Krmení rajčat a okurek s droždím

Jakékoli zahradní plodiny reagují na krmení pozitivně. Dnes existuje mnoho minerálních hnojiv pro rajčata a okurky. Pěstitelé zeleniny proto často čelí dilematu, která hnojiva zvolit pro své plodiny. Dnes si povíme o krmení rostlin kvasnicemi. Tuto metodu nelze považovat za novou, stále ji používali naše prababičky, když nevěděly o minerálních hnojivech.

Podívejme se blíže na to, k čemu je použití krmení kvasnic na okurky a rajčata. Zkušení zahradníci podle našeho názoru nepotřebují naši radu droždí pomáhají pěstovat bohatou úrodu šťavnaté a chutné zeleniny. Začátečníci musí pečlivě zvážit doporučení.

Kvasinky v zahradě

Kvasinky jsou kulinářským produktem. Lze je však úspěšně použít ke krmení okurek a rajčat.

Proč jsou užitečné:

 1. Nejprve obsahují bílkoviny, stopové prvky, aminokyseliny a organické železo. Všechny jsou stejně nutné jako vzduch pro okurky a rajčata.
 2. Zadruhé je to bezpečný produkt šetrný k životnímu prostředí. Zeleninu vypěstovanou na vašem webu tedy můžete bezpečně dát i malým dětem.
 3. Zatřetí, krmení kvasinkami pomáhá zlepšit mikroflóru půdy, kvasinkové bakterie potlačují škodlivé mikroorganismy.
 4. Za čtvrté, můžete použít organická hnojiva v různých fázích vývoje zeleniny. Rostliny se adaptují rychleji, prospívají jak venku, tak uvnitř.

Jak fungují kvasinky na rostlinách

 1. Okurky a rajčata rychle rostou zelenou hmotu, silný kořenový systém. A to má zase pozitivní vliv na výnos okurek a rajčat.
 2. Rostliny se stávají odolnějšími vůči stresu i za nepříznivých podmínek pěstování (to platí především na otevřeném terénu).
 3. Zvyšuje se imunita, když se okurky a rajčata zasadí do země, lépe se zakoření.
 4. Nemoci a škůdci trápí rostliny, které jsou krmeny kvasinkami méně.

Roztoky se připravují ze suchých, granulovaných kvasinek nebo surových kvasinek (nazývaných také živé). Jako každé hnojivo, i tento produkt vyžaduje správné proporce.

Kvasinky obsahují prospěšné bakterie, které se po proniknutí do teplé a vlhké půdy okamžitě začnou energicky množit. Kvasinky jako hnojivo obsahují draslík a dusík, které obohacují půdu. Tyto stopové prvky jsou nezbytné pro okurky a rajčata pro normální vývoj.

Důležité! Po zalévání hřebenů musíte rostliny nakrmit.

Jak se používá krmení kvasnicemi?

Věděli o krmení zahradních plodin kvasinkami už ve starověku. S příchodem minerálních hnojiv byla tato metoda bohužel zapomenuta. Zahradníci s dlouholetými zkušenostmi v pěstování rajčat a okurek věří, že krmení kvasnicemi není o nic horší a v některých případech dokonce účinnější než chemické přípravky.

Ve skutečnosti je vynikající růstový stimulant, biologicky aktivní a neškodný doplněk, aktivuje imunitní systém rostlin. Pokud jde o škodu, neexistují žádné takové informace. Jediná věc, kterou by si měli zahradníci pamatovat, je, že kvasnice okyselují půdu.

Komentář! Po vrchním oblékání musí být půda poprášena popelem dřeva, aby se neutralizovala kyselina.

Poprvé se kvasinky ke krmení používají dokonce i ve fázi pěstování sazenic okurek a rajčat. Oplodněte rostliny tři týdny po výsadbě sazenic a když se objeví první květy. Kořenové a listové krmení rajčat se provádí po 15 dnech, okurky po 10.

Recepty

Vzhledem k tomu, že kvasnice se používají k hnojení rajčat a okurek po stovky let, existuje mnoho receptů, které jsou v praxi osvědčené. V některých z nich se používají pouze droždí, v jiných se přidává pšenice, kopřiva, chmel, kuřecí trus a cukr k přípravě hodnotného vrchního obvazu. Existují také recepty založené na černém chlebu.

Pozornost! Pokud nedůvěřujete krmení kvasnicemi, vyzkoušejte jeho účinek na několika rostlinách.

Jen droždí

 1. První recept. Rozmrazené balení surového droždí (200 gramů) je třeba nalít litrem teplé vody. Pokud je voda chlorovaná, je předem bráněna. Ani okurky, ani rajčata nepotřebují chlór. Je lepší použít nádobu větší než jeden litr, protože kvasinkové bakterie se začnou množit, tekutina zvětší objem. Kvas je vyluhován po dobu nejméně 3 hodin. Poté se nalije do kbelíku a doplní se na 10 litrů teplou vodou! Toto řešení stačí pro 10 rostlin.
 2. Druhý recept. Vezměte 2 7 gramové sáčky suchých droždí a třetinu cukru. Vložte je do 10litrového kbelíku s teplou vodou. Cukr urychluje fermentaci. Před zaléváním zřeďte v pěti dílech vody. Nalijte jeden litr roztoku na rostlinu pod okurky nebo rajčata.
 3. Třetí recept. Opět vezměte 10 gramů suchých droždí, dvě velké lžíce krystalového cukru. Přísady se nalijí do 10 litrů teplé vody. Fermentace trvá 3 hodiny. Nejlepší je umístit nádobu na slunce. Matečný louh se zředí 1: 5 teplou vodou.
 4. Čtvrtý recept. K přípravě matečného louhu použijte 10 gramů droždí, třetinu sklenice cukru. To vše se nalije do desetilitrové nádoby s teplou vodou. Chcete-li zvýšit účinek kvasinkových hub, přidejte další 2 tablety kyseliny askorbové a hrst půdy. Tento obvaz na rajčata a okurky musí být uchováván po dobu 24 hodin. Kvas se čas od času míchá. Podíl je stejný jako u druhého a třetího receptu.
Pozornost! Nádoba s krmením kvasnic během kvašení musí být uzavřena víkem, aby se do ní nedostal hmyz.

Kvasinková zálivka s přísadami

 1. Tento recept bude vyžadovat velkou nádobu o objemu 50 litrů. Zelená tráva je sekána předem: během fermentace dodává roztoku dusík. Quinoa se nepoužívá ke krmení rajčat, protože spory phytophthora se na ní rádi usazujíNasekaná tráva se vloží do nádoby, přidá se sem také 500 gramů čerstvých droždí a bochník chleba. Poté se hmota nalije teplou vodou a nechá se 48 hodin fermentovat. Připravenost na krmení poznáte podle specifické vůně kvašené trávy. Zásobní roztok se zředí 1:10. Nalijte litrovou nádobu s kvasnicovým hnojivem pod okurku nebo rajče.
 2. K přípravě dalšího vrchního obvazu na zeleninu budete potřebovat jeden litr domácího mléko (nebude fungovat z balíčků!), 2 pytle granulovaného droždí, každý 7 gramů. Hmota by měla kvasit asi 3 hodiny. Jeden litr matečného louhu se přidá do 10 litrů teplé vody.
 3. Top dressing funguje dobře kuřecí trus... Budete potřebovat: krystalový cukr (třetinu sklenice), mokré droždí (250 gramů), dřevěný popel a ptačí trus, každý po 2 šálcích. Fermentace trvá pár hodin. Pro přípravu pracovního roztoku se hmota nalije do desetilitrového kbelíku s teplou vodou.
 4. Tento recept obsahuje chmel. Sbírejte jednu sklenici čerstvých pupenů a nalijte do vroucí vody. Chmel se vaří asi 50 minut. Když se vývar ochladí na pokojovou teplotu, přidá se k němu mouka (4 velké lžíce), krystalový cukr (2 lžíce). Nádoba se odloží na 24 hodin na teplé místo. Po uplynutí doby přidejte dva strouhané brambory a odložte na dalších 24 hodin. Před přípravou pracovního roztoku kmenovou kulturu přeceďte. Pro zalévání okurek a rajčat přidejte dalších 9 litrů vody.
 5. Místo chmele používají zahradníci pšeničná zrna. Nejprve se vyklíčí, poté se rozemele, přidá se mouka a granulovaný cukr, suché nebo syrové droždí (viz popis receptu s chmelovými šiškami). Výsledná hmota se vaří ve vodní lázni po dobu třetiny hodiny. Za den je matečný louh připraven.Top dressing pro rajčata je stejný jako v receptu výše.
Komentář! Droždí můžete použít pouze tehdy, když se půda dostatečně zahřeje. V chladu bakterie nefungují.

Další možnost krmení na bázi kvasinek:

Pojďme to shrnout

Je nereálné vyprávět o všech receptech na kvasinkové dresinky v jednom článku. Rád bych věřil, že bezpečný způsob pěstování rajčat a okurek zaujme začínající zahradníky. Koneckonců, toto organické hnojivo nejen vyživuje samotné rostliny, ale také zlepšuje strukturu půdy.

Můžete provádět listové krmení rostlin kvasinkami. Tato aplikace organických hnojiv zmírňuje rajčata z plísně a okurky od špinění. Jedinou nevýhodou obvazu na list je, že kapalina nepřilne dobře na listy. A obecně, jak poznamenali dlouhodobí zahradníci, krmení kvasnicemi vám umožní získat sklizeň ekologicky šetrné zeleniny.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce