Příznivé dny pro výsadbu cibule v roce 2021

Cibule je známá již více než pět tisíciletí; je právem považována za jednu z nejstarších zeleninových plodin. A během této doby vůbec neztratil svou popularitu, protože je nepostradatelným doplňkem většiny jídel a léčbou mnoha běžných nemocí. Samozřejmě, pokud existuje i malý kousek země, každý se snaží pěstovat cibuli sám. Existuje ale mnoho druhů cibule.

Komentář! Kromě známé cibule a trochu méně populárního póru jsou pro pěstování velmi prospěšné trvalky: pažitka, batun, sliz, voňavé a další.

Ale pro veškerou jednoduchost pěstování této zeleninové plodiny existují různé faktory, které je důležité vzít v úvahu, abyste získali opravdu dobrou a bohatou sklizeň. Zejména jako u každé kultury existují příznivé dny pro pěstování cibule, které jsou určovány jak povětrnostními podmínkami, tak takzvaným lunárním kalendářem. V posledních letech se mnoho zahradníků stále více obrací ke zkušenostem svých předků, při pohledu na lidové znamení roste také popularita lunárního kalendáře. Při správném a rozumném používání se můžete vyhnout chybám spojeným s nesprávným používáním přirozených rytmů. Ti, kteří dlouhodobě pracují na zemi, je nemohou znát a cítit.

Měsíční kalendář

Mnoho zkušených zahradníků je obeznámeno s lunárním kalendářem, pravděpodobně po dlouhou dobu, a možná jej aktivně používají ve své praxi. Pro začátečníky nemusí být zcela jasné, s jakými příznivými dny jsou spojeny pro provádění jakékoli práce a proč jsou jiné dny zakázány.

Ve skutečnosti není mnoho dní, kdy je opravdu lepší odložit všechny zahradnické starosti. Jsou spojeny s obdobím novoluní a úplňku, které v každém měsíci trvají celkem asi 6 dní. Toto je den nového měsíce nebo úplňku a jeden den před a po něm.

Důležité! Během těchto období dochází k aktivní změně všech přírodních procesů v pravý opak.

Pokud nakreslíme analogii s dýcháním, pak se jedná o okamžiky, kdy se vdechnutí změní na výdech a naopak.

Zdá se, že vše v přírodě zmrzne, a proto se v dnešní době velmi nedoporučuje provádět žádné důležité práce spojené se setím, výsadbou a přesazováním rostlin.

Dvě další neméně důležitá období jsou spojena s rostoucím měsícem (od nového měsíce do úplňku), kdy proudí všechny šťávy Země, a s ubývajícím měsícem (od úplňku do nového měsíce), kdy síly jdou dolů k kořeny. Je jasné, že všechny rostliny, jejichž hlavní částí je nadzemní část, například cibule na peří, se nejlépe vysévají a vysazují, když měsíc roste. Ale rostliny, ve kterých je pro člověka hlavní věcí jeho podzemní část, například cibule z tuřínu, jsou zasazeny a zasety s ubývajícím měsícem.

Pokud jde o průchod zodiakálních souhvězdí Měsícem, je každá skupina známá svým účinkem na určitou část rostlin.

 

Během tohoto období působí Měsíc

Měsíc ve znamení vody (Rak, Štír, Ryby)

Na listech

Měsíc ve znamení Země (Býk, Panna, Kozoroh)

Na kořenech a plodech, které jsou v zemi

Měsíc ve znamení vzduchu (Blíženci, Váhy, Vodnář)

Na květinách

Měsíc ve znamení ohně (Beran, Lev, Střelec)

Na plodech, které jsou nad zemí

Pro setí a výsadbu zelené cibule tedy bude nejlepším dnem, kdy bude měsíc ve znamení vody. Výsev a výsadba cibule pro pěstování tuřín je ale žádoucí ve dnech, kdy je Měsíc ve znamení Země.

Základy chovu cibule

Cibule je obecně rostlinná kultura, která je na podmínky pěstování docela nenáročná.Je poměrně odolný vůči chladu, semena mohou klíčit již při teplotě + 2 ° С- + 3 ° С. A cibulové výhonky snadno vydrží krátkodobé mrazy až do -3 ° С-5 ° С. Cibuli lze proto pěstovat několika způsoby:

  • Během jednoho roku se v jižních oblastech vysévají semena (nigella) přímo do země a do podzimu rostou plnohodnotné cibule.
  • Ve dvouleté kultuře se semena vysévají v prvním roce a na konci léta z nich vyrůstají malé cibule - cibule. Shromažďuje se a ve druhém roce na jaře je znovu zasazen do země. Na podzim z něj již vyrůstají cibule plné velikosti.
  • Někdy se pro urychlení vývoje používá výsev semen cibule do země ve vnitřních podmínkách v únoru nebo březnu a mírně vzrostlé sazenice se vysazují koncem jara v otevřeném terénu. Sazenice cibule, zejména malých rozměrů, se často zasazuje do země na podzim, před zimou - to vám umožní získat dřívější sklizeň příští rok.
  • Nakonec se vytrvalá cibule vysazuje nejčastěji na záhony v jarních měsících, kdy se půda trochu zahřeje. Může však růst bez přesazování až pět let na jednom místě a jako jeden z prvních vyroste brzy na jaře, kdy ještě není žádná zeleň.

Data přistání

Nejběžnější plodinou cibule je stále cibule a jen málo zahradníků ji pěstuje ze semen. Nejčastěji se vysazují na jaře, cibulové sady zakoupené v obchodě nebo na trhu. Ale pro získání dobré sklizně je rozhodující volba správného načasování výsadby cibule na tuřín. Samotná žárovka se koneckonců vyvíjí co nejvíce pouze za dlouhého denního světla, ne kratšího než 12 hodin. Za těchto podmínek všechny živiny bez prodlení přecházejí z cibuloviny do podzemní části. V našich zeměpisných šířkách je tato doba od konce června do začátku srpna. Do této chvíle by mělo stále docházet k dobrému formování zelené listnaté části rostliny. Proto je nutné zasadit sady cibule co nejdříve.

Na druhou stranu příliš brzy zasazená cibule může zmrznout a ve výsledku přejít na šipku. Je nutné najít nejpříznivější období pro výsadbu cibule a pro náznak je nejlepší vrátit se zpět k přírodě. Koneckonců, rostliny v přírodě vždy berou v úvahu všechny vrtochy počasí aktuálního roku, takže načasování není konstantní a každý rok se mírně posunují jedním nebo druhým směrem.

Důležité! Po dlouhou dobu byly dny kvetení prvních listů na bříze považovány za ideální dobu pro setí cibulových sad.

Na většině evropského území Ruska se tato doba obvykle vyskytuje v dubnu až květnu.

Semena cibule však lze zasít mnohem dříve. V jižních oblastech, v závislosti na povětrnostních podmínkách, je možné vysévat na otevřeném terénu i v březnu, vytrvalá a roční cibule bude schopna do léta vyklíčit a růst docela dost zelené.

V jiných oblastech se osivo cibule nejlépe provádí doma u sazenic nebo v extrémních případech pod filmem. To se obvykle provádí buď v únoru nebo v březnu.

Pokud vezmeme v úvahu optimální načasování podle lunárního kalendáře, tak kdy můžeme rostlinná cibule v roce 2021? Níže uvedená tabulka ukazuje nejpříznivější dny pro setí a výsadbu cibule jak pro zelené, tak pro tuřín.

Pokud se vám zdá, že příznivých dní je příliš málo, můžete využít jakékoli dny vhodné pro povětrnostní podmínky, přičemž berte v úvahu pouze období dorůstajícího a ubývajícího měsíce.

Pomocí všech výše uvedených informací můžete sami načasovat výsadbu cibule a vybrat si nejvhodnější dny pro vaši oblast. V důsledku toho bude odstraněno mnoho problémů s pěstováním této cenné plodiny.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce