Výsadba pórových sazenic

Zahradníci každý rok objevují nové odrůdy plodin. Ale někdy se i slavná zelenina stane objevem. Pór se stal tak příjemným překvapením pro milovníky zdravého jídla. V chatkách se pěstuje jen zřídka. Důvod je velmi běžný - nedostatek informací. Jen málokdo se může podělit o zkušenost s pěstováním. A rozšířené informace o jemnosti póru brání pěstitelům zeleniny ve snaze získat vlastní plodiny.

Vědí o výhodách, šťavnatosti a vynikající chuti póru a nakupují se v supermarketech, i když to není levné. Podrobně popíšeme postup pěstování sazenic póru doma. Samostatně se budeme zabývat načasováním, kdy zasadit pórek na sazenice. Musíte to vědět, aby kultura zaujala své místo v letních chatkách.

Přínos pro zdraví

Trochu o nutričních vlastnostech póru. Obsah živin v něm je velmi vyvážený. Cibule perel, jak botanici nazývají pórek, je ceněna svým složením a všestranností. Je součástí různých pokrmů a příprav. Jaké látky umožnily rostlině zaujmout takové čestné místo? Pojmenovat vše bude zdlouhavé a časově náročné, přivede nás to pryč od účelu článku. Proto stručně uvedeme nejslavnější skupiny nezbytné pro lidské tělo:

 • komplex vitamínů;
 • celý seznam éterických olejů;
 • seznam minerálních solí;
 • stopové prvky;
 • proteiny;
 • celulóza.

Odborníci na výživu doporučují, aby lidé s metabolickými a kloubními chorobami do svého jídelníčku nezapomněli přidat pór.

Existuje také kontraindikace použití užitečného produktu - gastritida a ulcerativní projevy v akutním stadiu. Tato omezení jsou spojena s velkým množstvím éterických olejů, které mohou dráždit sliznice trávicího traktu.

Popis a důležité vlastnosti

Jedná se o vytrvalou plodinu, jejíž vývojový cyklus od semene k semenu trvá 2 roky. V prvním roce dochází k tvorbě růžice listů a produktivního orgánu - falešného stonku.

Právě bělený falešný stonek cibule je hlavní částí rostliny, pro kterou se pěstuje. Jedí „nohu“ v jakékoli fázi vývoje.

Listy póru jsou ploché, poměrně dlouhé (80 cm) a široké (až 6 cm) s voskovým povlakem. Barva listu se může lišit v různých odstínech zelené. Ve spodní části jsou listy trubkovitého tvaru. S těmito trubicemi se navzájem uzavírají a vytvářejí šťavnatou „nohu“. Průměr (2-6 cm) a délka (10-60 cm) trubice závisí na odrůdě.

Rostlina pro nás netvoří obvyklé cibule. V prvním roce cibule rostou falešné stonky, které jsou pro pěstitele zeleniny hlavní hodnotou. Ve druhém roce rostlina produkuje stopku a semena póru dozrávají.

Zahradníci obvykle nepěstují perlovou cibuli pro osivo. Můžete si je volně koupit výběrem nejproduktivnějších odrůd nebo hybridů. Klíčení semene póru vydrží 3 roky.

Kořenový systém perlové cibule je velmi silný. Pokud po sklizni zůstanou kořeny cibule v půdě, pak půdu dobře obohatí organickou hmotou.

Pór se skladuje přibližně šest měsíců, přičemž si plně zachovává své vlastnosti. Tato kvalita umožňuje získat čerstvé zelené téměř celou zimu.

Stejně jako většina rostlin se odrůdy perlové cibule dělí podle období zrání:

 1. Brzy zrání (léto). Zralá cibule se sklízí na konci léta - srpna.Stonka časně zralých odrůd má hloupý nebo rovný tvar, listy světle zelené barvy jsou umístěny v ostrém úhlu k stonku. Rozdíl mezi časnými druhy póru spočívá ve volném uspořádání listů a nesnášenlivosti vůči nízkým teplotám. Přímá produkce osiva kultury se proto vyvíjí pouze v jižních oblastech. Příkladem letní odrůdy je „bulharský gigant“.
 2. V polovině sezóny nebo na podzim. Tvar stonků připomíná silný válec, některé mají ve spodní části jen mírné zesílení. Listy jsou intenzivnější barvy, zelené nebo šedozelené, silné a hustší. Sbírat sklizeň středních druhů póru v první dekádě října. V zimách s mírným podnebím jsou rostliny ponechány v zemi až do jara, pak můžete příští rok získat semena. Odrůdy Karantansky a Sizokryl.
 3. Pozdní zrání nebo zima. Rostou mnohem pomaleji než jiné odrůdy póru, ale vyznačují se zvýšenou odolností proti chladu. V regionech s mírnými zimami se sklizeň provádí od října do dubna. Falešná stopka u pozdějších druhů je krátká a zesílená v dolní části. Listy jsou pokryty voskovým květem, šedozelené barvy s originálním vějířovitým uspořádáním vzhledem ke stonku.

Zvažte hlavní způsob pěstování póru - sazenice. Je to způsobeno délkou vegetačního období plodiny, které trvá 6-7 měsíců. Přímý výsev do země nemůže čekat na sklizeň v klimatických podmínkách středního pruhu. Proto bude hlavní část článku věnována otázce, jak pěstovat pórek prostřednictvím sazenic.

Fáze růstu sazenic

První otázkou, kterou si pěstitelé kladou, je, jak správně zasadit pórek na sazenice? Chcete-li pěstovat kvalitní sazenice póru, musíte postupovat podle určitých kroků:

 1. Určete načasování výsadby póru pro sazenice. Toto je důležitý bod, na který se váže zbytek akcí. Hlavní věcí je zabránit přemnožení sazenic.
 2. Vyberte požadovanou odrůdu a kupte si kvalitní sadbový materiál.
 3. Připravte půdu pro setí póru pro sazenice. Půdní směs musí splňovat požadavky plodiny na složení, nutriční hodnotu a strukturu.
 4. Vyberte si vhodné nádoby a připravte je v době setí semen.
 5. Proveďte předpěstovací přípravu semen póru.
 6. Zasejte semínka póru pro sazenice.

Každá fáze má své vlastní nuance, na které se zaměříme.

Určete dobu setí

Doba setí se volí v závislosti na plánované době sklizně. Pokud je třeba získat zralé stonky na začátku podzimu, pak výsadba pórových semen jmenován koncem února nebo začátkem března. Pak již na začátku dubna můžete přesunout semenáčky póru pro pěstování ve skleníku. Chcete-li vysadit sazenice na otevřeném terénu pod filmem, je výsev semen naplánován na konec března.
Pokud je pohodlnější zasít semena na podzim, nezapomeňte zkontrolovat datum pomocí předpovědi počasí. Je nutné přistát před nástupem mrazu.

Při výběru je přirozeně nutné vzít v úvahu povětrnostní podmínky, teplotu vzduchu v rostoucí oblasti. Na tom závisí hodně úspěchu. V severních oblastech byste neměli začít s výsadbou póru pro sazenice v roce 2019 dříve než v dubnu až květnu. Již v červnu bude možné vysadit sazenice na otevřeném terénu. V centrálních oblastech začíná setí v polovině února, výsadba ve skleníku se provádí v polovině dubna a na otevřeném terénu v poslední dekádě května.

Výběr semen

Optimálně - kupte si sáček semen od známého výrobce ve specializovaném obchodě. Ve skutečných podmínkách budou odrůdové charakteristiky o něco slabší, takže je lepší zvolit vysoce výnosné hybridní odrůdy. Výrobce poskytuje doporučení týkající se kultivačních technik, proto si je před nákupem přečtěte. Pak si můžete být jisti, že rostlině poskytnete potřebné podmínky a péči. Pro výsadbu pórových sazenic na jaře
vezměte odrůdy s časným zráním, abyste počkali do sklizně.

Příprava půdy

Sazenice póru, když se pěstuje doma, má určité požadavky na půdu. Směs živin se připravuje ze stejných částí kompostu, trávníku, rašeliny a humusu. Složení ukazuje, že půda by měla být výživná a volná. Pokud je výsadba póru pro sazenice plánována v rašelině, přidejte 5 kg zvlhčené látky:

 • dolomitová mouka - 250 g;
 • dvojitý superfosfát - 50 g;
 • močovina - 30 g;
 • síran draselný - 40 g.

Sazenice póru potřebují stopové prvky, takže pokud existuje příležitost zakoupit hnojiva s mikroživinami v tabletách, přidejte je podle pokynů.

Důležité! V žádném případě nepřidávejte čerstvé organické látky - divinu, hnůj, aby nedošlo k poškození rostlin.

Příprava kontejneru

Sazenice póru netolerují dobře sbírání, takže je třeba zaujmout odpovědný přístup k výběru kontejnerů pro sazenice. Hloubka nádoby by měla být nejméně 10-12 cm, protože rostlina má dlouhé kořeny.

Pokud je rozhodnuto zasadit pór pro sazenice do krabic, nesmíte překročit doporučenou rychlost setí. Do krabic o rozměrech 35 cm x 50 cm můžete umístit nejvýše 3 g pórek. Existuje dobrá cesta ven - nakrájejte půdu v ​​krabici na kostky a do každé zasejte 3-4 semena. Nejlepší je zasít pórek na sazenice do malých nádob na výsadbu s buňkami.

Před zasetím póru semeny pro sazenice se připravené nádoby dezinfikují silným roztokem manganistanu draselného a vysuší se.

Příprava semen k setí

Chcete-li získat přátelské a kvalitní sazenice póru ze semen doma, potřebujete:

 • dezinfikujte semena po dobu 30 minut v roztoku manganistanu draselného a předehřejte jej na teplý stav;
 • vytvrzujte 30 minut ve studené vodě;
 • namočte na týden do vlhkého hadříku;
 • osušte a začněte setí.

Po dokončení všech přípravných opatření můžete začít růst póru přes sazenice.

Výsev semen

Zvažte další krok - jak zasadit pórek na sazenice.
Nejprve je nádoba pro budoucí sazenice naplněna půdou, trochu utlačena a navlhčena.

Semena, která byla trénována, jsou zaseta do řádků v krabicích. Při pěstování póru ze semen se umisťují ve vzdálenosti 5 cm od sebe. Hloubka setí není větší než 1,5 cm, při výsadbě v samostatných nádobách se vysadí 2-3 semena do jednoho. Plodiny jsou pečlivě pokryty fólií a přeneseny na místo, kde můžete udržovat teplotu + 22 ° C ... + 25 ° C a poskytnout sazenicím dostatek světla. Pravidelně se film odstraňuje a půda se navlhčí. První výhonky se obvykle objeví za 10-15 dní.

Jakmile se objeví první výhonky, lze film úplně odstranit a teplotu snížit na
+ 17 ° C během dne a +12 ° C v noci. Udržují takový teplotní režim po dobu jednoho týdne, aby se sazenice neroztahovaly. Poté se denní indikátor opět zvýší na + 20 ° C a noční na + 14 ° C. Udržují tuto rovnováhu po celou dobu vývoje sazenic.

Výsadba póru pro sazenice, užitečné video:

Existuje ještě jeden způsob, jak zmínit, jak pěstovat pórek ze semen. To roste na hřebenech. Semena se vysévají přímo do otevřeného terénu. Načasování, kdy se má pomocí této technologie zasít pórek pro sazenice, se liší od výše uvedeného. Zde je důležité vzít v úvahu teplotu půdy. Nemělo by být nižší než + 2 ° C. Jak zasadit pór venku, abyste získali dobrou úrodu? Je nutné věnovat zvláštní pozornost přípravě půdy. Pór neroste na těžkých jílovitých půdách. Potřebuje volnou, lehkou, pro vzduch propustnou půdu s přídavkem listového humusu. Reakce je slabě kyselá nebo neutrální. Je vhodné vzít půdu pro sazenice pod ovocné stromy, vrby nebo akácie. Nebude možné získat plnou sklizeň humusu z topolových a dubových listů.

Péče o sazenice

Je důležité nejen zasít semena, ale také vědět, jak pěstovat zdravé sazenice póru. Zvažte hlavní body péče o sazenice póru. Kromě dodržování teplotního režimu je velmi důležité:

 1. ZaléváníK zavlažování používejte výhradně teplou vodu a pouze po zaschnutí vrchní vrstvy. Přetečení může způsobit tak impozantní onemocnění sazenic, jako je „černá noha“. Půdu musíte pečlivě navlhčit a snažit se nepoškodit jemné stonky.
 2. Top dressing. Pór dobře reaguje na organická hnojiva, takže je obvyklé zalévat sazenice „kompostovým čajem“. Takto pěstitelé zeleniny nazývají slabou infuzi kompostu ve vodě (1:10). Můžete si připravit roztok minerálních hnojiv "Agricola" (zelenina) "Kemira-Universal".
 3. Prořezávání listů. Aby se zajistil dobrý růst kořenů a dosáhlo se zesílení stonku, listy sazenic se prořezávají. Tento postup lze provést jednou za dva týdny, přičemž délka listu je 8-10 cm.
 4. Větrání. Povinný požadavek. Takže sazenice se méně táhnou a začínají se připravovat na kalení.
 5. Kalení. Je to nutné pro sazenice póru, počínaje 5-6 dny před výsadbou na trvalém pěstitelském místě.

Pokud jsou sazenice zasety včas, pak je výsadba póru na trvalém místě optimální po 50 dnech.
Výsadba sazenic a další péče

Země na místě je oplodněna na podzim, nejžádanějšími předchůdci póru jsou brambory, luštěniny, okurky, zelí.

Vyberou si místo pro hřebeny a připraví půdu. Země je vykopána, vyrovnána a rýhována. Optimální hloubka je 15 cm, řádkování je ponecháno na 20 cm, sazenice jsou umístěny do brázdy ve vzdálenosti 15 cm - 25 cm (v závislosti na parametrech odrůdy).

Při výsadbě lze do brázdy přidat popel ze dřeva.

Listy a kořeny sazenic se zkrátí o třetinu, sazenice se ihned po výsadbě napojí. Jakmile průměr stonků dosáhne 1 cm, je nutné kolem rostlin přidat půdu.

Základní péče zahrnuje:

 1. Hilling rostliny. Tato technika umožňuje rostlině vytvořit dobře bělenou nohu.
 2. Odplevelení a uvolnění. Takové akce rostlinu zachrání plevele a udržovat živiny v půdě. Je dobré mulčovat výsadby slámou nebo rašelinou.
 3. Top dressing. Organické látky používejte 3 týdny po výsadbě. Pak minerální složení - jednou za 2-3 týdny. Na jaře užívejte komplexy s vysokým obsahem dusíku, v polovině července - fosfor a draslík.
 4. Ředění. Nezbytné pro zesílené výsadby.

Zkoumali jsme technologii pěstování póru ze semen, kdy zasadit a jak se starat o sazenice. Zastavili jsme se podrobně ve fázi, jak zasít pórek pro sazenice. Nyní si můžete sami pěstovat výživnou zeleninu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce