Výsev dichondra: načasování, pravidla pěstování, vlastnosti chovu

Dichondra je vždyzelená bylina z čeledi Bindweed. Její název se překládá jako „dvě zrna“: je spojován s plodem rostliny, která vypadá jako tobolka se dvěma komorami. Ve svém přirozeném prostředí roste v tropech a subtropech Ameriky, východní Asie, Austrálie, Nového Zélandu. Výsadba a péče o dichondru v mírném podnebí má své vlastní vlastnosti.

Popis dichondra

Rostlina je tropická réva. V mírném podnebí dorůstá do délky 1,5-2 m.

Dichondra má plíživé tenké stonky stříbřité nebo smaragdové barvy. Na nich jsou často řapíkaté listy kulatého tvaru, pokryté malým chmýřím. Jejich velikost dosahuje průměru 5-25 mm. Dichondra je ceněna právě pro své krásné svěží listy, zatímco její květiny jsou nenápadné a bez dekorativního zájmu.

Na zemi vytváří liana hustý koberec, jehož plíživé výhonky se rychle zakořenily díky povrchovým kořenům, které se tvoří v internodiích.

Lianas se stříbrnými a smaragdovými listy vypadají organicky v jednom květináči

Dichondra kvete od května do srpna. Jeho květy jsou malé - asi 2-3 mm v průměru. Jejich barva může být světle žlutá, lila, světle zelená.

V mírném podnebí má pěstování a péče o ampelous dichondra svá specifika, protože se pěstuje jako roční. V teplých oblastech je chována jako vytrvalá rostlina.

Komentář! Vnitřní dichondra se v zimě uchovává uvnitř, v teplém období se přenáší na terasu nebo balkon.

Druhy a odrůdy dichondry

Celkově existuje 15 druhů této tropické rostliny. V Rusku se pěstují 2 okrasné odrůdy:

  • smaragdový vodopád;
  • stříbřitý vodopád.

Liší se barvou listů a délkou stonku.

Stříbrný vodopád vypadá skvěle v kombinaci s jinými květinami a rostlinami

Smaragdová odrůda je obdařena rozvětvenou stonkou a malými listy kulatého tvaru a bohaté zelené barvy. Nejčastěji se pěstuje v květináčích i na trávnících. Rostlina miluje částečný stín.

Stříbřitý vodopád má dlouhé stonky a stříbřité listy. Raději roste na slunci, nebojí se sucha, rychle se zotavuje po vysušení půdy v květináči. Nemůže růst v částečném stínu, při nedostatku světla se vzhled rostliny zhoršuje.

Dichondra v krajinářském designu + fotka

Dichondra se používá v krajinářském designu pro design ampelů - to znamená, že pod okapem střechy jsou umístěny závěsné květináče s liánou, které zdobí stěny budovy, a také jako půdopokryvná rostlina.

Tropická liana vypadá efektně jako půdní plodina

Rostlina se používá pro terénní úpravy trávníků, zahradních pozemků, teras, verand, altánů, stejně jako pro vytváření kompozic na břehu rybníka nebo u bazénu. Není neobvyklé, že návrháři krajiny používají dichondru na terasách místo trávníku k vyplnění prostoru mezi dlaždicemi, které lemují chodníky.

Dichondra je harmonicky kombinována s fuchsií, petunií, begonií, lobelií. Vytváří jim velkolepé pozadí.

Jak lze šířit dichondru

Dichondra se množí semeny, řízky a vrstvením. První metoda je pečlivá a časově náročná. Proto se častěji praktikují řízky a řízky dichondra. Výhodou těchto dvou vegetativních metod není jen jejich jednoduchost, ale také to, že umožňují zachovat všechny vlastnosti rodičovského keře.

Jak šířit dichondru řízky

Pro reprodukci dichondry ampeózními řízky můžete použít výhonky získané po podzimním prořezávání. Umístí se do navlhčeného substrátu do hloubky 3 cm, poté se zalijí růstovým stimulantem. Dále je třeba je zakrýt plastovými lahvemi, skleněnými nádobami, netkaným materiálem, nasadit na parapet nebo umístit na jakékoli světlé a teplé místo. Když se objeví první pupeny, přístřešek je odstraněn. Na jaře nebo počátkem léta, když je dobré počasí, jsou zasazeny do země na trvalém místě.

Metoda roubování umožňuje získat dobrý materiál pro další chov.

Jak pěstovat dichondru ze semen

Liana ze semen v mírném podnebí se pěstuje metodou sazenic, v jižních oblastech ji lze okamžitě vysadit na místě. Je nutné zasít dichondru pro sazenice pro následný přesun do země v zimě, protože sazenice rostou poměrně pomalu a nemusí mít čas na získání síly a zesílení v době, kdy jsou zasazeny do otevřeného terénu.

Šíření dichondry vrstvením

Toto je nejjednodušší a nejspolehlivější způsob. Spočívá ve skutečnosti, že vrstvy jsou stlačeny na vlhkou zem v místech internodií - v těchto bodech se začnou tvořit nové kořeny. Objeví se asi za 7-14 dní, po dalším měsíci jsou odděleny od keře a zasazeny na nové místo. Řezy se velmi rychle zakořenily a dobře zakořenily - díky povrchovým kořenům.

Optimální podmínky pro pěstování dichondry

Dichondra je tropická teplomilná rostlina a jsou pro ni potřebné vhodné podmínky. Teplota vzduchu, při které bude réva normálně růst, by měla být 18-25 stupňů. Pokud teploměr klesne pod 10, rostlina uschne a zemře. Příliš vysoké teploty - asi 30 stupňů - vedou k zažloutnutí a vyschnutí, proto musí být v horkém počasí dichondra často zavlažována, aby se zabránilo zamokření půdy.

Jak a kdy správně zasadit dichondru

Pravidla pro výsadbu dichondry v otevřeném terénu a její péči závisí na klimatu oblasti. Rostlinu můžete vysadit, pouze když je v létě teplé počasí - teplota se udržuje kolem 20 stupňů nebo vyšší.

Důležité! Chcete-li vysadit dichondru na otevřeném terénu, musíte si vybrat jasný a slunečný den bez srážek.

Načasování

V mírných oblastech by měla být dichondra vysazena v červnu. V jižních oblastech je doba přistání polovina května.

Výběr místa a příprava půdy

Při výsadbě venku je nutné zvolit nevětrané místo. Stříbřitý vodopád preferuje slunné oblasti, smaragdová odrůda musí být umístěna v částečném stínu.

Na půdu nejsou kladeny žádné zvláštní požadavky. Jedinou podmínkou je, že půda je vysušená. Rostlina bude prospívat v hlinité půdě s pH 6,6 až 8.

Jak zasadit dichondru do země

Liana roste poměrně pomalu, a to je třeba vzít v úvahu, když ji používáte jako půdní rostlinu. Při výsadbě do země je nutné dodržovat vzdálenost mezi keři - asi 15 cm, otvory jsou vykopány do takové hloubky, aby se do nich mohl volně vejít kořen se zeminou. Sazenice jsou umístěny do výsadbových otvorů metodou překládky, poté jsou pokryty půdou, utlumeny a zality.

Ve skutečnosti je dichondra plevel, takže roste dobře a nebojí se chorob a škůdců

Dichondra rostoucí pravidla

Správná výsadba a péče o ampelous dichondra je velmi důležitá.Pouze při dodržení technologie pěstování si rostlina udrží své dekorativní vlastnosti po dobu 5-6 let. Potřebuje pravidelné zalévání, hnojení, plevel, prořezávání.

Zalévání a krmení plán

Dichondra musí být pravidelně zalévána, jak země vysychá. To by mělo být provedeno večer, aby nedocházelo ke spálení slunečních paprsků, jinak by se rostlina mohla spálit. Musíte zalévat od samého kořene. V horkých dnech je navíc nutné denní zvlhčení keřů ráno nebo večer.

Je důležité nedovolit stagnaci vody a zamokření půdy, jinak kořeny začnou hnít.

Pozornost! Odrůda odolná vůči suchu snáší krátkodobá období bez dobrého zalévání, ale když je půda navlhčena, listy budou silnější, čerstvější a sytější.

Jednou za 2 týdny se doporučuje krmení minerálními hnojivy s draslíkem a dusíkem. Můžete použít komplexy určené pro vnitřní listnaté rostliny. Po hnojení musí být réva zalita, aby se nespálila.

Uvolňování a odplevelení

Kořenový systém dichondry je blízko povrchu půdy. Aby se nepoškodilo, musí se plevele a kypření provádět velmi opatrně a pouze ručně.

Sevření a ořezávání

Po vytvoření osmého listu je dichondra sevřena, aby se rozvětvila a vytvořila svěží korunu.

Celé léto, jak rostou výhonky, jsou prořezávány. Díky tomu vypadá dichondra vždy svěží. Příliš dlouhé výhonky, které jsou vyřazeny z kompozice, podléhají prořezávání. Poslední postup se provádí na podzim, před přípravou révy na zimu. Pro šíření lze použít řezané řízky.

Příprava dichondry na zimování

V mírném podnebí se dichondra pěstuje jako jednoletá rostlina. Pokud ho potřebujete ponechat až do jara, musíte postupovat následovně:

  1. Před nástupem mrazu odřízněte nadzemní část.
  2. Vykopejte oddenek dichondry. Postupujte opatrně, abyste setřásli hrudu.
  3. Přeneste do suterénu s teplotou nejméně +10 stupňů, přikryjte zvlhčenou rašelinou nebo přikryjte poměrně silnou vrstvou mokrého písku, aby kořeny nevyschly.

Po takovém zimování by se měly objevit nové stonky s kořeny. Musí být odříznuty ostrým nožem a zasazeny do jednotlivých nádob. S nástupem teplého počasí přemístěte dichondru na otevřenou půdu za použití hnojiva. Nebo můžete počkat na optimální teploty a okamžitě je zasadit do půdy, aniž byste je umístili do misek.

V jižních oblastech se dichondra nechává zimovat na zahradě: je pokryta zemí pokrytou filmem, na který jsou položeny padlé listy nebo jehly.

Pokud dichondra ampelous roste v zahradě v květináčích, když nastane chladné počasí, přenese se do místnosti: uzavřená veranda, balkon, lodžie.

Škůdci a nemoci

Dichondra je odolná vůči chorobám a škůdcům a boj proti nim se nejčastěji omezuje na preventivní opatření:

  • včas plevel ručně, nemulujte půdu kolem keře;
  • nepoužívejte nadměrně krmení, sledujte hladinu dusíku - neměla by být příliš vysoká;
  • se silně zarostlou hustou korunou snižte množství zálivky, aby nezpůsobila výskyt plísní a hub.

Důležité! Nadměrná vlhkost pro dichondru je mnohem škodlivější než vysušení hrudky.

Škůdci, kteří někdy infikují rostlinu, zahrnují hlístice, blechy, mouchy a mšice.

Nematody mohou zabíjet tropické popínavé rostliny. Objevují se při vysoké vlhkosti. Není snadné se s nimi vypořádat, zpravidla je rostlina zničena a půda je ošetřena chemikáliemi.

Zbytek škůdců napadá révu méně často. Chcete-li je zničit, použijte akaricidní látky.

Závěr

Výsadba a péče o dichondru je pro amatérské zahradníky poměrně vzrušující činností, neexistují žádné zvláštní potíže. Odměna za práci bude krásně navržená a příjemná pro oko.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce