Jak okyselit půdu hortenzie: jednoduché metody

Pokud měřící zařízení vykazuje zvýšený obsah alkálií, je nutné okyselit půdu pro hortenzie. Před přidáním speciálních produktů musíte zjistit, proč květina miluje kyselou půdu, a také zvážit několik způsobů, jak snížit hladinu pH a vybrat nejvhodnější.

Proč hortenzie miluje kyselou půdu

Rostliny, které mají rádi půdu s vysokou kyselostí, se nazývají acidofyty. Patří mezi ně hortenzie. V přírodě je jeho přirozeným prostředím vlhká půda poblíž vodních útvarů, bohatá na rašelinu a s obsahem kyselin přibližně pH 5,3.

Důvodem, proč hortenzie v kyselé půdě lépe roste, je speciální struktura kořenů. Většina rostlin má mikroskopické sací kanály, kterými absorbují živiny a vodu. Hortenzie a jiné acidofyty takové kanály nemají. Místo toho se vyvíjí mycelium, díky kterému rostlina dostává výživu z agresivní půdy, což je Země s úrovní kyselosti pH 3,5-7. Rostlina a tyto houby nemohou existovat odděleně od sebe. Jsou symbiózou, která může žít pouze v kyselém prostředí.

Jaká kyselost půdy by měla být pro hortenzii

Před výsadbou hortenzie musíte měřit kyselost půdy na místě. To se provádí pomocí speciálního zařízení nebo lidových prostředků. Jednotka měření se nazývá pH. Tabulka na fotografii níže ukazuje parametry různých typů půdy:

Čím intenzivnější je barva pásu, tím výraznější jsou kyselé nebo zásadité vlastnosti Země.

Hortenzie dobře kvete a vyvíjí se správně, když je kyselost půdy 5,5 pH. Květenství na keři je svěží a jeho barva je jasná. Je to ve stínu okvětních lístků, které si zkušení zahradníci všimnou, když je nutné zvýšit kyselost půdy, protože pokud je Země okyselena uměle, pak jak rostou keře, absorbují všechny živiny.

Četnost, s jakou se musí postup okyselování opakovat, závisí na počátečním pH půdy. Neutrální a mírně alkalické zeminy by měly být okyseleny 2-3krát za sezónu a mírně kyselé - 1-2krát. Silně kyselá půda od 1 do 3 pH je naopak deoxidována dřevěným popelem.

Důležité! Je zakázáno deoxidovat půdu, kde se plánuje výsadba, produkty obsahujícími vápno. To naruší normální vývoj keře a poškodí jeho kořeny.

Jak určit hladinu pH ve stínu květů hortenzie:

 1. Na neutrální půdě jsou květiny bílé nebo mají mírně modrý odstín.
 2. Růžová barva označuje hladinu kyselosti 7,5-8 pH.
 3. Jasně růžová barva okvětních lístků naznačuje, že úroveň kyselosti je kolem 6,3-6,5 pH.
 4. Modré květenství se stane, když je pH 4,8-5,5.
 5. Okvětní lístky získávají modrý odstín při kyselosti 4,5 pH.
 6. Fialové květy lze vidět, když je kyselost půdy 4 pH.

Odstíny květenství se liší při různých úrovních pH

Tyto změny nejsou relevantní pro rostliny, u kterých musí barva okvětních lístků mít 1 odstín od přírody. Například existují čistě bílé květenství a nemění je po celou dobu kvetení.

Jak můžete okyselit půdu pro hortenzii

Před výsadbou hortenzií na otevřeném terénu zahradníci hnojí půdu humusem z loňských listů, jehel a pilin. U neutrálních a alkalických půd je tato metoda okyselování neúčinná, takže je třeba použít další prostředky.

Během zalévání okyselte půdu. Speciální prostředky jsou rozpuštěny ve vodě:

 • Jablečný ocet;
 • kyselina šťavelová;
 • kyselina citronová;
 • elektrolyt;
 • koloidní síra.

Jedním z nejúčinnějších prostředků je kyselina jantarová (sukcinát sodný). Kromě okyselení takové řešení dobře vyživuje kořeny a aktivuje jejich vývoj. Chrání před napadením chorobami a škůdci a také urychluje proces regenerace celého keře. Pokud hortenzie utrpěla chorobu, pak kyselina jantarová pomůže rostlině rychle se zotavit a vrátit se do normálu. Kromě toho sukcinát sodný pomáhá keřům v procesu fotosyntézy a nemá schopnost hromadit se v půdě a přesycovat rostlinu.

Kyselinu jantarovou lze zakoupit v lékárně jako tablet nebo v květinářství jako prášek.

Jak učinit půdu kyselou pro hortenzie

Před okyselením půdy musíte změřit hladinu pH. Za tímto účelem zahradníci získají speciální zařízení, lakmusové papíry nebo používají lidovou metodu. Soda se sype na zem a pokud je půda silně kyselá nebo slabě kyselá, začne chemická reakce. Zrna se „odrazí“ a odletí různými směry. Pokud se ocet rozlije na alkalickou zeminu, zasyčí a objeví se bubliny s trochou pěny.

Aby bylo možné lépe vidět reakci, vzorky půdy by se měly shromažďovat ve skleněných nebo keramických miskách.

Komentář! Složitost procesu okyselování půdy závisí na jeho struktuře. Uvolněná půda snáze poskytuje požadovanou úroveň kyselosti než jílová a mokrá.

Půdu pro hortenzie můžete okyselit jednoduchými metodami, aniž byste kupovali speciální chemikálie. Nejoblíbenější způsoby okyselení Země se provádějí pomocí:

 • ocet;
 • kyselina šťavelová;
 • minerální doplňky.

Jak správně používat tyto nástroje je popsáno níže.

Jak okyselit půdu hortenzie octem

K okyselení půdy se doporučuje používat ocet pouze v extrémních případech, kdy rostlina ztratí svoji přitažlivost, špatně se rozvíjí a její květy jsou bledé a suché. Časté používání octa k okyselení má nepříznivý účinek na mycelium v ​​kořenech. Přebytek kyseliny může rostlinu úplně zničit.

K okyselení půdy octovým roztokem je nejlepší použít jablečný mošt. Přidejte lžíci octa do 1 kbelíku s vodou a dobře promíchejte. Zalévejte keř výsledným roztokem. Postup s tímto nástrojem můžete opakovat nejdříve o 3 měsíce později.

Jak oxidovat půdu pro hortenzii kyselinou šťavelovou

Kyselina šťavelová se prodává ve formě prášku. Budete potřebovat 100 g produktu na 10 litrů vody. Pro rychlé rozpuštění lze kapalinu mírně zahřát, aby nebyla příliš studená. Nalijte kyselinu tenkým proudem a důkladně promíchejte. Jeden kbelík stačí na zalévání země pod jedním keřem hortenzie dospělých. Tímto způsobem můžete půdu okyselit jednou za 1,5 měsíce.

Jak učinit zemi hortenzií kyselou minerálními přísadami

Zkušení zahradníci doporučují okyselení těžké jílovité půdy minerálními hnojivy. Vhodné pro tento účel:

 1. Koloidní síra. Tento prostředek musí být přidán přímo k zemi. Hnojivo je vykopáno pod keřem a prohlubuje se o 10-15 cm. Doporučuje se provést tento postup na podzim, před nástupem prvního mrazu. Na jaře, po roztavení sněhu, chemikálie začnou reagovat a po 5-6 měsících klesnou hodnoty kyselin o 2,5 pH. Tato metoda okyselení by se neměla používat příliš často. Dostatečně jednou za 2 roky, jinak existuje riziko poškození kořenového systému.
 2. Síran železnatý. Tato hnojiva pomáhají dosáhnout rychlejšího a šetrnějšího účinku. Stejně jako síra se do půdy dostávají před zimou. 10 m2 potřebujete 500 g látky.Úroveň kyselosti klesá o 1 jednotku za 3 měsíce.
 3. Pokud se úroveň pH Země mírně liší od normy, můžete použít dusičnan amonný, síran amonný nebo síran draselný.

Minerální hnojiva ve formě granulí se při kontaktu s vodou rozpouštějí a saturují půdu užitečnými stopovými prvky

Důležité! Některá hnojiva jsou navržena tak, aby zlepšila alkalickou rovnováhu v půdě. Například dusičnan vápenatý nebo sodný. Nejsou vhodné pro hortenzie.

Jak okyselit půdu najdete ve videu:

Užitečné tipy

Pro úspěšné okyselení půdy a dobrý růst hortenzie doporučují zkušení zahradníci:

 1. Jednou za měsíc přidejte kyselinu citrónovou do vody k zavlažování. Na 10 litrů je zapotřebí 1 polévková lžíce. prášek. Tato metoda pomůže udržet úroveň kyselosti v půdě.
 2. Pro mulčování je nejlepší použít modřínové jehly.
 3. Zalévejte sazenice, které byly nedávno transplantovány do otevřeného terénu, roztokem kyseliny jantarové. To pomůže mladým rostlinám získat vitalitu.
 4. Při použití organických hnojiv k výraznějšímu okyselení půdy je lepší dát přednost humusu z dubových listů.
 5. Snížením rovnováhy pH země dusičnany nemůžete použít odpadní materiál. Zvyšuje obsah olova, které kontaminuje půdu a narušuje normální růst hortenzií.
 6. Po hnojení sírou pro jílovitou půdu byste měli počkat asi 8 měsíců před výsadbou hortenzie, jinak se rostlina nemusí zakořenit na novém místě, protože Země bude v tuto chvíli přesycena kyselinou.
 7. K udržení optimální rovnováhy kyselin v zemi lze použít zelené hnojení. Také se jim říká zelená hnojiva. Když se ze semen objeví první výhonky, jsou pohřbeny. Mezi takové sideráty patří oves, bílá hořčice a vlčí bob.
 8. Speciální kamenec pro hortenzie je k dispozici v květinářství. Obsahují heptahydrát hliníkových a draselných solí. Tyto látky okyselují půdu a dávají květům modrý nádech.
 9. Chcete-li změnit barvu okvětních lístků z modré na růžovou, musíte zalévat keř slabým roztokem manganistanu draselného.
 10. Zahradníci někdy vysazují 4 až 5 keřů vedle sebe a zvyšují kyselost půdy pouze pod některými z nich. Poté květiny naberou různé odstíny a záhon s hortenzií hraje novými barvami.
Komentář! Při nákupu hotových směsí pro okyselování země je důležité dodržovat dávkování a podíly vody.

Závěr

Půdu pro hortenzie můžete okyselit domácími prostředky nebo hotovými směsmi z obchodu. Hlavní věcí je zkontrolovat počáteční hladinu pH před přidáním hnojiv nebo kyselin. Měření by se měla opakovat každý měsíc a Země by se měla v případě potřeby okyselit, aby rostlina dobře kvetla a správně se vyvíjela.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce