Skladování jablek v zimě ve sklepě

Velká, lesklá jablka prodávaná v obchodech mají odpudivý vzhled, chuť a cenu. Je dobré, pokud máte vlastní zahradu. Je příjemné zacházet se svými příbuznými lahodnými aromatickými jablky ze sklepa v chladném zimním dni. Pokud víte, jak skladovat jablka ve sklepě, mohou zůstat chutná a šťavnatá až do příští sezóny.

Nejlépe uchovávané v zimě odrůdy jablek... Mají silnější slupku, která chrání plody před vysycháním a pronikáním patogenů. Horní část ovoce je pokryta matným povlakem, který zachovává jejich čerstvost, takže jej nemusíte odstraňovat.

Pravidla shromažďování

Dlouhodobé skladování jablek ve sklepě vyžaduje pečlivá přípravná opatření, která začínají správným sběrem:

 • před zahájením sběru musíte shromáždit ty, které leží kolem stromu, a dát je do samostatného koše - nevydrží skladování;
 • i malé poškození může vést k poškození plodů, proto je musíte opatrně vytrhávat a otáčet se kolem stopky;
 • musíte sbírat ovoce se stopkou, pak vydrží déle;
 • je lepší sbírat jablka pro skladování v rukavicích, aby se z nich neztřela vosková fólie;
 • trhané ovoce se vloží do plastového kbelíku, který byl předtím vyložen měkkým hadříkem - je ještě lepší je dát do proutěných košů;
 • pokud ovoce spadlo nebo je poškozeno, musí být vloženo do samostatné misky, protože nebude dlouho skladováno, začne hnít a vést k hnilobě ostatních;
 • musíte nejprve vybrat jablka ze spodních větví.
Důležité! Sklizeň by měla být prováděna za suchého počasí a lepší ráno.

Fáze sklizně

Je důležité sklízet včas. Pokud zpozdíte sběr ovoce, přezrají. Pokud začnete sbírat příliš brzy, nebudou mít čas na získání chuti. Zimní odrůdy se sklízejí mírně nezralé a pevné.

Existují různé stupně zralosti ovoce. Na spotřebitelské úrovni zralosti získávají jablka ty vnější vlastnosti, které tuto odrůdu odlišují - individuální barvu, charakteristickou vůni a specifickou chuť. Plody snadno odlomí větev a spadnou na zem, protože jablka již shromáždila potřebný přísun živin. Patří sem hlavně letní odrůdy, které nejsou dlouhodobě skladovány. Sběr letních odrůd lze provádět uprostřed léta.

Druhá fáze sběru ovoce začíná na konci léta. V této době dosahují podzimní odrůdy odnímatelné zralosti. Musí si lehnout další 3-4 týdny, aby získali chuť. Jedná se o úroveň zralosti, kdy chemické složení ovoce umožňuje, aby vydrželo dostatečnou trvanlivost.

Hlavní věcí není nechat ujít ten správný okamžik sbírat jablka pro skladování. Za tímto účelem se stanoví obsah škrobu v nich. Pokud je toho hodně, pak se řez ovoce zmodrá od působení jódu. To znamená, že čas sklizně ještě není zralý. Pokud je dužina žluto-bílá, je třeba jablka rychle sbírat pro skladování.

Sezóna sklizně zimních odrůd začíná v polovině září a trvá až do října.

Výběr ovoce pro skladování

Během skladování jablka ve sklepě dozrávají a jsou šťavnatá a chutná. Jablka pro skladování musí být vybrána ze stejné velikosti, aby dozrála rovnoměrně. Každá odrůda by měla mít také vlastní krabici, protože má jinou trvanlivost.

Po dvou týdnech sběru jablek k uskladnění musíte sklizeň dát na chladné místo. Před rozložením ovoce na krabice, musí být vyřešeny a vadné musí být odděleny. Vybraná jablka pro zimní skladování musí splňovat následující požadavky:

 • neměli by mít červí díru;
 • neměly by být žádné promáčknutí, poškození;
 • přítomnost stonku zabrání výskytu houby - není třeba ji odtrhávat;
 • není třeba otírat ovoce a odstraňovat voskový květ;
 • jablka pro skladování musí být tříděna podle velikosti.
Důležité! Velké plody se rychleji kazí, proto je lepší vybrat středně velké plody pro skladování.

Skládání jablek na zimu

Úložné boxy by měly být suché, silné, ale měkké dřevo a čisté. Dostatečná kapacita je 20 kg, příliš velká hmotnost povede k přetlaku. Místo krabic můžete použít lepenkové krabice odolné proti vlhkosti. Pokud jablek není mnoho, můžete každé zabalit papírem, aby se nedotýkaly. S velkým množstvím ovoce jsou často posypané čistými a suchými pilinami, suchým seno nebo pískem, mechem.

Je důležité dát plody do krabic správně. Neměli by se navzájem rušit. Můžete skladovat jablka pro skladování v šachovnicovém vzoru - tato možnost zabrání poškození stonku. Pokud je vše provedeno správně, můžete odložit krabice s jablky pro dlouhodobé skladování.

Mnoho zahradníků dává přednost skladování jablek na regálech ve sklepě místo krabic. Plody jsou na ně položeny v jedné řadě, aby se navzájem nedotýkaly. Můžete položit dvě řady a posunout se silnou lepenkou.

Plastové sáčky jsou pohodlný způsob skladování jablek. Jsou zabaleny do jednoho a půl až dvou kilogramů ovoce a umístěny do sklepa na 6-7 hodin, aby se ochladily na teplotu sklepa. Dále jsou tašky pevně svázány. Koncentrace oxidu uhličitého v sáčcích se postupně zvyšuje z dýchání plodů a po týdnu nebo dvou se stává dostatečným pro zajištění dlouhodobého skladování jablek. Lze jej předem načíst do balíčků pomocí sifonu. Jednoduchý způsob pomůže rychleji nasytit sáček oxidem uhličitým - pokud tam vložíte vatový tampon navlhčený v octě nebo alkoholu.

Příprava sklepa

Umístění jablek do zimního sklepa je vynikajícím řešením, protože sklep má v tomto ohledu ideální podmínky. Aby bylo zajištěno skladování jablek na zimu ve sklepě, mělo by být připraveno předem:

 • je nutné dezinfikovat místnost;
 • vybělit stěny;
 • ošetřit podlahy roztokem síranu měďnatého;
 • musíte také zkontrolovat hydroizolaci stěn a podlah;
 • podlahy ve sklepě nebo suterénu není nutné betonovat;
 • zajistit přiměřené větrání uvnitř sklepa;
 • úložné boxy je vhodné otřít roztokem uhličitanu sodného;
 • výška stropu by měla být asi dva metry, aby se nehromadila kondenzace - optimální vlhkost by měla být 85-95%, lze ji sledovat pomocí vlhkoměru;
 • pokojová teplota od minus jedna do plus čtyři - nejpřijatelnější pro skladování jablek;
 • přibližně jednou za 10–12 dní je třeba jablka zkontrolovat a odstranit plody, které se začaly zhoršovat.

Tipy od zkušených zahradníků

Zahradníci s dlouholetými zkušenostmi se mohou podělit o tipy, jak na zimu skladovat jablka ve sklepě, aby nedocházelo k příliš velké ztrátě úrody.

 1. Krabice s jablky pro skladování jsou umístěny v plastovém sáčku a nahoře svázány provázkem. Tato technika pomáhá udržovat v plodech vlhkost - zůstávají dlouho šťavnaté. Polyetylen, který dobře prochází oxidem uhličitým, inhibuje kyslík. Výsledkem je, že plody rychle dozrávají, ale nevysušují se a skladují se déle - asi šest měsíců.
 2. Pokud není vlhkost v místnosti vysoká, můžete mezi řádky položit papír namočený v rostlinném oleji. Toto opatření zabrání vysušení ovoce.
 3. Neskladujte jablka ve sklepě vedle zeleniny, protože si navzájem škodí. Pokud v okolí je brambory, česnek nebo cibule, jablka mohou absorbovat nepříjemný zápach a škrobovou chuť. A ethylen, který se během skladování uvolňuje, zrychluje klíčení brambor a zelí.
 4. Mnoho zahradníků často před umístěním jablek do sklepa na zimu je zpracuje před uskladněním ultrafialovým světlem.Baktericidní lampa je z ovoce nastavena na vzdálenost až jeden a půl metru a zapnuta po dobu půl hodiny. Tato metoda dezinfekce před uskladněním jablek snižuje procesy rozpadu.
 5. Někteří obyvatelé léta dávají přednost zpracování ovoce před skladováním rozpuštěným voskem nebo otřením glycerinem.
 6. Někdy se ovoce kazí kvůli tomu, že je v nevyčištěných krabicích, proto je vhodné je nechat vypařit, aby se zabránilo tvorbě plísní.

Jiné způsoby skladování

Existuje pohodlný způsob, jak skladovat jablka ve sklepě, ve kterém budou ležet celou zimu tak šťavnatě a svěže, jak byla vytržena ze stromu. Ovoce zabalené v plastových sáčcích je pevně svázáno a umístěno do půlmetrového otvoru. Aby byly myši vyplašeny, jsou vaky ze všech stran obloženy smrkovými a jalovcovými větvemi a poté pokryty zeminou. Místo uložení je označeno holí nebo jinou značkou.

Ovoce je perfektně uloženo v plastových pytlích, zahrabáno v postelích v hloubce asi 20 cm, tyčinky jsou ke sáčkům přichyceny pomocí lana, což označuje místo, kde byl pytel položen. Shora je postel pokryta zemí, vrcholy, starými listy - plody si dokonale zachovávají svou chuť.

Skladování jablek ve sklepě lze provést následujícím způsobem:

 • po sklizni jsou položeny na podlahu ve venkovském domě a plody podléhající rychlé zkáze jsou zlikvidovány během dvou až tří týdnů;
 • poté je přeneste do plastových sáčků a pevně je svázat;
 • před mrazem jsou balíčky ve venkovském domě;
 • když teplota v místnosti klesne na nula stupňů, tašky se přesunou do sklepa nebo suterénu s dobrým větráním;
 • v květnu můžete ovoce vyjmout ze sáčků a dát do chladničky.

Kdekoli jsou jablka skladována, je důležité jim zajistit správné skladovací podmínky. Pak vonné plody budou zdobit stůl po celou zimu a potěší svým chutným vzhledem a chutí.

Komentáře (1)
 1. Moje babička pracovala ve školce. A nechávala jablka v suterénu. V dubnu jsme dokončili naše poslední jablka. Každé jablko ale vždy zabalila do novin. Jablka dlouho ležela, nezhoršovala se a neabsorbovala cizí pachy. Také jsme nikdy neskladovali jablka v krabicích. Takže se zhoršují rychleji. Byli pečlivě rozloženi v jedné vrstvě na policích. Možná někomu bude tato metoda ukládání užitečná. S pozdravem Elena.

  15. 3. 2018 v 10:03
  Helena
 2. při skladování v pilinách získávají jablka dřevitou vůni. Pokud jsou piliny vratký strom, to znamená, že jablka nejsou možná.

  12.03.2018 v 09:03
  Nicholas
Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce