Plum Zarechnaya brzy: popis odrůdy, fotografie, recenze

Švestka Zarechnaya brzy je považována za oblíbenou plodinu mezi obyvateli léta, protože je nenáročná v péči, roste po dlouhou dobu a kvete na jaře. Její plody jsou vynikající a ke sklizni není potřeba mnoho starostí. Rozmanitost švestky Zarechnaya brzy najde uplatnění v domácí praxi a zemědělské selektivní agrotechnice.

Historie šlechtění odrůdy

Brzy zralé švestky rané odrůdy Zarechnaya byly získány ne tak dávno. V roce 1986 byla odrůda vyšlechtěna selektivním křížením tří různých švestek. O rok později byl získán „vzorec“, který obsahoval charakteristiky a poznámky z pozorování vědců. Také již bylo známo, jak se o ni starat a kdy je nejlepší ji pěstovat. Plum Zarechnaya v roce 1988 byla zapsána do státního rejstříku G. Kursakova jako odrůda s časným dozráváním. Líbilo se jí mnoho odhadců a díky svým vlastnostem roste v zeměpisných šířkách s mírným podnebím. Domácí švestka Zarechnaya brzy vydrží chlad a teplo, což je univerzální pro mnoho letních obyvatel a chovatelů.

Nejčastěji se nachází na území SNS a pobaltských zemí. Někdy se švestka nachází v oblastech střední Sibiře, kde je léto teplé a zima není příliš tvrdá.

Popis švestky Zarechnaya brzy

Časné odrůdy švestek se vyznačují nízkým růstem, proto se jejich koruna šíří a hustá. Průměrné listy naznačují nemožnost pěstování husté plodiny, ale to nezabrání majitelům vychutnat si zralé plody.

Popis švestky Zarechnaya lze zastavit podrobněji na koruně a listí. Větve této odrůdy švestek mají zaoblený tvar, nízké výhonky. Koruna neroste a rychle se nevyvíjí, ale listy se objevují dříve než výhonky. To není typické pro rané odrůdy švestek, ale Zarechnaya brzy v tomto ohledu je považována za výjimku.

Výhonky švestky Zarechnaya brzy jsou malé, hnědé barvy. Současně jsou ledviny bohaté hnědé barvy, ale malé s ostrou korunou. Špičaté „malé tělíčka“ se vyznačují tvarem kapiček, které jsou celou hmotou pevně přitlačeny k výhonkům.

Odrůda švestek Zarechnaya má velké listy, které jsou mírně špičaté, ale stále zůstávají kulaté. To kompenzuje jejich ne husté uspořádání a díky svému prostoru vytvářejí stín. Květy lze charakterizovat jako bílé se žlutým nádechem výhonků, uvnitř nichž je pestík dvakrát větší než tyčinky. Uvnitř jsou na základně docela světlé - nazelenalé se světle oranžovou barvou.

Plody rané švestkové odrůdy Zarechnaya jsou docela krásné:

 1. To jsou krásné fialové sladkosti.
 2. Jejich tvar je rovnoměrný, kulatý, není zploštělý.
 3. Hmotnost jedné švestky dosahuje 60 g.
 4. Voskový povlak není příliš hustý.
 5. Buničina švestky Zarechnaya má sladkou chuť s kyselostí, která mizí blíže období plného zrání.
 6. Kůže není silná, ale hustá. Je těžké přes něj kousnout, ale tím se zachová chuť a zabrání se poškození ovoce.

Díky těmto vlastnostem švestková odrůda Zarechnaya Rannyaya velmi dobře snáší přepravní podmínky. Přenosné, téměř nezničitelné v chladírně a často vyvážené a dovážené. Degustační skóre je 4,7 bodu, což není špatné pro ranou odrůdu s malými plody a takovou korunou.

Domácí švestka Zarechnaya brzy, jejíž popis si získává pozornost mnoha selektorů, je považována za tabulkově technickou odrůdu. Díky tomu je poptávka mezi soukromými obchodníky a zemědělskými společnostmi.

Vlastnosti odrůdy

Vlastnosti odrůdy rané švestky Zarechnaya se liší od ostatních druhů. Obzvláště pozoruhodné jsou její údaje o odolnosti proti chladu a mrazu. Přitahuje ho také jeho schopnost přežít extrémní teplo bez nutnosti dalšího zalévání.

Odolnost proti suchu, mrazuvzdornost

Odrůda rané švestky Zarechnaya snadno snáší sucho a mráz. Jednoleté a dvouleté sazenice by měly být v prvních letech života pokryty sněhem. V létě stačí pouze dvě zalévání, protože strom rychle kvete a přináší plody.

Opelovače švestek Zarechnaya brzy

Odrůda rané švestky Zarechnaya je považována za samoplodnou, proto jsou vedle sazenic vždy vysazeny švestky odrůdy Renklod Tambovsky nebo Etude. Tyto opylovatelné švestky poskytují bohatou úrodu. Etuda „zprostředkuje“ její vlastnosti a odmění sazenice budoucími sladkými plody. Jedna odrůda je dost. Pokud vysadíte dva opylovače najednou, raná švestka Zarechnaya převezme vlastnosti obou odrůd najednou.

Důležité! Při výsadbě Etude a Renklod Tambovsky je důležité sledovat vzdálenost mezi opylovači.

Nejlepší je zasadit je na opačné strany domu Zarechnaya. Potom budou plody rovnoměrně na švestce a zrání bude stejné jako v popisu.

Kvete brzy na jaře a je připravena přinést ovoce během několika týdnů. Sdílí je tak rychle, jak kvete. Švestky této odrůdy rostou za pouhý týden, ale dozrávají ke konci jara. Pak ucítíte jak kyselou, tak zcela dezertní chuť.

Produktivita a plodnost

Období kvetení rané švestky Zarechnaya je krátké - jen několik týdnů poté, co se sníh roztaje. Již po objevení pupenů přináší švestka ovoce - týden po rozkvětu květů. Časně rostoucí odrůda poskytuje plodinu rovnoměrně rozloženou na koruně. Ovoce rychle dozrává a chuť se nezmění navzdory načasování sklizně.

Rozsah bobulí

Samoobslužná švestka Zarechnaya brzy se používá pro domácí a komerční účely. Soukromí obchodníci ji zasazují do letní zahrádky. Zemědělci se uchylují k výsadbě velkých ploch. Některé ze švestek se zpracovávají, přičemž se z nich získávají různé druhotné produkty, jako jsou pyré, džusy a džemy. Pro domácí použití je vhodný na pečení pečiva, duseného ovoce a džemu. Nepoužívejte jej k sušení, protože pokožka je hustá a konečný produkt je příliš tuhý.

Odolnost vůči chorobám a škůdcům

Aby švestka nemohla onemocnět, je vhodné ji zasadit do oblasti, kde je pěstována. Odrůda rané švestky Zarechnaya není náchylná k silným a častým chorobám, ale stojí za to se postarat o prevenci nemocí, protože někdy je ovlivněna houbami a „nachlazením“.

Výhody a nevýhody odrůdy

Má mnoho výhod, ale existují i ​​nevýhody. Výška rané švestky Zarechnaya dosahuje více než 2 m, což je nespornou výhodou, protože sklizeň na ní je díky středně velkým švestkám velká a hustá. Jedinou nevýhodou je, že odrůda švestek je brzy, a někdy není vhodná pro sezónní prodej.

Výsadba švestek Zarechnaya

Než se zásobíte materiálem a vysadíte ovocné stromy na zahradě, stojí za to zjistit, kterou odrůdu musíte zasadit. Hodně záleží na populaci, vodě a úrodnosti půdy. Žlutá švestka Zarechnaya je také příbuznou rané, liší se však barvou a ovocnou dužinou.V souladu s tím budou tyto dvě odrůdy vypadat dobře společně, protože vyžadují maximálně jednoho opylovače.

Důležité! Odrůda švestek Zarechnaya brzy miluje slunečné počasí a svobodu prostoru, takže byste neměli vysazovat zahradu blízko ní.

Plum Zarechnaya brzy netoleruje hurikány a silný vítr, proto musíte předem připravit úkryt, který by chránil švestky této odrůdy. Stejně tak pro ně můžete sbírat malou plochu hned za domem nebo podél plotu. Clay a písek jsou pro ně nejstrašnější nepřátelé, proto se těmto oblastem vyhýbají. Hladina vody by měla dosáhnout 2 m, poté se odtok zakoření.

Mezi švestkami stejné odrůdy by měly být alespoň 3–4 m, nejlépe 5–6 m, aby mohly rozložit své větve. Koruna vytvoří stín, takže v létě není potřeba hojné zalévání.

Doporučené načasování

Nejlepší čas na výsadbu je brzy na jaře, což je také naznačeno názvem švestky. Je povoleno vysazovat roční sazenice, ale pouze na konci jara a na podzim pouze dvouleté. Pak stromy přežijí jak větry v zimě, tak kašovité polosezónní špatné počasí.

Výběr správného místa

První, stejně jako maďarská švestková Zarechnaya, miluje útulné místo, kout, který bude chránit před zbytečnými větry a mrazy. Nesázejte na slunci, protože nadměrné UV záření bude pro korunu švestky nadbytečné.

Jaké plodiny se mohou a nemohou pěstovat poblíž

Nedoporučuje se pěstovat ovocné stromy, které nejsou opylovači. Pro rané švestky Zarechnaya jich není mnoho, takže je přípustné vysadit jednu odrůdu. Neměl by být nadbytek jiných ovocných stromů.

Výběr a příprava sadby

Před vysazením je vykopána jamka o rozměrech 60 x 60. To stačí na to, aby kořeny přilnuly k zemi. Ve spodní části jámy je instalován kůl, který slouží jako podpora. Raná švestka Zarechnaya se nenachází blízko kůlky - je 17-18 cm od středu.

Algoritmus přistání

Samotný proces výsadby odrůdy rané švestky Zarechnaya je následující:

 1. Po vylodění je jáma pokryta zemí.
 2. Hnojiva není třeba připravovat, pouze po nakapání.
 3. Kolem švestky se vytvoří příkop, do kterého se nalije voda.

Ihned po naplnění půdy musíte švestky hojně zalévat. Doporučuje se to udělat třemi až čtyřmi průchody, aby byla půda zpočátku nasycená a švestka mohla „pít“ několik příštích týdnů.

Následná péče o švestky

Pro zlepšení a udržení kvality plodů stojí za to regulovat stupeň plodnosti a hustotu koruny:

 1. Nežádoucí vrstvení je odstraněno.
 2. Suché větve se stříhají.
 3. Vzdálenost mezi plody se také upravuje ručně.
 4. Větve se v produktivních letech ztenčují, pokud je nutné každoročně omezit plodnost nebo zajistit jednotnost.

Je také důležité nainstalovat podporu, která nebude v kontaktu s kmenem stromu. Musí být také instalovány pod větvemi, aby se nerozbily pod hmotou plodiny. Není třeba krmit první roky života. Odrůda švestek Zarechnaya brzy to nepotřebuje, v čem je její výhoda. Ale ve třetím roce stojí za to oplodnit:

 • Na konci jara přidejte močovinu a zřeďte ji v kbelíku s vodou.
 • Příští měsíc je více močoviny - již 1,5krát více.
 • V srpnu bylo stejné množství močoviny v květnu, na konci sezóny.

Strom již nepotřebuje krmení. Zbývá sledovat růst a rovnoměrné šíření koruny.

Důležité! Chcete-li vytvořit korunu sami, protože raná šarže Zarechnaya k tomu není nakloněna, musíte řezat ne boční větve, ale centrální hlavní.

Kratší stromy jsou vhodnější pro zimy, když rostou do šířky, spíše než nahoru. Zjednoduší se také odchod, protože ne každý se může dostat na vrchol.

Nemoci a škůdci, metody tlumení a prevence

Nemoci ovlivňují odrůdy švestek President a Zarechnaya brzy, které jsou si navzájem podobné v tomto:

 1. Někdy mohou švestky této odrůdy onemocnět keřem a rzí.
 2. Častá je také strupovitost.
 3. Clasterosporium a monilióza jsou častější.
 4. Kokokomykóza je hlavním problémem, pokud se objeví.

Je velmi obtížné se zbavit některých nemocí. Také švestky rané odrůdy Zarechnaya jsou ohroženy nebezpečím škůdců: bource morušového milují kmeny a větve, jako je švestka. A hloh a roztoč sežerou listy a všechno ovoce. Mšice napadají výhonky a rané plody.

Závěr

Raná švestka Zarechnaya je termofilní strom, který přináší ovoce. Aby se zabránilo tomu, že švestky rané odrůdy Zarechnaya onemocní, je nutné provést prevenci. Ovoce musí mít uvedenou chuť a stav stromu musí zůstat uspokojivý.

Recenze letních obyvatel o švestkové Zarechnaya brzy

Kostrov Evgeniy Evgenievich, 39 let, Kyjev
Dlouho jsem snil o zasazení švestky, která by nevyžadovala jiné krmení a péči. Zvláště jsem to nezaléval, protože země je v létě a na jaře mokrá, roční období jsou deštivá. Plody začaly růst ve druhém roce, ale musel jsem je opustit, protože jsem neměl čas přerušit kvetení. Ale neřezávám a vždy dostanu stabilní sklizeň. Pravděpodobně to mohlo být víc, ale sám jsem tento okamžik zmeškal.
Timofeev Arkady Valerievich, 65 let, Lvov
Nikdy jsem se švestkami nezabýval, ale musel jsem - vnučka se narodila. Kvůli ní jsem Zarechnaya zasadil brzy, protože se dítě narodilo brzy. Mimochodem, moje stará zahrada začala kvést, když byla do domu přivedena moje vnučka. Nezůstali dlouho, ale všechno ožilo. Pak rozkvetly kaktusy, jabloně a dokonce i moje hrušky. Nedoufal jsem, že dostanu takovou sklizeň, ale v tomto oboru stále existuje zázrak.
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce