Brambory Adretta

Každoročně zahradníci tráví spoustu času hledáním dokonalé odrůdy, která splňuje jejich specifické požadavky. Promluvme si o bramborách. Pokud vezmeme pět nejoblíbenějších odrůd v naší zemi, pak mezi ně určitě patří Adretta. Z různých důvodů zaujímá vedoucí pozice v nejlepších seznamech na různých webech. Zjistíme, co to je a proč se často doporučuje pěstovat přesně brambory Adretta. Popis odrůdy, fotografie, recenze a informace o pěstování těchto brambor budou určitě užitečné.

Adretta

Stručný popis

Brambory "Adretta" byly chovány v Německu ne tak dávno, jsou staré asi dvacet let. Během této doby si tento stolní brambor získal popularitu nejen doma, ale i v zahraničí. Věc je, že okopaniny jsou známé pro:

 • vysoký výnos;
 • vynikající chuť;
 • poměrně rychlé zrání plodiny.

Na každém majetku záleží. Maso brambor je žluté. Dříve byly hlízy s touto barvou buničiny používány pouze pro krmení hospodářských zvířat a byly považovány za bez chuti. Po dlouhou dobu byla pouze „Adretta“ odrůdou, která se lidem nejen líbila podle jejich vkusu, ale na kterou zapůsobila i její drobivost a něha. To je ovlivněno průměrným obsahem škrobu, asi 16%. Na základě této odrůdy bylo vyšlechtěno velké množství nových, které si ne vždy zachovaly svůj vkus, ale byly také celkem dobré.

Několik slov o krmných bramborách

Dnes jsou nejen zahradníci, ale i kupující brambor zvyklí na brambory se žlutou dužinou a dokonce i trochu fialové, a to nejen na obvyklou bílou, ale před dvěma desetiletími byla „Adretta“ jedinečnou odrůdou. Žluté brambory se před svým vznikem používaly pouze jako krmivo na farmách skotu, protože jejich chuť byla nedůležitá.

Němečtí chovatelé na konci 90. let udělali rozruch, protože odrůda Adretta měla jako první žluté srdce a byla neobvykle chutná. Jak říkají odborníci, právě tato kvalita se stala určujícím faktorem tak rychlého růstu popularity.

Adretta

Zvažte srovnávací tabulku parametrů pro danou odrůdu brambor. To pomůže těm letním obyvatelům, kteří se dosud nerozhodli pro výběr odrůdy. Období dozrávání, technické detaily a malé nuance - to vše je velmi důležité i při pěstování tak známé plodiny, jako jsou brambory.

Stůl

Tato tabulka popisuje odrůdu brambor Adretta.

MožnostiPopis odrůdy
Popis zařízeníKompaktní keř se světle zelenými listy
Míra dozráváníStředně brzy, 75 dní od klíčení do technické dospělosti
Funkce setíPěstováno v otevřeném terénu, zaseto nejpozději do května, v závislosti na povětrnostních podmínkách regionu, do hloubky 7 centimetrů podle schématu 60x35
PéčeBojovat proti plevele a udržování půdy uvolněné
Popis kořenové zeleninyHlízy mají hmotnost 100-150 gramů, jsou zarovnané, oválné
Odolnost vůči chorobámPozdní plíseň, rakovina, háďátko
Výtěžek40-80 kilogramů na metr čtvereční

Samotné kořeny mají malé oči, kůže je velmi tenká, má nažloutlý odstín. Mnoho zahradníků alespoň jednou, ale viděl brambory "Adretta", popis, který jsme právě uvedli, na pultech obchodů. Často se pěstuje v průmyslovém měřítku.

Adretta

Rostoucí

Nenáročnost je vlastnost, kterou velmi ocení každý, kdo se alespoň jednou zabýval samostatným pěstováním zeleniny a okopanin. Jedná se o velmi složitý proces, který vyžaduje pozornost, trpělivost a hodně práce.Pěstovaný každý zahradník doufá, že získá bohatou úrodu vynikající kvality s vysokou udržovací kvalitou. Bohužel tomu tak není vždy, zejména pro začátečníky.

Aby byla sklizeň bohatá a zdravá, nestačí si vybrat správnou odrůdu. Správná kultivace je klíčem k úspěchu. Brambory této odrůdy mají vynikající agrotechnické vlastnosti:

 • nenáročný v kultivaci;
 • odolný vůči hlavním chorobám;
 • má vysoký výnos;
 • dobře snáší nízké teploty.
Důležité! Tuto odrůdu lze vysadit v polovině jara, pokud je půda zahřátá. Sklidí začátkem července, což je považováno za poměrně brzké datum.

Před zasetím semen se doporučuje namočit je na 1-2 dny do vody. To jim umožní rychlejší výstup. Voda by měla mít pokojovou teplotu.

Rada! Nenakupujte sadbové brambory ručně, mohou být nekvalitní. Ve specializovaných prodejnách jsou na regálech vždy brambory Adretta.

Nejlepší půdy pro ni:

 • lehká hlína;
 • písčitá hlína;
 • sod-podzolic.

Do půdy byste neměli přidávat hnoj, který má destruktivní chuť. Je třeba věnovat pozornost i podzemní vodě. Neměly by být umístěny výše než jeden metr. Semena "Adretta" jsou hlízy, které lze v dubnu vysadit na otevřeném terénu, pokud žijete v jižních oblastech. Můžete je předem vytvrdit:

 • namočená semena vložte do chladničky přes noc (teplota + 1-2 stupně);
 • odolávat teplým teplotám (+ 22-24 stupňů) během dne.
Rada! Pokud je semeno velmi malé, mohou být bramborové hlízy nakrájeny na kousky. Každý z nich by měl obsahovat jedno očko.

Pokud zahradník žije v drsnějším podnebí, doporučuje se zasadit brambory této odrůdy nejprve do krabic, poté se ponořit a přesunout je do země. I když můžete počkat na květnové vedro, zejména proto, že odrůda dozrává dostatečně rychle. Aby byla rostlina chráněna před dalšími viry, měly by být hlízy před výsadbou nastříkány fungicidem.

Optimální teplotní podmínky pro pěstování odrůdy Adretta jsou následující:

 • odpoledne + 15-17 stupňů (vyšší);
 • + 7-9 stupňů v noci.

Doporučujeme provádět vrchní obvaz opatrně, aniž byste to přehnali. Během období zakořenění jsou požadovány. Popel a superfosfát jsou pro tyto účely ideální. Ten se také používá během období květu. Upozorňujeme vás na skutečnost, že odrůda „Adretta“ vyžaduje včasné zavlažování a kypření půdy. Není geneticky chráněn před bramborovým bramborem Colorado, ale trpí tím málo.

Je také nutné kontrolovat plevel a zasít rostlinu na volných plochách. Brambory mají velmi rádi slunce. Pokud je oblast zastíněna, hlízy budou malé a keře se budou táhnout nahoru.

Obecně není obtížné ji vypěstovat, některé tipy od zahradníka, který si sám pěstoval tento brambor, jsou uvedeny ve videu níže.

Kromě otázek o pěstování odrůdy se mnoho obyvatel v létě obává skladování a uchování kvality během tohoto období. Promluvme si o tomto tématu.

Úložný prostor

Udělejte si brambory na místě, chci zachránit co nejdéle. Vyřeší to, v chladných dnech to zakryjí. Pro Rusy má tato kořenová zelenina velký význam, protože se velmi často používá v potravinách. Pro každého občana je žádoucí, aby se brambory nejen dlouho skladovaly, ale aby také neztratily chuť. Pokud jde o odrůdu „Adretta“, těmto kvalitám odpovídá.

Pozornost! Tato odrůda je dokonale uložena, zachovává si také užitečné vlastnosti. Téměř se nebojí hniloby, která postihuje velké množství dobře výnosných odrůd.

Při pěstování není neobvyklé, že teplota za oknem klesá. Odrůdové brambory z toho získají nepříjemnou nasládlou chuť. V situaci s touto odrůdou se nemusíte bát malých poklesů teploty.

Tato kvalita je ideální jak pro pěstování, tak pro skladování.Je nutné umístit zralé kořeny "Adretta" do sklepa s vynikající ventilací. To platí i pro jiné odrůdy brambor. Dříve byla plodina tříděna na hnilobu a poškození.

Vylepšená Adretta

Často přicházející do zahradnického obchodu se kupující potýkají s tím, že jim je nabídnuto nahradit tuto oblíbenou odrůdu jinou. Může se jmenovat „Nová Adretta“ nebo „Gala“. Byl skutečně vyšlechtěn na základě německých brambor, ale má určité rozdíly a je definován jako samostatný druh odrůdy.

Gala brambory jsou reprezentovány stejnými žlutými hlízami s tmavě žlutou dužinou. Je také chutný, dobře se udržuje a je téměř stejný i v péči. Jeho výnos je však menší, a proto bude při pěstování za stejných podmínek výnos „Gala“ až 26 kilogramů na metr čtvereční. Je třeba poznamenat, že je to hodně. Tato odrůda je také jednou z pěti nejvíce nejlepší.

Ohlasy

Odrůda „Adretta“ se pěstuje velmi dlouho a během této doby neztratila svou popularitu. Jak jsme si všimli, pokusili jsme se to vylepšit chovem nových typů. Je velmi obtížné se prosadit na trhu, ale Adretta si nejen uchovala dominantní postavení, ale dokázala si získat srdce nováčků. Zvažte několik recenzí těch, kteří tuto odrůdu brambor pěstovali více než jednou.

Valeria Frolova, Novorossijsk
Adretu vysazujeme v dubnu, kdy je již teplé počasí. Tento brambor je považován za játra, protože ho moje matka vypěstovala před patnácti lety. Brambory jsou chutné a rychle dozrávají. Vím o případech, kdy při přistání „Adretty“ na Uralu pod filmovým krytem tyto brambory snášely mrazy až na -3 stupně. To se nám samozřejmě neděje. Moji sousedé v dači rostou brambory Adretta každý rok v květnu. Rychle dozrává, takže není třeba spěchat.
Lev Davydov, Saratov
Doporučuji vařit mladé brambory této odrůdy v uniformách a jíst se slupkou, protože je bohatá na vitamíny B a další užitečné látky. Nikdy jsem neviděl chutnější brambory, takže na mém malém pozemku vždy rostou „Adretta“, „Tuleevsky“ a „Gala“. Chovám to celý podzim a zimu, dost na jaro. Poznamenám nevýhody: • nestabilita vůči virovým chorobám; • osivo musí být obnovováno každých 5 let, protože se hlízy v průběhu let zmenšují. Není to tak děsivé. Každý rok bojuji s bramborovým bramborem Colorado a obecně odrůda nikdy neselhala.

Závěr

Navzdory skutečnosti, že popis odrůdy brambor obsahuje malé nevýhody, nemá to vliv na popularitu kořenové plodiny Adretta. Zahradníci často pěstují několik odrůd najednou a na konci sezóny provedou srovnávací analýzu. To je v tomto případě také vhodné.

Brambory této odrůdy si zaslouží pozornost a nejvyšší uznání. Pokud jste ještě nikdy nevysazovali Adrettu, určitě to zkuste na jaře. Chuť nenechá nikoho lhostejným, malé oči usnadňují loupání hlíz před vařením a proces pěstování nebude obtížný. Právě tyto vlastnosti původně přitahovaly zahradníky z různých regionů.

Komentáře (1)
 1. Jak Adretta snáší horko a kolik času jí denně doporučuje slunce?

  02/11/2021 v 10:02
  můj
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce