Vytrvalá pažitka: výsadba a péče, jak pěstovat ze semen, užitečné vlastnosti, fotografie

Pažitka je bylinná trvalka s hodnotnými nutričními a léčivými vlastnostmi. Pěstovat kulturu na zahradě není obtížné, podléhajíc základním pravidlům výsadby a další péče.

Co je pažitka luk

Shnitt-cibule, rychlost nebo dláto, je bylina z rodiny cibule, známá v kultuře od 16. století. Má příjemnou, jasnou nebo mírně štiplavou chuť; používá se k jídlu v mladém věku až tří týdnů.

Kultura je oblíbená u zahradníků kvůli její zvýšené odolnosti a mrazuvzdornosti. Listy rostliny mají nejen nutriční, ale také dekorativní vlastnosti. Pažitka se často vysazuje na zahradě jako medová rostlina nebo jako součást uměleckých kompozic.

Jak vypadá pažitka

Schnittova cibule je středně velká trvalka s podlouhlými nebo vejčitě kuželovitými cibulkami o délce až 25 mm v nahnědlých papírových skořápkách. Má válcovitý hustý stonek vysoký až 60 cm. Výhonek je „oblékán“ listovými pochvami o třetinu nebo do středu, samotné desky jsou zelené s voskovým květem, fistulózní, až do průměru 6 mm.

Jedno pouzdro rychlosti pro dospělé je schopné produkovat až osm výhonků najednou

Od května do srpna pažitka kvete světle růžovými nebo růžovo-fialovými sférickými pupeny. V období dekorativnosti rostlina obvykle vstupuje do druhého roku po výsadbě. Od června nese ovocné boxy se semeny.

Vlastnosti pažitky

Pažitka má velmi vysokou výdrž a snadno vydrží i teploty -35 ° C. Může se pěstovat na otevřeném prostranství nejen ve středním pruhu, ale také na Sibiři, na Dálném východě a dokonce i na Dálném severu.

Pozornost! Mladé výhonky pažitky přežívají při -8 ° C, takže kultura zřídka umírá na opakující se mrazy.

Výnos rostliny závisí na konkrétní odrůdě a podmínkách pěstování. Ale v průměru jsou pažitka schopna vyprodukovat až 7 kg listů od 1 m2 a až 600 g jedlých talířů z jednoho pouzdra pro dospělé. Během sezóny lze plodinu sklízet několikrát - rostlina se po řezání rychle zotaví.

Na rozdíl od mnoha zahradních plodin nemusí být pažitka každoročně přesazována. Je povoleno ji pěstovat na jednom místě po dobu 3-4 let, a pokud na místě vykonává pouze dekorativní funkce, až devět let. Kultura vykazuje vysokou odolnost vůči škůdcům a houbám a dokonce pomáhá chránit sousední výsadby před chorobami.

Odrůdy pažitky

Pažitku zastupuje velké množství odrůd s hodnotnými dekorativními a nutričními vlastnostmi. Několik z nich je velmi žádaných.

Čechy

Produktivní odrůda umožňuje odstranit až 200 g zelených z keře najednou. Rostlina zřídka trpí chorobami, úspěšně se vyvíjí na jednom místě po několik let. První řez lze provést tři týdny po vytvoření listů.

Bohemia pažitka má pikantní chuť, ale spíše mírnou

Medová rostlina

Odrůda pažitky odolná vůči chladu a špatným půdám přináší po celé léto tmavě zelené listy s příjemnou štiplavou chutí.Liší se krásným kvetením, které se často nachází v uměleckých kompozicích v krajině. Podle názvu je rostlina dobrou medovou rostlinou a láká na místo včely.

Peří pažitkové rostliny medu rostou velmi rychle - až 20 cm za týden

Jaro

Časná paleta pažitky umožňuje odstranění listů pouhé tři týdny po vyklíčení. Rostlina vykazuje vysokou mrazuvzdornost, na jaře vyráží jako jedna z prvních na zahradě. Tvoří vysoké a poměrně silné keře, výnos je asi 6 kg na metr výsadby během sezóny, v závislosti na zemědělské technologii.

Jarní pažitka - odrůda cibule má jemnou, mírně štiplavou chuť.

Chemal

Nízká paleta pažitky se táhne pouze do 40 cm, chuť listů je ostrá a jasná, ukazatele výnosu jsou vysoké - v několika řezech lze sklízet asi 7 kg šťavnatého peří.

Nevýhody odrůdy Chemal zahrnují slabou odolnost proti padlí

Krokus

Raná odrůda pažitky je vhodná k řezání již 14 dní poté, co listy dorostou. Má příjemnou chuť a venku dobře snáší jarní mrazy. Výnos odrůdy je zároveň průměrný - z metru výsadby lze sklízet asi 600 g peří.

Crocus pažitka vyžaduje pravidelné přesazení, jinak se výtěžek rostliny sníží

Výhody a poškození pažitky

Jedlá pažitka má řadu léčivých vlastností:

 • zlepšuje chuť k jídlu a urychluje trávicí procesy;
 • posiluje imunitní systém a podporuje zotavení z nachlazení;
 • snižuje riziko vzniku aterosklerózy;
 • zabraňuje výskytu nedostatku vitamínů;
 • má antimikrobiální a protizánětlivý účinek;
 • pomáhá odstraňovat toxiny, toxiny a parazity z těla;
 • zlepšuje zrakovou ostrost;
 • snižuje krvácení dásní;
 • rozšiřuje krevní cévy a reguluje krevní tlak;
 • má příznivý účinek na stav urogenitálního systému u mužů a žen;
 • zlepšuje střevní motilitu s pomalým trávením.

Spolu s cennými vlastnostmi má pažitka kontraindikace. Nedoporučuje se konzumovat rostlinu:

 • s ulcerativními lézemi žaludku a střev;
 • s exacerbací pankreatitidy;
 • s chronickými onemocněními srdce a cév;
 • s hepatitidou a cirhózou jater;
 • s individuální nesnášenlivostí;
 • s častými migrénami.

Pažitka má nepříznivý vliv na organismus, zejména při nadměrné konzumaci. V nadměrném množství způsobuje ostré peří pálení žáhy a nevolnost, průjem, bolesti hlavy a alergické vyrážky.

Jak zasadit pažitku

Pěstovat pažitku je docela snadné - kultura patří do nenáročné kategorie. Rostlina může být zaseta přímo do otevřeného terénu nebo do uzavřených nádob doma.

Pěstování pažitky ze semen na otevřeném poli

Pažitku můžete na místě zasít na jaře na začátku vegetačního období nebo na podzim krátce před chladným počasím. Místo pro rostlinu je vybráno mírně osvětlené se světlým odstínem. Půda je nutná pro kultivaci kyprá, obohacená vápnem, s dobrým odvodněním.

Několik měsíců před výsadbou je vybraná oblast vykopána a očištěna od plevele. Přidejte do půdy kbelík humusu nebo 500 ml kompostu na 1 m2se nalije malé množství močoviny a superfosfátu, načež se substrát míchá. Několik dní před vlastní výsadbou kultury se na místo aplikuje také 20 g dusičnanu amonného na 1 m2 a hojně polévejte zemi.

Postup setí pažitky na otevřené zahradě vypadá takto:

 1. Semena rostlin se namočí na jeden den do teplé vody, pravidelně se mění kapalina a poté se suší na papírovém ručníku.
 2. Na místě jsou připraveny malé otvory až do hloubky 2 cm, přičemž mezi nimi zůstává vzdálenost 5 cm.
 3. Ošetřená semena jsou umístěna do otvorů a nahoře pokryta zeminou.
 4. Postele jsou hojně postřikovány stříkací lahví.

V první sezóně se nedoporučuje odřezávat mladé listy - rostlina má příležitost zesílit.Pokud se toto pravidlo bude dodržovat ve druhém roce, keře přinesou bohatou sklizeň.

Pozornost! Při výsadbě pažitky před zimou se semena zasypou do půdy v suchu bez předběžného namáčení.

Mezi řadami pažitky se doporučuje ponechat 15-30 cm prostoru

Pěstování sazenic pažitky

Semena pažitky můžete nejprve vysadit doma pro sazenice a následně je přenést na otevřený povrch. Technologie vypadá takto:

 1. Široký box hluboký asi 20 cm je vyplněn substrátem z humusu, zahradní zeminy, písku a dřevěného popela, který nedosahuje až 3-4 cm k okraji. Půda je vyrovnaná a hojně napojená.
 2. Předem namočená semena rostliny se položí do otvorů hlubokých 1,5 cm v intervalech 2,5 cm. Materiál se zhora pokryje půdou a postříká se stříkací lahví a poté se krabice pokryje filmem nebo sklem.
 3. Několik dní se sazenice uchovávají na teplém místě s mírným osvětlením. Po vzejití sazenic je přístřešek odstraněn z krabice a mikrozeleniny pažitky jsou přemístěny do světlejší místnosti s teplotou asi 18 ° C.
 4. V době vzniku prvního pravého listu se sazenice potápějí.

Během domácí kultivace je třeba pažítku pravidelně zvlhčovat. Sazenice se přenesou na zem v průměru dva měsíce po vytvoření výhonků. Rostliny by do této doby měly získat dva pravé listy.

Denní doba pro sazenice pažitky by měla být nejméně 12 hodin

Péče o pažitku

Ze semen můžete pěstovat pažitku v jakémkoli podnebí. Péče o kulturu není nijak zvlášť obtížná, ale některé body vyžadují pozornost.

Zalévání

Pažitka vyžaduje hojné zalévání. Při nedostatku vlhkosti ztrácí rostlina dekorativní efekt, navíc jsou listy příliš hrubé a méně chutné. Zalévejte kulturu vlažnou vodou, musíte se zaměřit na stav horní vrstvy půdy. Pro rychlost je také nebezpečné zamokření půdy, protože kořeny rostliny mohou hnít.

Rada! Pokud je pažitka hrubá kvůli nedostatku vody, musíte odříznout část peří, zbylé výsadby hojně zalévat a dalším růstem listů zabránit vysychání půdy.

Top dressing

Hnojiva na pažitku se začínají používat ve druhém roce. Vrchní oblékání rostliny se provádí po prvním řezu - při zalévání se do půdy zavede roztok ptačího trusu nebo infuze divizny. Je také povoleno kropit postele suchými minerály - nitrofosem nebo azofosem, 40-100 g na 1 m2.

Pokud používáte organickou hmotu, můžete rostlinu nakrmit po každé kolekci listů. Minerální hnojiva se aplikují méně často - po 2-3 řezech.

Uvolňování a odplevelení

Dospělá pažitka tvoří hustý trávník na povrchu půdy a obvykle sama brání růstu plevelů. Mladé rostliny staré 1–2 roky se však doporučuje každý týden vytrhávat a uvolňovat. To navíc ochrání rychlost před škůdci a houbami a zlepší přístup kyslíku ke kořenům.

Příprava na zimu

Rychlostní závod dobře snáší silné mrazy. Pravidla pro péči o pažitku na podzim však stále doporučují izolaci zahrady. Obvykle se používá hustá vrstva mulče - půda je pokryta suchým listím, pilinami a pokryta smrkovými větvemi. Na jaře, s nástupem tání, je přístřešek odstraněn, aby nezasahoval do růstu kultury.

Kontrola chorob a škůdců

Pažitka zřídka trpí škůdci a chorobami, protože fytoncidy v rostlině plaší hmyz a ničí patogenní mikroorganismy. Některá onemocnění však stále představují nebezpečí pro rychlost:

 1. Padlí. Plísňové onemocnění lze rozpoznat podle světle zelených skvrn na listech rostliny a bělavého květu. S pokročilým onemocněním postižené oblasti časem zhnědnou a pažitka odumře.

  Plíseň se na pažítce objevuje v extrémně vlhkých podmínkách

 2. Rez. Další plísňové onemocnění zanechává na rostlině hnědočervené stopy a otoky.Houba se rychle šíří a za krátkou dobu může zničit celou zahradu.

  Rez na rostlině se brzy vyvíjí s přebytkem dusíku v půdě

Boj proti chorobám cibule se provádí pomocí fungicidů Topaz, Fitosporin a Bactofit. Nedoporučuje se řezat listy plodiny pro použití v potravinách do jednoho měsíce po postřiku. Jako profylaxe vůči houbám je nutné udržovat na místě čistotu a včas odstraňovat zbytky rostlin, ve kterých patogenní mikroorganismy přezimují.

Pozornost! S nástupem podzimu je nutné odstranit, včetně zbytků listů z zásuvky rychlosti, aby se sušené desky nerozkládaly.

Ze škůdců je nebezpečí pro pažitku hlavně třásněnka. Parazity můžete odstranit pomocí drogy Aktara nebo Bordeaux. Abyste zabránili množení třásněnek v postelích s pažitkou, musíte před začátkem zimy vyčistit oblast hnijících rostlinných zbytků.

Na pánvi se živí dospělý hmyz i larvy třásněnek

Reprodukce

Rychlost na webu můžete znásobit metodou dělení. To umožňuje nejen zvýšit populaci rostlin, ale také omladit staré keře, které již nejsou schopny prokázat vysoké výnosy.

Rozdělení pažitky se provádí na jaře nebo na začátku podzimu. Postup se provádí následovně:

 1. Ve vybraný den je rostlinné lůžko hojně zaléváno.
 2. Za krátkou dobu kopou lopatou a opatrně ji sejmou ze země.
 3. Listy keře jsou nakrájeny na 15 cm a kořeny až 5-7 cm.
 4. Ručně nebo s nožem je rostlina rozdělena na několik částí, každá s 8–10 cibulkami.
 5. Výsledné malé keře jsou přeneseny na nová místa a vysazeny obvyklým způsobem.

Péče o pažitku po rozdělení se provádí podle standardních pravidel.

Pažitku se doporučuje rozdělit ve věku 3-4 let.

Sklizeň a skladování

Poprvé se sklizeň provádí ve druhé sezóně po výsadbě. Mladé šťavnaté listy jsou úplně odříznuty nebo je z rostliny odebráno jen pár peří. Zároveň jsou nad zemí ponechány malé pahýly. Kvetoucí stonky se v létě odstraní ihned po vzejití, aby se zabránilo hrubnutí listů a zachovala se jejich šťavnatost.

Od jara do konce léta lze pažítku plně řezat 2-4krát, v závislosti na odrůdě a rychlosti růstu. Naposledy jsou listy odstraněny v polovině srpna a již nenarušují rychlost před chladným počasím, takže kultura má čas nahromadit přísun živin před nástupem zimy. Nejlepší chuť mají peří táhnoucí se do výšky 25-40 cm.

Pažitku můžete udržovat čerstvou v chladničce až dva týdny. Je-li nutné připravit peří rostliny na zimu, musí být zmrazeno na negativní teploty nebo usušeno. V obou případech si rychlost udrží maximální výhody a neztratí chuť.

Závěr

Pažitka je krásná a zdravá rostlina s dobrými výnosy. Kultura neklade vysoké nároky na péči, ale umožňuje vám během vegetačního období získat několikrát chutné a šťavnaté zelené.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce