Tomato Puzata khata: vlastnosti a popis odrůdy

Několik zahradníků a jen majitel osobního pozemku odmítne pěstovat rajčata ve své zahradě. Ve skutečnosti s moderní odrůdou s jejími úžasnými vlastnostmi a občas neobvyklým vzhledem není snadné omezit se na použití pouze těch rajčat, která jsou nabízena na trzích a v obchodech. A pokud si ji sami vypěstujete, otevírá se vám tak nekonečný prostor pro výběr, že vaše oči prostě utíkají. A pěstování rajčat se již mění v jakési hobby, které se podobá sbírání. V tomto případě musí být sbírány pouze odrůdy rajčat a dojmy s nimi spojené zůstanou, přinejlepším, na fotografii nebo videu. A chuť, bohužel, je rychle zapomenuta. A záleží nejen na odrůdě, ale také na podmínkách pěstování a počasí.

Samozřejmě, v podmínkách velké rozmanitosti odrůd rajčat, jaké triky chovatelé nechodí, aby přilákali pozornost spotřebitelů k jejich novému produktu. Často dávají odrůdám taková jména, když slyšeli, že si nemůžete pomoci, ale začnete se zajímat a prostě projdete. Rajčata Puzata khata jsou velmi zajímavá již svým jménem. A kromě jména má i vzhled, který je tak neobvyklý, že každého zahradníka určitě zaujme a bude jej chtít zasadit na své stránky.

V jakých dalších vlastnostech se tato odrůda rajčat liší kromě zajímavého názvu a stejně neobvyklého vzhledu? V článku najdete kromě popisu odrůdy rajčat Puzata khata a její fotografie také mnoho recenzí zahradníků, kteří se již pokoušeli zasadit tuto odrůdu do svých pozemků.

Historie a popis odrůdy

Tomato Puzata Khata je poměrně nová paleta ruského výběru. Objevilo se to v roce 2012 jako výsledek práce skupiny chovatelů pod vedením Vladimíra Kachainika. To bylo zapsáno do státního rejstříku v roce 2013, původcem byla společnost "Aelita", pod značkou, z níž se semena této odrůdy vyrábějí hlavně nyní.

Odrůda rajčat Puzata khata patří k neurčitým odrůdám, to znamená, že má teoreticky neomezený růst.

Pozornost! V praxi podle recenzí zahradníků, dokonce ani ve skleníkových podmínkách, keř obvykle neroste vyšší než 170 cm.

Vzhledem k tomu, že její stonky jsou poměrně tenké a samotné keře nelze nazývat mocnými, mohou se rostliny pod tíhou plodů usazovat, proto rajčata vyžadují povinný podvazek k mříži a tvorbě keřů. Keře se liší průměrnou listnatostí a také se průměrně rozvětvují.

Listy jsou středně velké, tmavě zelené barvy. Květenství je přechodného typu. Stonka nemá artikulaci. Jeden shluk obvykle tvoří až 5 plodů.

Navzdory skutečnosti, že odrůda rajčat Puzata khata je pásmová po celém Rusku, ve většině regionů se doporučuje pěstovat ji ve sklenících nebo alespoň pomocí filmových přístřešků. Na otevřeném poli ve středním pruhu nemusí podle hodnocení zahradníků mít rajče Puzata khata čas na úplné zrání nebo bude malé velikosti. Ale na jihu může být bezpečně zasazen do otevřeného terénu - jediným problémem v péči může být pouze včasné a pravidelné zavlažování.

Ačkoli v popisu odrůdy v Gosrestru patří rajče Puzata khata k časnému zrání, to znamená, že podle této vlastnosti by mělo dozrát asi 100 dní po vyklíčení semen, mnoho zahradníků si stěžuje, že k zarudnutí plodů dochází velmi pomalu as velkým zpožděním. Zdá se, že tato odrůda má stále velkou citlivost na součet pozitivních teplot a množství slunečního světla, což pro ni nemusí stačit pro včasné zrání ve středních zeměpisných šířkách.

Pozornost! Kvůli prodlouženému plození lze rajčata sklízet až do samého mrazu, zejména když se pěstují ve sklenících, kde lze podle potřeby použít další ohřev.

Produktivita je jednou z výhod odrůdy Puzata khata; z jednoho čtverečního metru výsadby lze sklízet asi 9-11 kg rajčat.

Náchylnost k hlavním chorobám rajčat není uvedena v oficiálním popisu odrůdy, ale podle recenzí jsou rajčata Puzata khat docela odolná proti pozdní plísni a jiné vředy ji obvykle obcházejí, s výhradou minimálních preventivních opatření.

Je však docela citlivý na složení půdy, na které se pěstuje - je nutné, aby byla vyvážená z hlediska obsahu všech hlavních živin.

Vlastnosti ovoce

Ojediněle se odrůda rajčat chlubí tak neobvyklým tvarem ovoce, jako je Puzata khata. Nejen, že je silně žebrovaný, a dokonce i samotný tvar je hruškovitý, výsledkem je, že ovoce silně připomíná kabelku shromážděnou shora, ze které ženy v domácnosti chodily na trh.

Barva nezralých plodů je světle zelená a na základně není místo. Jak dozrávají, barva rajčat zčervená, ale spíše s nádechem oranžové. V rajčatech je 4 až 6 semenných hnízd.

Plody jsou velké - v průměru je jejich hmotnost 250-300 gramů, ale existují vzorky dosahující hmotnosti 700-800 gramů. Jak je často zvykem, první plody na keři jsou největší, poté se rajčata postupně zmenšují.

Komentář! Velikost plodů silně závisí na mnoha podmínkách: na tvorbě a vrchním oblékání a na povětrnostních podmínkách během růstu a dokonce na hustotě výsadby.

Kůra ovoce je dostatečně hustá, aby unesla značnou hmotnost rajčat bez praskání. Ale v procesu jídla to není cítit. Buničina je docela šťavnatá, ale v rajčatech jsou často prázdné prostory, takže nejsou příliš vhodné pro konzervování.

Chuť profesionálních degustátorů je hodnocena známkou „4“, většina zahradníků ji uznává jako dobrou, ale zdaleka ne vynikající. Rajčata této odrůdy obsahují hodně cukru a prakticky žádnou kyselinu, takže jsou vhodná zejména pro dietní a kojeneckou výživu. Plody této odrůdy rajčat jsou vynikajícími saláty, stejně jako dobrou bramborovou kaší a jinými přípravky, kde jsou rajčata rozdrcena a nepoužívají se jako celek.

Komentář! Šťáva z rajčat této odrůdy je velmi chutná a bohatá.

Zjevnou výhodou odrůdy rajčat Puzata khata je její dobrá skladovací kapacita. Lze je sbírat ještě zelené a snadno a rychle dozrávají na parapetu a poté je lze skladovat po dlouhou dobu, aniž by se změnily jejich chuťové vlastnosti.

Díky této vlastnosti se rajčata Puzata Khata snadno přepravují na dlouhé vzdálenosti, a proto mohou být prospěšná pro komerční pěstování. Je pravda, že díky svému neobvyklému tvaru rajčata zabírají více místa ve standardní nádobě.

Výhody a nevýhody odrůdy

Shrneme-li všechny výše uvedené skutečnosti, je třeba poznamenat, že odrůda rajčat Puzata khata má řadu výhod, které ji odlišují od řady jejích druhů:

 • Vysoký výnos, podle recenzí dokonce občas překračující čísla uvedená v oficiálním popisu odrůdy;
 • Ovoce obsahuje hodně cukru a dalších užitečných prvků;
 • Vysoká konzervace ovoce;
 • Velká velikost a neobvyklý tvar rajčat;
 • Srovnávací rezistence rajčat na závažné choroby.

Odrůda má samozřejmě také některé nevýhody, které zahrnují především následující:

 • Potřeba tvarování a podvazků kvůli určité křehkosti keře;
 • Náročnost rajče chaty Puzata na úrodnost půdy.

Pěstování a péče

Rajčata Puzata Khata se obecně pěstují podle standardní technologie pro rajčata, ale stále existují určité zvláštnosti.

Sazenice období

Vzhledem k tomu, že rajčata Puzata khata jsou odrůdou, nikoli hybridem, můžete k setí použít jak zakoupená semena, tak semena získaná z vlastních pěstovaných rostlin nebo od vašich přátel.

Důležité! Doporučuje se před setím semena namočit do roztoku mikroelementů nebo stimulantů růstu (Zircon, Epin, HB-101), protože mají nízkou energii klíčení a klíčky se mohou z půdy objevit pomalu a nerovnoměrně.

Před zasazením keřů na trvalé místo je nutné zasít semena do nádob na sazenice asi 60-65 dní.

Ihned po vyklíčení je vhodné klíčky umístit pod nejjasnější osvětlení, jaké pro ně najdete. V tomto případě musí být teplota naopak snížena o 5-10 stupňů. Můžete tak dosáhnout dobrého vývoje kořenového systému a zároveň zvýšit imunitu rostlin rajčete.

Poté, co se na sazenicích rajčat objeví první pravé listy rajčete, musí být keře zasazeny do samostatných nádob. Týden po sběru je vhodné nakrmit sazenice. Vzhledem k tomu, že sazenice této odrůdy mohou vypadat slabší ve srovnání s jinými rajčaty, je vhodné je krmit jednou týdně malými dávkami hnojiv. Nejlepší je použít humáty s mikroelementy nebo mikrobiologickými hnojivy, jako jsou Shining, Baikal a další.

Přistání v zemi a další péče

Vzhledem k tomu, že rajčata této odrůdy vyžadují povinný podvazek, je snazší zpočátku zasadit sazenice poblíž mřížoví. V tomto případě je prořezávání a další vázání stonků výrazně zjednodušeno. Na 1 metr čtvereční zahrady nejsou vysazeny více než 3 keře rajčat Puzata khata.

Rada! K mříži lze přivázat nejen stonky, ale také kartáče se dozrávajícími plody, protože díky své velké velikosti a hmotnosti se mohou plody při zrání odlomit spolu s větvemi.

Je žádoucí formovat rajčata této odrůdy na 1 nebo 2 stonky. K vytvoření keřů na 2 stonky je ponechán jeden nevlastní syn, který roste pod prvním květinovým kartáčem. Všechny ostatní nevlastní synové a spodní listy jsou postupně odstraňovány. Aby se vytvořily v 1 stonku, jsou všechny nevlastní děti postupně a systematicky odstraňovány, což jim neumožňuje růst na délku více než 10 cm.

Chcete-li získat velká rajčata, je vhodné zformovat keře do jednoho kmene. Pokud máte na zahradě nebo ve skleníku málo místa a musíte častěji vysazovat keře, pak v tomto případě bude jedinou možnou technologií pěstování tvorba rostlin v jednom kmeni.

Rostliny této odrůdy jsou docela náročné na úrodnost půdy, takže po výsadbě do země musí provést ještě několik obvazů. Pravidelně také zalévejte keře studenou vodou, zejména pokud je teplé a suché počasí.

Rajčata mohou dozrávat nerovnoměrně, proto se v případě brzkého chladného počasí ujistěte, že máte keře předem kryté.

Pozornost! Pokud se plody nechtějí červenat, mohou být sklizeny v nezralé zelené formě - jsou schopny dozrát poměrně rychle a ležet na parapetu.

Recenze zahradníků

Recenze letních obyvatel a zahradníků o odrůdě rajčat Puzata khata, jejichž popis a fotografie jste mohli vidět výše, jsou velmi různorodé a někdy si odporují. Možná je to kvůli různým povětrnostním podmínkám při pěstování rajčat, nebo možná došlo ke špatnému hodnocení semen.

Alena, 39 let, Tver
Sousedé se letos podělili o sazenice rajčat Puzata khata. Zrající rajčata měla velmi neobvyklý tvar, například žebrovaný, ve formě nádoby. Ale nakonec, jak dospěli, se trochu narovnali, stali se hladkými, krásnými. Rajčata se mi velmi líbila, sladká i hustá, téměř žádná semínka. Opravdu se mi to líbilo, ale větve jsou tenké, musí být pečlivě svázané, jinak se zlomí nebo spadnou na zem - plody jsou těžké.
Svetlana, 43 let, Tomsk
Odrůdu Puzata Khat jsem zasadil do skleníku. Nezískal jsem mnoho sazenic, protože vyraší několik semen. Pouze 5-6 keřů, ale jaký druh rajčat.Všechno je v nich dobré - chuť, barva, tvar a velikost. Pak určitě zasadím. To, o co se musí starat, je s jakoukoli kulturou, musíte tvrdě pracovat, abyste si později mohli užít sklizeň.
Sergey, 42 let, Město Novosibirsk
Tato odrůda mě nijak zvlášť nepřitahovala. Rajčata mají samozřejmě neobvyklý tvar, ale chuť je jaksi nevýrazná, sklizeň se nedá říci, že by potěšila, a tak jsem z keře nasbíral pár kilogramů. Už nebudu vysazovat.
Zoya, 44 let, Samara
Skvělá rozmanitost! Byl to jeden z prvních letošních výnosů. Shromáždil jsem z keře jako celek kbelík rajčat, i když zelených, protože jsem je pěstoval na otevřeném poli. Takže doma dobře dozrávali a já jsem v nich neviděl žádné mezery, naopak, šťavnaté, husté, chutné. Venku byly téměř oranžové a uvnitř růžové - krása! Příští rok budu pěstovat ve skleníku - možná dozrají ještě dříve.
Anna, 37 let, moskevský region
No, tato odrůda na mě vůbec neudělala dojem. Není ani jasné, za co je chválen. Byla tam rajčata, ale byla tak nevkusná, že příště je určitě nesadím.
Anton, 34 let, Tver
Odrůdu Puzata Khata jsem zasadil podruhé, protože se mi velmi líbila. Ve skleníku to byl jeden z nejproduktivnějších, nikdy jsem neviděl takové množství rajčat. Letos byl pěstován na otevřeném terénu, pouze pokrytý netkaným materiálem bezprostředně po výsadbě na konci května, aby nebyl poškozen zimou. Také se mi líbilo, že není příliš poškozený plísní, jako jiné odrůdy.

Závěr

Navzdory skutečnosti, že se odrůda Puzata khata objevila relativně nedávno, již si dokázala najít jak své fanoušky, tak ty, kteří v ní byli zklamaní. V takových případech existuje jen jeden způsob, jak se dostat ke dnu pravdy - koupit si semena a pěstovat rajčata této odrůdy sami.

Komentáře (1)
 1. Puzata khata z Aelity, zasazená do otevřeného terénu, severně od Saratovské oblasti, se cítila nejlépe, nepraskala, neubližovala. Ale hmotnost není zdaleka 300 g. Od 500 do 1 200 g. Pěstováno na džus a těstoviny, v roce 2020 byla rajčata příliš sladká, krmená velkým množstvím popela (bylinná)

  18.01.2021 v 01:01
  Inna
 2. Tuto odrůdu jsem zasadil poprvé. Jsem velmi šťastný! Sklizte a ochutnejte dobrá rajčata. Pokusím se sbírat semena pro další pěstování.

  09/08/2019 v 08:09
  Olga
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce