Jak pokrýt půdu, aby nerostl plevel

Pletení, i když je to považováno za jeden z nejdůležitějších a nezbytných postupů při péči o rostliny na zahradě, je těžké najít člověka, který by se této činnosti líbil. Obvykle se to děje obráceně, kvůli začleňování se mnoho začátečníků seznámí se zahradní moudrostí, rychle se u těchto aktivit ochladí a raději si na trhu kupují zeleninu a bobule, než si je sami vypěstují. Vědecký pokrok však nezastavuje a v poslední době se objevily materiály, které mohou výrazně usnadnit práci zahradníka a zahradníka a minimalizovat postup boje plevele.

Krycí materiál pro plevel se liší odrůdou jak ve svých kvalitativních vlastnostech, tak v oblasti jejího použití.

Agrotextilie a její odrůdy

Ti, kteří se zahradnictví věnují relativně dlouhou dobu, už pravděpodobně slyšeli a možná i zažili, co to je agrotextilie pro zeleninovou zahradu. Přes svůj umělý původ se tento materiál svými vlastnostmi vůbec nepodobá filmu. Objevilo se to už dávno a názory na jeho použití mezi zahradníky a zahradníky jsou někdy v jejich rozporech zarážející. Faktem je, že mnoho, dokonce i zkušených zahradníků, ne vždy vidí rozdíl mezi jeho hlavními odrůdami a často nazývá stejnou věc různými jmény. Nebo naopak, zcela odlišné materiály podle jejich vlastností a účelu se nazývají stejným názvem. Tento zmatek je třeba trochu vyjasnit.

Agrotextilie, a někdy se jí říká geotextilie, je obecný název pro dva typy krycího materiálu pro postele vyrobené z polypropylenu: netkaný materiál (agrofibre) a ve skutečnosti tkanina (agrotextilie).

Historicky se jako první objevilo agrofibre, technologie pro jeho výrobu se nazývá spunbond - v posledních letech se tento název stal téměř běžným názvem pro všechny materiály s krycími vlastnostmi. Textura agrofibru připomíná materiál s mnoha malými kulatými otvory.

Agrofibre může mít různou hustotu a barvu: od nejtenčího (17 g / m2) po nejhustší (60 g / m2). Barvy jsou bílé, černé a v posledních letech se objevily vícebarevné: černá a bílá, červenožlutá a další. Jako husté mulče je vhodné pouze husté černé agrofibre.

Důležité! Nedávno se objevující oboustranné agrofibre v černé a bílé barvě může být dobrou volbou pro oblasti s horkým podnebím k ochraně kořenového systému rostlin před přehřátím.

Chcete-li to provést, položte jej nahoře bíle.

Agrotechnická tkanina je tkanina o vysoké hustotě (od 90 do 130 g / m2). Díky své tkané základně je její struktura prolínáním vláken, která tvoří buňky. Je to nejčastěji černá, ale také zelená a hnědá.

Agrofibre má nesrovnatelně velké pevnostní vlastnosti, které jsou nesrovnatelné iu nejodolnějších modelů z agrofibru. Proto mají mírně odlišné oblasti použití. A je obtížné je porovnat z hlediska ceny, samozřejmě, agrotechnická tkanina bude několikrát dražší než agrofibre. Ale jako krycí materiál z plevele, jak agrotechnické, tak agrofibre dělají svou práci dobře, i když zde existují určité nuance.

Agrofibre a jeho použití proti plevelům

Faktem je, že samotná technologie pro výrobu spunbondu nebo netkaná textilie používá se nejen v zemědělství.Tento materiál je také široce používán v lehkém průmyslu, při výrobě hygienických výrobků, ve stavebnictví a výrobě nábytku. Ale tyto materiály se liší od agrofibru především tím, že postrádají ultrafialový stabilizátor, což znamená, že nejsou určeny k použití, když jsou vystaveny slunečnímu záření. To nijak neovlivňuje vzhled materiálu, ale jeho cena může být mnohem levnější.

Rada! Nekupujte sypké agrofibre pro hubení plevele bez informací o výrobci a UV stabilizátoru.

Koneckonců, podobný materiál vhodné hustoty (60 g / m2) by s vámi měl vydržet nejméně tři roky. A pokud se to začalo rozpadat na konci první sezóny, pak jste jasně koupili něco špatně.

Agrofibre se nejčastěji používá k pokrytí povrchu půdy při pěstování jahod.

Komentář! Průměrná délka života tohoto materiálu je přesně stejná jako průměrná doba pěstování jahod na jednom místě.

V případě obnovy jahodové plantáže je materiál vyhozen společně se starými jahodovými keři, které sloužily svému času. Agrofibre je vhodný k ochraně jahod z plevele, za předpokladu, že po něm nebudou chodit. Jinak nemusí být jeho mechanická pevnost dostatečná. Ale pro zařízení cest mezi postelemi by nejlepší možností bylo jen použití agrotechniky.

Agrotextilie a její vlastnosti

Agrotechnická tkanina, která má vysoké indikátory pevnosti, se od agrofibru v jeho dalších vlastnostech málo liší. Použití obou materiálů vám při pěstování rostlin umožní získat následující výhody.

  • Materiály umožňují mnohem rychleji zahřát půdu brzy na jaře, což příznivě ovlivňuje načasování sklizně. A u takových teplomilných plodin, jako jsou papriky a lilky, umožňuje použití krycích agromateriálů vysadit sazenice dříve.
  • Obě odrůdy poskytují volný průnik vzduchu a vlhkosti. Během dešťů jsou proto postele opatřeny plným zaléváním, ale půda pod nimi zůstává volná - není třeba se uvolňovat. Je jen nutné vzít v úvahu, že agrotextilie, která je těžší, může zbytečně tlačit na jemný kořenový systém některých rostlin, například jahod.
  • Oba materiály jsou opakovaně použitelné. Pokud je však termín pro agrofibre 3-4 roky, pak agrotextilie může snadno žít i 10-12 let.
  • Tyto materiály neposkytují úrodné prostředí pro vývoj plísňových chorob. Slimáci také nemají zájem se pod nimi usadit.
  • Materiál, ze kterého jsou oba typy agrotextilie vyráběny, není schopen emitovat škodlivé prvky s možným silným ohřevem slunečním zářením a nereaguje s žádnými látkami: půdou, vodou, chemickými sloučeninami.
  • Oba materiály dokonale chrání před klíčením ročních plevelů a více či méně dobře odolávají vytrvalým oddenkovým rostlinám. Agrotextilie je v tomto ohledu spolehlivější a udržitelnější, takže pokud máte pochybnosti o tom, který materiál zvolit, vycházejte z toho, jak je pro vás důležité úplně potlačit všechny plevele.

Existuje další paleta těchto materiálů zvaná geotextilie, které také dobře chrání před plevelem. Pod ním se obvykle rozumí obzvláště silné odrůdy agrofibru s hustotou přes 90 g / m2. Geotextilie, pokud jde o její pevnostní charakteristiky, je přibližně na půli cesty mezi agrofibre a agrotextilií.

Weed film

Film z černé trávy donedávna to byl hlavní materiál používaný zahradníky. Vzhledem k tomu, že má vynikající zatemňovací vlastnosti, plevel pod ním opravdu nepřežije. Nevýhodou tohoto materiálu je, že protože neumožňuje průchod vody, kondenzát, který se pod ním hromadí, způsobuje rozvoj plísňových onemocnění.Navíc obvykle trvá jednu sezónu.

Rada! Aby se to neměnilo každý rok, můžete si koupit vyztuženou fólii - je silnější a můžete s ní dokonce zakrýt uličky mezi postelemi.

Recenze zahradníků

Recenze týkající se použití krytin černých plevelů jsou obecně docela pozitivní. Některá zklamání se zdají souviset s výběrem nevhodného druhu materiálu, který není určen pro zemědělské použití.

Anastasia, 32 let, Tver
Dlouho jsem se neodvážil pěstovat jahody poté, co jsem viděl dost toho, jak tím trpěli moji přátelé a příbuzní. Celé jaro a léto zmizeli ve svých postelích. A pak jsem slyšel o novém netkaném materiálu a rozhodl jsem se zkusit zasadit několik záhonů. Udělal jsem to správně poprvé a jsem tak rád. Bobule dozrává čisté, je velmi příjemné ji sbírat a plevele téměř nerostly. Na zimu jsem tento materiál neodstranil, dobře zimoval a doufám, že letos bude ještě více bobulí.
Oksana, 37 let, Podolsk
Samozřejmě jsem slyšel o tom, jak někteří přátelé mulčují zem v postelích s jahodami, ale já sám nemám způsob, jak dostat tolik slámy. Když jsem se tedy dozvěděl o novém prodyšném materiálu v černé barvě, rozhodl jsem se to určitě vyzkoušet. Koupil jsem spunbond o hustotě 60 g / m2. m. a rozhodl se je přikrýt novým záhonem jahod. Všechno jsem připravil podle očekávání, udělal díry a zasadil do nich sazenice. Jednou jsem použil film ke kontrole plevelů, ale moc se mi to nelíbilo, protože plevele nerostly, ale pod filmem se usadili slimáci a snědli většinu úrody. Pod tímto materiálem jsem si nic takového nevšiml. Zpočátku bylo všechno v pořádku, ale po měsíci se do otvorů plazily první plevele a z nějakého důvodu jahody dokonce nechaly své vousy jít přímo pod spunbond. Pak jsem si uvědomil svou chybu a položil všechny keře plochými ozdobnými kameny a prkny, a tak přitlačil spunbond k zemi. Bylo to mnohem lepší, a přestože se některé buriny stále pokoušely zvednout pod materiál, všechno jsem vyhodil seshora pokosenou trávou a až do pádu už plevele nebylo vidět.
Michail, 49 let, Saratov
Když jsem poprvé slyšel o spunbondu, začal jsem se o něj velmi zajímat, je opravdu možné pěstovat jahody bez bolestivého plení a bez použití chemie. Předtím jsem své jahody ničím nezakrýval, ale trávil jsem téměř celou dobu výsadbou. Poprvé zakryl nově vyvinutou plantáž a do konce léta z materiálu nezbylo téměř nic. Weeds propíchl tuto látku na všech místech a navíc se začala plazit sama. Ale nevzdal jsem to a studoval jsem všechny možné odrůdy trochu podrobněji. Příští rok jsem se rozhodl vyzkoušet materiál se stejným názvem, ale s jinou strukturou. Stálo to víc. Tentokrát jsem měl štěstí, celou sezónu jsem si na plevele ani nepamatoval. Když jsem na podzim zvedl okraj úkrytu, bylo jasné, že se pokouší růst, ale nedokázali prorazit tento materiál a všichni leželi bledě na zemi.

Závěr

Různé zahradnické materiály mohou práci zahradníka velmi usnadnit. Hlavní věc je vybrat typ materiálu, který je nejvhodnější pro vaše konkrétní podmínky.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce