Kopřivy na koupání: výhody a poškození

Kopřiva do koupele je vynikající způsob, jak bojovat nejen s revmatismem a ischiasem, ale také jako účinný lék na kožní onemocnění. Abyste dosáhli maximálního výsledku, musíte přesně vědět, jaké materiály lze k přípravě použít a jak správně vyrobit tento „nástroj“ pro koupel.

Proč je kopřivy užitečná?

Kopřiva je široce používána v kosmetologii, lidovém léčitelství a vaření. Kromě pokrmů se z něj vyrábí odvar, šampony, léčivé masti a tonika.

Kyselina mravenčí přítomná ve složení rostliny působí jako antiseptikum a současně poskytuje tonizující a regenerační účinek. Taniny a minerální soli mají pozitivní vliv na průtok krve normalizací krevního tlaku.

Kopřiva zlepšuje pružnost pokožky, stimuluje produkci kolagenu

Kopřivy v lázni a parní lázni se používají při následujících zdravotních problémech:

 • revmatismus a ischias;
 • dnavé podmínky;
 • tuberkulóza;
 • artritida;
 • akné (vředy, akné);
 • ekzém;
 • těžké vypadávání vlasů, alopecie.

Tento lék se doporučuje zejména u chronických nachlazení (angíny, faryngitidy), akutních respiračních infekcí a akutních respiračních virových infekcí. Používání kopřivy pomáhá zmírnit únavu, pomáhá normalizovat nervový systém, zmírňuje nespavost a stres.

Důležité! Chcete-li dosáhnout výrazného účinku, musíte pravidelně napařovat kopřivy.

Jak vyrobit kopřivy

Je velmi snadné vyrobit koště z této nejužitečnější rostliny. Ale k tomu potřebujete vědět, kdy a kde sbírat suroviny, a také to, jak správně napařovat a sušit výhonky.

Sběr a příprava

Stupeň terapeutického účinku koště závisí na správně provedeném odběru. Sběr kopřivy začíná na konci května, kdy jsou stonky a listy naplněny džusem. Jsou vybrány pouze mladé silné výhonky bez květenství a semen. Rostlinu nakrájejte ochrannými rukavicemi, nejlépe ráno a pouze za suchého počasí. Neměli byste jít na sklizeň bezprostředně po dešti nebo v intenzivním horku, protože v druhém případě bude kvalita výhonků horší a listy místo sušení jednoduše uschnou.

Řez se provádí nožem nebo nůžkami asi 7-10 cm od země. Řezané výhonky jsou pečlivě přeloženy do pytloviny nebo jiné husté, prodyšné látky. Nedoporučuje se používat film. Při přenášení jsou okraje materiálu zabaleny tak, aby se stonky nelámaly.

Důležité! Nemůžete sbírat rostliny poblíž silnic, skládek a v průmyslových oblastech.

Jak plést kopřivy

Košťata do kopřivy jsou pletená přibližně stejným způsobem jako jiné odrůdy. Algoritmus je jednoduchý:

 1. Každý stonek je oloupán ve výšce 15-17 cm od listů.
 2. Sušené výhonky se shromažďují ve svazku 8-10 kusů, takže nejsilnější stonky jsou venku a tenčí jsou uvnitř.
 3. Výsledná „kytice“ je v oblasti rukojeti svázána hustým provázkem ve vzdálenosti 5 cm od řezu.

Netahejte za provázek příliš silně, jinak by se mohly zlomit suché výhonky kopřivy.

Komentář! Koště můžete přidat pomocí několika větví černého rybízu nebo břízy.

Sušení

Čerstvý kopřivy lze použít již druhý den po sklizni, ale při sklizni na zimu by měla být surovina dobře vysušena.2-3 dny po sklizni se spodní části výhonků očistí od listů a poté se rozloží na noviny, látky nebo na čistou podlahu, aby na materiál nespadalo přímé sluneční světlo.

Sušené kopřivy nejčastěji pod střechou nebo stropem, v nejsušší části domu

Sušárna by měla být suchá a větraná, pouze v tomto případě kopřiva nezačne hnít ani plesnivět. Připravené výhonky kopřivy jsou rozloženy v 1 vrstvě a ponechány po dobu 2-3 dnů.

Po chvíli jsou stonky svázány na husté niti nebo provázku a zavěšeny pod stropem místnosti, dokud nejsou úplně suché.

Jak se páří na kopřivy

Vaření v páře s čerstvými kopřivy ve vaně je velmi zdravé. Maximální terapeutický účinek však můžete dosáhnout pouze dodržováním pravidel pro napařování koště. Tento proces se liší od tradičních metod. Kopřivy by neměly být ponechány v nádobě s vroucí vodou, protože v takovém případě ztratí téměř všechny své prospěšné vlastnosti.

Proces napařování kopřivy vyžaduje přípravu dvou nádob: se studenou a horkou vodou. Kromě toho by měla být jeho teplota alespoň 75 ° C.

Nejprve se kopřivy umístí na 1,5 až 2 minuty do horké vody a poté na stejnou dobu do studené vody. Postup napařování se opakuje nejméně třikrát, poté lze kopřivy ihned použít.

Tato metoda je vhodná pro ty, kteří budou tento lázeňský „nástroj“ používat jako produkt péče o pleť nebo pro jemný vapingový režim. Lidé s revmatickými bolestmi by měli koště napařovat jinak:

 1. Nejprve jej ponořte na 2-2,5 minuty do horké vody (80 ° C).
 2. Poté vložte na 3 sekundy do vroucí vody.
 3. Pokožku dobře napařte a podle pokynů použijte kopřivy.

Pokud mluvíme o čerstvých surovinách, stačí to dát na 2 minuty do horké vody, poté je zalijeme studenou vodou a použít při praní.

Komentář! Voda zbývající po napařování může být použita k opláchnutí vlasů.

Kopřivy se k šlehání nepoužívají

Použití tohoto lázeňského „nástroje“ připomíná spíše masáž. Začínají od krční páteře, potom lehkými dotyky jdou dolů po lýtkách a kotnících. Kůže by měla zčervenat. Tento postup je charakterizován mírným pocitem pálení, brnění a teplem.

Pro revmatismus se používá kopřivy spolu s dubem a břízou. První pomáhá zahřát a otevřít póry, zatímco druhý má přímý léčivý účinek. Napařené listy kopřivy se často aplikují na obličej nebo oblasti postižené akné. Doba procedury je 2-3 minuty, počet opakování je 3krát.

Pravidla ukládání

Košťata jsou skladována v suché místnosti, kde nespadá přímé sluneční světlo. Nejčastěji jsou jednoduše zavěšeny na strop nebo na stěny. Neskladujte materiál v blízkosti zdrojů ohně nebo v blízkosti topných zařízení.

Koště lze skladovat maximálně 2 roky.

Omezení a kontraindikace

Navzdory velkému seznamu blahodárných účinků je nemožné napařovat kopřivy na nemoci, jako je tromboflebitida, křečové žíly, ateroskleróza a hypertenze. Kopřiva má silný účinek na srážení krve, a proto vyžaduje pečlivé užívání iu zcela zdravých lidí.

Kopřivy se také nedoporučují používat během těhotenství, přítomnosti abscesů, nádorů, vysoké horečky a onemocnění srdce nebo ledvin.

Jak si vyrobit kopřivovou houbu pro kutily

Dobrou alternativou ke kopřivovému koštěti na koupání může být žínka vyrobená z této rostliny. Suroviny pro něj se shromažďují na konci dlouhých dešťů v září. Po tak intenzivním nasycení vlhkostí se kůra kopřivy snadno oddělí, poté se vysuší a svine do pohodlné žínky.

Na loofah se vezme pouze šťavnatá, dobře navlhčená tráva

Závěr

Kopřivové koště do koupele je skvělý lék na očistu těla a léčbu mnoha onemocnění, známých našim předkům.Použití nepřipraveného materiálu nejenže nepřinese požadovaný účinek, ale také přinese mnoho bolestivých pocitů.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce