Derain white: fotografie a odrůdy

Derainová bílá se vyskytuje ve volné přírodě nejen na území Ruska, ale také na jiných kontinentech. Díky svému krásnému vzhledu je tato rostlina dobře známá mnoha milovníkům okrasných keřů a krajinářům. Může zdobit zahradu kdykoli během roku, zatímco péče o ni je velmi jednoduchá a nebude obtížná ani pro nezkušené zahradníky.

Popis bílé deren

V botanické literatuře lze často najít následující synonyma pro tuto rostlinu:

 1. Dřín je bílý.
 2. Bílá svidina.
 3. Svida je bílá.
 4. Telikrania je bílá.

White Derain (CornusAlba) je vytrvalý listnatý keř s rovnými výhonky. Patří do rodiny Kizilovů, rodiny Kizilovů.

Hlavní charakteristiky bílého trávníku jsou uvedeny v tabulce.

Parametr

Hodnota

Útěky

Hladká, obloukovitě zakřivená ve stáří, různé odstíny načervenalé (na jaře - jasně červené) barvy.

Listy

Eliptický, s rovnou hranou, do délky 10 cm a šířky až 7 cm. Řapíky jsou krátké, až 1 cm. Na listové desce jsou jasně rozlišeny 3–5 obloukovité žíly. Listová čepel je nahoře tmavě zelená, dole šedá, na obou stranách pubertální.

Květiny

Corollas se 4 bílými okvětními lístky, shromážděné v hustých štítech až do průměru 5 cm na koncích výhonků.

Ovoce

Namodralé nepoživatelné peckovice, když jsou zralé, jsou bílé nebo mírně namodralé.

Rozpětí

Ze severozápadní části Ruska na Dálný východ. Nalezeno v západní Evropě, Mongolsku a Japonsku, Číně a Koreji.

Průměr koruny bílého derena

Dospělý bílý trávník může dorůst do značné velikosti. Jednotlivé vzorky mohou dorůst až do průměru 5 m. Keře často stojící poblíž se proplétají a vytvářejí neproniknutelné houštiny. Tuto vlastnost bílého dřínu využívají krajinní designéři při vytváření živých plotů.

Výška bílého trávníku

Samostatně stojící keře svidiny mohou dorůst až do výšky 3 m. V dekorativním zahradnictví a krajinářském designu je jejich růst často uměle omezen prořezáváním výhonků ve výšce 1,5 - 1,7 m a zaoblením.

Jak rychle roste bílý svída?

Bílý svída se vyznačuje rychlým růstem výhonků. V průběhu roku se jejich délka může zvýšit o 0,5 m nebo více, v závislosti na péči a povětrnostních podmínkách.

Derain bílá v krajinářském designu

Derain white je skutečným nálezem pro začínající návrháře krajiny. Tato rostlina vypadá skvěle v jednotlivých výsadbách i ve skupinách, přičemž neztrácí dekorativní efekt ani v zimě. Jeho korunu lze vytvořit bez obav z následků, protože keř dobře snáší prořezávání.

Derain bílá v krajinářském designu - na fotografii níže.

Derainová bílá je široce používána pro terénní úpravy ulic, parků a náměstí, je nenáročná a nenáročná na péči, dokonale toleruje vrtochy počasí a znečištění plynem v megacities. Často je zasazeno na území zdravotnických zařízení, nemocnic a sanatorií.

Živý plot z bílého trávníku

Pěstování živých plotů je jedním z hlavních směrů používání bílých trávníků v krajinářském designu. To je způsobeno dekorativními vlastnostmi tohoto keře; neztrácí na atraktivitě v každém ročním období. Derain je nenáročný na péči a nenáročný na půdu. Vytváří se snadno a velmi dobře snáší prořezávání. Živé ploty dokonale maskují jednoduché nebo nepopsatelné ploty, což dává oblasti reprezentativnější vzhled. Mohou také působit jako nezávislé prvky zahradní kompozice.

Pěstování živého plotu z bílých trávníků je docela jednoduché. Za tímto účelem jsou sazenice vysazeny v řadě ve vzdálenosti 1-1,2 m od sebe. Po roce (pro podzimní výsadbu - po roce a půl) jsou všechny keře rozřezány na stejnou výšku - 15-20 cm od země. To se provádí na začátku jara, před začátkem vegetačního období. S pomocí této techniky je stimulován růst postranních výhonků, umělé zesílení keřů, živý plot se ukazuje být hustší. Když keře dosáhnou věku 3 let, můžete začít formovat korunu a řezat ji podle zvoleného typu.

Derain bílá v mladém věku má poměrně pružné výhonky, takže se často používá k vytváření oblouků a polooblouků, čímž se vytvářejí cesty a uličky. Zpočátku jsou větve fixovány provázkem, který jim dává požadovaný směr. Keř si postupem času zvykne a sám si zachovává potřebný tvar.

Jaká je kombinace bílých lesů

Derain není protivník a hodí se téměř ke všem zahradním rostlinám. Roste dobře vedle jiných keřů: dřišťál, stříkané růže, zimostráz. Pro dekorativní účely se často vysazuje vedle jehličnanů.

Odrůdy bílé Deren

Derain bílá má poměrně málo odrůd a odrůd. Mnoho z nich se používá při terénních úpravách. Zde jsou ty nejznámější:

 1. Derain bíle ohraničený.
 2. Derain bílá Kesselringi.
 3. Derain bílý sibiřský.
 4. Derain bílá Argenteomarginata.
 5. Deren Ivorichalo.
 6. Derain White Cream Cracker.
 7. Derain bílá perla.
 8. Derain bílá Svidina.
 9. Derain bílý Gochaulti.
 10. Derain bílá Variegata.
 11. Derain bílý shpet (Spaethii).

Fotografie a popis hlavních odrůd bílého derenu jsou uvedeny níže.

Derain bíle ohraničený

Derain bílý je krátký listnatý keř, rozšířený v Rusku, Evropě a Severní Americe. Jeho charakteristickým rysem jsou listy: špičaté vejčité, s výrazným světlým pruhem podél okraje listové desky. Díky tomu má keř lehký prolamovaný vzhled, proto se mnoho z nich používá k zdobení letních chalup a přilehlých oblastí. Na podzim se barva listů mění na karmínovou s fialovými odstíny.

Strom je krásný a bíle ohraničený a během kvetení v této době tvoří nádherné čepice bílých květů. Na jejich místo pak dozrávají štětce malých modrobílých bobulí, které také vypadají docela atraktivně.

Derain bílá Kesselringi

Derain white Kesselringi (Kesselringii) je listnatý keř vysoký až 3 m s roztaženou korunou. Používá se pro dekorativní účely díky svému atraktivnímu vzhledu. Liší se v rovných výhoncích fialovo fialové, téměř černé, velmi působivě vypadající na podzim, v zimě a na jaře.

Listy jsou nahoře tmavě zelené a dole šedé, s červenohnědým odstínem, oválné, dlouhé až 12 cm, na podzim je listová deska natřena červenofialovými nebo hnědočervenými barvami. Kvete začátkem léta. Květy jsou malé, mléčné nebo krémově zbarvené, shromážděné ve štítech do průměru 5 cm.Plody bílé Kesselringa deren jsou kulaté peckovice, mléčně zbarvené s modrým odstínem.

Důležité! Charakteristickým rysem bílého trávníku Kesselringa je, že pouze výhonky ne starší než 2 roky mají jasnou barvu.

Proto, aby byl zachován dekorativní vzhled, je nutné provádět neustálé prořezávání proti stárnutí stimulující růst nových větví.

Derain bílý sibiřský

Tato odrůda se také nazývá bílý dřín Sibirica (Sibirica). Je to opadavý keř vysoký až 2,5 m a průměr koruny až 2 m. Charakteristickým rysem odrůdy je jasně červená barva mladých výhonků. Mohou být krvavé nebo korálové. V průběhu času kůra ztmavne a její barva zhnědne.

Listy jsou pestré, zelené s bílou, na podzim se jejich barva může změnit na žlutou, fialovou nebo fialovou. Kvete koncem května nebo začátkem června. Květy jsou malé, shromážděné v malých květenstvích.

Derain bílá Argenteomarginata

Derain white Argenteomarginata listy částečně připomínající Sibiř, ale má větší keře. Jejich výška může přesáhnout 3 m, koruna může dosáhnout průměru 3 m. Snímky jsou hladké, rovné, korálové nebo červené barvy. Listy jsou šedozelené s nerovným bílým okrajem, 3-8 cm dlouhé, vejčité, špičaté. Na podzim se jejich barva změní na fialově červenou.

Obvykle kvete dvakrát: poprvé v květnu, druhý v září. Květy jsou malé, nažloutle bílé, shromážděné v květenstvích corymbose o průměru 3 až 5 cm. Plody jsou kulaté peckovice mléčné barvy, když jsou zralé, získávají namodralý odstín.

Deren Ivorihalo

Derain white IvoryHalo (Cornusalba ‘IvoryHalo‘) je nízký kompaktní listnatý keř, jehož výška nepřesahuje 1,5 m. Výhonky jsou tenké, rovnoměrné, vertikálně rostoucí, nerozvětvené. Barva kůry se může lišit od tmavě červené po třešňově červenou.

Listy jsou středně velké, s nerovným bílým okrajem, zelené, špičaté. Spodní část desky je světlejší. Na podzim se listy stávají fialově červenými. Květy jsou malé, nažloutlé a rostou v malých květenstvích corymbose. Plody jsou bobulovitého tvaru, málo početné, sférické, středně velké, mléčné a po zralosti bledě modré barvy.

Derain White Cream Cracker

Cream Cracker je další derenová odrůda velmi oblíbená u krajinářských designérů po celém světě. Je to nízký, až 1,5 m kompaktní keř s uvolněnou korunou. Výběry jsou rovnoměrné, vertikální, fialově červené.

Mladé listy jsou zelené, s bílým okrajem kolem okrajů, postupem času se barva okraje mění na krémovou. Květy jsou malé, krémově zbarvené, shromážděné ve středně velkých květenstvích ve formě scutů. Na jejich místo se pak vytvoří několik bobulovitých mléčných plodů.

Derain White Pearl

Tato odrůda se zcela nazývá Perla Sibiře (Cornusalba „Sibiřské perly“). Je to poměrně vysoký (2-2,2 m) opadavý keř s jasně červenými výhonky.

Listy jsou tmavě zelené, mírně zvrásněné, spodní část listové desky je namodralá. Na podzim se stávají fialově červenými. Kvete velmi hojně na začátku června. Voňavé bílé květy se shromažďují ve velkých konvexních květenstvích corymbose. Ovoce je stejně hojné. Bobule jsou četné, mléčné barvy; když jsou zralé, získají růžovo-modravý odstín.

Derain bílá Svidina

Svidina je jedním ze jmen bílého jelena (Cornusalba). Dospělý keř této rostliny obvykle dosahuje výšky 3 m, průměr jeho koruny se stává stejnou velikostí. Je to listnatý keř s červenými výhonky.

Listy jsou tmavě zelené, mírně zvrásněné, vejčité se špičatým koncem. Na podzim jsou fialově červené. Kvete v květnu, méně často v červnu. Četné malé bílé květy se shromažďují v květenstvích ve formě scutes. Ovoce jsou peckovice mléčné barvy; když jsou zralé, stávají se namodralými.

Derain bílý gochaulti

Derain white Gouchaultii (Cornusalba Gouchaultii) je poměrně vysoký (3 m a více) šířící se keř listnatého typu. Výhonky jsou tmavě červené, hladké, tenké.

Listy této odrůdy bílého derenu jsou zelené, vejčité, špičaté, mají nerovný žlutý okraj s narůžovělým nádechem. Bílé květy, rostou v květenstvích corymbose. Plody jsou kulaté, bílé nebo namodralé.

Derain bílá Variegata

Tato odrůda se také nazývá Sibirika Variegata. Je to nízký opadavý keř, dosahující výšky 1,5 m. Variegata se od Sibiře liší přítomností krémově bílého okraje na tmavě zelených listech. Na podzim se jejich barva mění na fialovou, žlutou nebo fialovou.

Výhonky jsou dlouhé, tenké, rovnoměrné. Kůra je korálově červená až tmavě hnědá. Může kvést dvakrát ročně: poprvé v květnu, druhý začátkem podzimu. Květy jsou bělavě krémové, malé, shromážděné v scutellum. Plody jsou kulaté, mléčné s modrým odstínem.

Výsadba a opuštění bílé dereny

Bílá derain je extrémně nenáročná rostlina, která nevyžaduje zvláštní péči. Nemá žádné zvláštní požadavky na složení půdy, frekvenci zavlažování nebo prevenci chorob. Vlastí této rostliny je Sibiř, takže keř je odolný, zimovzdorný a vybíravý.

Podmínky a pravidla pro výsadbu bílého derenu

Pro nejvíce dekorativní vzhled je lepší zvolit otevřené plochy nebo světlý částečný odstín. To není rozhodující pro vývoj rostliny, i když jí dává velký dekorativní efekt. Tento keř roste dobře na vlhkých úrodných půdách, ale tento faktor lze ignorovat. K výsadbě jsou vhodné jakékoli oblasti: hlína, kamenitá půda, písek - bílý trávník vyroste všude, pokud je zajištěna dostatečná vlhkost.

Pro výsadbu je lepší zvolit podzim nebo časné jaro. Pokud má sazenice na kořenech hroudu, je to téměř stoprocentní záruka, že se zakoření. V této době se připravují výsadbové jámy asi o třetinu větší, než je objem kořenového systému sazenice. Pokud je půda špatná, před výsadbou stojí za to přidat do díry malé množství komplexního minerálního hnojiva nebo humusu.

Postup přistání není obtížný. Sazenice je umístěna svisle do otvoru tak, aby byl kořenový límec na úrovni země. Poté je kořenový systém pokrytý zemí, lehce utištěn a hojně napojen v kořenové zóně. Pokud byla výsadba provedena na jaře, je lepší mulčovat půdu kolem sazenice rašelinou, což pomůže udržet vlhkost.

Zalévání bílého trávníku

U tohoto keře se zpravidla nevyžaduje zalévání. Pokud je místo výsadby zvoleno správně, půdní vlhkost a atmosférické srážky budou dostačující. Výjimku lze učinit pouze během suchého letního období. V tuto chvíli můžete keře zalévat jednou týdně rychlostí 1-2 kbelíky vody pro každý keř.

Top dressing

Keř není nutné krmit. Některé dekorativní druhy lze krmit jednou ročně, na jaře, zavedením komplexního minerálního hnojiva do kořenové zóny. Rašelina nebo humus poslouží jako doplňkové krmení, pokud s ním mulčujete kořenovou zónu.

Kdy sekat bílý trávník

Tento keř roste rychle a chaoticky, proto bez prořezávání bude velmi brzy připomínat velkou, beztvarou hromadu. Rostliny se stříhají několikrát za sezónu. Na jaře provádějí sanitární řez a odstraňují sušené nebo zlomené větve. Po zbytek času se zachová zvolený tvar koruny, zatímco účes se provádí každé 3-4 týdny. Keř je naposledy řezán koncem července nebo začátkem srpna.

Jasně červené stonky rostliny slouží jako dekorace do zahrady v zimě. Proto se omlazující prořezávání „na pařezu“, tj. Zkrácení keřů bílého trávníku do výšky 15–20 cm od země, aby se stimuloval růst nových výhonků, provádí brzy na jaře, před začátkem vegetačního období. Po prořezání je nutné konopí pokropit popelem, aby nedošlo k infekci.

Prořezávání a tvarování keře bílého trávníku

Plná tvorba koruny může začít poté, co keř dosáhne věku 3 let. Nejčastěji se bílý trávník používá při skupinových výsadbách k tvorbě živých plotů, takže koruna se stříhá podle zvoleného stylu: polokoule, obdélník atd. Samostatně rostoucí okrasné keře se nejčastěji vytvářejí ve formě různých geometrických tvarů. Profesionálové často tvoří keř v podobě šachových figurek, zvířat, plamene svíčky.

Příprava na zimu

Vzhledem k obrovské mrazuvzdornosti většiny odrůd této rostliny se neprovádí žádná příprava na zimní období. Stačí jen zakrýt keř sněhem. Pouze mladé keře nemrznoucích odrůd jsou vykopány a v zimě skladovány v suterénu.

Kvetoucí bílý deren

Keř kvete docela krásně. Malé bílé nebo krémové květy se shromažďují v malých květenstvích - štíty. Velikost každého květenství závisí na odrůdě a je asi 5 cm.

Derain obvykle kvete v květnu nebo začátkem června, ale mnoho odrůd znovu kvete na začátku podzimu.

Reprodukce bílé Deren

Tento okrasný keř lze množit jakoukoli vegetativní metodou:

 • výstřižky;
 • vrstvení;
 • dělící keř.

Metoda rozmnožování semen je také přijatelná, ale kvůli dlouhému časovému období se nepoužívá. Tato metoda navíc nezachovává odrůdové vlastnosti rostliny.

Jak šířit bílý trávník řízky

Na jaře a na podzim lze odřezky sklízet pomocí silných výhonků s dobře vyvinutými pupeny. Na každé rukojeti by jich mělo být 7-10. Obvykle jsou zakořeněny brzy na jaře. Řez je zpracován slabým roztokem kyseliny jantarové. Poté jsou řízky zasazeny do nádoby s živnou půdou a umístěny pod film.

Pokud došlo ke zakořenění, všechny pupeny se otevřou a vypučí nové listy. Během léta je nutné nádobu pravidelně zalévat a větrat řízky a krmit je roztokem hnojiva nebo organickými látkami. Na podzim budou mít sazenice svůj vlastní vyvinutý kořenový systém a mohou být transplantovány na trvalé místo.

Jak se množit vrstvením

Rostlina se tímto způsobem často zakoření sama, pokud se její rostoucí výhonky dotknou země. Pro získání vrstvení stačí na jaře zafixovat jeden z pružných postranních stonků na povrchu Země a posypat ho zeminou. Pokud oblast pravidelně zaléváte, výhonek se zakoření a uvolní nový výhonek. Po zimě může být mateřský výhonek odříznut a řízky mohou být vykopány společně s hrudkou země a přesazeny na jiné místo.

Jak se množit semeny

Semena se používají k rozmnožování pouze čistých forem trávníku, protože s touto metodou rozmnožování mladá rostlina úplně nebo částečně ztrácí všechny odrůdové vlastnosti. Semena se sklízejí na podzim z plně zralých plodů. Zpravidla mají dobrou klíčivost. Vylodění se provádí na podzim, obvykle v říjnu, přímo do volného terénu. Během zimy projdou stratifikačním postupem, na jaře ztvrdnou a vyklíčí.

Důležité! Semena lze vysadit také na jaře, pokud je během zimy nezávisle vystavíte stratifikačnímu postupu, tj. Nádobu se semeny necháte 2-3 měsíce v chladničce nebo na sněhu.

Nemoci a škůdci bílého trávníku

Nemoci často postihují mladé, křehké keře, protože dospělé rostliny mají dobrou imunitu a jsou zřídka nemocné. Největším nebezpečím pro něj je padlí - houbové onemocnění, na které jsou všechny zahradní plodiny náchylné k jednomu nebo druhému stupni. Houba se začíná vyvíjet ze spodní části rostliny, postupně je celá pokryta světlým květem a hnědými skvrnami, poté vyschne a zemře.

Aby nedošlo ke kontaminaci, nesázejte rostliny příliš blízko sebe. Zalévání by mělo být prováděno pouze u kořene. Na podzim musí být kořenová zóna očištěna od spadaného listí, protože v ní mohou zimovat spóry hub.Při prvních známkách nástupu onemocnění musí být postižené oblasti korunky vyříznuty a spáleny a keř musí být ošetřen roztokem mýdla na prádlo, uhličitanu sodného nebo infuze česneku.

Z hmyzích škůdců na bílém trávníku se nejčastěji vyskytují pakomáři, mšice a pochva ve tvaru čárky. V boji proti nim se používají insekticidy (Decis, Karbofos), stejně jako infuze pelyněk, vlaštovičník, tabák nebo cibule.

Závěr

White Derain je všestranná rostlina, která může zdobit zahradu nebo park v kteroukoli roční dobu. Nenáročná péče, nenáročná na místo růstu a složení půdy, plasticita koruny a rychlý růst výhonků z něj činí vynikající nástroj jak pro začínající krajináře, tak pro skutečné umělce na vysoké úrovni. Je také důležité, aby sazenice tohoto keře byly k nalezení nejen ve školkách a obchodech. Trávník často roste poblíž silnic a řek, v pustinách a opuštěných oblastech. Musíte tomu věnovat pozornost.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce