Pampeliška čaj: recepty z květů, kořenů a listů

Pampeliška je většině zahradníků známá jako otravná tráva, kterou najdete doslova na každém kroku. Ale tato nenáročná a cenově dostupná rostlina má pro člověka velkou hodnotu. Informace o výhodách a škodlivých účincích čaje, květů nebo bylin z kořene pampelišky vám pomohou pochopit, jak žádat o různé nemoci.

Proč je pro vás pampeliškový čaj dobrý

Pampeliška má širokou škálu léčivých vlastností. Je téměř nemožné vyjmenovat všechny jeho terapeutické schopnosti. Zde jsou jen hlavní vlastnosti:

 • choleretikum;
 • diuretický;
 • projímadlo;
 • redukce cukru;
 • stimulace aktivity pankreatu;
 • diaforetický;
 • antipyretikum;
 • protizánětlivý;
 • uklidňující;
 • antihistaminikum;
 • antivirový;
 • expektorans;
 • antituberkulóza;
 • čištění;
 • antihelmintikum;
 • tonikum.

Farmakologické vlastnosti rostliny jsou dány jejím chemickým složením. V kořenech je vysoká koncentrace hořkosti, proto se pampeliškový čaj používá k normalizaci procesů trávení, zvýšení chuti k jídlu, sekreční a motorické funkci gastrointestinálního traktu. Látky obsažené v čaji dráždí receptory sliznice úst a jazyka, stimulují práci potravinového centra a zvyšují sekreci trávicích žláz.

Pampeliška čaj dobře čistí tělo toxinů, odstraňuje jedy a toxiny. Nápoj je velmi užitečný pro hematopoetický systém. Jeho použití vede ke snížení koncentrace škodlivého cholesterolu a v případě anémie obnovuje zdravou rovnováhu krevních buněk.

Kořeny pampelišky jsou součástí diuretik, choleretik a projímadel bylinných přípravků. Používají se jak samostatně, tak při komplexní léčbě cholecystitidy, gastritidy, komplikované pravidelnou zácpou, dysfunkcí žlučníku. Jak dokazují četné recenze čaje z kořene pampelišky, léčivý potenciál této rostliny je skutečně neomezený.

Pozornost! Nedávný výzkum vědců potvrdil příznivé vlastnosti pampelišky při prevenci a léčbě rakoviny.

Je čaj z pampelišky vhodný pro hubnutí?

U lidí s nadváhou se výhody čaje z pampeliškových listů projevují především jeho močopudnými vlastnostmi. Pomáhá odstraňovat přebytečnou tekutinu z těla, která se hromadí v buňkách a narušuje normální průběh metabolických procesů.

Nápoj má také pozitivní vliv na stav a funkci jater, čistí nahromaděné toxiny. Výsledkem je, že orgán funguje efektivněji, plně rozkládá tuky a zabraňuje ukládání nadbytečného cholesterolu.

Pampeliška čaj má pozitivní vliv na zažívací procesy a zlepšuje trávení a vstřebávání potravy.

Můžete pít pampelišku během těhotenství?

Pampeliška není zakázána pít během těhotenství, ale její množství by nemělo překročit terapeutické dávky doporučené lékařem.Nápoj pomůže vyřešit mnoho problémů, s nimiž se ženy během tohoto pro ně obtížného období obávají. Pampeliška čaj může:

 • eliminovat zácpu;
 • posílit imunitu;
 • chránit před viry, nachlazením;
 • zabránit hrozbě potratu;
 • doplňte tělo hodnotnými živinami.

Vařte lžíci směsi sušených listů a kořene několik minut na mírném ohni. Trvejte na tom a užívejte třikrát denně na prázdný žaludek. Tato infuze pomůže snížit riziko ukončení těhotenství. Pro kojící matky je ale vhodný jiný recept.

Chcete-li udělat více mléka, musíte napařit 1 lžičku. prášek z kořene pampelišky v šálku vroucí vody, nechte hodinu pod víkem, je lepší, když to uděláte v termosce. Vezměte lžíci před každým jídlem.

Z čeho se vyrábí pampeliškový čaj

Pampeliška se zcela uzdravuje. Léčba nejzávažnějších onemocnění pomůže nejen kořenům, ale také květům a listům rostliny. K přípravě nápoje se používají suché suroviny. Čerstvé bylinky jsou vhodnější pro přípravu vitamínových salátů, koktejlů, džusů.

Pampeliška čaj může obsahovat další přísady. Jsou zahrnuty v receptu pro různé účely:

 1. Zlepšete chuť nápoje. Pampeliška má spoustu hořkosti, specifické poznámky. Chcete-li mírně vylepšit rozsah chutí, přidejte další komponenty, bylinky.
 2. Dodejte nápoji bohatý obsah vitamínů nebo léčivých látek, aby byl aktivnější při ovlivňování těla a jeho problémových oblastí.

Aby byl nápoj sladký a chutný, musí být v něm obsaženy všechny druhy sladidel. Podle recenzí lze do pampeliškového čaje přidávat nejen cukr, který všichni znají, ale také med, sladidla (sukralóza, steviosid), třtinový cukr, melasa a další.

S čím funguje pampeliška při vaření čaje?

Je dobré přidat do pampeliškového čaje citron, brusinky, kiwi, nějaké jiné kyselé ovoce nebo bobule, které mu dodají potřebnou kyselost. Pokud do takového nápoje přidáte med, získáte skutečný lék proti nachlazení, zvýšení imunity, posílení síly a prevenci hypovitaminózy.

Pozornost! Do pampeliškového čaje můžete přidat mátu, citronový balzám, heřmánek, akacii. To dodá nápoji jemnější a sofistikovanější chuť.

Nákup surovin

Pampelišku musíte správně sklízet, abyste si co nejvíce zachovali její blahodárné vlastnosti. Pro různé části rostliny platí různá pravidla pro sběr sušení.

Vykořenit

Většina léčivých látek je koncentrována v kořenech pampelišky. Sklízejí se buď brzy na jaře, kdy rostlina teprve začíná nabývat na síle, ale ještě nekvitla, nejsou žádné listy nebo na podzim během období vadnutí.

Je lepší extrahovat kořen ze země lopatou. Poté setřepte a omyjte ve studené tekoucí vodě. Sušíme a sušíme několik dní na čerstvém vzduchu ve stínu, dokud se na plátcích přestane objevovat mléčná šťáva.

Sušit do týdne by mělo být v místnosti s nízkým procentem vlhkosti, dobře větrané. To vše můžete udělat v sušičce, a aby suroviny neztratily své užitečné vlastnosti, nastavte teplotní režim na 40-50 stupňů.

Květiny

Hlavy žluté pampelišky musí být sklizeny na začátku jejich kvetení. Počasí musí být alespoň několik dní suché. Sbírejte odpoledne, aby do této doby na květinách zmizely stopy rosy.

Nasbírané suroviny položte v jedné vrstvě na povrch absorbující vlhkost, například na žíně, papír. Je nutné vyhnout se přímému slunečnímu záření, pod jehož vlivem rostlina ztratí většinu svých příznivých vlastností. Hlavy květů je třeba co nejčastěji obracet, aby nedošlo k hnilobě.

Listy

Sběr se provádí během období květu. Sušené, jako každá jiná tráva, ve stínu, pod baldachýnem nebo v místnosti s dobrou cirkulací vzduchu. Listy je třeba občas obracet, aby byly ze všech stran rovnoměrně zvětralé.

Pozornost! Je vhodné sušit celou rostlinu, to znamená společně s kořenovými výhonky, listy, stonky a květinami. Stačí ho pověsit na šňůru na prádlo někde ve stínu s kořeny nahoru.

Jak připravit pampeliškový čaj

Technologie výroby pampeliškového čaje se příliš neliší od způsobu přípravy podobných horkých nápojů z bylin nebo tradičního vaření čaje. Budete potřebovat 2 hlavní složky: rostlinné suroviny a vařící vodu.

Jak připravit čaj z pampelišky

Ze žlutých pampeliškových hlav lze připravit koncentrát, který poslouží jako základ pro přípravu čaje. Je třeba jej pouze naředit šálkem teplé převařené vody a nápoj je hotový. Udělejte to následovně.

Ve 3litrové nádobě navrstvíme květinové hlavy a granulovaný cukr, což bude celkem asi 1,5 kg. Poté utlačte a přidejte trochu vody (<100 ml). Brzy začne vynikat šťáva, to je základ pro přípravu čaje.

Jak připravit čaj z kořene pampelišky

Rozemlete sušené kořeny rostliny na prášek. Napařte čajovou lžičku výsledné suroviny šálkem vroucí vody a nechte 10-20 minut. Vypijte celý den před jídlem, rozdělený do 4 dávek. Čaj z pampelišky bude prospěšný pro trávení, močové a žlučové cesty, stejně jako cukrovku, aterosklerózu a mnoho dalších nemocí.

Jak připravit čaj z pampelišky

Zvažte recept na zelený čaj z pampelišky. Nalijte suché listy rostliny do šálku (2 lžičky), přidejte plátek citronu a zalijte vroucí vodou. Vyluhujte 10-15 minut, oslaďte. Výhody a poškození čaje z listů pampelišky jsou brány v úvahu v lékařské praxi tradičních léčitelů a bylinkářů. Rostlina pomáhá udržovat stav nervového, kardiovaskulárního, žlučového, močového a jiného systému těla.

Jak připravit čaj z kořene pampelišky s medem

2 lžičky zalijeme vroucí vodou. drcené kořeny. Zakryjte nádobu víkem, trvejte na tom, dokud se nápoj neochladí na maximální teplotu +40 stupňů. Teprve poté přidejte 1 lžičku. přírodní med, trochu citronové šťávy. Míchejte nápoj, dokud se úplně nerozpustí další přísady.

Jak připravit čaj z kořene pampelišky v termosce

Nejbohatší a nejzdravější čaj z pampelišky se získává podle receptu na vaření v termosce. Chcete-li získat obvyklou koncentraci nápoje, v tomto případě můžete použít ne 2 lžičky. infuze z kořenů rostliny a jeden pro stejné množství vody (šálek).

Vlastnosti recepce

Pampeliška čaj maximalizuje své blahodárné vlastnosti, pokud jej pijete na lačný žaludek. Je nutné dát tělu dostatek času na úplnou asimilaci biologicky aktivních látek obsažených v nápoji a na to, aby dokázalo učinit proces hojení konkrétním problémovým bodem v lidském těle.

Aby se dosáhlo co nejpříznivějšího účinku, měl by se pampeliškový čaj pít pravidelně po celý den, nejlépe na lačno po dobu půl hodiny nebo hodinu před jídlem. Doporučuje se po dobu léčby přestat jíst maso, zejména tučné, uzené, přejít na vegetariánskou nebo mléčně-zeleninovou stravu. To pomůže zlepšit vstřebávání živin v nápoji.

Při užívání pampelišky také nemusíte jíst smažené jídlo, kávu, hodně sladkostí, abyste situaci nekomplikovali. Pampeliška v kombinaci s těmito produkty může vykazovat zcela opačné vlastnosti a zintenzivnit proces způsobující onemocnění, takže musíte být velmi opatrní.

Aby čaj z kořene pampelišky plně ukázal své příznivé vlastnosti, měl by být připraven bez přidaného cukru. Pokud je obtížné obejít se bez sladidla, můžete při vaření, když je nápoj již studený, přidat stévii (bylinu) nebo med.

Omezení a kontraindikace

Pampeliška čaj může být prospěšné i škodlivé.Jeho použití je kontraindikováno u gastritidy, která se vyskytuje na pozadí zvýšené kyselosti, stejně jako u ulcerativních lézí trávicího traktu (žaludek, dvanácterník 12).

S léčivým čajem musíte být opatrní při akutních zánětlivých onemocněních žlučových cest. Zvýšená sekrece žluči může komplikovat zdravotní situaci a střevní poruchy, protože přispěje k rozvoji projímavého účinku.

Pampelišku nelze kombinovat s následujícími léky:

 • antacida (kyselina);
 • antikoagulancia (ředidla krve);
 • diuretika (diuretika);
 • hypoglykemický, zvyšuje, což může vést k záchvatu hypoglykemie;
 • lithium - oslabuje akci;
 • ciprofloxacin - zasahuje do asimilace.

Pampelišku začněte do stravy zavádět opatrně, v malých dávkách. Jinak je možný vývoj nepředvídatelné reakce těla. To platí zejména pro děti.

Závěr

Výhody a poškození čaje připraveného z kořene pampelišky nebo z jiných částí rostliny jsou lidem již dlouho známy a používají se v medicíně. Je to velmi účinný a zároveň cenově dostupný lék na mnoho nemocí. S jeho pomocí můžete zdarma zlepšit své zdraví, posílit tělo, zbavit se červů, zabránit virům, nachlazení a zabránit rozvoji komplexních patologických stavů, jako je rakovina.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce