Sousední zelenina v postelích: stůl

Svou zahradu můžete zkrášlit a zároveň ze smíšeného záhonu vytěžit maximum z každého pozemku. Tato technologie zahrnuje výsadbu několika druhů rostlin na jeden hřeben. Sousedí zeleniny v záhonech může pomoci chránit rostliny před škodlivými viry a hmyzem. Kombinace některých rostlin také urychlují vzájemný růst. Zároveň existují nekompatibilní kultury, které nelze umístit do těsné blízkosti. Vzhledem k takovým protichůdným skutečnostem je třeba k vytváření smíšených záhonů přistupovat kompetentně, aby nedošlo k poškození rostlin, ale ke zlepšení jejich podmínek růstu.

Technologické výhody

Smíšený pěstování zeleniny na zahradě mají oproti izolovanému pěstování plodin řadu výhod:

 • plocha pozemku je využívána co nejefektivněji;
 • rostliny, které se živí vynikajícími mikroelementy, rovnoměrně vyčerpávají půdu, aniž by si navzájem konkurovaly;
 • sousedé v zahradě si mohou navzájem vylepšit vkus;
 • vůně emitovaná některými rostlinami může přitahovat nebo odplašit hmyz;
 • správné uspořádání rostlin může zajistit ochranu před větrem a vytvořit příznivé mikroklima pro pěstování konkrétních plodin;
 • smíšené pěstování zeleniny vylučuje použití chemických hnojiv a pro získání dobré sklizně využívá pouze přírodní síly Země.

Smíšené postele jsou tedy snadným způsobem, jak zlepšit výnosy. Pomocí této technologie je možné kompetentně využívat půdní zdroje a bez použití dalších finančních prostředků přilákat prospěšný opylovací hmyz, odplašit škůdce a vytvořit nezbytné mikroklimatické podmínky.

Zásady pro vytváření smíšených hřebenů

Při vytváření smíšených postelí je třeba přísně dodržovat následující zásady:

 • ve střední části smíšeného lože se doporučuje pěstovat plodiny s dlouhou dobou zrání;
 • okraje hřebene by měly být použity pro pěstování krátkých, rychle dozrávajících plodin, například hlávkový salát, špenát;
 • při kombinování rostlin je nutné vzít v úvahu vývoj jejich kořenů. Takže v bezprostřední blízkosti můžete pěstovat plodiny se silně a málo rozvinutým kořenovým systémem;
 • při smíšeném pěstování by měly být nekompatibilní plodiny vysazovány co nejdále od sebe.

Poté, co jste se rozhodli ve své zahradě vytvořit smíšené záhony, měli byste dodržovat výše uvedené zásady pěstování a pečlivě se seznámit s vlastnostmi různých plodin. Je třeba si uvědomit, že tato technologie vám umožňuje pěstovat květiny a zeleninu současně na stejné posteli. Květinové rostliny tedy mohou nejen blahodárně působit na zeleninové plodiny, ale také zefektivnit zahradu.

Užitečné vlastnosti rostlin

V těsné blízkosti rostlin vyžadujících opylování se doporučuje pěstovat plodiny, které přitahují opylovače. Patří mezi ně různé odrůdy máty, majoránky, heřmánku, tymiánu, meduňky. Tyto rostliny nejsou zeleninou, ale mohou být použity k léčebným účelům nebo jako zahradní dekorace. Jejich vůně přitahuje vosy a dravé mouchy, které opylují kvetoucí rostliny.

Těžké půdy vyžadují neustálé kypření. V takovém případě mohou farmáři pomoci žížaly. Chcete-li je přilákat, můžete zasadit cibuli, čekanku, kozlík lékařský.

Česnek pomáhá bojovat proti mšicím. Jeho vůně odpuzuje tento škodlivý hmyz.Česnek také přispívá k akumulaci síry v půdě.

Důležité! Výše uvedené rostliny, s výjimkou česneku, jsou kompatibilní s absolutně všemi plodinami.

Kombinace zeleniny

Při vytváření smíšených záhonů se zeleninou byste měli pečlivě vybírat „sousedy“, kteří si navzájem neubližují, ale budou si vzájemně pomáhat. Vlastnosti většiny plodin jsou individuální, proto při vytváření složitých výsadby je třeba každou rostlinu posuzovat samostatně:

Rajčata

V bezprostřední blízkosti rajčat se doporučuje pěstovat česnek, fazole podměrečné, zelí, mrkev, řepu, špenát, petržel. Byliny se zvláště výraznou vůní (tymián, meduňka, bazalka) odpuzují škůdce, zlepšují chuť rajčat a prodlužují jejich trvanlivost.

Nedoporučuje se pěstovat u rajčat okurky, kopr, fenykl a brambory.

Okurky

Okurky se v postelích hodí k různým druhy fazolí, fazole, hlávkový salát, cibule, zelí, kopr, řepa, celer. Rajčata jsou možná jedinou plodinou, která by se neměla vysazovat vedle okurek.

Báječné soused pro okurky je ředkev. Děsí roztoče a listové brouky. Ředkvička zároveň zlepšuje chuť plodiny. Je také třeba poznamenat, že blízkost okurek s cibulí je vzájemně výhodná.

Zelí

Zelí je často napadeno škodlivým hmyzem. V boji proti housenkám tedy může bílý jetel pomoci. Vysazuje se přímo pod kořen zelí. Bílý jetel také odpuzuje zelí mšice a kořenové mouchy. Celer pomáhá při pěstování zelí bojovat proti hliněné blechě. Byliny se silnými, jasnými vůněmi děsí kapustové motýly. Pór zabrání tomu, aby housenky naložily zelí na poškození vašich plodin. Kopr má dvojí blahodárný účinek na zelí: odpuzuje mšice a zlepšuje chuť zeleniny.

Brambory, fazole, hlávkový salát, řepa mohou růst v sousedství zelí, aniž by způsobily škodu. Rajčata, hrozny, česnek by se neměly vysazovat na smíšeném lůžku se zelím.

Brambory

Brambory jsou často pěstovány jako samostatná plodina, ale pro ně lze najít také vhodné zdravé sousedy. Křen tedy může chránit brambory před štěnice domácími a luštěniny přinášejí do půdy dusík, což má příznivý vliv na produktivitu brambor. Luštěniny také chrání brambory před bramborem bramborovým.

Neškodnými sousedy na zelí na smíšené posteli jsou saláty, ředkvičky, kukuřice, koriandr. Nedoporučuje se pěstovat řepu, slunečnice a rajčata v blízkosti brambor.

Luk

Kombinace mrkve a cibule je pro naše zahrady klasikou. Tyto dvě rostliny ve stejné zahradě děsí škůdce, jejich kořeny nekonkurují. Kromě mrkve, řepy, okurek, ředkviček, špenátu, salátu se dobře hodí do sousedství s cibulí. Nedoporučuje se pěstovat fazole, fazole, hrášek na stejném lůžku s cibulí.

K vytvoření smíšených záhonů lze použít i jiné zeleninové plodiny. Například česnek se na jahodové zahradě cítí dobře. A ačkoli česnek nemá zvláštní účinek na plodiny bobulí, tato kombinace rostlin umožňuje racionální využívání půdy.

Máta, ředkvičky a luštěniny mohou urychlit růst a zrání cukety. Lilek se doporučuje vysazovat do smíšených záhonů v kombinaci s fazolemi, bazalkou nebo hráškem. Prázdné místo mezi řádky řepy může být vyplněno zeleným salátem, který bude skvělým sousedem. Informace o kompatibilitě jiných zeleninových plodin naleznete v tabulce níže.

Pro začínající zahradníky je samozřejmě obtížné orientovat se v celé škále zeleninových plodin a vybrat schémata pro vytváření smíšených záhonů. Zkušení zemědělci proto nabízejí určitá schémata výsadby rostlin na smíšených hřebenech. Tady jsou některé z nich:

 1. Salát by měl být zasazen do první extrémní řady hřebene.Druhá řada může být vysazena ředkvičkami nebo mrkví, kombinace těchto okopanin v jedné řadě je také vítána. Ve třetí řadě takové smíšené postele by měla být vysazena cibule. Čtvrtá a pátá řada postele by měla opakovat druhou, respektive první.
 2. Uprostřed zahrady je nutné zasadit okurky. Jeden okraj takového smíšeného záhonu je vyhrazen pro pěstování fazolí, druhý pro zelí.
 3. Je rozumné střídat mrkev s cibulí nebo majoránkou tak, aby mezi řádky mrkve byla vzdálenost 30-35 cm.

Můžete se seznámit s některými dalšími schématy pěstování rostlin zeleniny na smíšených záhonech sledováním videa:

Užitečné byliny

Obecně se uznává, že na zahradě by se měly pěstovat pouze užitečné rostliny, které jsou potravinářským výrobkem. Jen málo lidí však ví, že některé bylinky, květiny a dokonce i plevel mohou být v zahradě prospěšné:

 • tymián vedle cibule může výrazně zvýšit jeho výnos;
 • pelargónie, petúnie a majoránka mohou nejen vyzdobit zahradu pěstováním papriky, ale také zlepšit výnos plodiny;
 • vedle mrkve a luštěnin můžete zasadit rozmarýn a šalvěj;
 • různé druhy salátu mohou zlepšit chuť rajčat rostoucích v sousedství;
 • kořenový systém pampelišek jde hluboko do země a zvyšuje vápník na povrch Země. Květy pampelišky také přitahují opylující hmyz;
 • měsíčky jsou schopny zdobit postele jakýmikoli rostlinami zeleniny a chránit je tak před mšicemi.

Jak je patrné z navrhovaného seznamu, květiny, byliny a zelenina na stejné zahradní posteli se mohou navzájem doplňovat a zdobit zahradu. A dokonce i plevel jako pampeliška může být prospěšný.

Skleníkové kombinace

Skleníky a skleníky mají zpravidla malé omezené plochy, v důsledku čehož se zemědělci snaží je využívat co nejefektivněji. Při kombinování rostlin v uzavřených podmínkách však stojí za to pamatovat, že společně lze pěstovat pouze plodiny s podobnými požadavky na mikroklima. Výsadba rajčat a okurek v jednom skleníku je tedy chybou: okurky vyžadují vysokou vlhkost, když to rajčata nevydrží.

Doporučuje se pěstovat bílé zelí ve stejném skleníku s rajčaty. Celer, hrášek, fazole a fazole se budou u paty brutnáku cítit dobře. Lilek a papriky lze také pěstovat ve stejném skleníku s okurkami, protože tyto plodiny jsou podobné, pokud jde o požadavky na vlhkost vzduchu.

Zeleninová zahrada je platformou pro ztělesnění naprosto jakýchkoli nápadů farmáře. Ale zpravidla vždy není dostatek půdy k pěstování všech požadovaných plodin. Proto se mnoho majitelů půdy uchyluje k vytváření smíšených postelí. Zároveň může být sousedství v postelích užitečné a dokonce přispět ke zvýšení výnosu. Výše tedy v článku jsou nabízeny příklady a fotografie smíšených záhonů a jsou popsána možná schémata pro umístění různých plodin. Tato informace jistě pomůže začátečníkům a již zkušeným farmářům vylepšit jejich zahrady.

Komentáře (1)
 1. Pochopitelné pro prváky ... děkuji! :)

  31.01.2020 v 06:01
  Olya
 2. Děkuji mnohokrát!! Pro mě, jako začínajícího zahradníka, je to jen neocenitelný dárek! PODĚKOVAT!!

  20. 12. 2017 v 11:12
  Tatyana
 3. Pokuta! Poděkovat!

  10. 10. 2017 v 04:05
  Aldyn-kys
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce