Kalendář měsíčního setí zahradníka a zahradníka na rok 2020: tabulka výsadby (setí) po měsících, podle znamení zvěrokruhu

Vliv fází přirozeného satelitu Země na živé organismy existuje, což potvrzují četné experimenty a pozorování. To plně platí pro výsadbu sadů. Na základě vlivu fází měsíce na hlavní procesy probíhající v životě rostlin sestavují kalendář lunárního setí na rok 2020, kterým se lze řídit při plánování cyklu roční péče o zahradu.

Vliv měsíčních fází na růst a produktivitu rostlin

Lunární kalendář se skládá z 28 dnů. Začíná to novým měsícem - okamžikem, kdy měsíc není vůbec osvětlen. Při otáčení kolem Země je měsíční disk stále více osvětlován Sluncem. Tentokrát se nazývá dorůstající měsíc. Po 14 dnech začíná fáze úplňku. V tomto okamžiku je intenzita osvětlení lunárního disku maximální. Poté intenzita záře klesá, měsíc stále více začíná přecházet do stínu Země. Toto je klesající fáze měsíce, která končí novým měsícem.

Na následujícím obrázku je grafické znázornění fází měsíce.

Dorůstající měsíc má znatelný účinek na rostliny, jejichž plodiny dozrávají ve vzdušné části. Jedná se o ovocné stromy a keře, obiloviny, zelenina dozrávající na větvi. Ubývající měsíc zvyšuje růst kořenové části, v této době se kořenové plodiny vyvíjejí lépe. Nový měsíc a úplněk jsou ve stavu klidu, v tuto chvíli není třeba rostliny rušit, proto se v této době neprovádějí žádné agrotechnické práce.

Celý cyklus Měsíc postupně prochází všemi zodiakálními souhvězdími, což zvyšuje nebo oslabuje jeho vliv na živé organismy. Podle stupně vlivu na výnos se konstelace dělí následovně:

 • Rakovina (nejplodnější znamení).
 • Štír, Býk, Ryby (dobrá, úrodná znamení).
 • Kozoroh, Váhy (méně úrodná, ale docela plodná znamení).
 • Panna, Blíženci, Střelec (neplodná znamení).
 • Lev, Beran (neutrální znaky).
 • Vodnář (pusté znamení).

Nejlepších výsledků se dosáhne při zohlednění všech faktorů. Na základě všech doporučení byl sestaven kalendář lunárního setí do roku 2020.

Lunární kalendář zahradníka a zahradníka na rok 2020 po měsících

Leden. Přistání na otevřeném terénu se neprovádí. Můžete dělat plánování práce, zadržování sněhu, přípravu vybavení, nákup semen.

Únor. Začátek výsadby některých druhů rostlin pro sazenice. Během novoluní (5. února) a úplňku (19. února) by se nemělo pracovat. Na začátku měsíce a po 22. únoru můžete zasadit mrkev, řepu, ředkvičky. Měsíční kalendář doporučuje vysadit v polovině měsíce zelení, jahody.

Březen. V některých oblastech můžete začít s výsadbou na otevřeném terénu. Do nového měsíce (6. března) můžete pěstovat mrkev, řepu, kořenovou petržel. Na rostoucím měsíci a až do úplňku (21. března) se doporučuje pěstovat kukuřici, dýně.

Duben. Ve většině regionů je možné rostliny vysazovat pod film. 5. a 19. dubna, během novoluní a úplňku, lunární kalendář doporučuje upustit od jakékoli práce. V dubnu můžete stříhat, tvarovat a zpracovávat ovocné stromy a keře, nejlepší čas je v polovině měsíce.

Smět. Nejrušnější měsíc pro letní obyvatele. Můžete zasadit všechny druhy rostlin do země, provádět ošetření výsadby od hmyzích škůdců. Nejúspěšnějším obdobím podle lunárního kalendáře je začátek a konec měsíce.

červen - doba, kdy jsou mladé plodiny nejzranitelnější. V této době lunární kalendář doporučuje upřednostnit práci na odplevelení a uvolnění, zalévání a krmení, ošetření plantáží před škůdci. Nejlepší čas na to je polovina měsíce, s výjimkou úplňku (17. června).

Červenec. Zalévání a krmení, hubení plevelů a škůdců jsou prioritními úkoly tohoto měsíce. Výjimku lze učinit pouze během novoluní a úplňku - 2. a 17. července.

Srpen. Během měsíce můžete dělat veškerou práci v péči o rostliny, postupně snižovat zálivku a měnit stravu hnojení. 1., 15. a 30. srpna byste to neměli dělat.

Září. V této době začíná plnohodnotná sklizeň. Nejúspěšnějším obdobím podle lunárního kalendáře je druhá polovina měsíce. Ale během novoluní a úplňku (14. a 28. září) lunární kalendář doporučuje zdržet se práce na zahradě.

Říjen. Nový měsíc a úplněk tento měsíc připadá na 14. a 28. října. Dnes je lepší odložit veškerou práci. Na začátku měsíce je lepší začít sklízet a zpracovávat a na konci - připravovat zahradu na zimu.

Listopad. Do této doby jsou dokončeny hlavní práce na zahradě. Na začátku měsíce můžete provádět bělení ovocných stromů, úklid zahrady a ukrývání teplomilných rostlin na zimu. Ve druhé polovině měsíce se vysazuje zimní česnek. Relaxovat můžete 12. a 26. listopadu.

Prosinec. Sezóna pro práci na zahradě skončila. Stojí za to provést opravy, upevnit zařízení a nástroje. Je lepší to udělat v první polovině prosince. Druhá polovina měsíce je vhodná pro pěstování zeleniny a bylin pro pěstování na parapetu. 12. a 26. prosince lunární kalendář doporučuje odmítnout provádět jakékoli činnosti na zahradě.

Lunární kalendář zahradníka a zahradníka 2020 podle znamení zvěrokruhu

Údaje o vlivu znamení zvěrokruhu na množství a kvalitu budoucí sklizně mohou pomoci při sestavování osevního kalendáře zahradníka a zahradníka pro rok 2020. Chcete-li to provést, musíte určit, ve které ze souhvězdí se Měsíc nachází v odpovídající kalendářní den.

 1. Beran. Neproduktivní znamení. Pod ním se doporučuje věnovat se pomocným pracím, odplevelení a kypření půdy a kontrole plevele. Můžete provádět sanitární prořezávání a štípání výhonků. Doporučuje se sklízet okopaniny a rezervovat je pro dlouhodobé skladování, moření zelí, dělání vína. Ve znamení Berana se provádí příprava a sušení léčivých surovin. Nedoporučuje se formovat, vybírat nebo přesazovat žádné rostliny, napájení a krmení nepřinese výsledky.
 2. Tele. Úrodné znamení, vyšší než produktivitu mají pouze Rak a Štír. Výsadba jakýchkoli rostlin bude úspěšná, sklizeň může být hojná, ale nebude vhodná pro dlouhodobé skladování. V tuto chvíli se doporučuje pěstovat plodiny, které jsou určeny pro čerstvou spotřebu a pro domácí konzervování. Vzhledem k zranitelnosti kořenů během tohoto období se nedoporučuje provádět činnosti spojené s kypřením půdy a přesazováním.
 3. Dvojčata. Neproduktivní znamení, ale ne sterilní. Můžete vysadit rostliny se silnými kořeny a dlouhými stonky, které vyžadují podporu nebo podvazek (meloun, dýně, hrozny), stejně jako zelené (špenát, fenykl), luštěniny, všechny druhy zelí. Vhodná doba pro skladování okopanin a zeleniny pro dlouhodobé skladování, sklizeň cibule.
 4. Rakovina. Šampion ve výnosu a produktivitě. Veškerá práce se semeny, namáčení, klíčení, výsadba je příznivá. Sklizeň semen zasetých v tomto okamžiku bude nejbohatší, ale není určena k dlouhodobému skladování. Můžete provádět všechny zemědělské práce, s výjimkou sklizně okopanin. V dnešní době stojí za to zdržet se jakékoli léčby spojené s používáním insekticidů nebo fungicidů.
 5. Lev. Neproduktivní, neutrální znamení. Semena sklizená během tohoto období budou mít nejvyšší kvalitu. Proto se v současné době ukazuje, že se zabývá sběrem a kladením zeleniny a okopanin pro dlouhodobé skladování. Vhodná doba pro domácí konzervování, vinařství, sušení bobulí a bylin. Nedoporučuje se provádět činnosti spojené s vodou: zalévání, tekuté hnojení, postřik a kropení.
 6. Panna. Znamení je docela neplodné, je však vhodná doba pro mnoho děl. Ve znamení Panny můžete pěstovat okurky, feferonky, petržel. Toto je velmi vhodný čas na přesazování a vychystávání pro všechny druhy prořezávání. Můžete dělat nakládání zelí, domácí konzervování, vinařství. Během tohoto období je nežádoucí namočit semena.
 7. Váhy. Dobré úrodné znamení. Pod ním lze pěstovat téměř veškerou zeleninu, ovocné stromy a keře, obiloviny. Je vhodný čas na stříhání a štípání. Ve znamení Váh můžete provádět řízky, jakékoli druhy výživy rostlin, kypření půdy a zalévání. Tuto dobu se doporučuje využít k výsadbě brambor na semena. Je nežádoucí provádět očkovací práce pod tímto znamením, stejně jako ošetření pesticidy.
 8. Štír. Po rakovině je to druhé nejplodnější znamení. Velmi dobrý čas na pěstování mnoha rostlin na semena. Během tohoto období můžete máčet semena, pěstovat ovocné plodiny, vodu a krmivo. Nedoporučuje se stříhat stromy a keře nebo přesazovat rostliny kořenovým dělením.
 9. Střelec. Neplodné znamení. Sklizeň rostlin vysazených pod ním bude malá, ale velmi kvalitní. Můžete provádět většinu zahradnických prací, včetně výsadby odřezků ovocných stromů a keřů, odplevelení a kypření půdy. Příznivé období pro ošetření rostlin chemickými látkami. V tuto chvíli můžete dělat konzervování, nakládání zelí, výrobu vína. Je třeba vyloučit prořezávání a jiné typy péče spojené s mechanickým namáháním rostlin.
 10. Kozoroh. Dobré úrodné znamení. To je vhodná doba pro výsadbu mnoha druhů rostlin, výnos bude poměrně vysoký a vysoce kvalitní. Můžete cvičit krmení a prořezávání rostlin. Je nežádoucí transplantovat a pracovat s kořeny.
 11. Vodnář. Výsadby pod tímto znamením poskytují nejnižší výnos. Příznivá práce na odstraňování plevele a kypření, orbě, ničení plevele. Můžete štípnout a štípat rostliny. Kromě výsadby se pod tímto znamením nedoporučuje zalévat a hnojit.
 12. Ryba. Úrodné znamení. Během tohoto období se doporučuje provádět výsadbu a přesazování, lze zakořenit řízky, zalévat a krmit. Očkování prováděná v tomto okamžiku bude úspěšná. V této době lunární kalendář nedoporučuje prořezávání a zpracování před škůdci a chorobami.

Lunární kalendář zahradníka a zahradníka na rok 2020: dny výsadby

Tato část poskytuje kalendář lunárního setí na rok 2020 po měsících ve formě tabulky pro výsadbu nejoblíbenějších zahradních rostlin.

Zahradnický kalendář pro měsíční setí

Níže v tabulce je kalendář zahradníka pro rok 2020, nejlepší dny výsadby.

 

 

Rajčata

Okurky

Pepř, lilek

Cuketa, dýně, tykev

Meloun meloun

Luštěniny

Brambory

Mrkev, řepa, celer

Zelí, hlávkový salát, cibule na peří

Jahoda

Sazenice ovoce

leden

Slibné dny

19, 20, 27, 28, 29

19-20

19, 20, 27-29

19-20

19-20

27-29

9-12, 23-29

12-14, 27-29

Špatné dny

6, 7, 21

Únor

Slibné dny

6-8, 11-13, 15-18, 23-26

15-17, 23-25

6-8, 11-13, 20-25, 28

15-17, 23-25

15-17, 23-25

6-8, 11-13, 23-26, 28

6-8, 15-17, 23-25

6-11, 15-18, 23-26

Špatné dny

4, 5, 19

březen

Slibné dny

8-12, 15-19, 23-26

15-19, 23-25, 27-30

8-12, 15-20, 23-25, 27-29

15-19, 23-25, 27-30

15-19, 23-25, 27-30

10-12,

21-25,

27-30

10-12, 15-17, 23-25, 27-30

8-12, 15-17, 27-29

8-10, 17-19, 25-27

Špatné dny

5, 6, 21

duben

Slibné dny

11-13, 15-17, 20, 21, 24-26

6-9,

11-13,

20,21,

24-26,

29, 30

1-4, 6-9, 11-13, 20, 21, 24-26, 29, 30

6-9,

11-13,

20,21,

24-26,

29, 30

6-9,

11-13,

20,21,

24-26,

29, 30

6-13,

15-17,

29, 30

6-9,

15-17,

20, 21,

24-26,

29,30

2-9,

11-15, 24-27, 29, 30

6-13, 15-18, 24-26, 29,30

15-17,

24-26,

29, 30

11-17,

21-26

 

Špatné dny

5, 19

Smět

Slibné dny

3, 4, 8-14, 17, 18, 21-23, 26-28, 31

3, 4, 8-10, 17, 18, 21-23, 26-28, 31

3, 4, 8-10, 17, 18, 21-23, 26-28, 31

3, 4, 8-10, 17, 18, 21-23, 26-28, 31

3, 4, 8-10, 17, 18, 21-23, 26-28, 31

6-10, 12-17

1-4,

8-10

1-4, 12-14, 21-23

1-4, 8-10, 12-14, 17, 18, 21-23,

1-3, 6-8, 12-14, 19, 26-31

 

Špatné dny

5, 19

červen

Slibné dny

5, 6, 13-15

5, 6, 13-15, 18-20

5, 6, 13-15, 18-20

5, 6, 13-15, 18-20

5, 6, 13-15, 18-20

1, 2, 5, 6, 11-13

9-11,

18-20

5, 6, 9-15, 22-25

Špatné dny

3, 4, 17

červenec

Slibné dny

25-31

10-12,

20-22,

29-31

25-31

Špatné dny

2, 3, 17

srpen

Slibné dny

2-8,

11-13,

17, 18,

26-28

2-8, 11-13, 17, 18, 26-28

Špatné dny

1, 15, 16, 30, 31

září

Slibné dny

17-19, 26, 27, 30

1-5,

7-10

1-5, 7-10, 17-24

17-24, 30

Špatné dny

14, 15, 28, 29

říjen

Slibné dny

4-7, 15-17, 19-21, 23-25,

27

2-4, 12, 13, 21-25, 30, 31

Špatné dny

14, 28

listopad

Slibné dny

1-3

1-3, 6-8, 15-18, 24, 25

Špatné dny

12, 13, 26, 27

prosinec

Slibné dny

3-5, 17-19, 27

3-12, 13-15, 21-23

Špatné dny

1, 2 , 3 ,12, 26

Zahradnický kalendář pro měsíční setí

V následující tabulce je uveden kalendář výsadby pro rok 2020 pro zahradníky.

 

Výsadba sazenic ovocných stromů a keřů

 

Slibné dny

Špatné dny

leden

Únor

březen

duben

11-17,

21-26

 

5, 19

Smět

 

červen

 

červenec

 

srpen

 

září

17-24, 30

14, 15, 28, 29

říjen

2-4, 12, 13, 21-25, 30, 31

14, 28

listopad

 

prosinec

 

Lunární kalendář zahradníka a zahradníka na rok 2020

V této části můžete vidět doporučené načasování prací na lunárním kalendáři v roce 2020 pro zahradníky a zahradníky.

Lunární kalendář na rok 2020 pro zahradníka

 

Slibné dny

Zalévání

Transplantace, sběr sazenic

Top dressing

Sevření

Hubení škůdců

leden

1-5, 7-9, 15-16, 25-28

1-5, 23-26

1-5, 7-9, 15-16, 25-28

1-5 ,22, 25-26, 29-31

1-5, 15-16, 23-24, 29-31

Únor

6-7, 24-25

11-12, 17-18, 20-21

6-7, 24-25

1-5, 20-23, 26,28

5

březen

1 ,2 ,5, 15-16, 19-20, 23-24, 18-29

5, 23, 29

1-2, 5, 15-16, 19-20, 23-24, 18-29

1-4,5, 22, 25-31

1-2, 5-7, 10-14, 25-29

duben

2-3, 6-10, 12, 15-16, 24-25, 29-30

1-5, 20-25, 29-30

 

2, 3, 6-10, 12, 15-16, 24-25, 29-30

4-5, 20-28

4-5, 9-11, 17-18, 22-23, 26-30

 

Smět

8-9, 17-19

 

4

8-9, 17-19

 

1-3, 5-7, 20-25, 29-31

4-7, 10-12, 15-16, 21-23, 26-28, 31

červen

1-2, 4-6, 9-10, 13-15, 17-19, 28-29

1-3

1-2, 4-6, 9-10, 13-15, 17-19, 28-29

1-2, 25-29

 

1-3, 11-12, 16, 18-24, 28-29

červenec

3, 5-6, 8-12, 15-17, 20-22, 25-26, 30-31

25-26

3, 5-6, 8-12, 15-17, 20-22, 25-26, 30-31

2, 25-26

 

2, 4-5, 8-10, 17, 20-22, 25-31

srpen

2-4, 7-8, 11-13, 15, 21-23, 26-27, 31

 

21-23

2-4, 7-8, 11-13, 15, 21-23, 26-27, 31

 

1, 11-13, 21-23, 30

 

1, 3-8, 11-14, 16-18, 21-23, 26-27, 30-31

září

3-4, 8-9, 18-19, 22-27, 29-30

3-4, 8-9, 18-19, 22-27, 29-30

1-4, 8-9, 13-21, 25-30

1-2, 10-13, 15-19, 22-30

říjen

1-2, 5-6, 10-11, 14, 20-21, 24-25

20, 24-25

1-2, 5-6, 10-11, 14, 20-21, 24-25

15-27

 

7-9, 10-11, 15-21, 24-25, 28

listopad

6-8, 12, 16-17, 20-21, 24-25, 29-30

24-25

6-8, 12, 16-17, 20-21, 24-25, 29-30

1-3, 6-8, 11, 18-25, 29-30

1-5, 12-17, 20-21, 26

prosinec

3-5, 12-14, 22-23, 31

 

4-5, 23

3-5, 12-14, 22-23, 31

 

15-25

 

17-19, 26

 

Zahradní lunární kalendář 2020 pro péči o stromy a keře

 

Slibné dny

 

Sanitace

Zalévání

Výstřižky

Prořezávání

Top dressing

leden

1-5, 15-16, 23-24, 29-31

1-5, 7-9, 15-16, 25-28

1-5, 29-31

 

1-5, 22, 25-26, 29-31

1-5, 7-9, 15-16, 25-28

Únor

5

6-7, 24-25

11-12, 15-18

1-5, 20-23, 26-28

6-7, 24-25

březen

1-2, 5-7, 10-14, 28-29

1-2, 5, 15-16, 19-20, 23-24, 28-29

10-12, 15-16, 19-20

1-4, 5, 22, 25-31

 

1-2, 5, 15-16, 19-20, 23-24, 28-29

duben

4-5, 9-11, 17-18, 22-23, 26-30

2-3, 6-10, 12, 15-16, 24-25, 29-30

6-8, 12, 15-16

4-5, 20-28

2-3, 6-10, 12, 15-16, 24-25, 29-30

Smět

4-7, 10-12, 15-16, 21-23, 26-28, 31

8-9, 17-19

17-18

1-3, 5-7, 20-25, 29-31

8-9, 17-19

 

červen

1-3, 11-12, 16, 18-24, 28-29

1-2, 4-6, 9-10, 13-15, 17-19, 28-29

13-15, 18-19

1-2, 25-29

1-2, 4-6, 9-10, 13-15, 17-19, 28-29

červenec

2, 4-5, 8-10, 17, 20-22, 25-31

3, 5-6, 8-12, 15-17, 20-22, 25-26, 30-31

2, 25-26

3, 5-6, 8-12, 15-17, 20-22, 25-26, 30-31

srpen

1, 3-8, 11-14, 16-18, 21-23, 26-27, 30-31

2-4, 7-8, 11-13, 15, 21-23, 26-27, 31

 

21-23

 

1, 11-13, 21-23, 30

 

2-4, 7-8, 11-13, 15, 21-23, 26-27, 31

 

září

1-2, 10-13, 15-19, 22-30

3-4, 8-9, 18-19, 22-27, 29-30

1-4, 8-9, 13-21, 25-30

3-4, 8-9, 18-19, 22-27, 29-30

říjen

7-9, 10-11, 15-21, 24-25, 28

1-2, 5-6, 10-11, 14, 20-21, 24-25

15-27

 

1-2, 5-6, 10-11, 14, 20-21, 24-25

listopad

1-5, 12-17, 20-21, 26

6-8, 12, 16-17, 20-21, 24-25, 29-30

1-3, 11, 16-17, 27-28, 29-30

1-3, 6-8, 11, 18-25, 29-30

6-8, 12, 16-17, 20-21, 24-25, 29-30

prosinec

17-19, 26

 

3-5, 12-14, 22-23, 31

3-5, 8-10, 27, 31

 

15-25

3-5, 12-14, 22-23, 31

Které dny byste se měli zdržet práce na zahradě a na zahradě

Mnoho zahradníků se řídí pravidlem, že od jakékoli práce na zahradě nebo na zahradě by se mělo upustit, pokud spadne během nového měsíce nebo úplňku. Dny, kdy je Měsíc v nejneplodnějším souhvězdí - Vodnáře, jsou také pro většinu děl nepříznivé.

Závěr

Kalendář lunárního setí na rok 2020 má poradní charakter. Toto je jen další zdroj informací. Neměli byste se řídit pouze lunárním kalendářem výsadby a přitom zanedbávat faktory, jako je počasí, podnebí nebo složení půdy. Pozitivní výsledek může přinést pouze zohlednění všech faktorů.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce