Výsev siderátů ve skleníku na podzim

Siderata Je druh zelené rostliny, která má pozitivní vliv na půdu a vyživuje ji. Jsou-li řádně zasazeny a pečovány, mohou vyživovat půdu lépe než běžná organická hmota. Navíc jsou takové bylinky bezpečné. To je zvláště důležité pro skleník, kde se postupem času vytváří vlastní uzavřené mikroklima a bez dalšího krmení se půda rychle zhoršuje. Skleníkové skleníkové plodiny na podzim jsou vynikajícím řešením pro obohacení půdy živinami.

Je možné zasít sideráty ve skleníku

Výsev skleníkových skleníků je nutností. V průběhu času se i při optimální péči o půdu ve skleníku vytvoří mineralizovaná půda s vlastní negativní mikroflórou. To výrazně snižuje výtěžek. Výměna půdy ve skleníku je obtížná a není vždy vhodná. Odborníci proto doporučují na podzim zasít biologická hnojiva pro zlepšení půdy ve skleníkových podmínkách.

Výhody pěstování skleníkových plodin ve skleníku

Existuje několik hlavních výhod používání zeleniny nad organickými hnojivy, zejména hnoje:

 1. Hospodárný. Abyste dosáhli stejného výsledku s organickými hnojivy, budete muset utratit spoustu peněz, protože budete potřebovat hodně hnojiv.
 2. Bez rizika plevelejako při aplikaci hnoje nebo humusu.
 3. Takové rostliny úspěšně bojují s mnoha škůdci.
 4. Zelená hnojiva úspěšně bojují proti většině nemocí.
 5. Rostliny uvolňují půdu svým kořenovým systémem, což má pozitivní vliv na její přísun kyslíku.

Jedná se o mnohem levnější a bezpečnější způsob, jak obnovit skleníkovou půdu a zvýšit výnosy. Výsev siderátů ve skleníku před zimou pomůže ochránit sazenice brzy na jaře před negativními účinky prvních jarních paprsků slunce.

Kdy zasít zelené hnojení na podzim do skleníku

Pro výsev biologických hnojiv na podzim se volí ne příliš chladné období. Doporučuje se to udělat v září, po hlavní sklizni. Druhá fáze setí je těsně před zimou, v listopadu.

Zelená hnojiva zasetá v září budou mít čas na růst před mrazem a poté je lze ponechat až do jara a nekosit je. A výsadby, které jsou zasety v listopadu, se objeví na jaře. V takovém případě je nutné je před kvetením posekat a uchovat v půdě. To je vynikající metoda pro ty, kteří v zemi pěstují rané odrůdy rajčat a okurek. Je užitečné zasít siderata do skleníku na podzim dvakrát: v září a v listopadu. Tím se zachová výnos a dezinfikuje se půda. Ale to musí být jiné rostliny.

Jaký skleník zasadit do skleníku na podzim

Více než 400 druhů rostlin může působit jako siderata. Jaké hnojivo se má na podzim ve skleníku zasadit, závisí na načasování výsadby a na plodině, která se ve skleníku bude pěstovat, a také na požadovaném účinku. K obohacení půdy dusíkem je nutné vysadit luštěniny:

 • vikev;
 • hrášek;
 • jetel;
 • fazole;
 • fazole;
 • čočka;
 • sladký jetel.

Pokud se rozhodnou vysadit před zimou, je vhodné vzít si plodiny odolné vůči chladu, například vikev, žito, oves nebo řepku.

Hořčice dokonale ochrání půdu ve skleníku před škůdci a plevelem. Oves obohatí půdu draslíkem a fosforem. Pěstování sideraty ve skleníku na podzim je levný a bezpečný způsob, jak chránit plodiny před škůdci a chorobami a vyživovat půdu.

Phacelia je považována za univerzální zelený hnůj pro každou příležitost.Tato možnost zeleného hnojiva se nebojí ani chladu, ani sucha. Zároveň má rostlina dekorativní vzhled, děsí houby, bojuje proti hlístům a mšicím.

Pro rajčata, papriky a lilky

Každá plodina vyžaduje specifickou nutriční hodnotu půdy a je také náchylná k různým chorobám a škůdcům. Při výběru zeleného hnojiva se proto doporučuje zaměřit se na plodinu, která se bude v tomto skleníku pěstovat. To vám pomůže najít nejlepší volbu. Plodiny, jako jsou papriky, lilek a rajčata, po hojné sklizni nezanechávají v půdě nic užitečného. Půda se stává doslova prázdnou, a proto bude výsadba zeleného hnojiva co nejspravedlivější, pokud se tyto plodiny v příštím roce znovu zasadí do skleníku.

Nejlepší možností pro výsadbu na podzim budou obilná zelená hnojení: oves, žito, ječmen. Budou dávat draslík do půdy. Nedostatek draslíku bude mít za následek, že rajčata budou malá, budou kvést pozdě a výnosy se výrazně sníží.

A také před zimou pro rajčata a papriky je dobré zasadit phacelia. Normalizuje kyselost půdy. Můžete také použít směs střídající oves s vikvou a řepkou.

Pro okurky

Oves jako siderat na podzim ve skleníku je vhodný pro výsadbu okurek. To pomůže obohatit půdu dusíkem a také ji zcela uzdravit. Vzhledem k tomu, že okurky silně „vysávají“ užitečné prvky z půdy, je užitečné na podzim vysadit luštěniny: vlčí bob, fazole, stejně jako jetel a vikev. Po těchto plodinách se výnos okurky výrazně zvýší.

Nebude to bolet zasít hořčici pro kontrolu škůdců a dezinfekci půdy. Ze skleníkových plodin zasetých na podzim má skleníková hořčice zvláštní význam kvůli síře v kořenovém systému. To vám pomůže vyhnout se napadení drátovými červy.

Pro jiné kultury

Pokud plánujete pěstovat česnek ve skleníku, nedoporučují se luštěniny jako skleníkové plodiny. Nejlepší možností pro oplodnění je phacelia a hořčice.

Pro mrkev je jako hnojivo vhodná ředkev, hořčice a řepka. V zásadě tato kultura není tak rozmarná a bude dobře růst po jakémkoli zeleném hnoji.

Zelí a ředkvičky přinesou vynikající sklizeň po obilovinách a většině luštěnin.

Jak správně zasít zelené hnojení

Pro dosažení optimálního výsledku je důležité dodržovat pravidla zemědělské technologie, která jsou stanovena pro zelený hnoj. Pro přistání se používá následující algoritmus akcí:

 1. Pokud je to možné, odstraňte plevel a vykopejte půdu ve skleníku.
 2. Místo výsevu musí být důkladně zaléváno, aby byla půda dostatečně vlhká.
 3. Každé zelené hnojení má svůj vlastní výsev, který je podrobně popsán na obalu. Nejčastěji je třeba semena rozptýlit ve správném množství na povrch půdy. Zároveň je důležité, aby u rostlin vysazených před zimou vzrostl počet zasetých semen, protože některá z nich se nemusí objevit na jaře.
 4. Povrch půdy uhlaďte pomocí hřebene nebo hřebíku pomocí ploché lopaty. Není nutné zakopávat zelený hnůj do země, ale pokud chcete, můžete jej pokropit malým množstvím humusu.
 5. Aby se užitečné zelené hnojení nezměnilo na škodlivé plevele, během kvetení je nutné odříznout květní stonky, aby se semena neobjevila a nestříkala.

Toto jsou základní pravidla pro setí zeleného hnoje. Tyto rostliny obvykle nejsou v péči rozmarné a snadno se přizpůsobí různým zemědělským podmínkám.

Zelená hnojiva lze pěstovat třikrát ročně: jaro, podzim, léto. Každé z těchto přistání má své vlastní výhody. Nejčastěji se také používají různé druhy zelených hnojiv. Na podzim se vysazují hlavně řepka, žito, vika, bílá hořčice a oves.

Na jaře jsou nejvhodnější rostliny odolné vůči chladu, které snadno snášejí první jarní mrazy a mají čas vystoupit do skleníku před zasetím sazenic.Do této chvíle je nutné mít čas alespoň jednou sekat zelené hnojivo. Jedná se o žito, oves, hořčici a phaceliu.

Několik tipů pro začínající zahradníky

Nejdůležitější věc, kterou by měl zahradník vzít v úvahu při setí biologického hnojiva: tyto rostliny by neměly dávat semena a zasít do zahrady. V opačném případě se ve skleníku vytvoří banální plevel, který ve všech ohledech bude zasahovat do růstu pěstovaných rostlin a místo prospěchu bude obrovské množství problémů s následným odstraněním užitečné rostliny ze skleníku. Proto je důležité sekat zelené hnojení včas. To se obvykle provádí v době, kdy tráva dosáhne 30–40 cm a nezačne kvést. To je nejlepší volba, protože zelené rostliny budou hnít a saturovat půdu dalšími živinami.

Po celou sezónu a pro žádnou rostlinu nemůžete použít stejný zelený hnůj. Co je dobrým předchůdcem rajčat, nebude fungovat ve skleníku, kde se pěstuje zelí nebo hrášek.

Díky včasné výsadbě na jaře budou sideráty schopné chránit křehké sazenice před prvním jasným slunečním světlem.

Každý druh zeleného hnoje má své vlastní vlastnosti výsadby, které je třeba vzít v úvahu:

 • luštěniny nemají rádi kyselou půdu;
 • barvení woad dokonale toleruje jakékoli teplotní extrémy a dokonale toleruje nedostatek vlhkosti;
 • vetch je náročné hnojivo, které se nejlépe vysazuje střídavě s obilovinami, protože vetch potřebuje podporu pro šplhání po stonku;
 • bílá hořčice vyděsí medvěda, dokonale bojuje s plísní, která je pro většinu pěstovaných rostlin tak nebezpečná.

Pokud vezmeme v úvahu všechny tyto nuance a zabráníme množení biologických asistentů, pak se půda ve skleníku nebude moci přeměnit na mineralizovanou půdu a výnos pěstovaných rostlin bude vždy na vysoké úrovni.

Závěr

Skleníkové skleníky lze na podzim vysadit dvakrát, ale i jedna plnohodnotná výsadba se správnou zemědělskou technologií umožní zahradníkovi získat v příštím roce nevídanou sklizeň pěstovaných rostlin. Je důležité zvolit správné konkrétní zelené hnojivo a také ho včas posekat, aby se z užitečného produktu nestala plevel. V poslední době je tato metoda hnojení půdy stále populárnější, zejména proto, že nevyžaduje značné ekonomické náklady.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce