Vrchní dresink z rajčat po zasazení do země

Při pěstování rajčat chceme získat vysoký výnos, chutné ovoce a vynaložit minimální úsilí. Často jen vezmeme ze země, na oplátku nedáme nic, a pak doufáme buď pro štěstí, nebo pro věčné „možná“. Ale rajčata nerostou samy o sobě bez problémů, znalosti zemědělské technologie, hnojení a zpracování. S přírodou nemůžete vyjednávat, jakmile se Země vzdá nahromaděné zásoby živin, výnosy klesnou a rajčata se stanou bez chuti.

Rajčata jsou náročná kultura. Neměla by být spousta obvazů, je třeba je dávat moudře - pokud bezmyšlenkovitě sypete hnojiva pod kořen, možná nebudete mít dobrou úrodu nebo ji úplně nezničíte. Rajčata potřebují různé živiny v různých fázích vývoje. Dnes vám řekneme, jak krmit rajčata po vylodění do země.

Nechte zeleninu vypěstovat předtím bez krmení

Často můžete slyšet, že všechno samozřejmě rostlo bez krmení, samozřejmě. Naši předkové se nepřihlásili k odběru našich novin, neměli internet, nečetli chytré knihy, ale nějak se jim podařilo nakrmit celou Evropu.

Pouze lidé z nějakého důvodu zapomínají, že dřívější rolnické rodiny kultivovaly půdu z generace na generaci, tradice a kompetentní práce na ní jim byly vštěpovány od dětství. Kultura zemědělství byla vysoká, práce se neprováděla náhodně. Kromě toho byla půda obdělávána bez těžkého vybavení, byla vždy hnojena organickou hmotou.

Ano, naši předkové se bez chemických hnojiv obcházeli, ale na rolnických farmách byla vždy spousta hnoje, poté se topilo výhradně dřevem a jídlo se nevařilo na plynovém sporáku. Všechno šlo na pole a do zahrady, aby se nakrmila půda - hnůj, popel, spadané listí. Jíl, písek, bahno, rašelina a křída byly přepravovány z nejbližších lesů, roklí, řek nebo bažin. Všechno využili naši moudří předchůdci.

Proč potřebujete převlékání

Všechna rajčata pěstovaná v zahradách a na polích velkých farem jsou odrůdy a hybridy vytvořené lidmi speciálně za účelem získání prodejných produktů. Ve volné přírodě nerostou a bez lidské pomoci prostě nepřežijí. Za jeden rok by měla pěstovaná rajčata vypěstovat ze semene, růst, kvést, kravata a dát ovoce.

Kromě toho chceme z keře odstranit ne jedno nebo dvě rajčata, ale plnohodnotnou plodinu, která ve středním Rusku na otevřeném poli může dosáhnout 5-10 kg na keř. A to je v průměru, obvykle o něco méně ovoce se získává z nízko rostoucích rajčat a více z vysokých pěstovaných na mříži nebo ve sklenících.

Pro kvetení a zrání plodů potřebují rajčata dusík, fosfor, draslík, stopové prvky. Je zřejmé, že rajče nemohou z půdy odebrat tolik živin. Včasné a správné hnojení zlepšuje úrodnost půdy, zvyšuje produktivitu a kvalitu rajčat.

 • Dusík podílí se na tvorbě a vývoji rajčat ve všech životních fázích. Je nezbytný pro fotosyntézu, ale hraje největší roli při vytváření zelené hmoty rajčat bezprostředně po výsadbě. Nedostatek dusíku ovlivňuje výnos rajčete a přebytek vede k hromadění dusičnanů v buničině.
 • Fosfor obzvláště důležité pro kvetení a plodení rajčat, s jeho nedostatkem, květy a vaječníky rozpadají. Díky tomuto prvku rajče dozrává rychleji, plody rostou, mají intenzivní barvu. Rajčata, která nemají nedostatek fosforu, mají menší pravděpodobnost onemocnění.
 • Draslík má největší vliv na vývoj kořenového systému rajčete.Pokud je slabý, jednoduše nebude schopen dodávat vlhkost a živiny do jiných částí rajčat. Nedostatek draselných hnojiv činí rajčata bolestivými a jejich plody malé.
 • Stopové prvky nehrají rozhodující roli v životě rajčat, která jsou ve skutečnosti vytrvalými rostlinami, ale pěstují se jako ročníky. Jejich nedostatek v sezóně prostě nebude mít čas stát se kritickým. Stopové prvky však významně ovlivňují odolnost rajčat proti chorobám a kvalitu ovoce. Při jejich nedostatku rajče onemocní, plody prasknou, chuť a prodejnost poklesnou. Nudná nevyléčitelná plíseň každého člověka je nedostatek mědi a jeho léčba přípravky obsahujícími měď do značné míry eliminuje nedostatek tohoto prvku.

Důležité! Hnojení rajčat po výsadbě do země dostatečným množstvím hnojiv snižuje obsah dusičnanů v ovoci, zlepšuje jejich chuť a pomáhá zvyšovat živiny a vitamíny. Nadměrné krmení rajčat vede k hromadění dusičnanů a činí je bez chuti.

Jak hnojit rajčata

Rajčata jsou velcí milovníci fosforu. Jsou schopni nést ovoce po dlouhou dobu. První rajčata v jižních oblastech se objevují v polovině června a ta druhá, při absenci phytophthory a dobré péče, prostě nemá čas dozrát před mrazem. Jedno rajče obsahuje současně květiny, vaječníky i zralé plody. Není divu, že krmení rajčat vyžaduje hodně fosforu.

Sazenice rajčat se krmí 2-3krát před výsadbou do země. Poprvé asi po 10 dnech po výběru, hnojiva pro sazenice ve slabé koncentraci, druhá - o týden později se stejnými speciálními obvazy nebo roztokem čajové lžičky azofoski v 10 litrech vody. Během tohoto období rajčata potřebují dusík. Při normálním vývoji sazenic se rajče před přesazením již nekrmí.

Minerální obvaz

Při výsadbě rajčete se do otvoru nalije hrst popela a musí se přidat lžíce superfosfátu. Asi po dvou týdnech, kdy sazenice zakoření a rostou, vytvoří první vrchní obvaz rajčat v zemi. Rozpusťte v 10 litrech vody:

 • fosfor - 10 g;
 • dusík - 10 g;
 • draslík - 20 g

a napojeno 0,5 litru pod rajčatovým keřem.

Rada! Není nutné počítat dávku jednoho nebo druhého prvku na miligram; můžete je měřit pomocí čajové lžičky, která obsahuje asi 5 g.

Pro další vrchní obvaz rajčete, který musí být proveden po 2 týdnech, vezměte:

 • dusík - 25 g;
 • fosfor - 40 g;
 • draslík - 15 g;
 • hořčík - 10 g,
 • rozpusťte v 10 litrech vody a nalijte 0,5 litru pod keř.

V létě, kdy rajčata začínají zrát, je důležité každé 2 týdny je krmit výživnými roztoky obsahujícími bezpečné přísady. Nálev popela se ukázal velmi dobře, je neocenitelným zdrojem draslíku, fosforu a vápníku - přesně těch prvků, které jsou pro rajčata nezbytná během období zrání. Je tam málo dusíku, ale ten už není zapotřebí ve velkém množství. Připravte infuzi následujícím způsobem:

 1. 1,5 litru popela nalijte 5 litrů vroucí vody.
 2. Po ochlazení přidejte až 10 litrů.
 3. Přidejte bublinu jód, 10 g kyseliny borité.
 4. Trvejte na dni.
 5. Rozpusťte 1 litr infuze v kbelíku s vodou a nalijte 1 litr pod rajčatový keř.

Tento koktejl nejen nakrmí rajčata, ale také díky přítomnosti jódu v něm zabrání phytophthora.

Oblékání na list

Často listové krmení rajčat nazývají se rychle, působí přímo na list a výsledek je viditelný doslova druhý den. Mohou být prováděny každých 10-15 dní a v případě potřeby kombinovány s ošetřením rajčat proti škůdcům a chorobám.

Pozornost! Přípravky obsahující oxidy kovů, včetně těch obsahujících měď, nejsou s ničím kompatibilní.

Na list můžete rajčata postříkat stejnými hnojivy, která nalijete pod kořen. Je velmi dobré přidat rajče do láhve s pracovním roztokem pro listové krmení:

 • ampule s epinem nebo zirkon Jsou biologicky čistá imunostimulancia, která jsou pro člověka a včely prakticky bezpečná. Jejich účinek na rajčata lze srovnávat s účinkem vitamínů na člověka;
 • humát, humisol nebo jiný huminový přípravek.

Krmení šetrné k životnímu prostředí

Nyní se stále více zahradníků snaží na svých stránkách používat metody ekologického zemědělství. Pěstování rajčat vám umožní vystačit si s ekologickými hnojivy bez chemikálií, zejména ve fázi plodení. Rajčata nemají rádi čerstvý hnůj, ale velmi podporují jeho fermentovaný nálev. Připravuje se jednoduše:

 • Nalijte 1 kbelík hnoje s kbelíkem vody, trvejte na týdnu;
 • Zředíme 1 litr infuze v kbelíku s vodou;
 • Pod každým keřem rajčat zalijte 1 litr zředěného nálevu.

Ne všichni obyvatelé léta mají přístup k hnoji. To nevadí, bylinkový nálev není pro rajčata neméně cenným hnojivem. Naplňte největší nádobu v oblasti nahoře plevelem a rostlinnými zbytky, uzavřete, nechte působit 8-10 dní. Nařeďte 1: 5 vodou a použijte rajče ke krmení.

Rada! Umístěte fermentační nádrž mimo bytový dům, protože vůně bude působivá poblíž.

Můžete si vyrobit univerzální rajčatový balzám. Bude to vyžadovat:

 • Kapacita 200 litrů;
 • 2 litry popela;
 • 4-5 kbelíků zelené kopřivy.

To vše je naplněno vodou a napuštěno po dobu 2 týdnů. Jeden litr balzámu se přivádí do rajčatového keře. Pokud nemáte tak velkou kapacitu, snižte přísady proporcionálně.

Obecná pravidla pro krmení rajčat

Nejlepšího výsledku dosáhnete komplexním krmením rajčat. Chcete-li dosáhnout nejlepšího výsledku a nepoškodit rostlinu, musíte si pamatovat několik jednoduchých pravidel:

 • Je lepší podkrmovat rajčata než překrmovat.
 • Zasazeno do země sazenice rajčat musíte krmit, když teplota překročí 15 stupňů; při nižší teplotě se živiny jednoduše neabsorbují.
 • Oplodněte rajčata u kořene pozdě odpoledne.
 • listové krmení rajčat provádí se brzy ráno v klidném suchém počasí. Je žádoucí je dokončit před 10 hodinou ráno.
 • Nepoužívejte pesticidy během období květu nebo plodů rajčete, pokud to není nezbytně nutné. Zkuste zpracovat rajčata lidovými prostředky.
 • Nejlepší je kombinovat obvaz na kořen rajčat se zaléváním a obvaz na list s ošetřením proti škůdcům a chorobám.
Důležité! Nejlepšího účinku dosáhne vrchní obvaz se speciálními hnojivy pro rajčata.

Nabízíme vám sledování videa, které říká, jak krmit rajčata po výsadbě:

Známky nedostatku baterie

Někdy děláme všechno správně, ale rajčata nerostou a dobře přinášejí ovoce. Zdá se, že neexistují žádní škůdci, nemoc nelze určit a rajčatový keř jasně trpí. Může to být způsobeno nedostatkem baterie. Naučíme vás určit, který z nich pomocí vnějších znaků.

baterieVnější znakyNezbytná opatření
DusíkListy rajčat jsou matné, se šedým odstínem nebo světlé a maléNakrmte rajčata infuzí plevele nebo jakékoli hnojivo obsahující dusík
FosforSpodní část rajčatové listové desky získala fialový odstín, samotné listy jsou zvednutéNejrychlejšího efektu dosáhnete při krmení rajčat. superfosfátový extrakt: nalijte sklenici hnojiva litrem vroucí vody a nechejte 12 hodin vařit. Doplňte až 10 litrů, pod rajčatovým keřem zalijte 0,5 litru
DraslíkOkraje rajčatových listů vyschnou a samy se zvlníNakrmte rajčata dusičnanem draselným nebo jiným nechlorovaným draselným hnojivem
HořčíkMramorovaná tmavá nebo světle zelená barva rajčatových listůPosypte půl sklenice dolomitu na vlhkou půdu pod každým rajčatovým keřem
MěďPhytophthoraOšetření pozdní plíseň rajčat
Ostatní stopové prvkyŽlutozelená mozaiková barva listů rajčeteOšetřete rajčatové keře chelátovým komplexem.Pokud po 5-7 dnech nedojde k žádnému účinku, odstraňte a spálte rostlinu, nejedná se o nedostatek stopových prvků, ale o virus tabákové mozaiky.

Závěr

Řekli jsme vám, jak krmit rajčata po výsadbě do země, poradili jsme s používáním minerálních a organických hnojiv. Doufáme, že vám to přišlo užitečné. Hodně štěstí a dobrou úrodu!

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce