Iris květiny v designu zahrady a letní chaty

Kosatce jsou vytrvalé květiny, které jsou oblíbené u krajinářských návrhářů. To je způsobeno jejich vysokými dekorativními vlastnostmi, nenáročnou péčí a kompatibilitou s mnoha dalšími zahradními plodinami. Nyní existuje více než 700 druhů těchto květin, které se liší velikostí skla, výškou keře a barvou okvětních lístků. Duhovky v krajinném designu jsou také oceňovány za to, že mohou růst na jednom místě po dobu více než 15 let, což vám umožňuje vytvářet trvalé kompozice, které nevyžadují komplexní péči.

Kosatce pomáhají oživit jakékoli květinové aranžmá

Vlastnosti plánování krajiny s kosatci

Při použití kosatců v zahradním designu je třeba vzít v úvahu vlastnosti této rostliny. Jeho kořenový systém je povrchní, takže nemůže odolat konkurenci silnějších partnerů. Tato trvalka je navíc fotofilní a při nedostatku slunečního světla se keř táhne, což vede ke snížení dekorativity.

Doba květu kosatců není dlouhá, ale jejich výhodou je, že jsou univerzální. Proto může být tato trvalka použita ve všech skupinových kompozicích, stejně jako jako tasemnice. Iris je považována za přechodné spojení, protože úspěšně vyplňuje dočasný prostor mezi kvetením jarních a letních plodin. Během období pučení je pozemek nebo zahrada plná barev a dokonce i ty nejobvykleji vypadající rohy vypadají elegantně a elegantně.

S jakými rostlinami se kombinuje duhovka?

Při použití kosatců v zahradě a pro zdobení stránek, jako na fotografii níže, se musíte naučit, jak správně kombinovat tyto trvalky s jinými plodinami. Při výsadbě ve skupinách by se rostliny neměly vzájemně rušit, aby se vyvinuly, rozkvetly.

Důležité! Existuje několik druhů trvalek, které se liší výškou keřů a tvarem skla, proto při výběru partnerů musíte této funkci věnovat pozornost.

Při kombinování kosatců v designu krajiny jsou následující kultury ideálním partnerem pro:

 • orientální mák;
 • lilie;
 • lupina;
 • denní lilie;
 • dřišťál;
 • různé druhy jalovce;
 • hostitel;
 • astilba;
 • forsythia;
 • hrášek;
 • všechny druhy phlox;
 • thuja;
 • delphiniums;
 • lomikámen;
 • rašelina;
 • růže;
 • močový měchýř.

Jako popředí záhonu lze použít nízko rostoucí rostliny, jako jsou macešky, měsíčky, sedmikrásky, pomněnky.

Výhodou trvalky je nenáročná péče

Použití kosatců v zahradním designu

Kosatce patří mezi univerzální barvy, které lze použít v různých stylech krajiny.

Stávající vytrvalé druhy:

 • trpaslík (do 45 cm) - ideální pro alpské skluzavky, skalky;
 • střední (45-70 cm) - nejčastěji používané při skupinových výsadbách;
 • vysoká (od 75 cm) - používá se na pozadí květinových záhonů a dekorace nádrží.

V závislosti na myšlence květinářství můžete duhovky použít v krajinářském designu zahrady, jak je znázorněno na fotografii, různými způsoby.

Nejúspěšnější možnosti použití této trvalky:

 1. Tasemnice... Kosatce vypadají příznivě jako samostatné keře na pozadí zeleného trávníku.
 2. Mono květiny... Chcete-li vyzdobit zahradu, mnoho návrhářů krajiny doporučuje vytvářet záhony různých velikostí za účasti květů jednoho nebo dvou odstínů.
 3. Rabatki... V takovém případě by měly být kosatce vysazeny na jedné nebo obou stranách zahradní cesty.
 4. Skalky... Pro získání úspěšné kompozice je tato kvetoucí trvalka nejlépe kombinována s trpasličími druhy borovic a smrků.
 5. Hna břehu nádrže... V krajinném designu zahrady je často umělý rybník, takže duhovky vypadají perfektně podél pobřeží. V tomto případě je lepší použít bažinaté druhy květin.

Při použití kosatců v krajinářském designu zahrady (na obrázku níže) je třeba mít na paměti, že vousaté druhy dávají přednost růstu v otevřených slunečných oblastech a bez vousů jsou schopny odolat světlému částečnému stínu, aniž by to mělo vliv na kvetení.

Kamenné balvany mohou příznivě zdůraznit krásu kosatců.

Duhovky v krajinném designu letní chaty

Tuto trvalku najdete na každé druhé letní chatě. Tuto popularitu vysvětluje nenáročnost rostliny, která pěstiteli nezpůsobuje velké potíže. Kosatce v krajinném designu letní chaty, jak je vidět na fotografii, se často používají k vytvoření jasných akcentů a zdobení budov. Tuto trvalku lze zasadit podél plotu, u vchodu do altánu, na záhon poblíž verandy.

Vynikajícím řešením by byla myšlenka použití kosatců na letní chatě, které je vidět na fotografii, ve formě 5-6 samostatných skupin složených z různých druhů rostlin. Vzdálenost mezi nimi by měla být alespoň 1-1,5 m, což umožní trvalkám plně se rozvíjet a kvést.

Důležité! Takové skupinové výsadby vypadají skvěle na pozadí tmavé půdy, takže během období květu může být prostor mezi nimi pokryt rašelinovými hranolky.

Kosatce se k pivonkám hodí

Postele a květinové záhony se duhovkami

Jak vidíte na fotografii, duhovky v zahradě a na osobním pozemku se nejčastěji používají k vytváření květinových záhonů a květinových záhonů. V krajinářském designu se takové kompozice nazývají iridária. To znamená, že se k výsadbě používají pouze kosatce, ale jsou povoleny různé odrůdy a druhy této trvalky. V tomto případě je velmi důležité vybrat správné rostliny, které se navzájem shodují ve stínu okvětních lístků, výšce keře a načasování kvetení.

Při vytváření iridária je třeba dodržovat následující pravidla:

 • bledé odrůdy se ztrácejí na pozadí jasných druhů;
 • pestré druhy by měly být kombinovány s jednobarevnými;
 • různé tmavé odrůdy nejsou navzájem kompatibilní.
Důležité! Při vytváření květinových záhonů v popředí je lepší zasadit trpasličí druhy se vzdáleností 12-15 cm, po nich by měly následovat středně velké a úplně uprostřed - vysoké ve výši 4 ks. na 1 čtvereční m.

Kompozice s kosatci na zahradě a na místě

Kvůli krátkému rozkvětu kosatců doporučují návrháři krajiny používat tuto květinu ve vícesložkových kompozicích. To pomáhá vytvářet rovnoměrně se měnící obraz, jak jednotlivé skupiny rostlin kvetou.

Ideální může být kombinace kosatců a růží. V tomto případě první úspěšně maskuje holé výhonky druhého. Složení lze doplnit denními liliemi, které kvetou později a navíc nedávají hodně stínu. Při výsadbě kosatců s delphiniums musíte vzít v úvahu jejich objemné listy a zasadit rostliny v dostatečné vzdálenosti.

Zde je příklad vytvoření vícesložkového květinového aranžmá s použitím vousatých kosatců v modro-modro-fialových tónech, kde je třeba vybrat zbytek plodin ve stejném barevném schématu a použít pouze lilie ve žlutém nebo oranžovém odstínu .

Výsadba podle schématu vám umožní dosáhnout dlouhých kvetoucích záhonů

Vždy je důležité vzít v úvahu výšku rostliny

Pravidla a příklady květinových záhonů se duhovkami

Tato trvalka vypadá organicky v jakémkoli stylu krajiny. A fotografie kosatců s jinými květinami v zahradě to jen dokazují.

Kosatce vypadají dobře v kombinaci s obilovinami

Tato trvalka poblíž nádrže vypadá perfektně

Monochromatický hosta se dobře hodí k pestrým druhům kosatců.

Je výhodné kombinovat kosatce s lupinou, protože se navzájem doplňují

Vytvoření designu krajiny vyžaduje dodržování 3 pravidel:

 • jednota stylu;
 • jednoduchost designu;
 • dodržování dominantního pravidla.

Pouze jasná implementace těchto doporučení vám umožní vytvořit na vašem webu vynikající květinová aranžmá, kde každý prvek bude doplňovat ostatní.

Závěr

Kosatce v krajinářském designu jsou ideální trvalkou, jejíž kvetení nastává v době, kdy jarní plodiny již uschly a letní plodiny ještě nekvitly. Díky tomu začne zahrada nebo osobní pozemek zářit novými barvami, i když ne na dlouho. Proto popularita rostliny každým rokem roste a její nenáročnost k tomu jen přispívá.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce