Lilek hroch F1

Už je těžké někoho překvapit lůžky z lilku. A zkušení zahradníci se každou sezónu snaží na místě vysadit nové odrůdy. Pouze na základě osobní zkušenosti můžete zkontrolovat kvalitu ovoce a vyhodnotit novost.

Popis hybridu

Středně sezónní lilek Hippopotamus F1 patří k hybridním odrůdám. Liší se vysokou produktivitou. Keře se vyznačují mírnou pubertou (oválné listy) a dorůstají ve filmových sklenících až 75–145 cm a ve prosklených strukturách až 2,5 m. Doba od vyklíčení do první zralé zeleniny je 100–112 dnů.

Zralé plody váží až 250–340 g. Lilek má tmavě fialovou barvu a slupku s hladkým, lesklým povrchem (jako na fotografii). Plody ve tvaru hrušky rostou 14-18 cm dlouhé, v průměru asi 8 cm. Nažloutle bílé maso má průměrnou hustotu, prakticky bez hořkosti.

Výhody lilku Begemot F 1:

  • krásná barva ovoce;
  • vysoký výnos - ze čtvercového metru plochy lze sklízet asi 17-17,5 kg ovoce;
  • vynikající chuť lilku (bez hořkosti);
  • rostlina se vyznačuje slabou trnitostí.

Výtěžek jednoho keře je přibližně 2,5 až 6 kg a je určen klimatickými charakteristikami regionu.

Důležité! Pro budoucí setí semena ze sklizně Hippopotamus F1 nezůstanou. Vzhledem k tomu, že se zásluhy hybridů neobjevují v příštích generacích zeleniny.

Rostoucí

Vzhledem k tomu, že odrůda Behemoth patří do poloviny sezóny, doporučuje se sejet semena koncem února.

Výsevní fáze

Před výsadbou je semeno ošetřeno stimulanty růstu („Paslinium“, „Sportovec“). Takový postup zvyšuje klíčivost semen, snižuje pravděpodobnost onemocnění sazenic a prodlužuje dobu kvetení. K tomu je tkanina navlhčena v roztoku a zrna jsou zabalena do ní.

  1. Jakmile se zrnka vylíhnou, usadí se do samostatných šálků. Jako základní nátěr můžete použít speciální zalévací směs dostupnou v květinářství. Jámy na zrna jsou malé - do 1 cm, půda v nádobách je předběžně navlhčena. Semena jsou posypána tenkou vrstvou půdy, postříkána vodou z rozprašovače (aby se Země nehutila).
  2. Všechny nádoby jsou pokryty fólií nebo umístěny pod sklo, aby se vlhkost rychle neodpařovala a půda nevysušovala. Kontejnery s rostlinným materiálem jsou umístěny na teplém místě.
  3. Jakmile se objeví první výhonky lilku Behemoth, krycí materiál se odstraní a sazenice se umístí na dobře osvětlené místo chráněné před průvanem.
Rada! Vzhledem k tomu, že přirozené světlo nestačí k plnému růstu sazenic, jsou navíc instalovány fytolampy.

Asi tři týdny před přesazením sazenic do skleníku začnou sazenice lilku tvrdnout. Za tímto účelem jsou kontejnery vyvedeny na čerstvý vzduch, nejprve na krátkou dobu a poté se postupně zvyšuje čas strávený venku. Tento postup pomáhá sazenicím během transplantace rychleji zakořenit.

Před výsadbou keřů ve skleníku je lilek krmen. Jakmile se na stoncích objeví první pravé listy, přidá se do půdy „Kemiru-Lux“ (25-30 g léčiva se zředí v 10 litrech vody) nebo se použije směs hnojiv (30 g foskamidu a 15 g superfosfátu se rozpustí v 10 litrech vody). Opakované krmení se provádí 8-10 dní před přesazením sazenic do skleníku. Můžete znovu použít Kemiru-Lux (20 - 30 g na 10 litrů vody).

Přesazování sazenic

Sazenice lilku odrůdy Begemot mohou být vysazeny ve filmových sklenících ve věku 50-65 dnů.Lepší navigace na konci května (ve středním Rusku). Půda je připravena předem.

Rada! Doporučuje se hnojit půdu ve skleníku na podzim. Na čtvereční metr pozemku se aplikuje asi půl kbelíku s organickou hmotou (kompost nebo humus) a celá země je vykopána mělce.

Pořadí umístění otvorů: rozteč řádků - 70-75 cm, vzdálenost mezi rostlinami - 35-40 cm Je žádoucí, aby na čtvereční metr plochy nebylo umístěno více než 5 lilkových keřů.

Nedoporučuje se pevně vysazovat sazenice ve skleníku, protože to může vést ke snížení výnosu. Před výsadbou sazenic musí být půda napojena.

Zalévání a krmení

K navlhčení Země je vhodné vzít si teplou vodu. Poprvé po transplantaci jsou sazenice napojeny po pěti dnech. Skleníkové zavlažování lilků odrůdy Begemot se nejlépe provádí ráno, zatímco na zelenou hmotu by nemělo být dovoleno pronikat vodou. Nejlepší možností je uspořádat kapkový zavlažovací systém. V tomto případě bude půda v kořenech rovnoměrně navlhčena a na povrchu půdy se neobjeví kůra. Během horka je bezpodmínečně nutné mulčovat půdu a větrat skleníky, protože vysoká vlhkost může způsobit výskyt a šíření nemocí.

Rada! Doporučuje se provést mělké kypření půdy (3-5 cm) 10-12 hodin po zalévání. To zpomalí odpařování vlhkosti z půdy. Tento postup se také nazývá „suché zavlažování“. Půda se opatrně uvolňuje, protože kořeny rostliny jsou mělké.

Vhodná úroveň vlhkosti ve skleníku je 70%. Aby se zabránilo přehřátí rostlin v horkém počasí, doporučuje se otevřít skleník pro ventilaci. V opačném případě, když teplota stoupne na +35 ° C, opylování a tvorba vaječníků se znatelně zpomalí. Jelikož je lilek hrocha teplomilná kultura, je důležité zabránit průvanu. Proto je nutné otevírat dveře / okna pouze z jedné strany budovy.

Během kvetení a plodů lilky odrůdy Begemot potřebují obzvláště výživnou půdu. Proto se používají následující obvazy:

  • během kvetení se do půdy přidá roztok ammofosky (20 - 30 g na 10 l vody). Nebo minerální směs: litr divizny a 25-30 g superfosfátu se rozpustí v 10 litrech vody;
  • během plodu můžete použít roztok hnojiva (na 10 litrů vody si vezměte půl litru kuřecího hnoje, 2 lžíce nitroammofosky).

 

Důležité! Při pěstování lilku Hippopotamus neaplikuje listové krmení. Pokud se na listy dostane minerální roztok, omyje se vodou.

Péče o lilek ve skleníku

Vzhledem k tomu, že lilky rostou docela vysoko, musí být stonky svázané. Nejlepší možností je zafixovat pouzdro na třech místech. Pokud je velikost struktury malá, pak je lilek keře hrocha vytvořen z jednoho stonku. Zároveň je pro růst vybrán silný výhonek. Když se na křoví vytvoří vaječníky, jsou ztenčeny a zůstanou pouze ty největší. Vrcholy výhonků, kde se plody usadily, by měly být sevřené.

Asi 20 silných vaječníků je obvykle ponecháno na křoví. Je také určena parametry rostliny - ať už je silná nebo slabá. Nevlastní synové musí být odstraněni.

Podle některých zahradníků lilky nepotřebují podvazky, protože stonky jsou velmi silné. Ale když ovoce dozrává, vysoké rostliny se mohou jednoduše zlomit. Proto cvičí vázání stonků na mřížoví nebo vysoké kolíky.

Rada! Při upevňování výhonku by rostlina neměla být pevně svázána s oporou, protože stonek roste a jeho tloušťka se časem zvyšuje.

Pevná fixace může bránit vývoji pouzdra.

Při pěstování lilku ve skleníku je důležité včas odstranit zažloutlé a uschlé listy. Tomu je třeba věnovat pozornost několikrát týdně. Během horkého a vlhkého počasí jsou zbytečné nevlastní děti odříznuty, zejména na dně keře. Pokud nastane suché počasí, pak jsou nevlastní děti ponechány, aby snížily odpařování půdy.

Na konci sezóny (v posledních srpnových dnech) je na keřích odrůd lilku Begemot ponecháno 5-6 vaječníků.Zralé plody mají zpravidla čas zrát před silným podzimním poklesem teploty.

Sklizeň

Lilek odrůdy Begemot se krájí zeleným šálkem a malou částí stonky. Zralé plody můžete sbírat každých 5-7 dní. Lilek nemá dlouhou trvanlivost. Doporučuje se skladovat zralé plody v tmavých chladných místnostech (s teplotou vzduchu + 7-10 ° C, vlhkostí 85-90%). V suterénu mohou být lilky skladovány v krabicích (plody jsou posypané popelem).

Odrůdy lilku Begemot jsou vynikající pro pěstování v různých oblastech, protože dobře rostou ve skleníkových podmínkách. Při správné péči potěší keře letní obyvatele s vysokými výnosy.

Recenze zahradníků

Elena Kravets, Belgorod
Do skleníku jsem zasadil několik lilkových keřů odrůdy Begemot. Plody jsou samozřejmě krásné, bez hořkosti. Ale sklizeň byla více než skromná. Tuto odrůdu už neplánuji pěstovat.
Sergej Zaraev, Lutsk
Líbil se mi lilek Behemoth. Ačkoli keře nebyly s úrodou příliš spokojené, plody dozrály velké - každý 400-450 g.
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce