Nejlepší odrůdy vysokých rajčat na otevřeném terénu

Rajčatová kultura má obrovskou škálu různých odrůd. Liší se nejen chutí a tržními vlastnostmi jejich plodů, ale také výškou rostlin. Podle tohoto kritéria jsou všechny rajčatové keře rozděleny na vysoké, střední a podměrečné odrůdy. Všechny lze pěstovat jak ve sklenících, tak na otevřeném poli. V tomto článku se podíváme na vysoká rajčata a jejich nejlepší venkovní odrůdy.

Pros vysokých odrůd

Vysoké odrůdy rajčat pro otevřenou půdu si dlouho získaly popularitu mezi zahradníky a zahradníky. Jejich hlavní výhodou oproti jiným odrůdám je kompaktní velikost jejich keřů. Nerostou do šířky, ale do délky. Typicky stonek těchto odrůd roste z výšky 1,5 až 4 metry. Vzhledem k tomu, že tyto rostliny rostou vzhůru, zabírají na zahradě méně místa. Na jeden metr čtvereční se tedy vejde více vysokých rostlin než krátkých. Kromě toho mají další výhody, které je odlišují od jiných odrůd:

  • Vysoký výnos... Dlouhé rostliny těchto odrůd mohou tvořit 20 až 40 shluků rajčat. To vám umožní sbírat až 2 kbelíky na sklizeň z metru čtverečního.
  • Imunita proti plísni... Vzhledem k tomu, že rostliny vysokých odrůd jsou rovnoměrně osvětleny a jejich listy a kartáče se nedotýkají země, je u nich pravděpodobnost výskytu pozdní plíseň mnohem nižší než u jiných odrůd.
  • Dlouhé období plodnostipočínaje červencem a koncem pozdního podzimu.
  • Jednoduchá péče... Vzhledem k tomu, že jsou všechny nevlastní děti odstraněny z rostlin těchto odrůd, je snadné si všimnout jakýchkoli počátečních chorob a škůdců na jejich nezhustlých kmenech. Kromě toho absence postranních výhonků výrazně usnadňuje uvolňování, zalévání a sklizeň.

Vlastnosti odrůd

Vysoké odrůdy rajčat pro otevřenou půdu se vyznačují svou odrůdou. Hlavním kritériem pro mnoho zahradníků při výběru vysoké rozmanitosti rajčat bude samozřejmě chuť ovoce a doba jeho zrání. Pokud se má plodina použít k přípravě rajčatové šťávy, je třeba zvolit červené a růžové odrůdy. Pokud se plánuje rajčata konzumovat čerstvá nebo uzavřená ve sklenicích, můžete si vybrat vícebarevné odrůdy. Kromě toho budou žlutá a zelená rajčata chutnat lépe než červené odrůdy. Podle období zrání jsou odrůdy rozděleny na rané, střední a pozdní. Podle tohoto kritéria je budeme zvažovat.

Rané odrůdy

Doba zrání u těchto vysokých odrůd nepřesáhne 100 dní.

Barmaley

Barmaley

Jedná se o poměrně vysokou odrůdu rajčat. Jeho průměrná výška bude 2 metry. V tomto případě se první květenství Baramley nachází nad 8. listem.

Jeho rajčata mají zaoblený, mírně plochý tvar a jejich hmotnost nepřesáhne 200 gramů. Až do okamžiku zrání má rajče Barmalei na stonku tmavě zelenou skvrnu. Po dozrání zmizí. Barva zralého ovoce této odrůdy je tmavě růžová.

Maso rajčat, středně husté, je docela masité. Má vynikající vkus a prodejnost. Je ideální pro saláty.

Odrůda Barmalei se vyznačuje výnosem. Na jeden metr čtvereční lze sklízet až 16 kg rajčat.

divoká růže

divoká růže

Výška keřů této odrůdy může dosáhnout 2 metry.

Důležité! Pokud divokou růži neštipnete, pak z jejích keřů rychle vyroste svěží zeleň.

Rajčata poměrně velkých velikostí jsou vázána na jeho rostliny. Jejich průměrná hmotnost je asi 350 gramů. Divoká růžová rajčata mají kulatý, mírně zploštělý tvar. Jak dozrávají, nezralé plody této odrůdy mění svou barvu od strakaté zelené po tmavě růžovou.

Chuťové vlastnosti této odrůdy jsou vynikající. Rajčata mají šťavnatou, ale ne vodnatou dužinu. Jeho chuť je sladkokyselá chuť. Cukr v něm nebude více než 3,7% a sušina bude v rozmezí od 6% do 7%. Divoká růže je jednou z mála odrůd rajčat, které jsou ideální pro vaření. Kromě toho se aktivně používají k přípravě salátů, omáček, džusů a pyré. Tato odrůda není vhodná pouze k solení a konzervování.

Divoká růže má vynikající imunitu proti mnoha chorobám. Jeho výnos bude asi 6 - 7 kg na metr čtvereční.

Čína zlato

Čína zlato

Silné keře této odrůdy nejsou tak vysoké jako u jiných odrůd. Jejich maximální výška bude pouze 1,5 m. Navzdory skutečnosti, že kmen křoví je dostatečně silný, stále potřebuje podepření podvazku.

Mezi mírně zvlněnými zelenými listy této odrůdy vypadají velmi výhodná bohatá oranžová rajčata. Mají téměř dokonalý zaoblený tvar. Průměrná hmotnost zralých rajčat bude asi 200 gramů.

Odrůda Gold of China se vyznačuje masitou hustou dužinou. Chuťově vyniká mezi ostatními odrůdami rajčat. Rajčata z čínského zlata mají univerzální použití, ale jsou nejchutnější, když jsou čerstvá.

Čínské zlato je ideální pro pěstování venku.

Důležité! Během dlouhodobé přepravy mohou rajčata této odrůdy ztratit svůj atraktivní vzhled.

Zázrak Země

Zázrak Země

Průměrná výška jeho rostlin bude asi 1,5 metru. Každý z nich vyroste až 10 ovocných shluků, z nichž každý pojme 6 až 8 plodů. A pokud jsou dodrženy všechny agrotechnické vlastnosti, může být na každý ovocný klastr vázáno až 14 plodů.

Důležité! Tuto odrůdu je třeba jednoduše svázat s podpěrou nebo mřížovinou.

Rajčata Wonder of the Earth jsou ve tvaru srdce. Jejich charakteristickým rysem je absence zelené skvrny na stopce. Povrch těchto rajčat je natřen příjemnou sytě růžovou barvou. První rajčata mohou růst s hmotností 500 gramů, následující budou o něco menší - od 250 do 350 gramů. Jejich hustá dužina je velmi šťavnatá a sladkou chutí.

Kromě vynikajících chuťových vlastností se Wonder of the Earth pyšní dlouhou trvanlivostí. Jeho rajčata nepraskají a neztratí svou prezentaci do dvou týdnů od okamžiku, kdy byly vyjmuty z keře. Zázrak Země má navíc dobrou toleranci vůči suchu a dokonale se přizpůsobuje teplotním výkyvům.

Střední odrůdy

Jejich rajčata dozrávají mezi 110 a 120 dny.

Kardinál

Kardinál

Výška jeho keřů nepřesáhne 150 cm. První květenství kardinála je vytvořeno nad 9. listem a na každém klastru lze uvázat 6 až 8 rajčat.

Kardinální rajčata jsou ve tvaru srdce a poměrně velké. Průměrná hmotnost zralého ovoce bude asi 400 gramů, zatímco první rajčata mohou vážit až 600 gramů. Jejich povrch je natřen jemnou růžovou nebo karmínovou barvou.

Kardinálova dřeň je středně pevná. Zároveň je docela masitý, šťavnatý a cukrový. Vyznačuje se univerzálním použitím a může si uchovat své chuťové vlastnosti i při dlouhodobém skladování.

Kardinál má dobrou imunitu vůči nemocem a normálně snáší chladné počasí a sucho. Jeho výnos bude asi 15 kg na metr čtvereční.

Rada! Bohatou sklizeň kardinálních rajčat lze získat pouze při pěstování na lehké a úrodné půdě s náležitou péčí.

Zlato zachráněno

Zlato zachráněno

Výška keřů medových lázní je v rozmezí od 120 do 160 cm, ale přesto je také vysoká.

Jeho rajčata mají příjemnou medově žlutou barvu. Mají zaoblený tvar a poměrně velkou velikost. Hmotnost zralého rajčete od společnosti Honey Spas může být až 600 gramů. Jeho dřeň je velmi aromatická se sotva znatelnou kyselostí. Rajčata Honey Spas jsou dietní. Jsou také skvělé pro ty, kteří jsou alergičtí na červenou zeleninu.

Zlato zachráněno se liší svou odolností vůči plísni a fusariu. Kromě toho jeho plody vůbec nepraskají a velmi dobře snášejí přepravu. Z jednoho keře Honey Spasitele můžete sklízet od 4 do 5 kg plodiny.

Růžový slon

Růžový slon

Není nejvyšší z vysokých odrůd. Jeho keře mohou růst od 1,5 do 2 metrů. První květenství se nejčastěji tvoří nad 7. listem. Každý kartáč Pink Elephant pojme 6 až 8 plodů.

To dostalo jeho jméno pro karmínově růžovou barvu jeho poměrně velkých plodů. Hmotnost jednoho ovoce může dosáhnout 300 gramů. Ve své podobě růžová sloní rajčata připomínají mírně zploštělý kruh. Masitá dužina rajčat má vynikající chuťové vlastnosti. Je ideální pro saláty a vaření.

Růžový slon má dobrou odolnost vůči mnoha chorobám. Kromě toho může docela dobře přepravovat. Výnos každé rostliny je od 2,5 do 3 kg.

Tarasenko-2

Tarasenko-2

Tento hybrid je jednou z nejlepších odrůd domácího chovu. Jeho středně listnaté keře rostou od výšky 150 do 250 cm a vyžadují povinnou podporu. První květenství hybridu Tarasenko-2 se objeví nad 5. listem. A na jeho kartáče lze uvázat až 30 rajčat.

Důležité! Hmotnost rajčat z jednoho kartáče bude nejméně 3 kg.

Rajčata Tarasenko-2 svým tvarem připomínají kruh se špičatou špičkou. Hmotnost každého z nich nepřesáhne 100 gramů. Když jsou nezralá, mají tato rajčata světle zelenou barvu a když jsou zralá, zbarví se jasně červeně. Mají lahodné masité maso. Je ideální pro saláty a pro zpracování na džus a pyré.

Tarasenko-2 se velmi často pěstuje na prodej. To je způsobeno skutečností, že jeho rajčata dokonale snášejí přepravu a mohou být skladována po dlouhou dobu a rostliny jsou vysoce odolné proti pozdní plísni. Kromě toho má tento hybrid velmi vysoký výnos. Každý keř lze sklízet od 15 do 20 kg rajčat.

Pozdní odrůdy

Jejich zrání bude muset počkat až 140 dní.

Býčí srdce oranžové

Býčí srdce oranžové

Jedná se o jednoho z nejnižších představitelů vysokých rajčat. Jeho keře jsou vysoké mezi 1 a 1,6 metry. Na kartáčích těchto nízkolistých keřů lze uvázat až 5 plodů současně.

Jeho rajčata jsou ve tvaru srdce a mají průměrnou hmotnost 300 až 400 gramů. Jak dozrávají, barva rajčat se mění ze zelené na oranžovou. Vyznačují se masitou cukrovou dužinou. Díky svým vynikajícím chuťovým vlastnostem je ideální pro saláty.

Oranžové hovězí srdce má dobrou odolnost vůči nejčastějším chorobám této kultury. Kromě toho má tato odrůda poměrně vysoký výnos. Z každého metru čtverečního lze sklízet až 17 kg rajčat. Sklizeň hovězího srdce oranžová má dobrou přepravitelnost a trvanlivost.

De Barao červená

De Barao červená

Červené rostliny De Barao mohou dorůst až do výšky 3 metrů. Na jejich pokleslé kartáče lze uvázat až 10 rajčat.

Jeho rajčata mají tvar švestky. Jejich hmotnost se pohybuje od 50 do 70 gramů. Z názvu odrůdy je zřejmé, že její rajčata mají červenou barvu. Maso červené De Barao je poměrně husté a má charakteristickou rajskou chuť. Díky svým chuťovým vlastnostem je ideální pro saláty a konzervování.

Rostliny Tomatoes De Barao červené mají zvýšenou odolnost proti plísni a rajčata dokonale snášejí dlouhodobý transport.Zároveň si dokonale zachovávají svou prezentaci a chuťové vlastnosti. Výtěžek červených keřů De Barao bude od 3 do 4 kg na metr čtvereční.

Mikado růžové

Mikado růžové

Patří k nejoblíbenějším pozdní odrůdy rajčat... Keře růžového Mikado mohou růst od 150 do 250 cm a současně lze na každé z nich uvázat až 8 velkých plodů. Mikado rajčata růžové jsou plochého kulatého tvaru a jejich hmotnost je mezi 300 a 600 gramy. Zralá rajčata mají růžovo-malinovou barvu a pevnou dužinu. Nejlepší ze všeho je, že je vhodný k čerstvé konzumaci, ale lze jej použít také k přípravě různých pokrmů.

Důležité! Růžová rajčata Mikado nepraskají ani při dlouhodobém skladování.

Má dobrou imunitu proti mnoha chorobám rajčat. Vysoce kvalitní rajčata jsou perfektně kombinována se zvýšenou produktivitou. Sklizeň mikádo růžové zároveň nezávisí na povětrnostních podmínkách a lze ji sklízet za každého počasí.

Spiknutí

Spiknutí

Tento hybrid má vysoké a středně listnaté keře. První květenství na nich je vytvořeno nad 8. nebo 9. listem.

Jeho rajčata jsou kulatá. Jsou malé a váží až 80 gramů. Zbarvení hybridních rajčat Děj je tmavě červený. Charakteristickým rysem Plot je absence skvrny na stopce.

Dužina rajčat je velmi šťavnatá s lehkou kyselostí. Navzdory své univerzální aplikaci je buničina Plot nejvhodnější pro konzervování.

Důležité! Hybrid Plot je velmi bohatý na kyselinu askorbovou - až 26 mg%. Sušina v buničině nepřekročí 6,2% a cukr nepřesáhne 3%.

Tento hybrid se vyznačuje dobrou odolností vůči hlavním chorobám rajčat, zejména proti viru mozaiky tabáku, kladosporiu a hlístice kořenových červů. Má také vynikající výnosy. Od metru čtverečního bude možné sbírat od 16 do 18 kg rajčat.

Závěr

Všechny tyto odrůdy se ukázaly jako vynikající pro pěstování v otevřeném poli našich zeměpisných šířek. Získání bohaté sklizně rajčatových plodin přímo souvisí s kvalitou péče o rostliny. Proto doporučujeme seznámit se s videem, které vám řekne o péči o vysoká rajčata na otevřeném poli:

Ohlasy

Lyudmila, 49 let, Město Moskva
Vždycky zasadím býčí srdce z vysokých rajčat. Letos jsem zasadil oranžovou odrůdu. Kvalita ovoce je jako vždy dobrá. Jsou velmi chutné a poměrně velké. Nikdy jsem si nestěžoval na výnos Oxheart. S přiměřeným napájením a krmením bude sklizeň bohatá. Letos sklízíme rajčata až do konce září. Také se mi líbí, že se dá dlouho skladovat.

Elizabeth, 34 let, město Kovrov
Nikdy jsem nesázel vysoká rajčata na otevřeném terénu. Vždy se mi zdálo, že to není moc výhodné. Ve skutečnosti se jim doporučuje speciálně vytvořit určitý rám, aby bylo pohodlnější jej svázat. Letos nebylo ve skleníku dost místa a do otevřených záhonů jsem zasadil několik růžových rostlin Mikado. Možná proto, že dostali více slunce, možná z jiných důvodů, ale jejich výnos byl mnohem vyšší než u těch, které rostly ve skleníku. A rajčata chutnala lépe. Teď to vždy zasadím do otevřeného terénu. Doporučuji.

Tatiana, 57 let, Podolsk
Letos pro výsadbu vybral De Barao red. Líbil se mi malý podlouhlý tvar jeho rajčat. Jsou speciálně vytvořeny pro ochranu - ideálně se hodí do nádoby. Chutnají také dobře. Zasadím více.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce