Cibule Stuttgarter Riesen: popis odrůdy

Ve sbírkách domácích i zahraničních chovatelů je mnoho odrůd cibule a některé vyžadují zvláštní péči. Cibulové soupravy Stuttgarter Riesen je nenáročný a vysoce výnosný druh. Díky svým zvláštnostem je oblíbený nejen mezi ruskými zahradníky. Pěstuje ji na svých pozemcích mnoho šlechtitelů rostlin z blízkého zahraničí.

Historie šlechtění odrůdy

Stuttgarter Riesen je jednou z nejoblíbenějších odrůd cibule. Vysokého výsledku vývoje bylo dosaženo díky pečlivé práci chovatelů slavné německé společnosti „Replacement Mauser Quedlinburg“. Aby získali novinku, použili odrůdy s podobnými vlastnostmi, přičemž zvýrazňovali pouze své nejlepší vlastnosti. Cibule byla zařazena do ruského registru odrůd schválených pro pěstování v zemi v roce 1995.

Cibule Stuttgarter Riesen jsou odolné vůči účinkům genetických mutací, během existence odrůdových vlastností byly zachovány. To přispělo k jeho širokému přijetí. Na území Ruska se pěstování odrůdy zabývají zahradníci všech regionů; přitahuje je jejich přizpůsobivost různým klimatickým podmínkám.

Popis luku Stuttgarter Riesen

Stuttgarter Riesen je odrůda s vysokými výnosy a univerzálností. Připravují se k němu čerstvé saláty, různá jídla a zimní zavařeniny. Díky obsahu suchých látek je možné dlouhodobé skladování v sušené nebo zmrazené formě. Destilace vám umožní získat zdravé mladé zelené.

Je to vynikající prostředek k boji proti nachlazení díky vitamínu C, hlavní složce cibule.

Cibule Sevok Stuttgarter Riesen: popis

Středně velké až velké hlavy cibule jsou zaoblené s mírně zploštělými konci. Po dosažení zralosti získají váhy žlutohnědý nebo zlatohnědý odstín. Chuť je příjemná, středně štiplavá, silně voní.

Odrůdové vlastnosti

Stuttgarter se vyznačuje svými vysokými odrůdovými vlastnostmi.

Výtěžek

Jedná se o vysoce výnosnou plodinu pro časné zrání. Hotová plodina se získá po 10 týdnech při výsadbě sazenic v půdě. Při pěstování výsevem se období zvyšuje na 3,5 měsíce.

Průměrná hmotnost cibule je 130–150 g. Za optimálních podmínek pěstování může překročit 200 g.

Vzhledem k vysokému výnosu odrůd od 1 m² s minimální údržbou se sklízí 5 kg cibule, pokud jsou splněny všechny požadavky - až 8 kg.

Odolnost vůči chorobám a škůdcům

Cibule Stuttgarter Riesen má vysokou odolnost vůči chorobám a škůdcům.

Pozornost! Zakoupením vysoce kvalitního sadebního materiálu a dodržováním pravidel zemědělské technologie v procesu pěstování můžete zabránit rozvoji chorob rostlin.

Výhody a nevýhody odrůdy

V popisu odrůdy cibule Stuttgarter Riesen jsou uvedeny pozitivní vlastnosti, které je třeba zdůraznit:

 • vysoká produktivita;
 • časné zrání;
 • nenáročnost na výsadbu a péči;
 • univerzálnost při použití;
 • nenáročné podmínky skladování;
 • vynikající konzervace;
 • odolnost vůči mnoha chorobám a škůdcům;
 • možnost pěstování sazenic pro zeleň.

S tolika výhodami má Stuttgarter Riesen několik nevýhod. Cibule je náchylná k hnilobě, pokud často prší a je v létě mokro. Proces loupání a krájení cibule je kvůli jejímu zploštělému tvaru nepohodlný. Ale vzhledem k mnoha pozitivním vlastnostem můžete takové maličkosti ignorovat.

Výsadba a péče o cibuli

Proces výsadby cibule Stuttgarter a péče je téměř stejný jako u jiných odrůd.

Mnoho zahradníků se domnívá, že pěstování cibulových sad je efektivnější a snazší, proto raději používají pouze tuto metodu.

Cibule datování výsadby

Příznivým obdobím pro výsadbu sady odrůd Stuttgarter Riesen je podzim nebo před zimou. Často se vysazuje na zahradě na jaře.

Kdy na podzim zasadit cibuli Stuttgarter

Na podzim se sazenice vysazují 30 dní před příchodem mrazu. Provedení tohoto procesu v první dekádě října umožní zelenině zakořenit, dokud teplota prudce neklesne.

Příprava zahradní postele

Cibulový záhon Stuttgarter Riesen by měl být na nejslunnějším místě, aby se s příchodem jara půda rychleji zahřívala a sníh se dříve tavil.

Rada! Stojí za to kontrolovat, že v půdě nedochází ke stagnaci vlhkosti, což je hlavním důvodem vzniku hniloby.

Cibule může růst v jakékoli jiné než kyselé půdě. Abychom však získali bohatou úrodu a velké cibule, jsou vybrány oblasti s úrodnou půdou, černou půdou nebo hlínou.

Půda je hnojena kompostem nebo humusem, popelem ze dřeva a superfosfátem, aby se zlepšila její úrodnost a vykopala se.

Výsadba cibule Stuttgarter Riesen před zimou

Než začnete s výsadbou cibule Stuttgarter před zimou, je vytříděna a zpracována. Poté, co se zbavili shnilých, zlomených a plesnivých cibulí, nechávají vzorky správného tvaru bez významného poškození.

Poté se zahřívají na teplotu + 42 ° C po dobu 8 hodin pomocí kamen nebo baterií ústředního topení. Tento proces musí být pečlivě ošetřen, aby výsadbový materiál nevysušil nebo nepřehřál, což povede k nepřítomnosti sazenic.

Mnoho pěstitelů zeleniny doporučuje, aby byl výsadbový materiál dezinfikován v roztoku manganistanu draselného nebo síranu měďnatého po dobu 10 minut, po kterém následovalo denní sušení. Je pouze nutné zajistit, aby u suchých žárovek bylo snazší snášet prudký studený záblesk než u oteklých. Takové akce také pomohou urychlit proces klíčení.

Pro výsadbu připravte dlouhé otvory, vzdálenost mezi nimi je 0,25 m. Jsou tam umístěny cibule, odsazení od jednoho k druhému by mělo být 10 cm, mírně napojeno.

Další péče

Na péči o sazenice této odrůdy a jejích obnovených druhů, Stuttgarter Stanfield, nejsou kladeny žádné zvláštní požadavky. Plevel se doporučuje 2 týdny po výsadbě před mrazem. Aby slabé rostliny nezasahovaly do vývoje ostatních, jsou odstraněny.

Současně je rostlina krmena roztokem, který zahrnuje mullein nebo ptačí trus a močovinu. Tuto směs lze nahradit univerzálními hnojivy zakoupenými ve specializovaném obchodě. Procedura se opakuje po 5 dnech ode dne prvního ošetření.

Mulčování rašelinou, pilinami, suchým listím s vrstvou nejméně 3 cm ochrání cibulovou zahradu před prvním mrazem.

Pěstování cibule Stuttgarter Riesen ze semen

Pro získání plné sklizně během jedné sezóny používají pěstitelé zeleniny následující osvědčené metody pěstování:

 1. Rovná pružina... Kultura se nebojí teplot - 5 ° C. Výsev semen brzy na jaře vám umožní získat zralou úrodu na konci sezóny.
 2. Podzimný... Aby se zabránilo klíčení zeleniny, je optimální poslat semena na zem, až přijdou první podzimní mrazy.
 3. Pěstování sazenic v nádobách... Doba setí je druhá polovina února, březen. Rostliny musí být vybaveny dodatečným osvětlením a musí být dodržována všechna pravidla zemědělské péče.

K pěstování cibule Stuttgarter Riesen se přímo ze země vykopává zahrada ze semen a stříhají se řádky. Vzdálenost mezi nimi by měla být 15 cm. Cibule je zaseta bodově, což pomůže zabránit nadměrnému používání. K tomu každých 10 cm se do otvoru umístí 2-3 semena.

Sklizeň a skladování

Aby cibule nepřerostla, nesklízejte ji příliš dlouho. Prvním znamením, že je čas na sklizeň, je vadnutí a zažloutnutí listů. Úplná zralost cibule je hlavním kritériem skladování.

 

Sklizená zelenina je tříděna, zbylé kořeny a listy jsou odstraněny. Musí být sušeny za slunečných dní přímo v postelích. Za deštivého počasí jsou ponechány ve větraných a suchých místnostech. Dobře provedený proces sklizně udrží zeleninu konzervovanou po celou zimu.

Metody šlechtění cibule

Stuttgarter Riesen nepatří k hybridům, což vám umožňuje získat osivo sami tím, že mezi sebou vysadíte několik cibulí konzervovaných z předchozí sezóny.

Důležité! Blízkost jiných odrůd a druhů plodin může vést k nadměrnému opylování, což je pro Stuttgarter Riesen nepřijatelné.

Nemoci a škůdci, metody tlumení a prevence

Zelenina musí být chráněna před poškozením cibulovými muškami a hnilobou. Z vajec škůdce položených na cibulových lůžkách se objevují larvy, kterými trpí vnitřní část tuřínu. Rostlina je ohrožena rozpadem a smrtí.

Hniloba způsobená nadměrnou vlhkostí je pro plodinu také velmi nebezpečná.

Jako preventivní opatření na řádcích provádějí:

 • namočení osiva a setí v roztoku manganistanu draselného a soli před jejich odesláním do země;
 • výsadba vedle zeleniny (kopr, mrkev), která chrání cibuli před škůdci;
 • každoroční výměna výsevního místa odrůdy (střídání plodin);
 • včasné uvolnění půdy;
 • podzimní kopání půdy, které bude mít za následek zmrazení hmyzu při nízkých teplotách;
 • mulčování.

Závěr

Pokud chce zahradník vypěstovat dobrou úrodu krásné, chutné a šťavnaté zeleniny, jsou k tomu nejvhodnější odrůdy cibulové sady Stuttgarter Riesen.

To je možné díky jeho odolnosti vůči změnám počasí. Je to skvělé jak pro výsadbu semen, tak pro sevkom. Nezapomeňte na základní doporučení pro jejich kultivaci, pak bude zajištěn dobrý výsledek.

Ohlasy

Maria Alekseevna Voronova. 56 let. Orenburg
Už dlouho jsem chtěl pěstovat dobrou sklizeň cibule. Obchod se semeny doporučil odrůdu Stuttgarter Riesen. Nečekal jsem takový výsledek. Potěšila mě jeho odolnost vůči změnám počasí, chorobám a škůdcům, nenáročnost na podmínky růstu. Kvalita chuti je vynikající, a to jak při použití čerstvé zeleniny, tak i v pokrmech. Sklizená plodina byla skladována prakticky až do konce zimy. Tuto odrůdu doporučuji všem.
Valentina Sergeevna Nikitina. 38 let. Smolensk
Poprvé jsem zasadil cibulové sady Stuttgarter. Během výsadby a další péče jsem nevyvinul žádné zvláštní úsilí. Překvapen sklizní. Velké žárovky si užila celá rodina. Po celou dobu skladování zůstávají neporušené, zdravé až do samého začátku jara. Rozhodl jsem se před zimou zasadit zeleninu, abych získal časné zelené. Aby si Riesen zajistila rostlinný materiál, zasila Stuttgarter. Jsem potěšen, že jsem se seznámil s touto odrůdou.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce