Nejlepší odrůdy rajčat pro rok 2021

Již na začátku zimy je čas přemýšlet o tom, která semena rajčat koupit pro příští sezónu. Koneckonců, před výsadbou rajčat v zahradě musíte pěstovat sazenice. Tento proces je docela pečlivý, ale sklizeň čerstvé zeleniny potěší majitele a jeho hosty po celou letní sezónu.

V tomto článku se pokusíme identifikovat top 10 odrůdy rajčat, klasifikovat hybridy a odrůdy podle různých charakteristik a také doporučit nejlepší odrůdy rajčat pro rok 2021.

Proč musíte pěstovat rajčata

Rajčata přišla do Ruska z Jižní Ameriky; tyto plody mají velmi rádi slunce a teplo. To však chovatelům nezabránilo ve vývoji odrůd rajčat vhodných k pěstování i v roce Sibiř.

Dnes není ani jedna letní chata úplná bez keřů s rajčaty. Koneckonců, rajče je velmi zdravé bobule, obsahuje lykopen, antioxidant, který podporuje regeneraci buněk, zabraňuje stárnutí a vývoji rakovinných buněk.

Plody rajčat navíc obsahují velké množství vitamínů A a C, několik stopových prvků, díky čemuž je tato zelenina nejen velmi chutná, ale také neuvěřitelně zdravá.

Podstatnou roli v jeho prevalenci hrála také všestrannost rajčete. Koneckonců, rajčata mohou být nejen konzumována čerstvá a přidávána do salátů, dělají jedinečné omáčky, sušené, sušené, konzervované, nakládané a dokonce i vymačkané šťávy.

Zahradníci, kteří se rozhodli pěstování rajčat, musí být připraveni na nějakou vrtošivost této kultury, o rajčata je třeba pečovat - samy nerostou. Ale každý keř může majitele webu potěšit několika kilogramy vynikající čerstvé zeleniny.

Jak určit nejlepší odrůdy rajčat k pěstování

Hodnocení nejlepších rajčat není snadné. Ve skutečnosti dnes existuje více než 7,5 tisíce druhů této zeleniny a každý rok existuje stále více odrůd a hybridů rajčat.

Abyste pochopili, která rajčata jsou nejlepší, musíte se nejprve rozhodnout, jaké požadavky jsou na rajčata kladeny. Může to být například tucet:

  • nejčasnější rajče;
  • vhodné pro otevřené terény;
  • pěstované ve sklenících;
  • charakterizované neobvyklými vlastnostmi (nestandardní barva, tvar, chuť);
  • nový vývoj chovu v roce 2021;
  • odrůdy testované v průběhu let atd.
Pozornost! Zemědělci se zpravidla nejvíce zajímají o výnos odrůdy a načasování zrání plodů.

10 nejlepších odrůd raných rajčat

Míra zrání zeleniny je zvláště důležitá v klimatických podmínkách Ruska. Je zde relativně krátké léto: nejprve jsou rajčata ohrožena jarními mrazy, pak přichází podzimní studená rána.

Aby rajčata dozrála a dala majiteli ovoce, začátkem března jsou jejich semena vysazena na sazenice.

Na otevřeném terénu lze vysazovat pouze pěstované, vyzrálé a vytvrzené sazenice. Dělají to ne dříve než v polovině května, a pak, v noci, je lepší zakrýt keře plastovým obalem nebo speciálním agrofibrem.

"My love F1"

Brzy zralý hybrid je vhodný pro pěstování ve sklenících, sklenících a otevřených záhonech. Ve skleníku rostou keře až 120 cm a na zahradě budou keře malé - asi 70 cm.Rostlina patří k určujícím - reguluje samotnou výšku keře, zpravidla rajče přestane růst po výskytu pěti květenství.

Aby rajče začaly přinášet ovoce dříve, je lepší je sevřít. Ale na otevřeném poli není vůbec nutné vytvářet keř a odlamovat výhonky, to lze provést pouze pro skleníkové rostliny.

Rajčata rostou velký - hmotnost každého z nich dosahuje 200 gramů. Jejich buničina je středně hustá, sladká. Kůra je tenká, lesklá. Barva rajčat je jasně červená. Chuť je vysoká - plody jsou šťavnaté a aromatické, vhodné pro konzervování, výrobu džusů a omáček. Rajčata „My Love“ poznáte podle mírně protáhlého tvaru a malého nosu na dně ovoce.

Z každého keře lze vyjmout maximálně 5 kilogramů rajčat. Nejčastěji se celá plodina sklízí dvakrát, protože plody dozrávají současně a rychle. Vzhledem k rychlosti zrání (85 dní) je možné sklízet celou plodinu ještě před nástupem nočního chladu, čímž se zabrání infekci rostlin plísní.

Moje láska F1

"Červený kohout"

Další rozhodující rajče raného dozrávání. Rostliny jsou dost poddimenzovaný, dávající velké ovoce... Odrůda je vhodná pro filmové přístřešky a pro pěstování v postelích.

Výška keřů je pouze 60-65 cm, ale je lepší sevřít výhonky a uvázat stonku. Plody jsou kulovitého tvaru, mírně zploštělé. Kůra rajčat je hladká a lesklá. Barva rajče je červená. Chuť je příjemná, kyselá. Plody nepraskají. Každý z nich váží asi 250 gramů.

Nejlepší destinace pro rajčata odrůdy “Červený kohout»- příprava časných salátů a čerstvá konzumace.

Odrůda se vyznačuje nenáročností a odolností vůči chorobám a chladu.

Červený kohout

„Žák prvního ročníku“

Podměrečné rajče časné zrání. Odrůdu lze pěstovat ve sklenících nebo venku. Maximální výška dosahuje 100 cm, proto musí být rostlina svázána a částečně připnuta.

Nejefektivnější je pěstovat rajče prvního stupně ve třech stoncích - tímto způsobem bude výnos maximální. Rajčata mají tvar mírně zploštělé koule, barva ovoce v dospělosti je jasně růžová. Buničina je šťavnatá, sladká. Chuť, stejně jako u časně zralých rajčat, je vynikající. Plody mají vysoký obsah lykopenu a cukrů.

Hmotnost rajčete je 150-200 gramů. Tato rajčata se nejlépe konzumují čerstvá, konzervovaná na kousky nebo se používají k výrobě šťávy.

První srovnávač

"Azoyushka"

Fotografie vám pomůže zamilovat se do těchto jasně žlutých rajčat. Odrůda patří k časnému zrání, je to považováno neurčitý... Při pěstování pod filmem nebo ve skleníku dosahují rajčata výšky 200 cm, na otevřeném poli budou keře kratší.

Rostliny musí být svázané a odlomené od postranních výhonků - nejlépe je vytvořit keř ve dvou stoncích.

Zralá rajčata jsou zbarvená citrónově žlutě, mají plochý kulatý tvar, lesklou slupku. Chuť ovoce je výrazná, „rajská“. Uvnitř rajčete je několik semen, dužina je šťavnatá, hustá. Nejvíce ze všech jsou tato rajčata vhodná pro přípravu dietních nebo dětských produktů, konzumaci v čerstvém stavu.

Azoyushka

"Skorospelka"

Odrůda nejen velmi rychle dozrává (87 dní), ale je také známá svou nenáročností. Keře rostou malé, ale objemné, takže je třeba je uvázat na podporu nebo částečně odstranit z bočních výhonků.

Rajčata mají tvar koule, malované v tmavě červené barvě. Chuť ovoce je výrazná. Rajčata jsou nejvhodnější pro přípravu čerstvých salátů, ale lze je také zpracovat.

Odrůda Skorospelka je oceňována pro svou odolnost vůči nízkým teplotám - i za chladného počasí je na keřích vázáno velké množství ovoce. Rajčata dozrávají rychle a přátelsky, což vám umožňuje sklízet před nástupem podzimního chladu.

Skorospelka

"Rodina"

Toto rajče lze připsat střednímu zrání, protože plody dozrávají až 115. den po zasetí semen. Ale plody se vyznačují bohatou, charakteristickou „rajskou“ chutí a vůní.

Keře jsou malé, kompaktní, plody jsou velké, masité. Tvar rajčat je kulatý, barva červená. Průměrná hmotnost rajčete je asi 200 gramů. Aby byla chuť ovoce vynikající, musí se nechat zcela dozrát.

Zahradníci ocení odrůdu Family pro vysoký výnos, nenáročnost a vynikající chuťové vlastnosti.

Rodina

"Rádža"

Polourčité rajče časné zrání. Výška keřů na zahradě může dosáhnout 100 cm, ve skleníku rajčata porostou ještě více. Stonky musí být přivázány k podpěře, výhonky musí být připnuté.

Tvar rajčat je oválný; ve fázi zralosti jsou plody zbarveny do tmavě červeného odstínu. Každé rajče váží asi 280 gramů buničiny masitý s cukrovými zrny na přestávku. Rajčata jsou skvělá pro čerstvou spotřebu a zpracování, mají dobrou chuť a aroma.

Rádža

„Hojná F1“

Určující rostlina s časným zráním. Keře dorůstají až do 50-70 cm, musí být svázány na podpěře a sevřenými bočními výhonky. Tyto rajčata můžete pěstovat jak ve skleníku, tak na zahradě.

Hustota rajčat je střední, velikost je malá, hmotnost ovoce je asi 80 gramů. Buničina má průměrnou hustotu, spíše příjemnou chuť. Barva zralých rajčat je tmavě růžová. Malá velikost plodů umožňuje jejich použití pro konzervování a moření jako celek.

Bohatá F1

"Červená šipka"

Rajčata dozrávají 95. den po zasetí semen. Rostlina patří k semi-determinantu, výška keřů ve skleníku může dosáhnout 120 cm, rajčata musí být svázaná a částečně připnutá.

Ovoce dozrává ve shlucích, z nichž každá má současně 7-9 rajčat. Na každém pouzdře je asi 10-12 těchto kartáčů.

Zralá rajčata jsou červeně zbarvená, mají zaoblený tvar a střední velikost, jejich hmotnost je asi 150 gramů. Dobré chuťové vlastnosti. Rajčata jsou ideální pro konzervování a přípravu čerstvých salátů.

Zvláštní hodnota hybridu spočívá v jeho odolnosti vůči chorobám, nepříznivým klimatickým vlastnostem, dobré udržovací kvalitě a vhodnosti pro přepravu.

červená šipka

"Afrodita"

Rozhodující rajče, s velmi brzkým zráním - první zeleninu si můžete vychutnat již 75. den po zasazení do země.

Vhodné pro pěstování ve sklenících a na otevřených záhonech. Výška pouzder je pouze 50 cm, není třeba je připínat, ale je lepší je uvázat na podpěru.

V každém květenství se tvoří 6-8 rajčat. Jejich tvar je kulatý, povrch je hladký. Rajčata nepraskají, mají šťavnatou dužinu a příjemnou chuť. Hmotnost každého rajčete je asi 100 gramů. Nejčastěji, "Afrodita„Používá se k moření, solenízachování.

Plodinu lze přepravovat na dlouhé vzdálenosti, plody mohou dlouho ležet bez ztráty kvality (fotografii této odrůdy můžete vidět níže).

Afrodita

Nejproduktivnější rajčata

Nejvíc ze všeho se samozřejmě zahradníka obává otázka: „Jaké odrůdy přinášejí ovoce lépe?“ Koneckonců, zřídka pro každého jsou nejlepší odrůdy rajčat ty, které mají exotický vzhled, jako například na této fotografii.

Vytvořte TOP-10 nejproduktivnější odrůdám a hybridům pomohly recenze zahradníků, kteří každé léto pěstují stejná rajčata.

„Aswon“

Rané zralé určující rajče, které umožňuje sklizeň již 95 dní po výsadbě sazenic pro sazenice.

Charakteristickým rysem hybridu je jeho jedinečná výdrž a plodnost. S výškou keřů pouze 35-45 cm lze z každého metru čtverečního pozemku sklízet až 10 kg plodiny.

Pouzdra jsou tak kompaktní, že není nutné je svázat, mnohem méně připnout. I v extrémním horku je ovoce velmi vysoké.

Rajčata jsou zbarvena červeně. Jejich tvar je dokonale rovnoměrný - kruh nebo malý ovál. Hmotnost každého ovoce je 50-70 gramů. Velikost, hustota rajčat a tloušťka jejich slupek jsou vynikající pro uchování celých plodů. Ale i čerstvá rajčata jsou velmi chutná - šťavnatá a aromatická.

Aswon

"Levhart sněžný"

Středně rané rajče - dozrává 105 dní po výsadbě. Keře jsou malé, kompaktní. Rostlina je odolná, proto je vhodná pro pěstování na severu země.

Výška pouzder je 50-60 cm, není třeba je připínat, ale musí být připevněna k podpěře. Rajčata jsou kulatá, s mírným žebrováním. Hustota buničiny je průměrná. Chuť je vysoká. Hmotnost rajčete je 200-300 gramů. Tato rajčata jsou velmi chutná čerstvá, ale jsou také vhodná ke zpracování, konzervování.

Rostlina snáší nízké teploty, kvůli časnému zrání, nebojí se pozdní plíseň a mrazu.

Levhart sněžný

Rio Grand

Tato odrůda patří ke středu pozdě - plody dozrávají 115. den po výsadbě. Keře jsou středně velké, určeného typu. Výška rostlin dosahuje 100 cm, musí být svázané a částečně sevřené.

Rio grand mají tvar švestky, jsou namalovány jasně červenou barvou, mají hustou dužinu. Vyznačují se nasládlou dochutí, velmi chutnou a aromatickou. Hmotnost každého rajčete je v průměru 120 gramů. Díky své silné kůži mohou být rajčata přepravována a skladována po dlouhou dobu, což je vynikající pro konzervování celých plodů.

Odrůda je oceňována pro její nenáročnost, odolnost vůči extrémnímu teplu, vzácné zalévání, vysokou produktivitu.

Rio grand

"Věčný hovor"

Brzy zralé určující rajčata, jehož výška dosahuje 70 cm. Rajčata mají vysoký výnos a velké velikosti plodů, keře musí být pevně spojeny s podložkou.

Rajčata jsou kulatá, mírně zploštělá. Jejich barva je jasně červená. Hmotnost každého rajčete může dosáhnout 900 gramů, v průměru je to 500-600 gramů. Rajčata jsou velmi šťavnatá, masitá a sladká. Jsou skvělé do omáček, rajčat, čerstvých salátů.

Z každého keře můžete získat až šest kilogramů úrody.

Věčný hovor

"Gazpacho"

Malé keře této odrůdy dosahují výšky pouze 40 cm. Plody dozrávají 120. den po výsadbě.

Malá rajčata jsou tmavě červené barvy, mají podlouhlý tvar a hustou slupku. Každé rajče váží asi 40-75 gramů. Chuť těchto rajčat je vynikající, s výraznou vůní. Ovoce je ideální pro konzervování a moření.

Rostliny jsou odolné vůči běžným chorobám a nízkým teplotám.

Gazpacho

"Astrakhansky"

Odrůda určená do otevřeného terénu. Rajčata dozrávají 120. den po výsadbě, proto mají výraznou chuť a silnou vůni.

Keře jsou malé, kompaktní, jejich výška dosahuje 80 cm, plody jsou velmi chutné, mají zaoblený tvar, lesklý povrch. Hmotnost jednoho rajčete je 150 gramů. Buničina je masitá, šťavnatá. Je dobré používat rajčata na konzervování jako celek, na přípravu čerstvých salátů.

Astrachaň

Recenze rajče "Astrakhansky"

Štěpánová I.V., 63 let, Stavropol
Žiji ve Stavropolu, jsou tu velmi husté půdy a horká léta. Je těžké vybrat si za takových podmínek dobrá rajčata, ale “Astrachaň»Hodí se perfektně. Ani silné teplo, ani vítr, ani sucho neovlivňují výnos rajčete - každopádně z každého keře nasbírám asi čtyři kilogramy zeleniny. Rajčata jsou skvělá na moření, mají úžasnou čerstvou chuť. Další výhodou je, že se odrůda nebojí chorob, jako je například hniloba, TMV, egyptský broomrape. „Astrakhansky“ doporučuji všem jako možnost win-win, která poskytuje trvale vysoké výnosy.

„Astrakhansky“ doporučuji všem jako možnost win-win, která poskytuje trvale vysoké výnosy.

"Grushovka"

Odrůda související s Sibiřský výběr, což znamená, že je odolný vůči nízkým teplotám, plísni. Standardní pouzdra, nízká - až 70 cm.

Rajčata jsou červeně zbarvená, mají tvar smetany, mají vynikající chuť s mírně znatelnou kyselostí. Průměrná hmotnost rajčat je 100 gramů, jsou skvělá pro konzervování celých plodů.

Grushovka

"Červená Karkulka"

Keře tohoto rajčete jsou nízké, velmi kompaktní, je třeba je přitlačit k prvnímu vaječníku.

Plody dozrávají brzy, mají kulatý tvar, jsou zbarveny červeně.Buničina střední hustoty, dobré chuti, silné aroma. Rajčata jsou vhodná pro jakýkoli účel: konzervování, příprava salátů, zpracování pro džusy nebo omáčky.

Červená Karkulka

"Daryonka"

Středně velké rajče se střední dobou zrání. Keře dosahují výšky 120 cm, vhodné pro pěstování ve skleníku a v postelích. Nutně nutné vázání a štípání.

Každá shluk obsahuje 5-6 plodů - velký krém červené barvy. Rajčata jsou velmi chutná a aromatická, každá váží až 200 gramů. Tyto plody lze dobře konzervovat - mají hustou slupku a dužinu, rajčata si po solení zachovají svůj tvar.

Daryonka

Bonner Beste

Jedna z nejstarších odrůd známá po celém světě po dlouhou dobu. Rostlina je neurčitá, vyžaduje sevření a podvazek na podporu.

Rajčata zrající na vysokých keřích jsou malé velikosti, mají kulatý tvar a jsou červené barvy. Hmotnost jednoho rajčete nepřesahuje 60 gramů, což je činí vhodnými pro konzervování a moření.

zjištění

Vybrat nejlepší rajčata je nutné si přečíst recenze zkušených zahradníků, kteří si prostudovali fotografie keřů a plodů s popisem odrůdy. Teprve po vyzkoušení můžete zjistit výsledek, takže každou sezónu musíte doplnit svá oblíbená rajčata alespoň o jednu novou odrůdu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce