Odrůdy jabloní Sláva vítězům

Jabloň je jednou z nejběžnějších zahradnických plodin. Počet odrůd se právě převaluje, každý rok se přidávají nové. Zkušení zahradníci chápou, že nové jabloně musí být ještě testovány na shodu s popisem a vhodností pro pěstování v konkrétní oblasti. Proto často upřednostňují staré osvědčené odrůdy, které již prokázaly své vynikající vlastnosti. Mezi nimi je jabloň Sláva vítězům.

Historie chovu

Před 90 lety začali zaměstnanci experimentální zahradní stanice Mlievskaya, pojmenované po slavném ukrajinském chovateli, pomologovi L.P.Simirenkovi, L.M.Ro a P.E. Tsekhmistrenkovi, hybridizovat starou lidovou odrůdu Papirovka s hostem ze Severní Ameriky, jabloní Mekintosh. Tak se objevila Sláva vítězům. V ukrajinštině název zní jako Sláva Peremozhtsy. Právě ten je uveden ve Státním rejstříku šlechtitelských úspěchů, kde byla odrůda jablek zavedena v roce 1975. Původně byl určen k pěstování v průmyslových zahradách v následujících oblastech:

 • Severní bělošský;
 • Nizhnevolzhsky;
 • Centrální černá země.

Tam se maximálně projevují všechny výhody odrůdy.

Zahradníci je rychle ocenili a začali tuto jabloň vysazovat ve Středočeském kraji.

Popis odrůdy a vlastností s fotografií

Jablka odrůdy Slava Pobeditel dozrávají v různých dobách, které závisí na rostoucí oblasti. Na jihu je léto nebo začátek podzimu. Blíže na sever, jablka dozrávají mnohem později.

Výška dospělého stromu

Starší odrůdy jablek mají často velkou energii. Sláva vítězům není výjimkou. Hnědé lineární výhonky jsou pokryty malými čočkami. Slabá geniculární struktura červenohnědých lesklých větví činí korunu strukturální. Výška dospělé jabloně je přímo závislá na agronomickém pozadí a místě výsadby, může dosáhnout 3,8 m. Pokud nebudou splněny všechny nezbytné podmínky pro výsadbu a péči, strom bude nižší.

Ovoce

Jablka v Slava Peremozhtsam jsou elegantní, velká nebo střední (do 150 g) podlouhlého zaoblení, často s mírným kónickým zúžením nahoře. Tvar ovoce může být vyrovnaný nebo má jemná žebra.

Když jsou plně zralá, jablka jsou světle zelená, ale hlavní barva je téměř neviditelná pod rozmazaným červeným ruměnem, které zakrývá ovoce.

Důležité! Jablka slávy vítězům přezrál velmi rychle. Shromážděné ve fázi technické zralosti nejsou tak elegantní.

Jablka mají slabý voskový povlak a celý povrch je skvrnitý podkožními vpichy. Některé z nich mají korkový střed. Stopka je tenká a ne příliš dlouhá.

Úzký trychtýř nemá žádné organismy, je hladký. Semenné komory jsou volumetrické, vertikálně protáhlé. Není v nich více než 6 malých hnědých semen.

Důležité! Jablka největší velikosti a vynikající kvality dozrávají v travnatých sadech s dostatečnou vlhkostí.

Výtěžek

Produktivita této odrůdy jablek závisí na místě, kde roste Glory to the Winners. Tam, kde je dostatek vlhkosti, se z každého hektaru zahrady sklízí až 195 centů. V sušších oblastech je sklizeň menší.

Pozornost! Sláva vítězům na trpasličí nebo polotrpasličí podnoži je vhodná pro zhutněnou výsadbu a dává až 300 centů jablek na hektar.

Pokud mluvíme o jediném stromu, pak průměrný výnos, který z něj lze získat, je 72 kg; při dobré péči je z 10letého stromu již odstraněno až 120 kg jablek.

Po zrání nebudou dlouho viset na větvích, zvláště pokud půda není dostatečně vlhká. V tomto případě plody snadno spadnou. Trvanlivost jablek závisí na regionu. Na jihu mohou ležet jen 2 týdny, na severu střední černé země - to je jablečná odrůda podzimního zrání. Zde se jablka skladují až do prosince.

Zimní odolnost

V oblastech doporučených pro pěstování je zimní odolnost Glory to the Winners na dobré úrovni. Ve střední oblasti lze v krutých zimách pozorovat zmrznutí výhonků jabloní.

Odolnost vůči chorobám

Mezi hlavní nemoci Slávy vítězů patří strup, je jím ovlivněn jen mírně. V některých letech je možný projev dalších nemocí:

 • hniloba ovoce;
 • padlí;
 • cytosporóza;
 • mléčný lesk.

Pokud přijmete preventivní opatření, lze se vyhnout chorobám na jabloni.

Šířka koruny

U Slava Peremozhtsy závisí tvar koruny na stáří jabloně: zpočátku je široko pyramidální, po několika letech se stává vysoce oválným nebo má zaoblený vzhled. Kosterní větve s kmenem tvoří v počáteční fázi růstu ostrý úhel, který je třeba vzít v úvahu při výběru metody prořezávání. V průběhu času se koruna jabloně rozšiřuje.

Je pokryta lehce zvrásněnými světlými listy, které mají slabý nažloutlý odstín. Na jaře stromy hoří červenými pupeny, otevírají se do voňavých růžových květů, připomínajících tvar talířku. Díky tomu je jabloň velmi dekorativní, stejně jako v době zrání ovoce.

Vlastní plodnost

Tato jabloň není samoplodná, což je vlastní drtivé většině starých odrůd. Proto musí být v zahradě opylovači pro slávu vítězů. Vzdálenost mezi nimi není větší než 40 m. Zkušení zahradníci speciálně přitahují včely do zahrady, což zvyšuje výnos.

Opelovače

Nejlepší ze všeho je, že Glory to the Winners opylovali Melba, Borovinka, Vadimovka, Antonovka. Tyto odrůdy mají stejnou dobu kvetení.

Četnost plodení

Je neodmyslitelnou součástí většiny starých odrůd. Sláva vítězům ji nemá v prvních letech plodení: jablka dozrávají každý rok. V budoucnu bude velikost sklizně kolísat v různých letech.

Varování! Četnost plodů na Glory to the Winners je výraznější při nedostatečné péči.

Hodnocení ochutnávky

Vynikající chuť dezertu je charakteristickým znakem Glory to the Winners. Tato odrůda se stala základem pro vznik mnoha dalších jabloní se stejně lahodnými jablky. Bílá, lehce krémová dužina se vyznačuje jemností, šťavnatostí a vůní. Jeho chuť je sladká a kyselá, a to je pochopitelné: když je obsah cukru téměř 11%, kyselina v granulované buničině je méně než 1%. Skóre ochutnávky je vysoké - 4,5 bodu.

Přistání

Výsadba podle všech pravidel určuje celý budoucí osud stromu.

Výběr místa, příprava jámy

Aby se jabloň cítila pohodlně, musí být splněny následující podmínky:

 • rozprostírající se koruna Slávy vítězů určuje vzdálenost mezi sazenicemi při výsadbě na 6 m;
 • vyberte si dobře osvětlené místo, neměly by zde být převládající větry;
 • dobrý přísun vlhkosti je pro slávu Peršanů velmi důležitý, ale spodní voda musí být nízká;
 • mechanické složení půdy se volí hlínou lehkou nebo písčitou hlínou s dostatečným množstvím organické hmoty.
Rada! Nedoporučuje se pěstovat jabloň na písčité půdě Slava Winners, jako poslední možnost vykopat díru o průměru půl metru a dobře ji naplnit živinami s přídavkem rašeliny a hlíny pro vlhkost.

Pokud je půda hlína, jabloň není zasazena do díry, ale do volné hromady úrodné půdy.

Standardní velikost jámy pro výsadbu jabloní je 80x80 cm. Měla by být připravena měsíc před výsadbou.

Na podzim

Na podzim by měla být jabloň vysazena měsíc před nástupem stabilních mrazů. Pokud byla sazenice zakoupena později, je lepší ji kopat, protože nebude mít čas zakořenit. K výsadbě jsou vybrány jedno nebo dvouleté jabloně - lépe se zakořenily. Algoritmus přistání:

 • naplníme vykopanou díru úrodnou půdou o třetinu;
 • vykopeme kolík z jižní strany jámy - přivážeme k ní stromek jabloně;
 • nainstalujeme to, narovnáme kořeny a pokryjeme to půdou, aby se kořenový límec nezničil.
Varování! Místo očkování by mělo směřovat na jih.

Lehce utlačte kruh kufru, nalijte do něj 1-2 kbelíky vody a mulčujte.

Důležité! U jednoho roku zkrátíme výhonek o třetinu, pokud je strom jabloně dvouletý, odřízneme nejen centrální výhonek, ale také boční větve.

Při výsadbě jabloně na podzim přidáme do kruhu kmene před mulčováním hnojivo - superfosfát a draselnou sůl (každá po 150 g).

Na jaře

Můžete zasadit jabloň, dokud pupeny nerozkvetou. Algoritmus výsadby je stejný, ale do horní třetiny jámy se přidávají hnojiva.

Péče

Pro Glory to the Winners je správná péče velmi důležitá. Bez toho se plody zmenší a ztratí svou kvalitu.

Zalévání a krmení

Skutečnost, že mladá jabloň musí být po výsadbě napojena každý týden, dokud se neobjeví mladé výrůstky, je také známa začínajícím zahradníkům. Ale dospělé stromy Glory to the Winners nepotřebují o nic méně vlhkosti.

Důležité! S jeho nedostatkem se plody zmenšují a silně rozpadají.

V suchých obdobích vyžaduje dospělý jabloň nejméně 7 kbelíků vody na každý metr kruhu kmene.

Sláva vítězům je citlivá nejen na vlhkost půdy, ale také na vzduch. Pokud je to možné, vybavte zavlažování postřikem.

Schéma krmení:

 • na jaře - úplné minerální hnojení s přídavkem dusíku;
 • v létě - úplné minerální hnojení, ale musí být aplikováno nejpozději v polovině července;
 • na podzim - doplňky fosforu a draslíku.

Aby se živiny přiblížily ke kořenům jabloně, aplikuje se hnojení na příkop hluboký 40 cm vykopaný po obvodu koruny a naplňující úrodnou půdou.

Preventivní postřik

Preventivní ošetření zahrady na jaře se provádí v boji proti možným chorobám a škůdcům. Pro první jsou vhodné přípravky obsahující měď - kapalina Bordeaux nebo roztok síranu měďnatého, Hom, Topaz. Proti škůdcům se používají tankové směsi Aktara a Horus, Decis, Kinmiks. Nastříkejte na zelený kužel. Po odkvětu je Celinone nejúčinnější. To nejen chrání jabloň před škůdci, ale také před strupem.

Prořezávání

Celková koruna jabloně Slava Peremozhtsy vyžaduje neustálé formování, ztenčení a zesvětlení koruny. Více podrobností naleznete ve videu a na schématu.

Přístřešek na zimu, ochrana před hlodavci

Tam, kde je rozdělena Sláva vítězům, nepotřebuje na zimu přístřeší. Ve středních oblastech bude užitečné izolovat kořenovou zónu dodatečným mulčováním rašelinou nebo humusem s vrstvou do 15 cm. Sazenice mladých jabloní lze zabalit do spunbondu. Ochrana před hlodavci je však nutností. Nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je speciální síťovina, která obalí kmen jabloně. Kolem jsou rozloženy otrávené návnady.

Rada! Hlodavci nemají rádi vůni petroleje, takže hadřík navlhčený jím vyděsí zvířata.

Výhody a nevýhody odrůdy

Jako každý jabloň, i Glory to the Winners má své výhody a nevýhody. Pojďme je zobrazit v tabulce.

Důstojnost

nevýhody

Skvělá chuť

Špatná tolerance vůči suchu

Dobrý výnos

Rychlé vylučování ovoce

Dostatečná zimní odolnost

Vysoké - jablka se nepohodlně sbírají

 

Hustota koruny

Prevence a ochrana před chorobami a škůdci

Prevence chorob jablek začíná brzy na jaře, jak již bylo popsáno výše. Nemoci postihující jabloň:

 • strup - hnědé skvrny na plodech a sušených listech, fungicidy obsahující měď;
 • padlí - bílý povlak spór plísní na listech jabloně, způsoby kontroly jsou stejné jako v předchozím případě;
 • hniloba ovoce nebo monilióza - kruhové bílé výrůstky a hnědé skvrny na plodu, bojujte s fungicidy obsahujícími měď nebo fytosporinem.

Hlavní škůdci jabloně:

 • roztoč z jablkové plsti - saje šťávy z listů, boj - ošetření s Fufanon, Aktellik, Kinmiks;
 • odšťavňovač jablek - sající hmyz s průhlednými zelenými křídly, kontrolní opatření - Karbofos, Rovikurt, Fufanon, pomohou také proti mšicím;

 • můra je housenka malého šedého motýla, ze kterého je Glory to the Winners postříkána biologickými produkty nebo chemikáliemi na bázi pyrethroidů.

Závěr

Jabloň Glory to the Winners je dobrá odrůda, kterou lze zasadit jak ve vlastní, tak v průmyslové zahradě. Dezertní chuť jeho jablek nenechá nikoho lhostejným, o čemž svědčí recenze spotřebitelů.

Ohlasy

Igor Lugin, 40 let, Brjansk
Zdědil jsem dům ve vesnici s velkou zahradou. Jabloně byly staré. První rok jsem se rozhodl zjistit, jaké plody budou mít, s čím se rozloučit a čí korunu omladit prořezáváním. Když zahrada rozkvetla, upoutala pozornost jedna jabloň s červenými pupeny a krásnými růžovými květy. Těšil jsem se na ovoce. Zrají v září a ukázalo se, že jsou překvapivě chutné a velmi elegantní. Podle katalogu zjistil, že se jedná o Sláva vítězům. Na jaře jsem provedl omlazující prořezávání jabloně a už několik let si užívám dezertní chuť nádherného ovoce.
Anna Sergunina, 28 let, Lebedyan
Máme velkou zahradu za městem, mnoho ovocných stromů, včetně jabloní. Sortiment sazenic byl vybrán s velkou analýzou. Mezi nadějnými novými odrůdami je několik starých, časem prověřených. Jedním z nich je Glory to the Winners. Mocný strom nám téměř každý rok dává spoustu lahodných jablek. Některé z nich skladujeme v ledničce až do prosince a zbytek jde na zpracování. Chuť je úžasná, každému se líbí.
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce