnějších chemikálií v boji proti plevelům

V malých chatkách a na farmách se často používá několik herbicidů proti kopřivy:

 • "Tornádo";
 • "Rodeo";
 • Forsat;
 • "Hurikán".
Důležité! Účinnou látkou těchto fondů je glyfosát, proto při nákupu léku dávejte pozor na jeho přítomnost ve složení.

Jak odstranit kopřivy lidovými způsoby

Tradiční metody hubení plevelů jsou účinné na krátkou dobu; nebudou se s jejich pomocí moci trvale zbavit kopřiv v zahradě. Menší neporušená kořenová oprava obnoví vegetaci a problém se vrátí. Zde je několik tipů, jak se zbavit plevelů:

 1. Brzy na jaře je místo hlavní akumulace plevelů spáleno hořákem.
 2. Připravte lék na kopřivu z 250 g soli a 8 litrů vody, na začátku sezóny nalijte výrůstky a přikryjte mulčováním.
 3. Plochu s plevelem můžete nalít vroucí vodou.

Populace se výrazně sníží, ale nebude možné úplně se zbavit kopřivy, nejprve se objeví jednotlivé výhonky, poté se problém úplně vrátí.

Jaké rostliny mohou kopřivy zatloukat

Na zemědělských polích je kopřiva vzácným jevem, lze ji najít pouze po obvodu lokality, ale v tomto případě je škoda z ní malá. Aby se zbavili plevelů na ošetřených polích, používají se herbicidy, pozoruje se střídání plodin. Na poli osázeném řepkou nebudou žádné kopřivy. Pěstují se také medonosné plodiny, které ucpávají plevel.

Zahradní prostor určený pro zahradu je malý, takže toto opatření není relevantní. Kopřivy se můžete ve své letní chatě zbavit vysazením křenu nebo topinamburu - jsou užitečnější na farmě. Úplně vytěsní kopřivy, ale musíte být připraveni, že tyto sazenice vytvoří další problém. Otázkou bude, jak se zbavit rostoucí náhrady.

Jak zničit kopřivy na webu pomocí mechanických metod

Mechanické metody pomohou zbavit se plevelů, pokud jsou provedeny správně:

 1. Odplevelení nebo sečení nadzemní části má dočasný účinek: kopřiva obnoví svůj růst. Pokud neustále provádíte postup na začátku sezóny, v průběhu času se počet rostlin na místě výrazně sníží.
 2. Doporučuje se zavlačovat zoranou půdu, když je část odřezaných kořenů otočena pluhem spolu s půdou na povrch. Pokud nebudou kopřivky shromážděny a odstraněny, budou klíčit nejen na jednom místě, ale po celé zahradě.
 3. Nejlepší způsob, jak se zbavit plevelů, je vykopat rostlinu spolu s kořenem. Změřte od středu 20 cm a vykopejte v kruhu kopřivy do hloubky 20–25 cm. Uvolněte keř, vypáčte ho lopatou a vyjměte.

Zelená hmota může být vyhozena nebo nasekána, naplněna vodou, ponechána kvašení a použita jako vrchní obvaz

Obyčejné chyby

Hlavní chyba v boji proti bylinným keřům je pozorována během chemického ošetření. Pokud je postup prováděn nesprávně, můžete se zbavit nejen kopřivy, ale také pěstovaných rostlin. Nestříkejte plevel ve větru, protože to rozšíří herbicid na blízké plodiny. Jako vybavení pro tuto práci je lepší použít stříkací pistoli s nastavitelným rozprašovačem. Pokud to není možné, přikryjte blízké rostliny fólií.

Preventivní opatření

Chcete-li se zbavit kopřivy, po objevení klíčků je oblast několikrát za sezónu odplevelena. Motyka je prohloubena, pokud to půda dovolí, rostlina je odstraněna rukama spolu s kořenem. Po odstranění nadzemní části může být toto místo pokryto černou fólií, břidlicí nebo střešním materiálem. Na zimu se místo nalije solným roztokem a pokryje vrstvou surových pilin.

Závěr

Existuje několik způsobů, jak se kopřivy zbavit: vykopáním plevelů, zpracováním pomocí herbicidů, lidovými prostředky. Aby se zabránilo obnovení vegetačního období, měla by být práce zaměřena na odstranění celého kořenového systému. Plošné odplevelení nebo sečení poskytne dočasný výsledek, příští rok bude plevel nejen klíčit na starém místě, ale zabírá také velkou plochu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce