Jak se zbavit strupů na jabloni: jak zpracovat, kdy stříkat

Co to znamená být „dobrým zahradníkem“? Možná to znamená, že na osobním pozemku jsou shromažďovány pouze ty nejlepší odrůdy ovocných a bobulových plodin? Nebo hovoří množství a kvalita plodiny o vysoké profesionalitě? Ve skutečnosti tato dvě slova obsahují objemnější pojmy. Především každý zahradník ví, že výnos přímo závisí na dodržování pravidel péče a stavu stromů. Nemocné kultury vás svými plody nepotěší.

Východní moudrost říká, že „musíte dobře studovat svého nepřítele a pak vyhrajete stovky bitev.“ Hmyzí škůdci a nemoci vždy zůstávají prvními nepřáteli v každé zahradě. Jedním z nich je strup na jabloni. Popis, fotografie a způsoby léčby této pohromy se dozvíte z tohoto článku.

Co je to za nemoc a příčiny jejího výskytu

Podle vědecké definice je strup nejběžnějším houbovým onemocněním postihujícím ovocné stromy. Příčinným činitelem je vačnatá houba Venturia inaequalis (Venturia nerovné). Téměř všichni zahradníci neustále bojují nebo používají soubor preventivních opatření k ochraně svých plodin před škodlivými účinky strupovitosti.

Nemoc se šíří spórami, které snadno přenáší vítr. K šíření této choroby přispívají také ptáci a hmyz. Spóry strupů jsou tak odolné, že snadno snášejí nízké teploty.

Důležité! V žádném případě nepoužívejte na zimu listy spadané z jabloní s strupem k úkrytu keřů a stromů!

Nejmenší částice, které se usazují na listí nebo kůře jabloně, se začínají rychle rozvíjet. Rychlost reprodukce škodlivých spór se při vysoké vlhkosti mnohonásobně zvyšuje. Za pouhých 7-10 dní se příznaky nemoci stanou tak zjevnými, že je velmi těžké si je nevšimnout.

Je téměř nemožné chránit vaši zahradu před touto infekcí. A pokud nezačnete včas bojovat proti strupům na jabloni, následky mohou být katastrofické. Nemoc se šíří velmi rychle a doslova během několika let vážně poškodí všechny stromy v zahradě.

Houba, která infikuje jabloně, nakonec pronikne kůrou a zničí kmeny a větve. Listy jsou obarvené, zčernalé a předčasně odpadávají. Větve prasknou a následně vyschnou.

Svrab také zanechává stopy na ovoci: jablka jsou pokryta tmavými skvrnami, které během zrání praskají. Plody jsou často malé, ztrácejí svůj atraktivní a chutný vzhled. Množství vitamínů v jablkách klesá, jejich chuť se zhoršuje.

Po 2-3 letech jabloň postižená strupem velmi oslabuje. Snižuje se jeho odolnost vůči nízkým teplotám a dalším chorobám. Navíc se stává zdrojem šíření nemoci a infikuje blízké stromy a keře.

Důležité! Vrchol šíření spor hub je na jaře. Proto mnoho zahradníků stříká jabloně brzy na jaře jako prevenci.

Proto je velmi důležité naučit se včas rozpoznat nástup onemocnění, poskytnout včasnou léčbu a řadu preventivních opatření.V tomto případě ochráníte své plodiny a zajistíte své domácnosti sklizeň lahodných a aromatických jablek.

Známky nemoci

Hlavní příznak onemocnění strupů jablek - tmavé skvrny - lze snadno zaměnit s jinými houbovými infekcemi, jako je hnědá skvrna. Proto se musíte zaměřit na další znaky naznačující výskyt strupů na jabloni:

 • především strup ovlivňuje mladé výhonky;
 • nejprve se na listech objeví světlé, olivově zbarvené skvrny se sametovým květem;
 • postupně ztmavnou, získají nejprve rezavý a poté černý odstín;
 • četné skvrny se spojují, listy praskají a vysychají;
 • další škodlivé spory infikují větve, kmeny a plody jabloně;
 • postižené listy spadnou mnohem dříve než v den splatnosti, větve vyschnou;
 • dochází k výrazné deformaci plodů: jsou ošklivé a malé, zbarvené, chuť je znatelně snížena.

Když se na jabloních objeví první známky strupů, měla by být léčba zahájena co nejdříve. Čím dříve zahájíte léčbu, tím je pravděpodobnější, že se této choroby zbavíte s minimálními pracovními a finančními náklady.

Důležité! Před nákupem věnujte pozornost složení přípravků: mnoho fungicidů s různými názvy základu obsahuje stejnou látku, které se houba může přizpůsobit.

Metody řízení

Existuje spousta metod, jak se vypořádat s takovou strupou, jako je strup na jabloni. Konvenčně se dělí na:

 • tradiční, tj. pomocí bezpečných prostředků;
 • chemikálie. V tomto případě se používají speciální prostředky na bázi silných chemikálií.

Každý z nich má své vlastní výhody i řadu nevýhod. Které z nich použít a jak ošetřit strup na jabloni, je jen na vás.

Lidové metody

Navzdory skutečnosti, že trh poskytuje obrovské množství fungicidů, které se dokáží rychle a v krátké době vyrovnat s takovým plísňovým onemocněním, jako je strup na jabloni, mnoho obyvatel léta stále raději používá tradiční metody boje proti této nemoci. Nejprve se zaměřují na bezpečnost konkrétní metody.

Ale když si vyberete nejlepší lék, než ošetřit jabloně proti chrastavitosti, musíte se zaměřit na stádium nemoci. Pokud vaše stromy onemocněly relativně nedávno, lze použít tradiční metody léčby strupů. V počáteční fázi je pravděpodobnost zničení houby vysoká. V pokročilých případech se taková řešení s nemocí nevypořádají a pak budete muset ošetřit strup na jabloni fungicidy.

Sůl, hořčice, manganistan draselný

Při prvním náznaku poškození strupů jabloně použijte jeden z následujících receptů. Tyto kompozice lze také použít, pokud jsou listy pokryty světle žlutými nebo světle zelenými skvrnami. V této fázi je obtížné zjistit, o jakém druhu nemoci mluvíme. Jakákoli nemoc je však v počátečních fázích snáze léčitelná.

Hořčičná infuze

Hořčičný prášek má velmi silný antiseptický účinek, prodává se v mnoha obchodech s potravinami a stojí cent. Navíc je zcela bezpečný jak pro jabloně, tak pro životní prostředí, lidi a opylující hmyz. Zpracování jabloní z chrastavitosti nemá infuze hořčice vůbec vliv na chuť ovoce.

Pozornost! Hořčice je nejsilnější alergen. Pro lidi s častými alergickými reakcemi je lepší jej přestat používat.

Tento přírodní lék lze během sezóny použít 4-5krát. Toto řešení lze použít k ošetření jabloní před strupem během následujících vegetačních období:

 • po rozkvětu prvních listů;
 • během období tvorby pupenů, ale předtím, než kvetou květní stonky;
 • 10-15 dní po květu, kdy se objeví první vaječníky;
 • 2-3 týdny před zráním a plánovanou sklizní.

Rozpusťte 80-100 gramů hořčičného prášku v kbelíku s teplou vodou, důkladně promíchejte.Výsledný roztok by měl být velkoryse posypán jabloněmi.

Roztok manganistanu draselného

Manganistan draselný si dokonale poradí s mnoha bakteriemi a houbami. Ošetření jabloní z strupů by mělo být prováděno tmavě růžovým koncentrovaným roztokem, ne více než 3krát za sezónu.

Je nutné stříkat nejen korunu a větve, ale hojně zavlažovat kmen a kořenový kruh. Zdravé blízké stromy lze preventivně ošetřit světle růžovým roztokem manganistanu draselného.

Nebojte se, po zpracování je kůra jabloní pokryta tmavě hnědými skvrnami. Je to bezpečné pro stromy a nepoškodí je.

Solanka

Brzy na jaře můžete nastříkat jabloně ze strupů solankou. Tento nástroj má spíše ochrannou funkci. Po zpracování stromy ve vegetačním období zaostávají: o něco později kvetou pupeny, pupeny se objeví o několik dní později než obvykle. Patogeny strupovitosti nepřežijí na kmenech a větvích pokrytých solným roztokem.

Kilogramový balíček soli rozpusťte v 8-9 litrech teplé vody a roztok důkladně promíchejte. Výsledným produktem velkoryse polijte jabloně. Roztok by měl stékat po hlavni.

Rada! Zahradníci často používají ke zpracování jabloní minerální hnojiva: ledek, draselná sůl, síran draselný nebo močovina.

Při výběru vhodné metody nezapomeňte, že jakýkoli lidový lék na jablečnou chrastavu pomůže, pouze pokud je nemoc v počáteční fázi. V obtížnějších případech je lepší neztrácet drahocenný čas a uchýlit se k používání chemikálií.

Chemikálie pro kontrolu nemocí

Tradiční metody kontroly chrastavitosti fungují, ale každý zahradník ví, že fungují velmi pomalu. Plísňová nemoc se naopak šíří velmi rychle a postihuje sousední stromy a keře.

Proto, pokud se potřebujete zbavit strupy na jabloni co nejdříve, měli byste se postarat o výběr fungicidů. Zpracování speciálními prostředky musí být prováděno v přísně stanovených termínech, dodržovat doporučené dávkování a nezapomínat na osobní ochranná opatření.

V současné době je na trhu mnoho léků na chrastavitost jablek, které snadno ničí spóry hub a chrání ovocné stromy před jejich škodlivými účinky. Ale před zahájením zpracování je důležité zjistit, které prostředky jsou nejúčinnější, kdy a jak správně zpracovat stromy.

Při výběru fungicidů si uvědomte, že při pravidelném užívání stejného léku se houba přizpůsobuje svým účinkům. Zdánlivě silné chemikálie budou následně zcela k ničemu. Proto je třeba čas od času změnit přípravy na strup.

Důležité! Na zahradě a na zahradě můžete použít fungicidy, které patří do 3. a 4. třídy nebezpečnosti, tj. Středně nebezpečné a málo nebezpečné látky. Užívání drog 1. a 2. třídy je nebezpečné pro zdraví vašich blízkých !!!

Před zpracováním byste se měli postarat o osobní ochranné prostředky. Můžete stříkat jabloně pouze v suchém a klidném počasí.

Je nutné rovnoměrně nastříkat jabloně a pokrýt větve, listy a kmeny tenkou vrstvou přípravku. Je nezbytné zpracovat všechny ovocné plodiny v zahradě, včetně keřů bobulí, stejně jako kmeny každého stromu.

Počet požadovaných ošetření závisí na:

 • odrůdy jablek;
 • stádium onemocnění;
 • sezóna.

Existuje několik přípravků na strup, které se osvědčily a získaly uznání mezi zahradníky.

"Raek"

"Raek" se vyznačuje vysokou aktivitou, která je způsobena rychlým pronikáním roztoku do rostlinných tkání.

Důležité! Fungicidy nejen ničí spóry hub, ale také chrání stromy před opětovnou infekcí po dlouhou dobu.

Abyste dosáhli vynikajícího výsledku, budete muset jabloně zpracovat alespoň 3 až 4krát:

 • první ošetření je ve fázi růžového pouzdra.Zachyťte okamžik, kdy se květní stonky právě tvoří, ale než rozkvetou.
 • druhá léčba - po 1,5-2 týdnech.
 • následná preventivní léčba by měla být prováděna v intervalech 1krát za 3-4 týdny.
 • Celkový počet ošetření jabloní tímto přípravkem není větší než 4krát.

Droga působí 3-4 týdny, není spláchnuta deštěm.

"Rychlost"

Postříkejte stromy toto řešení nemůže být více než 2-3krát. Lék funguje po dobu 3 týdnů. Koncentrát je nutné zředit podle pokynů a bezprostředně před zpracováním zahrady.

Po postřiku roztok emulze pronikne do rostlinných tkání během 2 hodin, blokuje růst spor a do určité míry snižuje hladinu sporulace.

Je však třeba připomenout, že „Spore“ vykazuje vynikající výsledky, pouze pokud je strup na jabloni v počáteční fázi. Pokud se houba na vašich stromech již začala formovat a sama rozptylovat spory, droga bude prakticky k ničemu.

"Horus"

Je nutné dvakrát zpracovat jabloně z strupů pomocí „Horus“. Poprvé ve fázi zeleného kužele, podruhé za 1-1,5 týdne.

Důležité! Pouze mladé jabloně lze ošetřit přípravkem Horus, což je u dospělých stromů neúčinné.

Stejně jako při práci s jakoukoli chemickou látkou je nutné stříkat jabloně přípravkem „Horus“ pouze v respirátoru, rukavicích, brýlích a ochranném obleku.

"Stroboskop"

"Strobi" je univerzální droga se širokým spektrem účinku. Je schopen léčit téměř všechny známé houbové choroby.

Tento lék je jediný z velkého počtu fungicidů, které lze použít i během kvetení jabloní. Můžete stříkat jabloně protiplísňovým lékem po celou sezónu. Konečné zpracování musí být provedeno nejméně 35-40 dní před očekávanou sklizní.

Pokud se potýkáte s otázkou: jak zacházet s jabloněmi od strupů, upřednostněte „Strobi“.

"Fitolavin"

"Fitolavin" je antibiotikum, které bojuje proti strupům na jabloních a jiných ovocných stromech. Kromě toho má široké spektrum účinku proti mnoha patogenům plísňových onemocnění. Maximální počet ošetření není více než 4krát.

Účinek léku trvá 2-3 týdny. Má léčebný účinek a následně chrání stromy před reinfekcí.

Důležité! Při častějším stříkání jabloní přípravkem „Fitolavin“ během 2 měsíců 2-3krát se houby a bakterie stanou imunní vůči jeho působení.

Fungicid poskytuje jabloním vysoce kvalitní a poměrně spolehlivou ochranu po dobu až 20–25 dnů. Ve srovnání s jinými antifungálními léky je Fitolavin šetrný k životnímu prostředí. Můžete s ním stříkat stromy dokonce 7-10 dní před plánovanou sklizní.

Mezi zahradníky "Fitolavin" získal jen pozitivní recenze.

Dobré výsledky jsou získány ošetřením jabloní z strupů kapalinou Bordeaux. Na začátku jara je nutné stromy tímto roztokem nastříkat velmi hojně, aby droga kapala z větví a listů. Po zpracování jsou jabloně pokryty modravým květem. Proto se kropení jabloní kapalinou Bordeaux nazývá „modré zavlažování“.

Načasování a zpracování stromů

Jabloně lze zpracovávat téměř kdykoli během roku, s výjimkou zimy. Zahradníci obvykle začínají s prvním postřikem brzy na jaře, kdy se právě roztaje sníh a je teplé počasí. Jarní práce lze provádět, dokud jabloně nezačnou hojně kvést. Jinak můžete zůstat bez oříznutí.

Zpracování zahrady můžete obnovit 2-3 týdny po skončení kvetení, kdy budou na větvích jasně viditelné vytvořené plody. Všechny jarní práce na zahradě by měly být zkontrolovány podle pokynů k použití produktu, který se rozhodnete použít. Je důležité dodržet stanovený čas mezi ošetřeními, aby nedošlo k poškození jabloní.

Rada! Pokud nemáte tekutinu Bordeaux, můžete ošetřit jabloně z strupů fungicidem Hom.

V létě lze zahradu pěstovat téměř kdykoli. Při postřiku časných odrůd jabloní ukončete ošetření nejméně 3-4 týdny před tím, než ovoce začne dozrávat.

Ale na podzim musíte začít pracovat na zahradě nejdříve před poslední sklizní. Můžete kombinovat postřik jabloní s podzimními pracemi, jako je prořezávání a zpracování větví, sklizeň listí a další aktivity.

Než se zbavíte strupů na jabloních, pamatujte, že na podzim můžete použít výkonnější a koncentrovanější řešení, aniž byste se obávali, že stromům ublížíte.

Preventivní opatření

Kromě ošetření stromů musíte pravidelně provádět řadu opatření zaměřených na prevenci šíření choroby:

 • Prořezávání jabloní na jaře a na podzim, aby se odstranily poškozené a nemocné větve a aby se řídla koruna.
 • Pravidelné úklid zahrady. Listy a suché větve musí být shromážděny a odstraněny z místa. V ideálním případě by měly být spáleny, ale můžete je vyhodit do kompostoviště se silnou vrstvou čerstvého hnoje.
 • Na podzim, pokud na zahradě neroste trávníková tráva, je třeba vykopat kmeny. Pokud máte trávník, opatrně postříkejte půdu kolem stromů fungicidy.
 • Poškozené kmeny musí být vyčištěny, oříznuty a ošetřeny síranem měďnatým.
 • Pečlivě vybírejte jabloně pro budoucí zahradu - upřednostňujte pásmové odrůdy, které jsou vysoce odolné proti strupům.
 • Sazenice jabloní by měly být vysazeny na slunných, dobře větraných místech.
 • Postupujte podle doporučení zahradníka ohledně schématu výsadby jablek.
 • Nezapomeňte na pravidelné krmení jabloní - plísňové onemocnění nejčastěji postihuje oslabené stromy.
 • Jakmile se objeví první příznaky nemoci, okamžitě proveďte rozhodná opatření.
Důležité! Nestříkejte jabloně fungicidy při teplotě vzduchu vyšší než + 30 ° C.

Neměli byste vynechat tak důležité události, jako je jarní a podzimní bělení, a také ošetření jabloní za účelem prevence.

Autor videa vám řekne, jak se vypořádat s strupem na jabloních

Závěr

Je těžké bojovat proti takové zákeřné nemoci, jako je strup na jabloni. Pokud však budete postupovat podle výše uvedených pravidel, ochráníte svou zahradu před tímto neštěstím a jabloně vám poděkují za péči o bohatou sklizeň voňavých a šťavnatých jablek.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce