Nízce rostoucí odrůdy rajčat na otevřeném terénu

Podměrečná rajčata pro otevřené terény jsou dnes velmi žádané, protože jsou s nimi méně potíží než s vysokými. Rajčatový keř je zpočátku poměrně vysoká rostlina. Některé vzorky dosahují výšky 3 metrů. Pro zahradníka s takovými keři je to docela obtížné, je zapotřebí podvazek, odstranění velkého počtu nevlastních synů. Práce se stává obtížnější kvůli výšce rostliny. Promluvme si o tomto tématu podrobněji a představme to nejlepší podměrečná rajčata na otevřeném terénu.

Vysoký nebo krátký?

Všechna rajčata lze přísně rozdělit podle takového ukazatele, jako je typ růstu, do dvou skupin:

 • určující;
 • neurčitý.

Jedná se o botanické výrazy, které rozdělují rostliny na vysoké a krátké (viz foto níže).

Faktem je, že rajče má tendenci přestat růst, když je vyhozeno několik kvetoucích štětců. Tento typ růstu se nazývá determinant a zahrnuje velkou skupinu nízko rostoucích odrůd. Tyto rostliny mají řadu funkcí:

 • tvoří malý počet nevlastních dětí (tj. další větve);
 • dosahují výšky asi 1-1,5 metru (ale mohou být také skutečně trpasličí);
 • rostlina vynakládá maximální energii na tvorbu a zrání plodů.
Důležité! Nízce rostoucí odrůdy rajčat se nejčastěji liší rychlostí zrání. Tato kvalita je nesmírně důležitá pro pěstování rajčat na otevřeném poli v Rusku.

Jak je u nás taková láska k zahradníkům k podměrečným rajčatům oprávněná? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá a my jsme se jí již dotkli nepřímo. Existují snad dva závažné důvody:

 • časná dospělost (léto je v mnoha regionech krátké a ne všechny neurčité odrůdy mají čas dozrát);
 • méně náročné na odstranění podvazků a nevlastních synů.

Pokud mluvíme o neurčitých odrůdách, pak jsou dobré pro pěstování ve skleníkových podmínkách. Mají dlouhé období plodení, z každého keře můžete za sezónu nasbírat asi kbelík rajčat. Existují také docela zajímavé odrůdy, například odrůda „White giant“, „De Barao black“, dva metry vysoká, v polovině sezóny „Černomor“, velkoplodá „Black elephant“.

Dobré video o rozdílu mezi rajčaty podle typu růstu je uvedeno níže:

Nízko rostoucí odrůdy pro otevřenou půdu

Před nákupem semen rajčat nezapomeňte myslet na účel, pro který jsou pěstována:

 • abychom mohli jíst jako rodina;
 • na prodej;
 • pro dlouhodobé skladování atd.

Výběr zahradníka do značné míry závisí na tom, stejně jako na podmínkách na osobním pozemku.

Představujeme vám nejlepší poddimenzované odrůdy rajčat na otevřeném terénu. Obrovská volba není jen velkým plusem. Někteří zahradníci jsou z odrůd zmatení a nakonec nevědí, jak se správně rozhodnout.

Sanka

Sanka

Jedno z nejlepších nízko rostoucích rajčat na současném trhu. Keř s omezeným růstem až do výšky 60 centimetrů má sklon hojně plodit. Výnos je velmi vysoký navzdory skutečnosti, že plody jsou středně velké. Z jednoho metru čtverečního lze sklízet až 15 kilogramů rajčat. Plody o hmotnosti 80–150 gramů jsou červené, masité s vynikající chutí. Použití je univerzální. Příjemný doplněk pro ty zahradníky, kteří žijí střední pruh Rusko: míra dozrávání je neuvěřitelná (78-85 dní).Studená chňapka nezasahuje do plodů, odrůda Sanka může vydat až mráz. Proto se jeho semena tak dobře prodávají na Sibiři a na Uralu.

Video o odrůdě rajčat "Sanka":

Jabloň Ruska

Jabloň Ruska

Možná je to nejlepší odrůda pro ty, kteří dávají přednost konzervování a přípravě polotovarů na zimu. Plody odrůdy Yablonka Rossii jsou malé, dozrávají za 85-100 dní. Plody jsou dobře skladovány, perfektně transportovány. Odrůda má vysoký výnos. Minimální počet rajčat sklizených z jednoho metru čtverečního je 7 kilogramů. Chuť je vynikající, takže je můžete pěstovat k prodeji i ke konzumaci v čerstvém stavu. Kůže je pevná a rajčata nepraská.

Liang

Liang

Další dobrá odrůda známá po celé zemi. Je pěstován pro pěstování výhradně na otevřeném poli. Období zrání potěší letní obyvatele (pouze 84-93 dní). V tomto případě je pouzdro poddimenzované. Jeho výška dosahuje v průměru 35-40 centimetrů. Vázání je nutné pouze proto, že velké množství plodů po zrání ztuhne a může zlomit větve. Hmotnost jednoho rajčete je malá a je 60-80 gramů. To umožňuje použití ovoce ke konzervování. Odrůda je odolná vůči TMV. Dlouhodobě plodící.

Hybridní "Solerosso"

Hybridní solerosso

Hybrid italských chovatelů je určen výhradně pro venkovní pěstování. Plody jsou malé a velmi chutné. Jejich použití je univerzální. Někteří zahradníci se zdráhají pěstovat malá rajčata, protože věří, že celkový výnos bude nízký. Pokud jde o hybrid Solerosso, toto pravidlo se na něj nevztahuje: výnos na čtverec je 7-10 kilogramů. Doba zrání je 80-85 dnů, hybrid je rezistentní na verticilózu i na bakteriální špinění. Plody jsou vyrovnané, výnos je přátelský. Hybridy jsou obecně známé svou vysokou energií.

Rada! Nesbírejte semena z hybridních rajčat. Pokud na obalu vedle názvu vidíte alfanumerické označení F1, jedná se o hybridní rostlinu.

Nemá to nic společného s GMO, jak se mnozí domnívají, křížení takových rajčat se provádí ručně, jsou odolné. Sklizeň lze získat pouze jednou.

Hybridní „Prima Donna“

Hybridní Diva

Navzdory skutečnosti, že keř tohoto nádherného hybridu nelze nazvat skutečně zakrnělým, má určující typ růstu a nelze jej připnout. Jeho výška v otevřeném terénu dosahuje 1,2-1,3 metru. Tento hybrid je velmi milován mnoha lidmi, kteří se zabývají pěstování rajčat... Je časně zralý (zraje za 90-95 dní), má vynikající chuť, je odolný vůči Fusarium, TMV a Alternaria. Masité, středně velké plody (jedno rajče váží asi 130 gramů). Na jednom kartáči se vytvoří 5-7 plodů, které je vidět na fotografii. Listy hybridu jsou měkké, visící, což umožňuje slunečnímu záření rovnoměrně osvětlit rostlinu. "Prima Donna" je vysoce výnosný hybrid, který produkuje 16-18 kilogramů vynikajících rajčat na metr čtvereční.

Dárek z oblasti Volhy

Dárek z oblasti Volhy

Tuto odrůdu představují skutečné krásy šarlatové barvy s tenkou kůží. Pokud nevíte, jaký druh rajčat pěstovat v mírně teplém podnebí Ruska, dejte přednost odrůdě Dar Zavolzhya. Plody odrůdy jsou vyrovnané, výnos je přátelský a stabilní. Období zrání není vhodné pro pěstování na Sibiři a jižním Uralu, protože je to 103–109 dní. Výtěžek na metr čtvereční je průměrný a nepřesahuje 5 kilogramů. Věnujte pozornost vynikající chuti. Rostlina je krátká, vysoká asi 50-70 centimetrů.

Růžový med

Růžový med

Růžová rajčata byla vždy známá svou vůní a vynikající chutí. "Pink Honey" je odrůda v polovině sezóny, která je známá pro takové vlastnosti jako:

 • velkoplodá;
 • bohatost chuti;
 • odolnost proti praskání.

Plody jsou světle růžové barvy, masité. Tvar je ve tvaru srdce, každý z nich může dosáhnout hmotnosti 600-700 gramů.Díky tomu je dosaženo výtěžku. Upozorňujeme na skutečnost, že keř je určující, jeho výška dosahuje 60-70 centimetrů, ale budete jej muset uvázat. Kvůli velké hmotnosti ovoce se mohou odlomit větve. Tato odrůda se nedávno objevila na trhu, ale rychle si získala popularitu. Může se pěstovat jak v suchu, tak v teplotních extrémech. Je dostatečně odolný vůči chladu.

Dub

Dub

Raná zralá odrůda "Dubok" je zajímavá svými malými plody a vysokou úrodou. Již jsme řekli, že poddimenzované keře s malými plody často ztrácejí produktivitu. Výška keře v našem případě dosahuje 60 centimetrů a odhodí velké množství kartáčů s květinami. Plody jsou červené, kulaté, velmi chutné. Při správné péči lze snadno sklízet 7 kilogramů rajčat z jednoho metru čtverečního. Je to proto, že dubový keř je v plodící fázi pokrytý rajčaty. Doba zrání 85-105 dnů, ani nízké teploty nezasahují do plodů. Kvůli rané zralosti rostlina snadno opouští pozdní plíseň.

Hybridní "Polbig"

Hybridní Polbig

Brzy zralý hybrid je reprezentován středními plody standardního typu. Je milován zahradníky pro svou odolnost vůči verticilliu a fusariu. Výtěžek hybridu je standardní, asi 6 kilogramů na metr čtvereční. Doba zrání je 90-100 dní, plody jsou vyrovnané, nepraskají a jsou dobře skladovány. Chuť je vynikající, díky tomu je použití rajčat univerzální. Keř je poddimenzovaný a dosahuje 60-80 centimetrů.

Titan

Titan

Odrůdy nízko rostoucích rajčat jsou zřídka pozdě z hlediska rychlosti zrání. Nejčastěji dozrávají brzy, až 100 dní. Odrůda Titan je naopak středně pozdě a dozrává do 118-135 dnů od okamžiku, kdy se po zasetí semen objeví první výhonky. Keř je podměrečný, dosahuje výšky 55-75 centimetrů, plody střední velikosti a vynikající kvality. Skladují se po dlouhou dobu, jsou skvěle zpracované, čerstvé. Odrůda je vysoce výnosná, z jedné rostliny se sklízí asi 4–4,5 kilogramu.

Hádanka

Hádanka

Raná zralá odrůda „Mystery“ je sladké a neobvykle voňavé ovoce na určujícím keři vysokém pouze 40–50 centimetrů. Výnos je průměrný, ale stojí za to, pokud si pěstujete rajčata pro vlastní spotřebu. Celá rodina si tato rajčata zamiluje, jsou velmi chutná a bohatá na vitamíny a minerály. Doba zrání je pouze 82–88 dní, „Riddle“ se nebojí pozdní plísně a hniloby kořenů.

dámské prsty

dámské prsty

Při popisu nejlepších odrůd nízko rostoucích rajčat si člověk může jen vzpomenout na tuto vysoce kvalitní odrůdu. "dámské prsty»Má veškerá práva na zahrnutí do tohoto seznamu. Oceňuje se pro:

 • vysoký výnos (až 10 kilogramů z jednoho keře);
 • vynikající chuť;
 • schopnost nevázat keř a neodstraňovat nevlastní rodiče.

Pokud mluvíme o samotné rostlině, pak je kompaktní, ne rozvětvená. I když tomu věnujete malou pozornost, výnos bude vysoký. Plody mají originální vzhled a jsou známé svou chutí. Doba zrání nepřesahuje 110 dní.

Pochodeň

Pochodeň

Nejběžnější zeleninou na našich stolech jsou tradičně okurky a rajčata. Nejlepší nízko rostoucí odrůdy pro otevřenou půdu vždy popisují rajčata s malými plody. Odrůda Fakel je jedinečná. Keř o délce 40-60 centimetrů přináší úrodu až dvou kilogramů. To je za předpokladu, že jedno ovoce váží pouze 60-90 gramů. Ale chuť je vynikající, díky čemuž je univerzálně použitelná a populární. Tam, kde je dnes v zemi možné pěstovat rajčata na otevřeném poli, poskytuje odrůda Fakel trvale vysoké výnosy. Je třeba vzít v úvahu dobu zrání, je to 111–130 dní. Vysoce kvalitní semena, pokud to povětrnostní podmínky dovolí, lze zasít přímo do země.

Perseus

Perseus

Tuto odrůdu rajčat na otevřeném terénu představují středně velké plody o hmotnosti 150 gramů. Keř rostliny je kompaktní, přestává sám růst a dosahuje výšky asi 60 centimetrů.Odrůda je velmi odolná vůči velkému počtu chorob: Fusarium, TMV, Alternaria, anthracnose. Doba zrání není delší než 115 dní. Plody se vyznačují vysokou hustotou a silnými stěnami. Díky těmto vlastnostem jsou dokonale skladovány po dlouhou dobu.

Závěr

Nízko rostoucí rajčata jsou skutečným nálezem pro ty, kteří neradi tráví dlouhou dobu v postelích. Je třeba mít na paměti, že při pěstování rajčat je musíte zbavit plevy, uvolnit půdu a aplikovat komplex minerálních hnojiv, na která jsou rajčata mimořádně pozitivní. Z mnoha poddimenzovaných odrůd a hybridů populárních v Rusku si můžete vybrat jednu z těch, které se vám líbí a zakořenit na vašem webu po mnoho let.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce