Jak šířit hrušku z větve

Šíření hrušek řízky vám umožní pěstovat samokořennou sazenici. Materiál odebraný z odrůdového stromu zaručuje zachování všech vlastností: odolnost vůči chorobám, mrazu, chuti, velikosti plodů, jejich uchovatelnost a přepravitelnost. Takové hrušky mají výhodu oproti naroubovaným stromům - méně trpí vysokým výskytem podzemní vody.

Může se hruška množit řízky

Nejčastěji zahradníci množí odrůdové hrušky roubováním řízků nebo oka. Pokud jsou podnože a odrůdy špatně kompatibilní, získají se sazenice s nízkou mrazuvzdorností a špatnou imunitou. Výnos je horší, neodpovídá deklarovanému.

Problém lze vyřešit pěstováním sazenic hrušek zakořeněných z řízků. Výhody hrušky vlastní:

 • trvanlivost;
 • strom se dobře zotavuje z růstu kořenů, když je poškozena nadzemní část;
 • vysoká zimní odolnost;
 • zachování všech odrůdových vlastností hrušky.

Odrůdy vhodné pro pěstování hruškových řízků

Odrůdy hrušek se vyznačují schopností reprodukovat odřezky. Zakořenění je kromě odrůdových charakteristik ovlivněno mnoha faktory:

 • věk stromu;
 • síla útěku;
 • načasování řízků;
 • kvalita stimulátoru tvorby kořenů.

Procento zakořenění řízků je vyšší u maloplodých hrušek. Podle zahradníků nejsou s odrůdami žádné problémy:

 • Podzimní Jakovleva;
 • Lada;
 • Elegantní Efimova;
 • Moskvan;
 • Vzpomínka na Zhigalova.

Můžete experimentovat s jakoukoli jinou odrůdou, ale výsledek není zaručen.

Jak pěstovat sazenice hrušek řízky

Výsledek vegetativního množení hrušek řízky závisí na jejich kvalitě a správném výběru substrátu pro zakořenění. U krabic je nejlepší volbou 3–4 cm vrstva promytého říčního písku, která se nalije na podestýlku rašeliníku. Při zakořenění řízků ve skleníku se přidá vrstva listů.

Proces tvorby kořenů v substrátech probíhá dobře:

 • rašelina s pískem v poměru 1: 1;
 • rašelina s pískem v poměru 1: 2;
 • rašelina s perlitem v poměru 1: 1;
 • rašelina s vermikulitem v poměru 1: 1.

Příprava řízků

Výsledek zakořenění hruškových řízků závisí na načasování řízků, době sklizně (ráno, odpoledne, večer) a počasí. Zakořenění je ovlivněno délkou a tloušťkou řezu. Tenké větve nejsou dobré, horší kořeny. Délka se určuje na základě velikosti internodií. Pokud jsou krátké, pak na hruškové rukojeti zůstanou 3-4 kusy, pokud jsou dlouhé, pak stačí 2.

Řezání hrušek na podzim

Na podzim se k reprodukci berou roční lignifikované větve hrušek. Sklízejí se v období vegetačního klidu, kdy už listy letěly. Pros množení hrušek řízky na podzim:

 • listy chybí, nedochází k odpařování vlhkosti;
 • není nutné vytvářet skleníkové podmínky pro období zakořenění.
Rada! Vrcholy - úniky rostoucí svisle nelze použít pro řízky. Vhodné jsou větve hrušky, které sahají od kmene v horizontálním směru.

Hruškové větve rostoucí ve spodní části koruny jsou považovány za řízky. Koření mnohem lépe a rychleji než řízky odebrané z vrcholu stromu. Z větví jsou odříznuty řízky dlouhé 15 až 20 cm:

 • spodní řez - pod úhlem 45 °, provedený pod ledvinami;
 • horní řez je rovný přes ledvinu.

Řezy jsou různé, takže nedochází ke zmatkům, kde je horní část řezu hrušky a kde spodní část. Pro zimní skladování vezměte malou nádobu a naplňte ji vlhkým, lehkým substrátem. Řízky jsou svázány do svazku, zavěsíme štítek s názvem odrůdy, spodní konce řízků zalepíme do země. Na zimu jsou posláni do světlé, chladné místnosti. Na jaře jsou přesazeni do školy.

Šíření hruškových řízků v létě

Je důležité zvolit správný čas pro chov. Optimální doba pro to nepřesahuje 2 týdny. Řezání zelených hrušek se doporučuje provádět, když intenzita růstu výhonků klesá. Pokud je jaro pozdě a vleklé, řízky se sklízejí koncem června - začátkem července. Zahradníci ve střední zóně Ruské federace množí hrušky zelenými řízky v červnu (druhá polovina).

K dosažení dobrých výsledků je třeba dodržovat několik pravidel:

 • nakrájejte řízky správně;
 • používat regulátory růstu (tvorba kořenů);
 • připravit vysoce kvalitní podklad;
 • vytvořit optimální teplotní a vlhkostní podmínky pro zakořenění řízků zelené hrušky.

Při správném roubování hrušky v létě mají řízky 2-3 internodie, 2 listy, hladké řezy provedené ostrým zahradním nožem. Jeden ostrý (spodní) je nasměrován na ledvinu, která se nachází přímo pod ní. Druhá je vodorovná, provádí se nad horní ledvinou.

Důležité! Je lepší sklízet řízky brzy ráno, když je v nich více vlhkosti.

Pro zakořenění je vybaven skleník. Mělo by být pokryto rámem se sklem, polykarbonátem nebo fólií. Substrát se nalije do vrstvy 30 cm, řízky se zakopou a ponechají pouze 2 oči venku.

V létě péče o rostliny spočívá v pravidelném navlhčení půdy stříkací lahví a větrání skleníku. Na zimu jsou mladé sazenice chráněny před mrazem pilinami, rašelinou nebo smrkovými větvemi.

Jak zakořenit stonek hrušky doma

Budete potřebovat nádobu o výšce nejméně 35 cm. První vrstvu lze naplnit černou půdou, smíchanou s humusem a minerálními hnojivy. Jeho tloušťka je 20 cm, druhá vrstva je dobře promytý říční písek (hrubozrnný, středně zrnitý). Jeho tloušťka je 5 cm.

Obě vrstvy dobře zvlhčují. Dolní špičky se ponoří do roztoku Kornevin, poté se ponoří 2 cm do substrátu. Rostliny vytvářejí skleníkové podmínky. Nádobu pevně utáhněte plastovým obalem. Péče o řízky rostoucí doma:

 • větrání (jednou týdně);
 • zalévání z rozprašovače.

Film je odstraněn po 2 týdnech. Do 30. dne tvoří sazenice základy kořenů.

Přistání v otevřeném terénu

Na podzim jsou sazenice připraveny k přesazení do skleníku. Koná se ve druhé polovině září. Jsou vyňaty z krabice spolu s hrudkou země. Přesazují se do připravených jam a snaží se nepoškodit kořeny.

Substrát je navlhčen, mulčován vrstvou humusu, pilin nebo rašeliny. Na zimu jsou mladé sazenice pokryty smrkovými větvemi a 2-3 vrstvami lutrasilu. Ve skleníku se pěstují 2-3 roky, poté se přesadí do zahrady na trvalé místo.

Šíření hrušek vzduchovými vrstvami

Zkušení zahradníci radí začátečníkům zvládnout jednoduchou metodu množení hrušek vrstvením. Pro tuto metodu jsou vhodné mladé 3-4leté stromy. Pěstování sazenice trvá 2 roky. Je lepší zakořenit vrstvení hrušky v plastové krabičce.

Uvnitř je obložena černou fólií, aby se vlhkost neodpařovala. Nádoba je naplněna úrodnou půdou (zahradní půda, humus, rašelina). Zdravá dvouletá větev se nachází na stromě a pod ním je umístěna krabice naplněná zemí.

Větev je ohnutá dolů ke schránce. Pro zakořenění musí být ponořen do země. Před tím se kůra nařízne na vrstvu (2-3 zářezy). Zraněné místo je posypáno práškem „Kornevin“. Jsou ponořeni do země. Přichycen tlustou drátěnou sponou. Posypeme zeminou.

Postup se provádí na jaře. Na podzim se objeví kořeny, ale sazenice připravená k transplantaci se vytvoří až za rok. Seznam povinných opatření pro péči o vrstvení:

 • pravidelné monitorování půdní vlhkosti;
 • mulčování kompostu;
 • v horku - stavba úkrytu před sluncem;
 • na podzim - izolace krabice krycím materiálem nebo smrkovými větvemi;
 • v zimě - házení sněhu.

Ve věku 2 let je sazenice oddělena od mateřského stromu pomocí nože nebo zahradní pily. Kořenový řez je vyňat z krabice, přičemž na kořenech je hrudka země a zasazen do předem připravené díry.

Komentář! Sazenice pěstované z řízků kvetou a přinášejí ovoce dříve. Výhodou metody je 100% zachování všech vlastností odrůdy.

Větve rostoucí vysoko se obtížně ohýbají. Ze situace se dostanou jednoduše - jsou zakořeněni v plastové lahvi. Chcete-li to provést, odřízněte spodní a horní část. Po celé délce je proveden podélný řez. Připravte směs úrodné půdy s pískem (2: 1).

Na výhonku je proveden řez, který odchází od vrcholu o 2-3 internodody. Na místo, kde se vytvoří kořeny:

 • nasaďte láhev tak, aby byl řez přesně uprostřed;
 • naplňte ji směsí;
 • zabaleno do potravinářské fólie;
 • upevněno páskou.

Rozmnožování hrušek semeny

Pomocí semen se pěstují podnože. K tomu jsou vybrány pásmové, mrazuvzdorné odrůdy. Plně zralá semena jsou odebrána:

 1. Umístěte je do gázového sáčku a nechejte je bublat po dobu 2–3 dnů, vymyjte inhibitory, které zpomalují klíčení.
 2. Do sáčku se nalije mokrá směs pilin a rašeliny, tam se zasílají semena.
 3. Dokud se klíčky neobjeví, vak se uchovává v chladničce při teplotě t + 3 ... +5 ° C.
 4. Po vyseknutí se teplota sníží na 0 ° C.

Na začátku jara se naklíčená semena vysejí do skleníku. Schéma výsadby - 8 (10) x 8 (10) cm. Posypeme vrstvou půdy 3-4 cm. Letní péče o sazenice se sníží na zalévání, odstranění plevele.

Jak šířit sloupcovou hrušku

Šíření semen sloupkovitých hrušek se v praxi používá jen zřídka. Zahradníci dávají přednost výsadbě řízků na skladě. Ve středním pruhu a na Uralu se používají divoké lesní hrušky, Ussuriyskaya Dichka - na Dálném východě.

Zabývají se kultivací vlastních kořenových sazenic ze zelených výhonků. Cvičí podzimní roubování hrušek. Sloupcovité odrůdy na podnoži z Dichky se rodí až v 5. roce. Jejich koruna musí být každoročně ředěna, tenké boční výhonky musí být odstraněny.

Závěr

Šíření hrušek řízky vám umožní pěstovat vysoce kvalitní sazenice zakořeněné. Stromy vypěstované z nich dávají první sklizeň za 3-4 roky. Pravidla pro roubování jsou jednoduchá. Je docela snadné je sledovat. Odborné rady vám pomohou zvládnout je.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce