Jaký je rozdíl mezi grapefruitem a pomerančem

Oranžový nebo grapefruit často nakupují milovníci citrusů. Ovoce je nejen navenek roztomilé, ale má také určité výhody pro tělo, pomáhá při hubnutí.

Co je zdravější než pomeranč nebo grapefruit

O vlastnostech ovoce je již mnoho známo. Všechny citrusové plody jsou zdrojem vitamínů B, C a A. Cenné látky se nacházejí nejen v dužině ovoce, ale také v jeho slupce.

Chcete-li porovnat grapefruit a pomeranč, musíte znát jejich vlastnosti.

Je známo, že ve 100 g citrusů je tolik vitamínu C, že to bude stačit na doplnění denní potřeby o 59% a draslíku o 9%, hořčíku o 3%. Obsahuje v buničině grapefruit a antioxidanty, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Je také bohatá na vlákninu, která má pozitivní vliv na fungování gastrointestinálního traktu.

Odrůdy s růžovou a červenou dužinou mají vysoký obsah lykopenu, který je známý svým antioxidačním účinkem

Grapefruit může pomoci snížit hladinu glukózy v krvi. Jejich semena jsou antimikrobiální.

Důležité! Je zakázáno jíst grapefruit pro lidi s chronickým onemocněním jater a ledvin.

Pomeranč je považován za antioxidační a omlazující ovoce, které pomáhá zvyšovat metabolismus a předcházet mnoha chorobám. K doplnění denní dávky vitaminu C stačí jíst jedno ovoce denně.

Kde je více vitamínů

Existuje názor, že grapefruity obsahují více vitamínů než pomeranče, a proto lze za účelem vyvození závěru studovat obsah živin v obou druzích ovoce.

Název položky

oranžový

Grapefruit

Žehlička

0,3 mg

0,5 mg

Vápník

34 mg

23 mg

Draslík

197 mg

184 mg

Měď

0,067 mg

0

Zinek

0,2 mg

0

Vitamín C

60 mg

45 mg

Vitamin E.

0,2 mg

0,3 mg

Vitamin B1

0,04 mg

0,05 mg

Vitamin B2

0,03 mg

0,03 mg

Vitamin B3

0,2 mg

0,2 mg

Vitamin B6

0,06 mg

0,04 mg

Vitamin B9

5 mikrogramů

3 μg

Vitamin B5

0,3 mg

0,03 mg

Obsah stopových prvků, vitamínů a minerálů v pomeranči je vyšší, respektive oranžové ovoce je užitečnější.

Co je kalorickější

Množství tuku v obou plodech je stejné, ale bílkoviny v pomerančích jsou 900 mg, zatímco v grapefruitu je to 700 mg. Více v pomerančových citrusech a sacharidech: 8,1 g. U grapefruitů je toto číslo 6,5 g. Obsah kalorií v pomeranči je 43 mg. Tento údaj pro grapefruit je nižší, což se rovná 35 mg.

Právě nízký obsah kalorií způsobil, že koláče byly oblíbené u žen s hubnutím, které si vedou potravinový deník.

Co je lepší pro hubnutí pomeranče nebo grapefruitu

Pokud studujeme složení každého z plodů, můžeme dojít k závěru, že rozdíl v jejich obsahu kalorií je zanedbatelný. Je však třeba mít na paměti, že hladina cukru v grapefruitu je nižší, stejně jako glykemický index. Tyto ukazatele jsou velmi důležité pro lidi, kteří se omezují na sladkosti. Z hlediska výživy je grapefruit výhodnější pro lidi, kteří hubnou.

Je také nutné dát tomuto ovoci přednost kvůli jeho speciálním složkám. Na rozdíl od pomeranče obsahuje grapefruit fytoncid naringin, který má příznivý účinek na kardiovaskulární systém. Zlepšuje také fungování gastrointestinálního traktu a normalizuje procesy trávení.

Důležité! Většina fytoncidu naringinu je obsažena ve slupce ovoce, proto se doporučuje jíst celé.

Dalším charakteristickým rysem grapefruitu je přítomnost látky inositol v něm. Tato složka má tu vlastnost, že brání ukládání tuku a jeho odbourávání.

Chcete-li spálit až třetinu kalorií, které zadáte, stačí během jídla jíst několik plátků ovoce.

Rozdíl mezi pomerančem a grapefruitem

Ačkoli na fotografii může být zaměňován pomeranč a grapefruit, ve skutečnosti se tyto plody od sebe výrazně liší. Při výběru ovoce byste se měli zaměřit nejen na vzhled, ale také vzít v úvahu jejich chuť.

Původ příběh

Vlasti pomeranče je považováno za území Číny, kde se objevila v důsledku křížení pomela a mandarinky.

Do Evropy ji přinesli Portugalci v 15. století. Odtamtud se ovoce rozšířilo po celém Středomoří. Je známo, že zpočátku citrus nebyl populární, ale lidé se postupně dozvěděli o jeho blahodárných vlastnostech. Potom byla oranžová k dispozici pouze bohaté části populace a chudí dostali slupky.

Důležité! Klima Evropy nebylo vhodné pro pěstování citrusů, proto byly pro něj vytvořeny speciální skleníky.

V 18. století se do Ruska dostaly pomeranče. Ovoce získalo velkou popularitu za Alexandra Menshikova.

V Petrohradě se nachází palác Oranienbaum, který je vybaven mnoha skleníky pro citrusové plody

Původ grapefruitu není jistý. Jeho vlast je považována za Střední nebo Jižní Ameriku. Existuje verze, podle které se jedná o směs pomela a pomeranče.

V Evropě se citrus stal známým v 18. století od botanika kněze G. Hughese. Ovoce se postupně rozšířilo do všech zemí, kde převládá subtropické podnebí. V 19. století to bylo možné vidět ve Spojených státech a později v Jižní Africe a Brazílii.

V současné době se grapefruit bezpečně pěstuje v Číně, Izraeli a Gruzii.

Popis ovoce

Oranžová je kulovité nebo mírně podlouhlé ovoce s citrusovou vůní, skládající se z několika laloků se semeny uvnitř. Maso je na vnější straně pokryto pomerančovou kůrou.

Existují odrůdy, jejichž plátky uvnitř jsou natřeny žlutým nebo červeným odstínem, a proto se mění chuť citrusů.

Důležité! Průměrná hmotnost pomeranče je 150-200 g.

Někdy jsou citrusy navzájem zaměňovány. To je způsobeno skutečností, že některé odrůdy pomerančů, Tarocco a Sanguinello, mají dužinu červenou nebo červenou řepu. Na rozdíl od grapefruitu je tato barva způsobena přítomností sopečných chemikálií v ovoci. Takové neobvyklé odrůdy se pěstují na Sicílii. Látka lykopen dodává grapefruitu červený odstín. Je to to, co snižuje riziko vzniku rakoviny v lidském těle.

Je snadné rozlišit grapefruit od pomeranče: hmotnost každého ovoce je 450-500 g. Zvenku mohou mít citrusy žlutou nebo žlutooranžovou barvu s červenáním. Uvnitř je buničina lobule se semeny. Ovoce má příjemnou citrusovou vůni.

Nejoblíbenější odrůdy s červenou dužinou, i když existují zástupci se žlutými a růžovými laloky.

Chuťové kvality

Oranžová dřeň je sladká, s lehkou kyselostí, velmi šťavnatá, aromatická. Většina lidí zažívá příjemnou dochuť. Existují však také odrůdy, jejichž plátky s výraznou kyselostí. Takové plody se často pěstují pro další zpracování.

Chuť grapefruitu je nejednoznačná. Většina lidí si při konzumaci buničiny všimne výrazné hořkosti. Na patře jsou plátky opravdu sladké, koláče a osvěžující. A právě tato hořkost je indikátorem přítomnosti prospěšné látky naringinu v plodech.

Který je lepší zvolit

Před nákupem ovoce je důležité si uvědomit, že obě citrusové plody mají své výhody i nevýhody. Pomeranče by měli konzumovat lidé, kteří se snaží kompenzovat nedostatek vitamínů a minerálů a kteří nemají rádi hořkost.

Grapefruit osloví ty, kteří ocení neobvyklé kombinace chutí, stejně jako se snaží zhubnout, posílit kardiovaskulární systém. Ideální možností by bylo mírně zařadit do nabídky oba citrusové plody.

Závěr

Pomeranč nebo grapefruit jsou častými hosty na stole milovníků citrusů.Každý z druhů, i když patří do stejného rodu, se liší složením a chutí. Přiměřená konzumace ovoce vám umožní diverzifikovat stravu a poskytnout tělu užitečné látky.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce