Švestka Anna Shpet

Švestka Anna Shpet je oblíbenou odrůdou mezi všemi zástupci druhu. Odolává teplotním výkyvům, nestabilnímu podnebí a povětrnostním vlivům. Odrůda je vhodná pro pěstování v různých oblastech země.

Historie šlechtění odrůdy

Švestka je považována za kultivovaný druh, který existuje již několik tisíciletí. V Rusku se objevil ve vzdáleném 17. století. A koncem 18. ho začali používat téměř všude. Každý majitel půdy mohl pěstovat různé odrůdy pro komerční účely. Švestka Anna Shpet krásně roste ve středním Rusku, ale většího uznání se jí dostalo na Krymu, na Ukrajině a v Moldavsku.

Odrůda švestek Anna Shpet byla vyšlechtěna na konci roku 1870 německým chovatelem Ludwigem Shpetem. Cvičil svoji činnost křížením šeříků a vedle ní náhodně vyrostla švestka. Švestkové sazenice Anna Shpet jsou považovány za opylované. V SSSR se v polovině 40. let rozšířila odrůda Anna Shpet a teprve později se začala zajímat o Rostovskou oblast a Krasnodarské území. Na konci minulého století byla švestka pěstována „u sousedů“ v Bělorusku.

Popis odrůdy švestek Anna Shpet

Kmen Anny Shpetové je velmi vysoký, má hustou pyramidovou korunu. Kůra je šedivá. Výhonky jsou zesílené a tmavé. Mají hnědé internody. Odrůda přináší ovoce až do „stáří“. Pupeny na něm směřují k vrcholu, špičky jsou tenké. Světle zelená barva. Struktura je matná, někdy jsou na okrajích zubaté hrany. Neexistují žádné stipule, řapíky jsou zkráceny.

Květy jsou velké, světlé, rostou najednou v párech. Stonka je středně velké a švestkové lístky mají oválný tvar s krásnými vlnitými okraji. Tyčinky jsou hojné, prašníky jsou žluté. Samotné plody švestky Anna Shpet jsou velmi mohutné, až 50 g. Mají tmavě fialové zbarvení, někdy s vínovými sudy. Mají oválný tvar a nemají pubertu jako jiné odrůdy. Kůže není silná, ale není průhledná, je snadno oddělitelná od dužiny švestky, někdy pokrytá květem vosku. Kosti jsou šedavé.

Švestková dužina Anna Shpet je sladká, dezertní, má žlutozelený odstín barvy. Konzistence je hustá, ale ne tvrdá. Šťavnatý vnitřek se po úplném zrání stává koláčem a semeno roste malé. Je snadné jej oddělit od zralé švestky. Je to teplomilný strom, který se nejlépe vysazuje ve slunných městech a zemích. Jižní oblasti mají více výhod pro svůj růst a plodnost.

Odrůdové vlastnosti

Shum Anna Shpet je pozdní odrůda ovocných sazenic, kde plody dozrávají až uprostřed podzimu. Nespadají ani nehnijí, mohou zůstat na švestce po dlouhou dobu, a to i do úplného zrání, navzdory chladnému počasí. Rozlišují se následující výhody této odrůdy:

 1. Vysoká plodnost švestky Anna Shpet - plody lze dlouhodobě skladovat a strom díky samoopylení může přinést plody každý rok.
 2. Velké a chutné plody švestky. Malé švestky se obvykle zkazí ihned po dozrání.
 3. Rané plodiny od Anny Shpetové - stále zralé švestky lze sklízet za účelem ochrany.
 4. Pozdní zrání odrůdy Anna Shpet.
 5. Nenáročná péče o odrůdy švestek Anna Shpet.
 6. Schopnost skladovat ovoce v mezerách po dobu delší než 2–3 roky.
 7. Zvýšený stupeň regenerace švestek Anna Shpet.

Takové vlastnosti umožňují sbírat velké sladké ovoce i od dospělé 20leté švestky. Jedna plodina dává asi 130-140 kg švestek. Anna Shpet přinese ovoce za 4-5 let po výsadbě po několik desetiletí.

Odolnost proti suchu, mrazuvzdornost

Odrůda této švestky není příliš odolná vůči mrazivému počasí, ale i při mrazu se může sama zotavit. Stále není vhodný pro pěstování v chladných oblastech, protože Anna Shpet je teplomilná rostlina. Sklizeň bude, ale malá, ne bohatá. V jižní oblasti bude švestka bolet méně, i když nemá žádné zvláštní požadavky na půdu a péči. Ale pro Annu Shpetovou není sucho hrozné, snáší to dobře a dává hojné množství ovoce.

Opelovače švestek

Švestka Anna Shpet je samoplodná, ale pro bohaté plodení potřebuje křížové opylování, jinak se můžete spolehnout na skromnou úrodu. Nejlepší opylovači jsou švestky:

 • Victoria;
 • Kateřina;
 • Renclaude Altana;
 • Renklode je zelená.

Švestková švestka přináší ovoce každý rok a je velmi bohatá. Ale i o ni se musí dobře starat, aby mohla sklízet lahodné ovoce.

Produktivita a plodnost

Stabilita sklizně odrůdy Anna Shpet je dosažena zemědělskou technologií a pokud dospělý strom kdysi přinesl bohatou sklizeň, vyprodukuje vždy 100 kg nejméně zralých plodů. Švestka nese ovoce od 5 do 15 let, s hmotností 60-80 kg a dospělý je dvakrát větší.

Rozsah bobulí

Švestkové bobule Anna Shpet se častěji vyvážejí a kvůli zvláštnostem odrůdy nemusí dlouho ztrácet chuť. Zemědělci ovoce nezpracovávají, pouze je ukládají do komerčních chladniček, aby si zachovali vzhled a chuť. Je dobré z nich vyrábět různé zákruty a kompoty a v kosmetologii se používají oleje z jam a švestkových semen.

Odolnost vůči chorobám a škůdcům

Anna Shpet není příliš odolná vůči monilióze a polystygmóze. Posledně jmenované je onemocnění projevující se skvrnami na švestkových listech. Napadení lze zaznamenat na začátku letní sezóny po silných deštích. Žluté skvrny pokrývají listy a pak hnijí a vytvářejí načervenalé skvrny.

Důležité! Pokud nevyléčíte Annu Shpetovou, když už jsou listy oranžové, můžete na výnos zapomenout. Listy spadnou, strom zeslábne a odolnost proti mrazu se sníží.

Chcete-li chránit plody odrůdy Anna Shpet, musíte kůru ošetřit kapalinou Bordeaux nebo látkami s fungicidy. Po sklizni, před silnými mrazy, jsou listy postříkány síranem měďnatým, jako je půda kolem Anny Shpetové. Spadané listí bude sloužit jako živná půda pro škůdce, takže včasný sběr je povinný.

Monilióza ovlivňuje nejen listy odrůdy švestek. Výhonky jsou načervenalé a rychle suché. Bobule Anna Shpet mají výrazný šedý růst, a proto hnijí. Boj proti této nemoci je stejný jako v případě předchozí, ošetří se pouze všechny nemocné větve a infikované výhonky.

Hlodavci také rádi hodují na kmenech ovocného stromu, takže švestka je pokryta hustou látkou nebo polymerovou sítí. Zajíci a myši se také nebudou moci přiblížit ke kmenům a mráz tuto odrůdu tolik nepoškodí.

Výhody a nevýhody odrůdy

Vlastnosti odrůdy Anna Shpet naznačují, že plody této odrůdy jsou velmi sladké, šťavnaté, jako letní dezert. To je nesrovnatelná výhoda, protože jen málo ovocných stromů se může „chlubit“ plody této kvality. Bohatá sklizeň, schopnost odolávat zimě je velkým plusem pro mnoho zemědělců. Z nedostatků se rozlišují pouze nemoci a přitažlivost pro malé škůdce.

Funkce přistání

Švestka Anna Shpet miluje teplo, takže půda by měla být otevřená. Půda potřebuje ošetření, protože konec zimního období znamená oteplování a výskyt chorob.

Doporučené načasování

Podzim a jaro jsou považovány za optimální období pro výsadbu sazenic - nejlépe je to udělat v dubnu, kdy se půda ještě nezahřeje, ale nezmrazí. Švestka miluje jižní stranu, proto musí být výsadbový materiál chráněn před možnými poryvy větru. Měli byste se také vyvarovat průvanu; nesázejte stromy podél zdí domů nebo garáží. To blokuje tok slunečního světla.

Výběr správného místa

Půda pro pěstování odrůdy Anna Shpet je dobrá téměř všude ve středních zeměpisných šířkách. Hlavní věcí je úrodná volná půda, která by neměla mít velmi vysokou kyselost. Stagnující podzemní voda netoleruje odvodnění. Stromy této odrůdy by měly být vysazovány v nejnižším bodě krajiny, kde je hladina podzemní vody nad 2 metry.

Jaké plodiny se mohou a nemohou pěstovat poblíž

Pro bohatší úrodu můžete zasadit Hungerku nebo Ekaterinu. Vzhledem k tomu, že domácí švestka Anna Shpet je částečně samoplodná, doporučuje se zasadit Raisin-Eric. Altana zlepší chuť a krymská odrůda dodá ovoci „modrou“ barvu.

Výběr a příprava sadby

Sazenice by měly mít jasnou střední část větve, ze které vyčnívají dvě nebo tři boční větve. Na co byste měli věnovat pozornost:

 1. Na podnoži a potomku by neměly být patrné žádné vady. Otevřené kořeny jsou dobře pociťované, zralé.
 2. Stonka by měla mít hladký povrch kůry. Toto je hlavní podmínka, jinak se strom neusadí a nepadne na bok.
Rada! Nejlepší je koupit dvouletý stromový švestkový stromek.

Algoritmus přistání

Přistávací jáma se sklízí na podzim. Pokud se akce koná na jaře, musíte půdu oplodnit tři týdny před výsadbou sazenic Anny Shpetové. Na podzim je půda oplodněna 100 gramy draselného hořčíku nebo čistým hnojem. Vezměte 7,5 kg na 1 m2... Chcete-li snížit úroveň kyselosti, posypte půdu dolomitovou moukou nebo vápnem:

 1. Pro jednu jámu se odebere 9 kg kompostu.
 2. 160 g dřevěného popela.
 3. 1 kbelík písku.

Výnos a rychlost růstu sazenice bude záviset na tom, jak výživné je složení. Jáma je vykopána s parametry 0,5 do hloubky a 0,7 do šířky. Kořeny švestek jsou ponořeny do jílu. Vejce jsou umístěny na dně jámy.

Dále je dno pokryto humusem. Poté přidejte čistou půdu a superfosfát - 500 g. Uprostřed je umístěn kolík. Krk sazenice Anny Shpetové by měl být 5 cm nad úrovní půdy. Kolem otvoru by mělo pojmout 25 litrů vody.

Pak je vše pokryto pilinami a suchou zemí. Více algoritmu ve videu

Důležité! Výsadba švestek by měla být prováděna za klidného počasí, kdy není průvan, nejlépe slunečno.

Následná péče o švestky

Po výsadbě je třeba zpracovat švestky. Péče spočívá v dodržování zemědělských technik. Kultura odrůdy, i když je nenáročná, stále potřebuje minerální hnojení. Činnosti je třeba provádět systematicky. Švestku musíte zalévat třikrát:

 • když začaly výhonky;
 • když se objevily plody;
 • po sklizni švestky.

V průměru je to 40-45 litrů na švestku této odrůdy, ale celkové množství závisí na věku švestky Anna Shpet. Země je navlhčena, aby s ní lépe pracovala, půda se stává pružnou na úrovni 20 - 30 cm, ale s vodou by se mělo zacházet opatrně - strom nemá rád ani sucho, ani nadměrné záplavy.

Řezání se provádí okamžitě po výsadbě sazenice Anny. Větvičky se v prvních 4 letech sníží o třetinu, poté o čtvrtinu. Při formování koruny se používá řídce odstupňovaná technika. Pokaždé je nutné ošetření zahradním lakem.

Vrchní oblékání se provádí měsíce:

Sezóna

Pohled

Doba

Hnojiva a proporce

Jaro

Vykořenit

Před kvetením

Připravte roztok močoviny a síranu draselného 1: 1 s přídavkem 30 litrů vody pro jeden strom

Během kvetení

Připravuje se roztok minerálního typu s přídavkem močoviny a vody v poměru 2: 1. Musí zalévat švestku - 4 litry na každou sazenici

Po

Roztok divizny a vody 3: 1. Jeden strom představuje asi 40 g superfosfátu

Léto

Listový

Začátek června

3% roztok močoviny - nastříkejte strom

Podzim

Vykořenit

Polovina - konec září

Chlorid draselný a superfosfát 2: 3 na 10 litrů vody. Voda 30 litrů jednoho stromu

Zde potřebujete vápno, které zvlhčí půdu - dezinfekce se provádí zavedením roztoku křídy a popela. Podle potřeby jednou za 5 let

Před kopáním posypte hnojem nebo kompostem (15 kg) s přídavkem dusičnanu amonného - 50 g

Pro zimování musí být stromy pokryty syntetickým materiálem, kmeny musí být obílené. Nylonová síťovina se také používá, pokud existují hlodavci. Pěstování švestek Anny Shpetové tedy bude potěšením a ne potížemi.

Nemoci a škůdci, metody tlumení a prevence

Pokud se o odrůdu Anna Shpet řádně staráte, hlodavci a škůdci nebudou strašidelní. Abychom se s nimi vypořádali, stále stojí za to se zásobit některými prostředky:

 1. Proti švestkovému můře se používá roztok karbamidu.
 2. Síly se můžete zbavit pomocí „Karbofos“ nebo „Cyanox“.
 3. „Nitrafen“ a „Metaphos“ se používají proti červenému plodu.
Důležité! Čištění švestkových listů odrůdy Anna Shpet je prevencí, a aby se škůdci nerozmnožovali a nezkazili švestku, musíte neustále vybělit korunu a kmeny větvemi.

Závěr

Švestka Anna Shpet roste v jižních oblastech a je známá svou sladkostí a dobrou mrazuvzdorností. Péče je jednoduchá, ale důkladná. Chcete-li získat velké a bohaté výnosy Anna Shpet, musíte se starat o sazenice a připravit půdu. Pak vás švestka potěší šťavnatou dužinou.

Ohlasy

Morov Arkady Semenovich, 56 let, Kostroma
Líbí se mi švestka pro její trvanlivost, protože je v našich zeměpisných šířkách chladná. Každý rok produkuje velké plody, ačkoli strom byl vysazen pouze před 5 lety.
Afonov Sergey Michajlovič, 25 let, Soči
Nemyslel jsem si, že se budu věnovat zahradnictví, ale zasadil jsem pro svou dceru švestku. Všechno se podařilo poprvé, nesledoval jsem žádné hlodavce. Strom neochorí, pouze hnojím půdu.
Nikiforova Olesya Vladimirovna, 67 let, Doněck
Nevidím žádné problémy s přistáním a odletem. Skoro jsem to neoplodnil, jen jsem zkontroloval, zda strom nebolí. Vždy to dává velkou sklizeň a já nevím, kam to mám dát. V létě je na stolech všech sousedů vždy švestka.
Nikiforova Olesya Vladimirovna, 67 let, Doněck
Nevidím žádné problémy s přistáním a odletem. Skoro jsem to neoplodnil, jen jsem zkontroloval, zda strom nebolí. Vždy to dává velkou sklizeň a já nevím, kam to mám dát. V létě je na stolech všech sousedů vždy švestka.
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce