Okurky Khrustyk F1: popis odrůdy, fotografie, recenze zahradníků

Okurka Khrustik F1 je téměř univerzální hybrid. To platí také pro způsoby jejího pěstování, možnosti využití plodiny a oblast pěstování. Zahradníci ji znají více než deset let a nadále ji pěstují, a to navzdory novým odrůdám a hybridům, které se každoročně objevují na trhu. Tyto okurky ocení také „spotřebitelé“ pro svou chuť.

Historie vzhledu

Khrustik F1 je hybrid okurek vytvořený jednou z nejslavnějších ruských zemědělských firem Gavrish. To je úspěch celého týmu chovatelů. Práce byla provedena na základě a za účasti Moskevského výzkumného ústavu pro šlechtění zeleniny, proto jsou původci obě organizace. Žádost o povolení k registraci na území Ruské federace byla podána v roce 2011. Ve stejném roce byl hybrid zařazen do státního rejstříku.

Jeho prevalence také přispívá k vhodnosti pro výsadbu uvnitř i venku. Oficiálně je považován za hybrid pro nevytápěné skleníky, ale zkušenost zahradníků ukazuje, že rostliny se v běžných postelích úspěšně rozvíjejí a přinášejí ovoce.

Podle oficiálního závěru je okurka Khrustyk vhodná k pěstování v jakémkoli ruském regionu.

Důležité! Existuje hybrid okurek velmi podobný názvu a popisu - Miracle Khrustyk F1 od zemědělské společnosti Aelita. Na rozdíl od „běžného“ Khrustika však vyžaduje opylování hmyzem.

Popis okurek Khrustyk F1

Hybrid patří do kategorie neurčitých. Nemá žádné „naprogramované“ omezení růstu výhonků. Pokud nejsou odříznuty, řasy z řas se mohou natáhnout na 3–3,5 m. Rychlost růstu je dostatečně vysoká, ale stonky se intenzivně nerozvětvují. Listy jsou střední, listy nejsou příliš velké.

Květy jsou převážně „samičí“. Každý z nich je budoucí ovocný vaječník. Banda kvetení. Podle původce se každá „parta“ skládá ze 7–8 květů, státní rejstřík a zkušenosti zahradníků naznačují, že nejčastěji jsou 2–3.

Výhonky jsou dostatečně silné, ale keřové okurkové keře stále potřebují podporu

Okurky Khrustik F1 jsou jednorozměrné (váží asi 120 g a 10-12 cm dlouhé), pravidelného válcového tvaru. Kůže je tenká, ale silná, téměř stejnoměrná v sytě zelené barvě, mírně „zředěná“ světlejšími tenkými tahy a rozmazanými skvrnami. Existuje několik velkých tuberkul a bílých trnů; okraj je lehký, relativně řídký.

Maso okurek je velmi husté, šťavnaté, bez mezer, s výraznou čerstvou okurkovou vůní a malými, téměř nepostřehnutelnými semeny, když se konzumují. Sladká chuť je oficiálně „vynikající“. Nedostatek hořkosti je geneticky inherentní.

Účel ovoce je univerzální. Okurky Khrustik jsou velmi dobré čerstvé (samy o sobě i jako součást salátu, okroshka) a v domácích přípravcích. Pro moření a moření se často odstraní "okurky" o hmotnosti 60-80 ga dlouhé 7-8 cm.

Charakteristická výrazná křupavost a struktura buničiny jsou zachovány i po solení a moření

Charakteristika okurek Khrustyk

Kromě vzhledu keřů a plodů, jejich chuti, zahradníci při výběru odrůdy berou v úvahu další ukazatele. Musíte si předem určit nejdůležitější kritéria a řídit se jimi.

Produktivita okurek Khrustik

Původce v popisu hybridu uvádí jeho výtěžek v rozmezí 10-11 kg / m². Podle státního rejstříku jsou údaje vyšší - 14,4-15,3 kg / m². Okurky dozrávají hromadně, v několika „vlnách“.

Důležité! Khrustik je parthenokarpický hybrid. Pro tvorbu ovocných vaječníků nepotřebuje opylující hmyz.

Pravidelná sklizeň okurek Khrustyk má pozitivní vliv na možnost dalšího plození rostlin.

Podmínky dozrávání a kvetení

Crunchy F1 je časně zralý hybrid okurek. Od okamžiku vzejití sazenic do sběru prvních plodů uplyne 44–48 dní. Zahradníci někdy označují delší období - 50-60 dní. Tato variace je způsobena různými kultivačními metodami, výrazně odlišnými klimatickými a povětrnostními podmínkami.

První květy se objevují na rostlinách ve fázi 5-7 pravého listu. Tvorba ovocných vaječníků a zrání chhrustických okurek trvá 14-17 dní.

Odolnost vůči chorobám a škůdcům

Chovatelé poskytli okurkám Khrustykovi vrozenou imunitu proti padlí a kladosporióze. Zkušenosti zahradníků ukazují, že prakticky nejsou náchylní k viru mozaiky a různým druhům hniloby. Nejnebezpečnějším onemocněním hybridu je peronosporóza (plíseň).

Okurky Khrustyk nemají žádnou ochranu před škůdci. Proto jsou často napadeni mšicemi, bílými muškami, roztoči.

Peronosporóza je snadno rozpoznatelná žlutými skvrnami na přední straně listu a souvislou vrstvou lila-šedého květu na špatné straně.

Výhody a nevýhody

Oficiální popis hybridu okurky Khrustik F1 a recenze zahradníků nám umožňují zdůraznit následující výhody:

 • časná dospělost a hromadné plodení;
 • schopnost přizpůsobit se širokému spektru klimatických a povětrnostních podmínek;
 • vhodnost pro pěstování v otevřené a uzavřené zemi;
 • přítomnost imunity vůči některým chorobám nebezpečným pro kulturu;
 • trvale vysoká klíčivost a produktivita semen;
 • rychlé tempo růstu výhonků;
 • ženský typ kvetení, tvorba ovocných vaječníků bez účasti pylu z mužských květů a opylovaného hmyzu;
 • vnější prezentovatelnost, jednorozměrnost;
 • univerzálnost účelu okurek;
 • vynikající chuť a úplná absence hořkosti;
 • dobrá přepravitelnost a zachování kvality pro časnou odrůdu (až 10–12 dní při pokojové teplotě, až měsíc - v suterénu nebo ve sklepě).

Nevýhody okurek Khrustyk jsou mnohem méně významné než jejich výhody:

 • potřeba pravidelné sklizně (pokud se tak nestane, zpomalí se tvorba nových ovocných vaječníků);
 • náročnost na osvětlení a milující vlhkost.
Důležité! Další relativní nevýhodou je potřeba nakupovat semena ročně. Ty, které lze sbírat od samorostlých okurek Khrustik F1, buď nevyklíčí vůbec, nebo nové rostliny nezdědí odrůdové vlastnosti rodiče.

Ve stínu se růst a vývoj keřů zpomaluje, výtěžek chhrustických okurek klesá.

Výsadba okurek Khrustyk

Zahradníci praktikují pěstování chruškovských okurek ve sklenících, pařeninách a na otevřených postelích. Semena můžete zasít přímo do půdy nebo si doma vypěstovat sazenice. V závislosti na zvolené metodě se doba sklizně liší o 7-15 dní.

Sazenice metoda

Sazenice okurek Khrustik se rychle rozvíjejí, takže semena pro sazenice se vysazují během posledního dubnového týdne. Jako každý hybrid prochází předsazbou, takže není třeba klíčit, namáčet v roztoku biostimulantů, mořit fungicidy a provádět další postupy.

Pěstování sazenic je uskutečnitelný úkol i pro začínajícího zahradníka:

 1. Semena vysazujte po jednom do malých nádob naplněných dobře navlhčenou všestrannou půdou pro sazenice. Jsou pohřbeny maximálně o 1 cm, posypané zeminou, nastříkané z rozprašovače.
 2. Utěsněním potravinářské fólie nebo zakrytím řezanými plastovými lahvemi proměňte nádoby ve „skleník“.
 3. Přeneste na tmavé, teplé místo a zajistěte teplotu asi 25 ° C. Je nutné neustále sledovat hladinu půdní vlhkosti, nenechat ji úplně vyschnout a okamžitě se zbavit hromadícího se kondenzátu.
 4. Vznikající sazenice by měly být opatřeny 10-12 hodinami denního světla. Ve většině ruských regionů nebude dostatek přirozeného světla; bude zapotřebí další osvětlení. Po vzplanutí snižte teplotu na 20–22 ° C. Péče o sazenice spočívá pouze v včasném zalévání.
 5. 8-10 dní před výsadbou začněte kalit sazenice chhrustických okurek a postupně prodlužujte dobu jejich pobytu na čerstvém vzduchu od 1,5-2 do 10-12 hodin. Pokud venkovní teplota klesne pod 12 ° C, silně prší a fouká ostrý studený vítr, od kalení by se mělo upustit.

Na zahradní posteli jsou sazenice okurek Khrustik vysazeny 2,5-3 týdnů po vzniku výhonků, ve fázi 2-3 pravého listu. Doporučený vzor výsadby je 30-40 cm mezi keři s roztečí řádků 60-70 cm.

Hloubka otvoru pro sazenice je asi 10 cm, sazenice by neměly být pohřbeny hlouběji než v nádobě

Důležité! V době výsadby sazenic okurek se substrát Khrustik musí zahřát na nejméně 16-18 ° C.

Výsev na otevřeném terénu

Semena se vysazují ve druhé polovině května (zahradníci na Uralu, Sibiři, Dálném východě někdy musí počkat až do začátku června) v dobře navlhčené půdě, prohloubení o 2-3 cm. Schéma výsadby je buď stejné jako u sazenic, nebo 50x50 cm. Aby se sazenice objevily rychleji, doporučuje se zavřít záhon Khrustikovými okurkami s plastovým obalem nebo černým krycím materiálem na obloucích.

Půda v době výsadby semen by se měla zahřát na 15-16 ° С.

Důležité! Nejlepšími předchůdci na zahradě u chhrustických okurek jsou jakákoli kořenová zelenina, cibule, česnek, bylinky, všechny druhy zelí, kukuřice.

Výsadba okurek Khrustik ve skleníku

Ve srovnání s výsadbou na otevřeném terénu se liší pouze načasování. Zde se stěhují na samý začátek května, respektive semena pro sazenice se vysazují na začátku dubna.

Ostré okurky jsou umístěny v intervalech 20 až 30 cm, v závislosti na ploše skleníku jsou vytvořeny 2 až 4 řady, keře v každé z nich jsou rozloženy.

Ve skleníku můžete zasadit semena i sazenice okurek Khrustyk

Okurková péče Khrustyk

Okurky Khrustyk vyžadují následující agrotechnická opatření:

 1. Zalévání Ve skleníku a na otevřeném poli při absenci srážek - každý den nebo každý druhý den. Při výsadbě na běžných postelích musíte vzít v úvahu frekvenci a množství srážek.
 2. Podvazek a čalounění. V otevřeném terénu budete potřebovat mřížoví; ve skleníku jsou keře obvykle vázány na drát natažený pod střechou. Zkušení zahradníci doporučují vytvořit okurky Khrustik v jedné stopce. Když výstřel dosáhne požadované výšky, je sevřen. Spodní schnoucí listy jsou pravidelně odstraňovány.
 3. Oplodnění. Okurky Khrustyk se krmí třikrát. Ve fázi 3-4 pravého listu nebo 7-10 dní po výsadbě sazenic se napojí roztokem jakéhokoli minerálního dusíkatého hnojiva. Ihned po rozkvětu a prvním hromadném plození se obvazy používají speciálně pro okurky.
 4. Prevence chorob a napadení škůdci. Aby se ochránil hybrid Khrustyk před plísní, jsou keře a půda pod nimi každých 7–10 dní postříkány roztokem biofungicidu. Můžete také použít lidové prostředky - infuzi koloidní síry, kefír zředěný vodou nebo jogurtem s přídavkem jódu. Škůdci se plaší tím, že vedle zahradní postele nebo ve skleníku vysadíte jakékoli květiny, byliny s pronikavou vůní. Pokud se útoku nelze vyhnout, jsou ošetřeny vhodnými insekticidy (když se objeví roztoč - akaricidy).
Důležité! Kořenový systém Khrustikových okurek je povrchní, takže musíte velmi opatrně uvolnit půdu a úplně opustit hilling.

Rychlost zalévání se pohybuje od 1-1,5 do 4-6 litrů, jak rostou okurkové keře Khrustyk

Závěr

Okurka Khrustik F1 je mezi amatérskými zahradníky vždy oblíbená díky časnému a mohutnému plození, velmi dobrému výnosu, vynikající chuti, schopnosti používat ji jak čerstvé, tak pro domácí přípravu. Může být pěstován v otevřené nebo uzavřené zemi, zasazen do záhonů se semeny nebo sazenicemi. V žádném případě neklade žádné zvláštní požadavky na zemědělskou technologii, dokonce i začínající zahradníci se s pěstováním chruškovských okurek vyrovnají.

Recenze zahradníků o okurkách Khrustyk F1

Evgeniya Bogdanova, Zelenograd
Sazím okurky Khrustik pět let, zatím nebyly žádné stížnosti na hybrid. Jsou zcela spokojeni s chutí (čerstvou a solenou), výtěžkem. Sadím sazenice na otevřeném terénu. Míra klíčivosti semen je 100% ročně, zelené listy jsou svázané a dozrávají, i když jaro a léto nejsou horké.
Alexander Abrosimov, Brjansk
Okurky Khrustyk plně ospravedlňují jméno a perfektně se hodí - čerstvé i nakládané. Kvalita ovoce je vynikající - malé, téměř stejné velikosti, vždy bez hořkosti, velmi šťavnaté. Není těžké je pěstovat. Jedinou důležitou nuancí je, že ji pravidelně preventivně stříkám insekticidy.
Victoria Lipina, Murmansk
Již několik let sázím výhradně domácí okurky Khrustyk pro domácí přípravu. Malá velikost, pevná dužina, malá semínka, výrazná křupavost, dobrá chuť - pro mě jsou prostě ideální na moření a moření. Sazím sazenice ve skleníku, sklizeň je vždy vynikající, s pěstováním nejsou žádné problémy.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce