Pear Quiet Don: popis odrůdy

Jednou z nejznámějších odrůd hrušek v zemi je hybrid Tikhy Don. Vyznačuje se vysokou produktivitou, nenáročnou péčí, odolností vůči chorobám. To potvrzuje popis, fotografie a recenze hrušky Tikhy Don.

Popis pear Quiet Don

Hruška Tikhy Don je hybrid hybridizace mezi odrůdami Rossoshanskaya beautiful a Marble. Odrůda byla vyšlechtěna na základě zonální zahradní stanice Rossoshanskaya chovatelem A. M. Ulyanishchevou. Odrůda je zahrnuta do státního rejstříku v centrální oblasti černé Země.

Rostlina se vyznačuje mírným růstem, po dobu 10 let dorůstá až 3 m. Crohn středně silného, ​​mírně plačícího. Má zaoblený tvar. Stonek je pokryt šedou kůrou a kosterní větve jsou šedohnědé. Jsou umístěny v nakloněné poloze. Různé druhy plodů jsou annelid. Kožní onemocnění jsou umístěny na dřevo 2-3 roky staré, přisedlé.

Stonky jsou vztyčené, umístěné svisle, podlouhlé. Jsou zesílené a mají zaoblený průřez. Jejich barva je hnědočervená. Internody jsou střední, počet výhonků je nízký, bez puberty. Čočka je malá, středně zahuštěná. Pupeny se vyznačují nahnědlou barvou, vyčnívající. Zeleň hrušky Tikhiy Don je bohatě zelená, lesklá, má průměrnou velikost, vyniká vejčitým tvarem. Na okrajích listů je jemné ozubení. Listová čepel je zakřivená nahoru, kožovitá, bez puberty. Délka a tloušťka listového řapíku jsou průměrné.

Květenství je vyrobeno ve formě kartáče ve tvaru deštníku. Každé z květenství obsahuje přibližně 8 květů. Květy a pupeny mají sytě bílou barvu, mají tvar kalíšku. Okvětní lístky jsou celokrajné, těsně uzavřené. Sloupec pistillate není pubertální, stigma je umístěna na stejné úrovni jako prašníky.

Vlastnosti ovoce

Na hrušce Tikhiy Don dozrávají plody působivé velikosti, jejichž hmotnost dosahuje 270 g. Maximální hmotnost zralých hrušek je 350 g. Plody mají tvar tupého kužele nebo oválu. Kůra je zhutněna. Po dosažení fáze spotřebitelské zralosti se barva hrušek stává žlutozelenou, na které je bledá ruměnec karmínově červené barvy. Hrušky jsou hustě pokryty tmavě zelenými podkožními skvrnami. Stopka je zhutněná a střední velikosti. Obvykle není žádný trychtýř, nejčastěji však dochází k mírnému přílivu v blízkosti stonku. Šálek je napůl otevřený nebo napůl zavřený. Podšálek je složený, malý, jeho šířka je průměrná. Trubka podšálku hrušky Quiet Don je malá. Semena jsou podlouhlé a hnědé barvy.

Buničina zralého ovoce je krémově bělavá, něžná, mastná, silně prosakující. Chuť je vynikající, hodnotili ji degustátoři na 4,8 bodu. Recenze hrušky Tichý Don potvrzuje hodnocení jejího vkusu. Má mírnou svíravost a kyselost. Obchodní kvality ovoce jsou na vysoké úrovni.

Fotografie a popisy potvrzují pozitivní vlastnosti odrůdy hrušek Tikhy Don.

Výhody a nevýhody odrůdy hrušek Tikhiy Don

Mezi výhody hrušky Tikhiy Don patří:

 • předčasná splatnost;
 • velkoplodá;
 • imunita proti chrastavitosti;
 • kompaktní velikost stromu;
 • vysoká chuť a prodejnost ovoce.

Komentář! Z negativních aspektů odrůdy hrušek Tikhy Don stojí za to zdůraznit náchylnost k hruškové mědi a nedostatek odolnosti proti septorii.

Optimální podmínky růstu

Odrůda hrušek Tikhiy Don se dobře zakořenila v mnoha regionech. Nejlepší je pěstovat tento hybrid ve střední černozemské oblasti, ale podle zemědělských technik může úspěšně růst v jiných oblastech, včetně těch, které se nacházejí v severnějších zeměpisných šířkách.

Hybrid se vyznačuje vysokou mírou odolnosti vůči nepříznivým faktorům prostředí. I v zimě s teplotami pod -35 ° C a nižší kůra zmrzne o ne více než 1,0 bodu. Kvůli jarním mrazům, které jsou pozorovány během období květu, je možná masivní smrt pupenů a květů. To se však stalo iu většiny ostatních odrůd. Pear Quiet Don je odolný vůči suchu. V období dlouhodobého sucha není pozorováno drcení plodů ani jejich hromadné opuštění.

Výsadba a péče o hrušku Tikhiy Don

Pro pěstování odrůdy hrušek Tikhiy Don je nutné rostliny správně zasadit. Následně jim musí být poskytnuta kvalitní péče.

Pravidla přistání

Chcete-li správně zasadit hruškový sazenice Tikhiy Don, musíte jednat v souladu s následujícím algoritmem:

 1. Před zakoupením sazenice je důležité ji důkladně prozkoumat externě. Přednost by měla být dána těm exemplářům, které mají rozvětvený kmen. Optimální stáří sazenice je 3 roky. Nejlepší je zasadit hrušku Quiet Don v podzimním období, i když je možné výsadbu odložit na jaro.
 2. Místo pro pěstování hybridní odrůdy hrušek Tikhiy Don by mělo být prostorné a přístupné slunečním paprskům. Pokud je to možné, neměl by být umístěn na vyvýšeném místě. Hruška má pozitivní vztah k vlhkosti, která se hromadí během zimního období v mírně nízko položených oblastech.
 3. Děj se začíná připravovat koncem srpna. Půda je vykopána a jsou do ní přidány superfosfáty, draselné soli, kompost. Volitelně je povoleno přidávat humus.
 4. U sazenice je díra pro výsadbu vykopána o něco více než kořenový systém. Do středu jámy je zatlačen dřevěný kůl, který by měl stoupat asi 70-80 cm nad úrovní terénu.
 5. Poté se do otvoru umístí sazenice tak, aby byl kořenový límec 6 cm nad zemí.
 6. Poté se kořeny narovnají, aby pokud možno navzájem nepřicházely do styku, a jsou pokryty půdou.
 7. Poté je sazenice přivázána ke kolíku pomocí motouzu, který je zkroucen do osmičky.
 8. Pokud je vysazeno několik sazenic najednou, vzdálenost mezi nimi se rovná 7 m.
 9. Kolem vysazené sazenice je vykopán malý příkop v kruhu, který je potřebný pro zalévání.
 10. Bezprostředně poté se hruška Quiet Don hojně nalije teplou usazenou vodou.
 11. Několik zalévacích plechovek se nalije pod rostlinu jeden po druhém a čeká, až se půda usadí. V případě potřeby musíte přidat Zemi.
 12. Když je zavlažování dokončeno, půda v sektoru téměř stonků je mulčována. To slouží k udržení vlhkosti a zabránění růstu. plevele.

Zalévání a krmení

Sazenice mladých hrušek Tikhiy Don vyžadují hojné zavlažování, zejména ve věku 1 roku. Voda se zavádí do malého příkopu, který byl vykopán při výsadbě rostliny. To nejen usnadní zavlažovací postup, ale také zabrání erozi kořenů.

Důležité! Při zavlažování je rovněž povoleno používat expandér.

Podzimní hnojení odrůdy hrušek Tikhy Don se provádí na konci sklizně, když třetina listů na stromě již zožloutla. Mladé sazenice nesmí být krmeny po dobu 2 let, pokud byla během přípravy půdy aplikována hnojiva. Na podzim by vrchní obvaz neměl vyvolávat sekundární růst výhonků, proto je použití prvků obsahujících dusík vyloučeno. 2 lžíce. l. superfosfát a 1 polévková lžíce. l.chlorid draselný se zředí v 10litrové nádobě vodou, důkladně se promíchá a zalije se výsledným roztokem plantáže.

Na jaře se provádí několik obvazů. První z nich, která je zaměřena na aktivaci vývoje mladých výhonků, se provádí pomocí ledku, karbamidu, kuřecího hnoje a dalších dusíkatých hnojiv.

Když začne kvetení, hruška je krmena živinami, které zajišťují vysoce kvalitní ovoce. V tomto případě je nejlepší volbou nitroammofoska. Během vaječníku sklizně je odrůda Tikhy Don krmena fosfor-draselnými hnojivy.

Prořezávání

Tvorba koruny hrušky Tikhiy Don začíná po roce a půl od okamžiku výsadby sazenice. Postup se provádí na jaře. Rostlina je prořezávána na úrovni 0,5 m od země. To zajistí lepší vývoj koruny a větví po proudu. U 2letých sazenic se doporučuje zkrátit rušivé, vertikálně rostoucí výhonky.

Očistit

Kmen hrušky Quiet Don musí být vybělen, aby se usnadnil odchod rostliny ze stavu zimního klidu. Whitewashing lze zakoupit v obchodě, nebo si můžete udělat sami. V druhém případě je nutné zředit 1,5 kg jílu a 2 kg vápna v kbelíku s vodou. Začnou bělit rostlinu od spodních kosterních větví po úroveň země. Mladé sazenice se mohou úplně vybělit.

Příprava na zimu

Před začátkem zimy je půda v sektoru poblíž kmene vykopána a rozlita vodou. Poté je půda pokryta humusem s přídavkem rašeliny nebo pilin. Tloušťka vrstvy by měla být přibližně 20 cm, což poskytuje spolehlivou ochranu kořenového systému hrušky Tikhiy Don.

Pro lepší zazimování rostliny se doporučuje ji zakrýt sněhem. Pozitivně ovlivňuje stav kořenového systému. Sníh poskytuje kořenům vlhkost a chrání je před zamrznutím.

Opylování

Odrůda hrušek Tikhiy Don je samoplodná. Aby bylo opylování hybridu úspěšné, je nutné vedle něj vysadit odrůdy Dessertnaya Rossoshanskaya a Mramornaya. Vhodné jsou i některé další odrůdy, jejichž doba květu se shoduje s dobou kvetení hrušky Quiet Don.

Výtěžek

Výhodou hrušky Quiet Don je její vysoká produktivita. Odrůda začíná plodit relativně brzy - 3 roky po výsadbě.

Každý rok se z rostliny sklízí více a více plodů. Za 1 rok pěstování se sklízí 20 kg plodiny a za 10 let - asi 70 kg. Hrušky se nerozpadají a nesrážejí, což výrazně usnadňuje jejich sklizeň. Sklizeň začíná ve druhé dekádě září a pokračuje až do konce podzimu.

Nemoci a škůdci

Pear Quiet Don je relativně odolný vůči chorobám, může však být ovlivněn septoriemi. Toto onemocnění se projevuje v posledním květnovém desetiletí. Aby se zabránilo onemocnění, jsou výsadby ošetřeny přípravkem „Nitrafen“ (300 g / 10 l vody) před zahájením pučení.

Rostliny mohou být poškozeny hlodavci. Spodní část kufru je zabalena tlustým papírem v několika vrstvách, aby se tomu zabránilo.

Rada! U hruškové šťávy a jiného škodlivého hmyzu je povoleno používat jak vhodné insekticidy, tak lidové prostředky.

Recenze hrušky Tikhiy Don

Inna Vikhrenko, 37 let, Novoshakhtinsk
Pear Quiet Don začal přinášet ovoce po dobu 3 let. Plody jsou šťavnaté a chutné. Neexistují žádné nemoci, ale pro každý případ to stále stříkám. Strom s plody každý rok, nevšiml jsem si periodicity za ním. Odrůda se dobře množí řízky, téměř všechny se zakoření. Doporučuji všem znám.
Egor Vasiliev, 58 let, Penza
Produktivita odrůdy Tikhy Don je prostě mimo měřítko. Toto je nejproduktivnější odrůda hrušek v mé zahradě. Plody jsou chutné, chutná celé rodině. Neustále se chovám ke svým příbuzným a přátelům, každý chválí chuť těchto hrušek. Zima prochází dobře, téměř nemrzne. Strom musí být správně formován.
Nelly Kravchuk, 34 let, oblast Kaluga
Pěstuji hrušku Quiet Don na mém webu po dobu 8 let. Sklizeň je velká, plody obrovské, každý rok je sbírám.Stromy zřídka onemocní něčím, jen někdy najdu septorii. Na zimu je lepší zakrýt stromy rašelinou a házet na ně více sněhu, aby méně mrzly.

Závěr

Popis, fotografie a recenze o hrušce Quiet Don potvrzují její kvalitu. Odrůda je nejlepší volbou pro ty zahradníky, kteří chtějí ve své zahradě pěstovat kompaktní rostliny hrušky.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce