Sibiřské kosatce: odrůdy s fotografiemi a jmény, kvetoucí vlastnosti

Kosatce si získaly uznání zahradníků za rozmanitost barev květin. V krajinářském designu se používají hybridní formy. Mohou být vysoké a trpasličí, s jednoduchými nebo dvojitými květy. Fotografie kosatce sibiřské a jejích odrůd vám pomohou rozhodnout se pro výběr odrůdy pro zahradu.

Obecný popis sibiřských kosatců

V evropské části, na Sibiři a na Dálném východě roste divoký druh kosatce sibiřské (Íris sibírica). Docela široká distribuční oblast je způsobena mrazuvzdorností rostliny, nenáročností na povětrnostní podmínky a složením půdy.

Kultura je považována za ohrožený druh chráněný zákonem v Lotyšsku, na Ukrajině, v Bělorusku a Rusku

Popis duhovky sibiřské (na obrázku), uvedené v červené knize:

 1. Stonky jsou vzpřímené, často rozvětvené, dorůstající až do výšky 110 cm.
 2. Listy jsou úzké, lineární, 80 cm dlouhé a 5 cm široké. Listové desky jsou měkké, tmavě zelené, s hladkými okraji a špičatou špičkou.
 3. Malé květy - až do průměru 6 cm. Nachází se na vrcholcích stopek. Listeny visící ve formě elipsy, centrální okvětní lístky jsou vztyčené, konkávní směrem ke středu.
 4. Barva je fialová nebo modrá, s bílými nebo nažloutlými skvrnami na spodní části dolních okvětních lístků.

Kořenový systém je povrchní, plíživý, vysoce rozvětvený. Rostlina produkuje hodně růstu kořenů. V jedné oblasti může kvést déle než 15 let.

Kdy a jak kvete kosatce sibiřské

Sibiřské kosatce mají malé květy, ale tvoří se více než japonské odrůdy. Ve věku čtyř let rostlina tvoří až 35 pupenů. Doba květu závisí na odrůdě, zejména od května do června. Pupeny nekvitnou současně, životní cyklus jednoho vzorku je 5 dní. Doba květu sibiřské duhovky je 15-21 dní, tento indikátor závisí také na odrůdě.

Charakteristické rysy sibiřských kosatců

Mezi hlavní výhody sibiřských kosatců patří vysoká mrazuvzdornost kultury. Díky této kvalitě lze rostlinu pěstovat v různých klimatických pásmech (3–9). Kosatce jsou odolné, s jednoduchými zemědělskými technikami, odolné proti stresu, nereagují na změny teploty a nedostatek osvětlení.

Důležité! Jedinou podmínkou pro pěstování je, že složení půdy musí být neutrální nebo mírně kyselé.

Půda s reakcí na zásaditou není vhodná k výsadbě.

Divoké druhy a hybridy na nich založené se vyznačují vysokou imunitou

Rostliny neinfikují infekce ani zahradní škůdce.

Odrůdy kosatců sibiřských

Mezi sibiřské kosatce patří hybridní odrůdy Limniris bez vousů. Nejčastěji jsou rostliny vysoké (až 120 cm), ale existují také trpasličí formy, které nerostou nad 40 cm. Okvětní lístky jsou zbarveny azurovou, modrou, fialovou, žlutou se změnami odstínů červené, oranžové nebo purpurové. Odrůdy si zachovávají dekorativní vzhled po celou sezónu díky listům, které nezmění barvu až do nástupu mrazu. Přehled nejlepších odrůd kosatců sibiřských používaných v okrasném zahradnictví vám pomůže vybrat plodinu pro jakýkoli region.

Opar Harpswell

Iris Harpswell Hayes se vyznačuje četnými výhonky vysokými 85 cm, květy mají průměr 13 cm, což je u sibiřských kosatců považováno za velké.Počet pupenů na keři je 25-30 ks. Listeny jsou modré s fialovými žilkami a kontrastním žlutohnědým fragmentem poblíž dřeně. Styly (větve pestíku) jsou světle modré. Období květu je druhá polovina června.

Harpswell Hayes se používá v květinářství

Sněhová královna

Rozmanitost sibiřských kosatců, Sněhová královna nebo Sněhová královna, se pro kulturu vyznačuje vzácnou barvou. Květy jsou jednoduché, o průměru 10 cm, okvětní lístky jsou bílé se srdcem citronové barvy. Listy jsou tenké, zakřivené, jasně zelené, stonky dosahují výšky 90 cm. Kosatec sibiřský kvete v červenci, doba cyklu je 21 dní.

Sněhová královna je odrůda s několika palicemi, až 50 z nich se nachází na dospělé rostlině

Bílá spirála

Sibiřská kosatec White Swirl (bílá vichřice) je vysoký, kompaktní, hustý bylinný keř vysoký až 1 m. Květy jsou jednoduché, otevřené, slonovinové barvy se žlutým fragmentem na základně. Okvětní lístky jsou zaoblené, mírně zvlněné, stejné velikosti. Pěstované na otevřeném poli pro výzdobu území a řezání.

Kvet bílý vír začíná v polovině května

Zástupci této odrůdy navenek připomínají narcisové keře.

Prohrábl Plus

Hybrid Ruffled Plus (tousled) je členem skupiny froté odrůd kosatec sibiřský. Jedná se o středně velký kompaktní keř s výškou 65-70 cm, šířkou 40 cm, s dlouhými, úzkými, jasně zelenými listy. Spodní okvětní lístky jsou zaoblené, vnitřní jsou podlouhlé, se zvlněnými okraji. Levandulová barva s fialovými žilkami a bílým jádrem.

Kvetení na Ruffled Plus je bohaté, dlouhé, začíná v květnu až červnu

Vůdce Altai

Hybrid ruského výběru, jeden z mrazuvzdorných zástupců. Vedoucí sibiřského altajského vůdce je nejběžnější rostlinou v zahradách mírného pásma, její popis je následující:

 • výška - 80-95 cm, šířka - 50 cm;
 • listy jsou xiphoidní, úzké, 70 cm dlouhé, světle zelené;
 • listeny jsou tmavě modré s bílým okrajem podél okraje a žlutým fragmentem na základně;
 • okvětní lístky jsou modré s fialovým odstínem.

Odrůda se označuje jako froté odrůdy.

Na jednom stopce kvetou současně až tři pupeny

Barcelona

Různé sibiřské kosatce Barcelona (Barselona) je poměrně vzácný dvoubarevný hybrid. Liší se v exotickém tvaru a barvě květu. Paličky jsou silně snížené a obrácené, barevné vínové s oranžovým odstínem a bílými pruhy na základně. Styly jsou dlouhé, vzpřímené, jasně žluté se zvlněnými okraji.

Iris Barcelona má velké, lesklé listy s namodralým květem, které na podzim zhnědnou

Hubbard

Odrůda kosatců sibiřských Hubbard se vyznačuje jednoduchými, velkými květy o průměru 17 cm. Vysoká rostlina dosahuje až 120 cm. Květy jsou fialové, blíží se fialové. Listeny jsou vzorované v modré, bílé a žluté barvě. Listy jsou úzké, dlouhé, měkké, světle zelené.

Odrůda duhovky Hubbard má nejdelší období kvetení trvající od poloviny května do července.

Rosie Bowes

Hybridní forma sibiřských kosatců Rosy Bows (růžové luky) je jedním z dekorativních představitelů froté skupiny. Kultura nizozemského výběru se vyznačuje pozdním kvetením - červen-srpen. Rostlina je středně velká (80 cm vysoká), kompaktní, s bohatou tvorbou pupenů. Rosie Bows je klasifikována jako elitní odrůda.

Barva okvětních lístků může být světle levandulová, modrá, ale existují zástupci s tmavě růžovými květy

Hohenflug

Odrůda pro opravu sibiřské duhovky Hohenflug (vysoká létající) je jednou z nejvyšších odrůd. Hustý rozlehlý keř dosahuje výšky 160 cm, v prodeji se vyskytuje jen zřídka, je drahý, ale také kvete dvakrát za sezónu - v červnu a srpnu. Rostlina s krátkými listy nacházející se ve spodní části keře. Květy sibiřských kosatců jsou fialové s bílými pruhy na základně, jednoduché.

Častěji pěstují kulturu pro vytváření kytic

Concord Crash

Terry hybrid Concord Crush dává květinám bohatou tmavě modrou barvu, okvětní lístky s hnědou oblastí na základně získávají inkoustový odstín na slunci. Kultura je středně velká (do 60 cm), šířka - 30 cm, doba kvetení začíná v květnu, trvá 20 dní.

Rostlina je milující světlo; při pěstování ve stínu ztrácí dekorativní efekt

Alba

Zástupce sibiřských ayrovidních kosatců Alba (japonská Alba) dosahuje výšky asi 80 cm. Květy jsou středně velké, jejich průměr nepřesahuje 8 cm. Bush je velmi hustý s intenzivní tvorbou stonku a bohatým kvetením, počínaje červencem a trvá tři týdny. Okvětní lístky jsou bílé se žlutými skvrnami na základně.

V krajině se Alba používá k výzdobě břehů nádrží

Při nízké vlhkosti vzduchu jsou květiny suché a rozpadají se.

Růžový parfait

Dvoukvětý hybrid Pink Parfate je středně velký bylinný keř, dosahující výšky 70-80 cm. Květy jsou světle růžové barvy s mnoha okvětními lístky. Listeny jsou zaoblené s oranžovou skvrnou na základně, zvlněnými okraji a tenkými fialovými žilkami.

Období květu Pink Parfait je květen-červen.

Máslo

Hybridní paleta sibiřských kosatců nizozemského výběru másla a cukru se vyznačuje různými barvami květin. Listeny jsou světle žluté se zelenými skvrnami na základně, styly jsou bílé, dlouhé, otevřené. Průměr květu - 10 cm. Výška rostliny - 70 cm. Doba květu - polovina léta.

Na jednom stopkovém másle jsou vytvořeny čtyři nebo více pupenů

Duhovka

Jediným vousatým zástupcem sibiřských kosatců je trpasličí forma Iris, výška keře je 45-50 cm, květy jsou velké - průměr 15 cm s vínovými listeny a světle modrými styly. Doba květu je květen.

Odrůda Kasatik se v designu používá k vytváření hranic a designu skalních zahrad

Černý žolík

Hybrid Black Joker (black joker) má exotickou barvu květin. Fauly jsou tmavě fialové se zlatým okrajem kolem okrajů a žlutými pruhy na základně, lístky levandule s žilkami, styly jsou tmavě modré. Bush je nízký - 50-60 cm, kompaktní. Na stopce jsou 4 pupeny.

Bloom Black Joker začíná v červnu a trvá 20 dní

Modrý král

Odrůda sibiřských kosatců Blue King (modrý král) má jasně modrou barvu květů. Jejich průměr nepřesahuje 15 cm, fauly jsou dlouhé, zaoblené a u dřeně žíhané. Centrální okvětní lístky jsou eliptické se zvlněnými okraji, vztyčené. Výška rostliny - 1,3-1,5 m, listy jsou úzké, dlouhé, tvrdé, tmavě zelené barvy.

Modrý král kvete v červenci dva týdny

Labuť v letu

Swan in Flight je hybrid sibiřských kosatců s velkými jednoduchými květy. Okvětní lístky jsou otevřené, bílé se žlutým nebo zeleným fragmentem poblíž jádra. Keř dosahuje výšky 70 cm. Je velmi kompaktní, ale tvoří mnoho stonků. Kvete v červnu.

Swan in Flight je vhodný pro design, ale hlavní použití našel ve floristice

Cassandra

Cassandra je trpasličí představitel sibiřských kosatců. Kvete v květnu. Keř je hustě listnatý, listové desky jsou úzké, mnohem delší než stopky. Stonky nerostou výše než 70 cm. Květy jsou jednoduché, otevřené, se zaoblenými světle modrými okvětními lístky a oranžovými skvrnami na základně. Průměr - 10-15 cm, jednoduché uspořádání na stopce.

Odrůda Kassandra je odolná vůči suchu, ale náročná na osvětlení

Big Ben

Keř je středně velký, hustý, kompaktní, dosahuje výšky 80 cm. Odrůda Big Ben je jedním z hojně kvetoucích představitelů sibiřských kosatců. Barva je tmavě fialová s bílými úlomky na listech. Průměr květů je 7 cm, kvetoucí v červnu.

Big Ben je nejběžnější odrůdou v zahradách středních regionů

Sibiřská iris v krajinářském designu

Kultura je široce používána v okrasném zahradnictví. Rostlina je kombinována s jakýmkoli druhem jehličnanů, okrasných keřů, kvetoucí flóry.

Po období květu se stonky prořezávají.Keře s hustými dlouhými listy dodávají krajině dekorativnost. Populární technikou výzdoby je vytváření iridárií, květinových záhonů v městské oblasti nebo na osobním pozemku osázených různými odrůdami rostlin.

Několik řešení, jak používat sibiřské kosatce v zahradním designu:

 1. Jsou zasazeny k vymezení krajinných zón.
 2. Zdobí břehy umělých nádrží.
 3. Zahrňte do mixborders s okrasnými rostlinami.
 4. Umístěno po stranách zahradní cesty.
 5. Zdobí skalky.
 6. Pro pěchování okrajů trávníku.
 7. Skalky zdobí.
 8. Při hromadném výsadbě vyplňte prázdnou oblast.

Závěr

Fotografie kosatce sibiřské, její aplikace v krajině, charakteristika a popis populárních hybridů pomůže získat obecnou představu o rozmanitosti odrůd. Prioritou při výběru plodiny bude její vysoká odolnost proti mrazu, jednoduchá zemědělská technologie, silná imunita vůči chorobám a škůdcům.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce