Jabloň Podzimní radost: popis, péče, fotografie a recenze

Jablkový strom Podzimní radost je vysoce výnosná ruská odrůda, úspěšně zónovaná v regionech středního Ruska. Dává 90-150 kg z jednoho stromu. Jabloně se vyznačují dobrou zimní odolností a nenáročnou péčí. Proto je lze pěstovat nejen ve středním pruhu, ale také na Urale a Sibiři.

Historie chovu

Autumn joy je odrůda jablek získaná společností S.I. Isaev, zaměstnanec Michurin VNIIS. Vyšlechtěný křížením hybridů ze sérií Cinnamon Striped a Welsey. Jabloň byla úspěšně testována ve střední oblasti. V zásadě je odrůda určena pro pěstování ve středním pruhu.

Popis odrůdy jablek Podzimní radost s fotografií

Podzimní radost je jednou z nejoblíbenějších odrůd jabloní, které se chovají téměř ve všech oblastech středního Ruska. Strom roste již několik desetiletí a přináší trvale vysoký výnos (až 150 kg).

Ovoce a vzhled stromu

Strom je vysoký a dosahuje výšky 10-12 m (pokud není vytvořen). Koruna je hustá, do průměru 2-2,5 m. Kůra na hlavním výhonku a na kosterních větvích je hnědá. Ostatní výhonky jsou tmavě červené, poměrně silné, rovné, hustě pubertální. Čočka je kulatá nebo oválná, světle žluté barvy. Ledviny jsou šedé, velké.

Listy jabloně Autumn Joy jsou malé, se znatelným prodloužením, vejčité. Povrch je zvrásněný, barva tmavě zelená. Okraje jsou zvlněné, desky jsou zakřivené, pubertální. Řapíky jsou tenké a dlouhé.

Jablka jsou střední velikosti, obvykle 115-135 g, kulatá, s viditelným zploštěním nahoře a dole. Kůže je hladká, zlatozelená, v dospělosti jasně červená, s malými pruhy.

Důležité! Rychlost ročního růstu je malá - jen několik centimetrů, což je pro oko téměř nepostřehnutelné. Nárůst nezávisí na péči - to jsou individuální vlastnosti této odrůdy jabloní.

Plody jabloňové odrůdy Autumn Joy jsou namalovány ve zlato-červených barvách

Životnost

Životnost jabloně Autumn Joy dosahuje 30-35 let. Je ovlivněna péčí, úrodností půdy, pravidelnými preventivními ošetřeními proti škůdcům a také povětrnostními podmínkami.

Chuť

Buničina ovoce je lehká, krémová. Hustota je střední, jemná v konzistenci, docela šťavnatá. Chuť je vyvážená, sladkokyselá, dezertní. Vůně je osvěžující, kořeněná. Dochází ke zvýšené koncentraci cukru. Ochutnávky jsou poměrně vysoké - asi 4,3 bodu z 5,0.

Procentní podíl hlavních složek (v% z celkové hmotnosti):

 • sušina (celkem) - 12,5%;
 • cukr - 10,3;
 • kyseliny - 0,4%.

Rostoucí regiony

Jabloň odrůdy Autumn Joy je pásmová v oblastech středního Ruska - v oblasti Volhy, oblasti Černozem, středního pásu, na jihu. Díky vysokému výnosu se pěstuje téměř ve všech zahradnických farmách.

Výtěžek

Odrůdy jabloní Autumn Joy začínají přinášet ovoce 4-5 let po výsadbě. Výnos je docela dobrý - průměrně 90 kg z 1 stromu a vrchol plodnosti dosahuje za 20 let. V tomto věku, s náležitou péčí a příznivým počasím, můžete sbírat až 150 kg ovoce z 1 jabloně.

Mrazuvzdorný

Liší se dobrou zimní odolností, není horší než skořicová pruhovaná.Ve středním pruhu a na Altaji je možné pěstovat podle klasické zemědělské technologie, stejně jako většina ostatních odrůd.

V jiných oblastech, kde v zimě mohou mrazy dosahovat až 30–40 stupňů, se nedoporučuje tuto jabloň vysazovat. Můžete se ho však pokusit vypěstovat tak, že každý podzim omotáte větve a pokropíte velkým množstvím humusu kruh blízkého kmene. Další možností je udělat si zásoby na sloních (plíživých) jabloních. Na zimu je vhodné je zakrýt agrofibrem nebo pytlovinou.

Na Urale a na Sibiři lze výhonky odrůdy Autumn Joy naroubovat na jabloně sloky

Odolnost vůči chorobám a škůdcům

Liší se dobrou odolností proti chrastavitosti - plísňové onemocnění, které vede k poškození listů a plodů jabloně. Imunita vůči dalším chorobám a škůdcům je uspokojivá. Je nezbytně nutné provádět preventivní ošetření na jaře a v létě.

Doba kvetení a doba zrání

Začíná kvést v květnu. Čím nižší je teplota, tím déle kvetení vydrží. První plody se objevují koncem srpna - začátkem září, vrchol zrání nastává v prvních podzimních dnech. Proto jablečná odrůda Autumn Joy patří k časnému podzimu.

Opelovače

Jabloně této odrůdy jsou opylovány pouze hmyzem. Proto není třeba vysazovat stromy křížových odrůd.

Přeprava a zachování kvality

Plody se vyznačují dobrou udržovací kvalitou - zachovávají si svou chuť a vzhled po dobu 1-1,5 měsíce po sklizni (za předpokladu, že jsou skladovány na chladném, stinném místě).

I při minimální údržbě poskytuje podzimní radost z jabloně dobré výnosy

Výhody a nevýhody

Odrůda Autumn Joy je dobře známá jak amatérským letním obyvatelům, tak profesionálním farmářům. Mezi jeho výhody se tyto výhody často nazývají:

 1. Trvale vysoký výnos.
 2. Velké plody dobré chuti a prezentace.
 3. Imunita proti chrastavitosti.
 4. Vysoká zimní odolnost, schopnost růst v jakékoli oblasti středního Ruska.
 5. Příjemná chuť jablek.
 6. Dobrá skladovatelnost a přepravitelnost ovoce.
 7. Nepotřebuje křížové opylovače - je opylováno pouze včelami, motýly a jiným hmyzem.

Existují také některé nevýhody:

 1. Kostrové větve se rozcházejí v ostrých úhlech.
 2. Slabé větvení.
 3. Sazenice mají křehké dřevo.

Přistání

Doporučuje se nakupovat sazenice pouze od školkařů nebo jiných důvěryhodných dodavatelů. Výsadba se provádí na jaře nebo na podzim. Optimální čas je považován za konec března nebo první polovinu dubna (v Altaji a dalších oblastech Sibiře je to možné o něco později).

Pro umístění sazenice je vybráno otevřené, dobře osvětlené, pokud možno vyvýšené místo. Půda by měla mít neutrální, mírně kyselou nebo mírně zásaditou reakci. Na vysoce okyselené půdě roste jabloň Autumn Joy špatně. Proto je vhodné neutralizovat zeminu hašeným vápnem v množství 100 g na 1 m2.

Algoritmus přistání je standardní:

 1. Místo je vyčištěno a vykopáno.
 2. Připravte si přistávací jámu 60 cm hlubokou a 1 m širokou.
 3. Shnilý hnůj se položí na dno, 2 lžíce superfosfátu a draselné soli (nebo komplexního minerálního hnojiva).
 4. Naplňte jámu vodou (1-2 kbelíky) a počkejte 10-15 dní.
 5. Sazenice jabloní se umístí do kbelíku s vodou při pokojové teplotě den před výsadbou. Nejprve musíte odříznout všechny poškozené a zlomené kořeny.
 6. Pak jsou zasazeny do středu jámy, pokryté zeminou, podbíjeny.
 7. Kmen kmene je mulčován rašelinou, slámou a dalšími materiály po ruce.

Schéma přistávací jámy a kruhu kmene

Důležité! Při výsadbě několika stromů je mezi nimi ponechán minimální odstup 4 metry.

Pěstování a péče

V budoucnu je péče o jabloň standardní:

 1. Zalévání mladé sazenice pravidelně - 2-3krát za měsíc, dospělý strom - pouze v suchu (3-4 kbelíky vody za 2 týdny).
 2. Top dressing v prvních 3 letech je volitelný. Na začátku léta, po pádu vaječníků, můžete podat komplexní minerální hnojivo.V červenci se používá organická hmota - kuřecí hnůj nebo kejda.
 3. Na začátku června musí být postříkány fungicidy a insekticidy. Sekundární zpracování - podle potřeby.
 4. Na podzim, na konci září, je stonek bělený a blízký kmenový kruh je nasycen superfosfáty a draselnou solí. Na Sibiři a Urale je nutně zakrytý strom (mladé sazenice).
 5. Apple prořezávání Podzimní radost se provádí příští sezónu po výsadbě. Koruna se tvoří každoročně brzy na jaře. Obvykle malé, silně vyčnívající větve jsou zkráceny o čtvrtinu, díky čemuž se boční výhonky dobře vyvíjejí.

Při prořezávání jabloně Podzimní radost se stříhají pouze ty nejmenší (extrémní) výhonky

Sběr a skladování

Jablečné plody odrůdy Autumn Joy se sklízejí od pozdního léta do poloviny podzimu, v závislosti na povětrnostních podmínkách. Zralost je dána vzhledem (bohatá zlatá barva s červenými pruhy a tahy). Rovněž se kontroluje stav pokožky - je třeba ji dobře stlačit. Pokud se zub netvoří, musíte počkat ještě několik dní. Pokud se pokožka snadno rozbije, je to jasná známka přezrálosti: z takových jablek lze připravit džem.

Skladování podléhá pouze nepoškozenému ovoci. Každé jablko je zabaleno do papíru a uchováváno při teplotách do +5 ° C, na tmavém místě s vysokou vlhkostí až 90%. Pokud jsou jablka poškozena, jsou odeslána ke zpracování.

Závěr

Jabloň Podzimní radost je dobrou volbou pro začínající letní obyvatele. Je to nenáročný strom, který se snadno pěstuje téměř v jakékoli oblasti. Liší se vysokou zimní odolností, dobrou imunitou a stabilními výnosy. Plody jsou velké a chutné, mají příjemnou vůni.

Ohlasy

Alla Ivanovna, 56 let, Barnaul
Chov jabloňové radosti chovám již více než 10 let. Výnos se postupně zvyšuje. V tuto chvíli strom produkuje 90-100 kg jablek. Společně dozrávají začátkem září. Velmi pěkné a chutné. Je nutné zimu zakrýt, pokud tak neučiníte, může velmi trpět mrazem. A zbytek péče je standardní.
Irina Pavlovna, 49 let, Rostov na Donu
Moc se mi líbí jabloň Podzimní radost. Na jihu lze pěstovat mnoho odrůd, ale tato má velmi příjemné plody s krásnými růžovými pruhy. Jiné ovocné stromy není nutné vysazovat - jsou opylovány včelami. Plodná z hlediska produktivity. Na zimu jen zalévám, krmím a bělím kufr. Jednou za sezónu můžete podat komplexní hnojivo a v suchu jej dobře zalévat. To je celá péče.
Julia, 62 let, Golitsyno
Nedávno jsem koupil daču, roste na ní jen jedna jabloň a teprve nedávno jsem se dozvěděl, jak se odrůda Autumn Joy nazývá. Nijak se o ni nestarám. Ale výnosy jsou stabilní - strom je vysoký 5 metrů, sbírám hodně jablek. Chuťově nejsou horší než Moldovan a další, které se obvykle prodávají v obchodech. A co mám obzvláště rád, je aromatické a šťavnaté. Strom může trpět škůdci, takže na podzim nezapomeňte kmen vybělit. A na jaře to nastříkám chemií.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce