Nejlepší rané odrůdy lilku

Ne každý zahradník se rozhodne na svůj web zasadit lilky. Tyto rostliny jsou trochu rozmarné a velmi teplomilné, potřebují neustálou péči a včasné zalévání, jsou náchylné k mnoha chorobám. Věda však nezůstává stát, chovatelé každý rok přinášejí nové odrůdy a hybridy, které jsou odolnější vůči chorobám, schopné odolat mrazu a nenáročné v péči. A zároveň vysoce výnosný!

Kdy a jak pěstovat lilky v Rusku

Klima středního Ruska bylo dříve považováno za příliš chladné pro teplomilný lilek. Tuto zeleninu bylo možné pěstovat pouze na jihu nebo ve sklenících a sklenících. Nedávno se začala vysazovat na otevřeném prostranství ve středním pruhu - objevily se pro to vhodné odrůdy, z nichž nejlepší poskytují vynikající sklizeň a jsou známé svou chutí.

Zkušení zahradníci tvrdí, že nejvhodnější odrůdy pro mírné podnebí jsou časné zrání a velmi brzy... Krátké období zrání - od 75 do 100 dnů - umožňuje zelenině dozrát v tak krátkém letním období. Kromě toho je u časně zralých lilků méně pravděpodobné, že onemocníte, méně vystaveni hnilobě a poškození hmyzem.

Nejlepší odrůdou pro takové podmínky jsou tedy časně zralé lilky, odolné vůči nízkým teplotám a většině chorob, s vysokým výnosem a dobrou chutí.

Předčasně růst odrůdy lilku, musí být splněna řada podmínek:

 1. Koupit kvalitní semenný materiál, prošlo fungicidní a antiseptickou úpravou, kalenou při nízkých teplotách.
 2. Vařit sazenice, je to metoda pěstování sazenic, která je vhodnější pro časné zrání lilků. Semena by měla být zasazena do jednorázových šálků, aby se během transplantace nepoškodily kořeny rostliny, a aby se zabránilo sazenicím.
 3. K vylodění zvolte dobře osvětlenou a teplou oblast venku. Nejvyšší výnosy jsou dány skleníkovými odrůdami, ale je obtížnější je kultivovat, jsou vrtošivější.
 4. Oplodněte rostliny několikrát: během výsadby v zemi, ve dnech kvetení a vzhledu prvních plodů. K tomu se používají minerální hnojiva.
 5. Zalévejte rostliny včas - lilek netoleruje dobře sucho.
 6. Infikované nebo shnilé sazenice včas odstraňtezabránit šíření nemoci.
 7. Pravidelně sklízejte, prevence přezrálení plodů a poškození keřů.
Rada! Nízko rostoucí odrůdy a hybridy lilku se silnými bočními výhonky jsou vhodnější pro otevřené terény. A pro skleníky a skleníky si můžete vybrat vysoké hybridy, které poskytují velmi velké výnosy, ale vyžadují neustálou pozornost majitele.

Jak si vybrat nejlepší lilek semena

Každá moderní odrůda lilku nebo hybrid má své vlastní výhody a nevýhody. Abyste si mohli vybrat správnou odrůdu vhodnou pro konkrétní pěstitelské podmínky, musíte se s ní seznámit klasifikace této zeleniny... Lilek se tedy dělí podle:

 • Metoda pěstování - otevřený terén, vyhřívaný skleník, filmový skleník, dočasný krycí materiál.
 • Míra dozrávání - plodiny s časným dozráváním přinášejí ovoce 75–100. den po prvním vyklíčení, středně dozrávající plodiny dozrávají do 110–130. dne a pozdní odrůdy přinesou úrodu až po 150 dnech vegetačního období.
 • Odolnost vůči některým nemocem a nízké teploty.
 • Chuťové kvality - existuje zelenina s jemnou dužinou a tenkou slupkou, je vhodnější pro saláty, přílohy.Tyto lilky, jejichž maso je hustší s minimálním množstvím semen, se nejlépe používají ke konzervování nebo vaření pokrmů s prodlouženým tepelným zpracováním. Například nejkrásnější kaviár se získává z tvrdých a hustých plodů.
 • Vnější vzhled - dnes mohou být lilky nejen obvyklou fialovou barvou, existuje také mnoho jejich odstínů: od žluté po fialovou. Totéž platí pro tvar zeleniny - obvyklý hruškovitý tvar se vyskytuje jen příležitostně. K dispozici jsou kulovité lilky, ovoce ve tvaru vejce, podlouhlá a podlouhlá zelenina.
 • Poslední rozdělení lilku Jsou selektivní hybridy a odrůdové plodiny. Hybridy jsou produktivnější, chráněné před vnějšími vlivy a odrůdy mají nejlepší chuť - tradiční bohatou chuť „modré“. Nejčastěji má hybrid na konci název F1.
Důležité! Mnoho lidí si myslí, že lilek je jednoletá rostlina. Ale není tomu tak, aby bylo možné sbírat semeno, musí být tato zelenina pěstována několik sezón.

Kombinace všech těchto faktorů určuje konečný výběr semen lilku. Koneckonců, hodně zde je otázkou vkusu a možností. Někdo může pěstovat zeleninu v zemi a navštěvovat ji pouze o víkendech. A pro některé se lilky stávají každodenní prací, která přináší značné příjmy.

Nejproduktivnější odrůdy

Pravděpodobně každého zahradníka nejvíce zajímá jedna otázka - ndash; kolik lilků může na svých stránkách získat. Produktivita do značné míry závisí na vybrané odrůdě. Nejčastěji největší počet plodů produkují hybridní semena, ale existuje několik odrůdových lilků, které se také liší plodností.

"Nadir"

Jednou z časně zralých a velmi produktivních odrůd lilku je „Nadir“. Tato odrůda je „příbuzným“ slavného „Almaz“. Keře rostliny jsou nízké (až 50 cm) a šíří se, vaječník je vytvořen dole, blíže k zemi. První plody této rostliny lze získat již 70-80 dní po vyklíčení.

Lilek roste střední velikosti - jejich délka je asi 15 cm a hmotnost se často pohybuje v rozmezí 150-200 gramů. Barva ovoce je tmavě fialová, slupka je tenká s lesklým leskem.

Chuť lilku Nadir je vynikající, bez hořkosti, se silnou vůní. Buničina je jemná a masitá.

Odrůda má velmi vysoký výnos - až 70 tun na hektar půdy, což činí tento lilek jedním z nejprodávanějších. Plody dobře snášejí přepravu a skladování, zůstávají po dlouhou dobu krásné a šťavnaté.

Odrůda "Nadir" je docela náročná: abyste dosáhli vysokého výnosu, musíte zeleninu zalévat včas a udržovat vysokou teplotu vzduchu a půdy. Z tohoto důvodu je třeba věnovat velkou pozornost způsobu výsadby a zpracování řádků. Včasný sběr lilku (každých 5-7 dní) zvýší vegetační období a prodlouží produktivní "život" rostliny.

Je nutné pěstovat odrůdu sazenicemi. K tomu používám metodu kazety, která zahrnuje výsadbu sazenic bez poškození kořenového systému. Sazenice jsou připraveny k přesazení, když se na nich již objevilo 7 listů, a to se děje do 60-70. Dne po zasetí semen do kazet.

Na této fotografii můžete vidět plody odrůdy "Nadir".

Nadir

"Diamant"

diamant

Jednou z nejznámějších odrůd lilku je odrůda Almaz. Kultura patří k časnému zrání - první plody jsou připraveny ke sklizni 70-80 dní po výsadbě. Rostlina se vyznačuje malými kompaktními keři, jejichž výška zřídka dosahuje 55 cm, lilky jsou svázány do svazků na dně keře.

Barva zralých plodů je intenzivní, tmavě fialová. Kůže je lesklá a lesklá. Lilek z lilku "Almaz" je bílý a neobsahuje absolutně žádnou hořkost. Velikost ovoce je malá - 15-17 cm a tvar je válcovitý.

Vysokého výnosu z této plodiny lze dosáhnout, jsou-li splněny následující podmínky:

 • včasné zavlažování;
 • častý sběr zeleniny (každých 6-7 dní);
 • vysoká vlhkost, udržována, dokud se neobjeví vaječníky;
 • dodržování režimu výsadby;
 • udržování vysoké teploty;
 • výsadba v zemi metodou sazenic.

Všechna tato opatření přispívají ke zvýšení výnosů, pokud jsou dodržena, lze na hektar půdy, která je vynikající k prodeji, získat až 50 tun vysoce kvalitní zeleniny.

Pozornost! Lilek patří do rodiny lilku a jeho plody se nazývají bobule. I když ve skutečnosti jde o zeleninovou plodinu.

„Negus“

Negus

Raná zralá odrůda „Negus“ se vyznačuje také dobrým výnosem a vynikající chutí ovoce. Po výsadbě sazenic se zralá zelenina objeví již 55. den.

Keře rostliny jsou nízké - až 50 cm, liší se současným vzhledem bočních výhonků. Lilek má kulatý tvar a malou velikost, hmotnost jednoho ovoce dosahuje 180 gramů. Maso zeleniny je velmi chutné a poměrně husté, tato odrůda je skvělá pro konzervování.

Rada! Pokud pravidelně sbíráte ovoce, alespoň jednou za 7-8 dní, můžete výrazně zvýšit výnos a získat až 70 tun na hektar.

Doporučuje se pěstovat lilek Negus pomocí sazenic. Semena se vysévají do kazet ve druhé polovině února, sazenice se přesazují na otevřenou půdu 65-70. Den poté, keře by měly mít 5-7 velkých listů.

„Česky brzy“

Další z odrůd, které milují domácí zahradníci, je český lilek. Keře této rostliny jsou kompaktní a dosahují výšky maximálně 60 cm. Plody jsou vejčité a poměrně velké, jejich hmotnost dosahuje 600 gramů.

Zeleninová dužina je zelenavě bílá, bez hořké dochuti a s vynikající vůní. Struktura buničiny je hustá, díky čemuž je český lilek všestranný - vhodný k vaření a konzervování. Barva slupky je standardní - tmavě fialová.

Tuto odrůdu lze zasadit semeny pod film nebo sazenice. Rostlina je vhodná jak pro skleníky, tak pro otevřené terény. Zesílení rostlin výrazně snižuje výnos odrůdy, proto se sazenice vysazují ne častěji než 4 až 6 keřů na metr čtvereční půdy.

Výnos odrůdy dosahuje 4–5 kg na metr čtvereční. Níže je uvedena fotografie plodů.

Česky brzy

Rada! Nejlepšími předchůdci lilku jsou luštěniny, mrkev, melouny a zelenina.

„King of the North F1“

King of the North F1

Jednou z nejodolnějších odrůd je hybrid F1 King of the North. Jeho vytvrzení vám umožňuje pěstovat zeleninu na otevřeném terénu ve středním Rusku, což lze provést v polovině jara.

První plody se objevují 95-100. Den po výsadbě semen. Mají neobvyklý podlouhlý tvar a malý průměr, délka lilku dosahuje 30 cm, barva slupky je tmavě fialová a dužina bílá bez hořkosti.

Kvůli velkému počtu vaječníků a velkých plodů je hybrid "King of the North F1" jedním z nejproduktivnějších - z jednoho metru půdy můžete získat až 15 kg lilku.

"Fialový zázrak"

Další ranou a plodnou odrůdou je „Violet Miracle“. Jeho první plody lze získat 100. den po výsadbě semen. Mají podlouhlý válcovitý tvar, tmavě fialovou barvu a bledě zelené maso.

Chuť zeleniny je vynikající, bez hořkosti. Buničina je jemná, lilek je vhodný ke konzervaci ak vaření různých pokrmů.

Plody rostou malé - až 110-140 gramů, ale rostou hustě. Tím se zvyšuje výnos odrůdy na 14 kg na metr půdy. Na fotografii níže můžete vidět „Fialový zázrak“.

Fialový zázrak

"Behemoth F1"

Jedním z nejznámějších hybridů lilku je hroch F1. Pěstuje se ve sklenících nebo sklenících, první plody se objevují 101 až 110. den po výsadbě semen. Název odrůdy je spojen s neobvykle vysokým růstem - keře dosahují výšky dvou metrů, takže skleníky a skleníky musí být dostatečně vysoké.

Hroch F1

Zralé plody jsou také poměrně velké - hmotnost jednoho z nich často dosahuje 340 gramů. Tvar lilku má hruškovitý tvar, délka plodu je malá - až 20 cm, barva slupky je tmavě fialová a dužina světle zelená.

Hlavní výhody hybridu Hippopotamus F1 jsou: ovocná chuť, vysoký výnos, dobrá prezentace. Z jednoho metru čtverečního skleníku je docela možné získat až 14 kg vynikajících lilků.

"Fialová mlha"

Velmi originální odrůda "Lilac Mist" je známá nejen svým neobvyklým odstínem, ale také vynikajícím přizpůsobením povětrnostním podmínkám. Tuto odrůdu doporučují chovatelé k pěstování v jakýchkoli oblastech Ruska, dobře snáší chlad.

Navenek je rostlina docela snadno rozpoznatelná - její keře jsou nízké (až 60 cm) a stonek a výhonky jsou pokryty souvislou vrstvou okraje. Listy jsou také zvláštní - jasně zelené, velké, bez zubatých okrajů.

Nejpozoruhodnější věcí na odrůdě je ovoce lilku. Mají jasnou lila barvu a jemné, bílé maso. Velikost lilku je malá, jejich váha se pohybuje mezi 110-270 gramy.

Odrůdu lze pěstovat ve vyhřívaném skleníku, skleníku nebo venku. První zelenina dozrává 105. den po výsadbě semen. Rostlina je odolná vůči nejvyšší hnilobě a poskytuje vysoké výnosy - až 6,5 kgm².

Ale hlavním rysem kultury je stále vzhled plodů, které lze vidět na fotografii.

Jaká semena koupit

Existuje velké množství odrůd lilku, pouze „empiricky“ můžete určit nejlepší z nich. Ve skutečnosti je pro tuto rostlinu, stejně jako pro veškerou zeleninu, velmi důležitý druh půdy, klimatické rysy regionu, frekvence zalévání a krmení a mnoho dalšího.

Každý zahradník najde své nejlepší odrůdy „modré“ a pěstuje je z roku na rok. Chcete-li najít vhodnou odrůdu, musíte vyzkoušet, experimentovat a samozřejmě dodržovat doporučení uvedená na obalu osiva.

Komentáře (1)
 1. Přečetl jsem si článek a byl jsem překvapen: ze všech popsaných odrůd jsem viděl v prodeji pouze „diamant“, i když už několik let pěstuji lilky, semena kupuji po prostudování charakteristik podle katalogů výrobců. A zbytek jmen nebyl nalezen v žádném katalogu. Pokud jsme se již zavázali uvést charakteristiku odrůdy, můžete také uvést výrobce

  21. 2. 2018 v 10:02
  Tatyana
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce