Tomato Zhigalo: recenze, fotografie, výnos

Zdá se, že nic nemůže překvapit zkušené zahradníky a letní obyvatele. Chovatelé však nespí a snaží se ohromit nejen chutnými, ale také originálními odrůdami zeleniny. Čas ukazuje, co dávají přednost milovníkům domácích rajčat.

Popis odrůdy

Zhigalo se stalo tak výjimečným rajčetem. Plody nepravidelného tvaru vypadají jako exotická zámořská zelenina a mají tlumenou červenou barvu.

Chuť rajčat lze popsat jako sladkou, ale ne jako cukr. Ve tvaru ovoce připomíná klobásu a váží skromně - 100-125 g. Proto můžeme říci, že vysoký výnos není poskytován hmotností, ale počtem zralých rajčat. Na jednom štětci je vázáno 5-7 kusů (jako na fotografii).

Zralé plody se neliší hustou dužinou, mají málo semen a ženy v domácnosti ji úspěšně používají k vycpávání. Gigalo patří mezi středně zralé odrůdy rajčat, a proto se první zralé plody neobjeví dříve než 98-104 dnů.

Standardní keře rajčat Odrůdy Zhigalo mají poměrně kompaktní vzhled a dorůstají do výšky 40–46 cm. Zhigalo patří k určujícím odrůdám rajčat. To znamená, že keř se prakticky nerozvětví a nezávisle přestane růst do výšky bez pomoci zahradníka.

Důležité! Charakteristickým rysem standardních rajčat je nedostatečně rozvinutý kořenový systém. Proto na omezeném území mohou být rajčata vysazována hustěji a zároveň sklízena více.

Výhody rajčat Zhigalo:

 • bohaté plody, z jednoho keře můžete sklízet dvakrát tolik než z jiných odrůd rajčat;
 • pouzdro prakticky nepotřebuje sevření;
 • lze pěstovat ve skleníku i venku;
 • nenáročný v péči;
 • oblast webu je uložena.

Mezi nevýhody odrůdy Zhigalo stojí za zmínku náchylnost k chorobám lilek. Někteří zahradníci zaznamenávají zvýšenou hustotu slupky, což není příliš příjemné při konzumaci čerstvého ovoce.

Pravidla pro výsadbu a péči

Pro pěstování odrůdy Gigalo neexistují žádná zvláštní tajemství. Při pěstování rajčat se používají metody sazenice a sazenice.

Pěstování sazenic

 1. Pro získání klíčků jsou semena zasazena do speciálních nádob. Je lepší připravit úrodnou půdu předem. Vynikající možností je koupit hotovou zalévací půdní směs pro sazenice rajčat ve specializovaném obchodě.
 2. Pro další ochranu rostlin před chorobami je vhodné semena předem ošetřit: stačí je držet v 1% roztoku manganistanu draselného po dobu dvaceti minut. Poté se umyjí v čisté vodě.
 3. Půda v boxu se uvolní a navlhčí. Semena Zhigalo jsou uložena ve speciálně připravených mělkých drážkách a posypána zeminou (přibližně půl centimetrovou vrstvou). Nádoby jsou pevně pokryty fólií a umístěny na teplém místě s teplotou vzduchu nejméně 21 ° C.
 4. Jakmile se objeví první výhonky s listy, je možné zasadit sazenice do samostatných šálků. V budoucnu jsou sazenice před výsadbou na otevřeném terénu mírně ztvrdlé - teplota vzduchu je snížena o 5-7 ˚ С.

Ve skleníku nebo na otevřeném terénu lze sazenice vysadit, jakmile nastane teplé počasí, s výjimkou neočekávaných mrazů.

Výsadba semen v otevřeném terénu

S touto technologií pěstování rajčat se nejprve provádí klíčení semen. Můžete tak dosáhnout dřívějšího klíčení sazenic rajčat odrůdy Zhigalo. K vyklíčení semen se umístí do plátěného sáčku a ponoří se na asi 12 hodin do teplé vody.Aby byla semena chladná, voda se pravidelně mění. Naklíčená semena, po dvou kusech, jsou pohřbena v otvorech vykopaných ve speciálně připravené oblasti.

Je možné zasadit sazenice podle dvou schémat: lineární a šachovnice.

 1. Při lineární metodě je vzdálenost mezi pouzdry v řadě 25-30 cm a mezi dvěma řadami je udržována vzdálenost 60-70 cm.
 2. Šachovou metodou vzdálenost v řadě mezi keři udělejte 50-55 cm, mezi řádky - 70-75 cm (jako na fotografii).

Jakmile semena vyklíčí a na sazenicích se objeví dva listy, sazenice se ztenčí - v díře zůstane silnější rostlina a slabý výhonek není vytažen, ale odříznut, aby nedošlo k poškození souseda.

Důležité! Při výsadbě rajčat odrůdy Zhigalo podle jakéhokoli schématu zůstává vzdálenost mezi postelemi 90-100 cm.

Vázání rajčat

Vzhledem k tomu, že odrůda Zhigalo je poddimenzovaná, existuje názor, že není nutné ji svazovat. Předpokládá se, že rajče má silný stonek a rozvinutý kořenový systém již v procesu tvorby klíčků. Když však dozrává velké množství plodů, může se Zhigalo Bush zlomit / spadnout se silnými poryvy větru. Proto je vhodné poskytnout každému pouzdru oporu i při přípravě záhonů a otvorů.

Rada! V oblastech s chladným podnebím musí být podvazek prováděn, aby se zabránilo chorobám rostlin, aby plody nespadaly na zem.

V teplých oblastech se obejdete bez podpěr. Zhigalo keře budou položeny na zem, chránící půdu před vysycháním. Doporučuje se pouze předběžně mulčovat půdu.

Zalévání rajčat

Odrůda rajčat Zhigalo nevyžaduje zvláštní pozornost a péči. Vzhledem k tomu, že kořenový systém rostliny se nachází blízko povrchu půdy, je třeba si dávat pozor na nadměrnou vlhkost v půdě. Stojí za navigaci po půdě - když uschne, zalijte ji.

Varování! Doporučuje se, aby se na stonky a stonek rostliny nedostala voda.

Po zalévání musí být půda uvolněna, aby byla zajištěna dobrá výměna vzduchu.

Top dressing z rajčatových keřů

3-4 dny po zředění sazenic můžete provést první krmení rajčat Zhigalo. Vhodnou možností hnojení je roztok dusičnanu amonného (15 g na 10 litrů vody). Je vhodné nalít litr roztoku pod každé pouzdro. Po vrchním obvazu se doporučuje půdu mulčovat.

Jakmile se plody začnou usazovat na keřích, provede se druhé krmení rajčat Zhigalo. Jako hnojivo se používá minerální směs (na metr čtvereční je 20 g superfosfátu a 10 g chloridu draselného). Hnojiva jsou zakopána ve vlhké půdě. K tomu jsou podél řad keřů ve vzdálenosti 17-20 cm od rostlin vytvořeny mělké drážky (4 až 6 cm).

Při hnojení půdy se doporučuje opatrně používat dusíkatá hnojiva. Jejich nadměrné používání vede ke zvýšenému růstu keře a hojnému hromadění zelené hmoty.

Pokud neexistují žádná hotová minerální hnojiva, je docela možné použít organická hnojiva. K přípravě divizního roztoku použijte kbelík hnoje a 10 kbelíků vody. Rajčata jsou oplodněna napuštěným (10-12 dní) roztokem. Kromě toho je litr infuze ještě předředěn deseti litry vody. Pravidlo krmení: pod každým keřem se nalije litr zředěného nálevu.

Standardní stupeň Zhigalo nevytváří problémy se sevřením. Proto nejsou žádné potíže s péčí o keř a jeho formování.

Nemoci a škůdci

Odrůda rajčat Zhigalo se nemůže pochlubit zvláštní imunitou vůči chorobám. Včasná prevence však pomáhá předcházet infekci.

Pozdní plíseň je houbové onemocnění, které postihuje nejen rostlinu, ale také plody. Je známo, že nízké teploty a vysoká vlhkost vzduchu jsou příznivými podmínkami pro šíření nemoci. Proto se při zhoršení povětrnostních podmínek doporučuje rajčata postříkat kapalinou Bordeaux, fungicidy (Ridomil Gold, Quadris).

Jako pravidelná preventivní opatření se doporučuje půdu mulčovat, včas odstranit staré a zažloutlé listy.

Pěstování standardní odrůdy Zhigalo je vhodné pro začínající zahradníky a letní obyvatele, kteří nehoří kultivací vynikajících a vzácných rajčat.

Recenze zahradníků

Vladimir Redikin, Belgorod
Zájem o standardní odrůdy po dlouhou dobu. Začal z balkonu v bytě (zasadil odrůdu Snegirek). Antoshka nyní roste u dachy. Gigalo rajčata přitahoval jejich neobvyklý tvar. Výnos standardních odrůd jako vždy nezklamal. Hořák je velmi dobrý pro zachování (lecho byl obzvláště úspěšný). Nechám to na další roky.

Sergej Smirnov, Voroněž
Na internetu jsem viděl reklamu na standardní odrůdy rajčat. Začal se zajímat a zasadil na místo Zhigalo, protože měli jistotu vysokého výnosu. Nemám moc půdy, takže jsem rajčata zasadil docela pevně. Ale odrůda Zhigalo nezklamala - vynikající sklizeň rajčat a žádné potíže s keři.

Svetlana Kovalenko, Novorossijsk
Pěstoval jsem tedy klobásová rajčata. Keře byly vysoké asi 50 cm. Vůbec jsem se nepodílel na štípání a formování keřů rajčat Zhigalo. Proto bylo v křoví několik kmenů. Množství ovoce ohromilo mě i sousedy. Zvláště mě překvapila velikost rajčat - největší byla 15 cm dlouhá a 4 cm v průměru. Chuť není nijak zvlášť nezapomenutelná, ale adjika vyšla nádherně. Odrůdu nechám na příští rok.

Komentáře (1)
 1. Kde koupit semena "Zhigalo" a "Banana Legs"?

  25. 11. 2019 v 08:11
  Miláček
 2. Přítel sdílel několik Gigolo keřů. Bylo tam hodně ovoce, keř střední výšky, 50 cm, ale na můj vkus byly prázdné. Nekvašený.

  21. 7. 2019 v 01:07
  Olga
 3. Ti, kteří někdy zasadili rajčata Zhigalo, byli s tím spokojeni. Rajčata mají pozitivní hodnocení a doporučení pro pěstování.

  08.12.2017 v 09:12
  Alexi
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce