Fern Fern (muž): fotografie, jak to vypadá, kde roste, reprodukce

Mužská kapradina je běžná rostlina, která se nachází v mírném podnebí. Používá se pro terénní úpravy parků, výzdobu zahrad a pozemků. Oddenek obsahuje toxické i prospěšné látky. Používá se k léčbě a prevenci nemocí.

Jak vypadá kapradina (muž)

Podle fotografie a popisu je kapradina Shitovnik zástupcem rodu Shchitovnik z rodiny Shchitovnikovia. Rostlina se skládá z krátké a silné oddenky, ze které vychází růžice s velkými listy. Řapíky jsou krátké a silné.

Listy kultury jsou dlouhé, vztyčené, kopinaté, dvojplodé a rozřezané. Délka listové desky je od 20 do 80 cm, její barva je nahoře tmavě zelená a dole světlejší. Kapradina dosahuje výšky 50 - 150 cm.

Podle popisu má mužská kapradina léčebný účel. Jeho oddenek má sladkou chuť a vůni. Rostlina se také používá k dekorativním účelům ke zdobení zahrad a parků. V přírodě ho jedí los a jiná zvířata.

Šíření kapradí v přirozených podmínkách nastává samovolným setím. Spory umístěné na zadní straně listů dozrávají ve druhé polovině léta. Většina z nich vyklíčí příští rok na jaře. Bushwort se také množí dělením keře nebo bočních výhonků.

Muž kapradí na fotografii:

Kde roste kapradina

Za přirozených podmínek se suchá červ setkává v lesích Eurasie a Severní Ameriky. Na území Ruska je rostlina přítomna v evropské části země a na jihu Sibiře. Oblast rozšíření kultury pokrývá subalpínský pás, jehličnaté a listnaté lesy, skalnaté svahy.

Mužská kapradina preferuje stinná místa s úrodnou a vlhkou půdou. V severní oblasti roste na kamenité a vápenaté půdě. Existují jak jednotlivé vzorky, tak husté houštiny kapradin. Nejčastěji roste ve středně bažinatých oblastech lesa a na mýtinách.

V kultuře je mužská kapradina známá od 17. století. Z původní formy bylo vyšlechtěno více než 30 odrůd shititnik. Liší se tvarem a velikostí listů. Rostlina je ceněna pro svůj dekorativní vzhled, nenáročnost a mrazuvzdornost.

Mužská kapradina roste nejlépe na středně vlhkých a volných půdách. Shititnik dobře snáší stín. Jeho oddenek je velmi křehký; pokud je poškozen, zřídka se zotaví. Pro vývoj rostliny postačuje osvětlení 5%. Proto se vysazuje, aby vyplnil stinné oblasti.

Proč je mužská kapradina pro tělo užitečná?

Oddenek mužské kapradiny má užitečné vlastnosti. Je vykopána na podzim, očištěna od půdy, kořenů a listů. Poté se surovina suší na čerstvém vzduchu. Kořen rostliny obsahuje taniny, fenolové sloučeniny, flavonoidy, éterický olej.

Pozornost! Oddenek kapradiny obsahuje jedovaté látky.Jsou schopné paralyzovat centrální nervový systém živých organismů.

Mužský kořen kapradiny má na lidské tělo následující účinky:

 • neutralizuje činnost tasemnic a červů;
 • zmírňuje křeče, bolesti při revmatismu;
 • dezinfikuje a hojí rány;
 • stimuluje imunitu;
 • zmírňuje zánět;
 • zpomaluje růst maligních buněk.

Použití mužské kapradiny v tradiční medicíně

Hlavní použití kapradiny se nachází v lidovém léčitelství. Jeho léčivé vlastnosti jsou známy již od starověku. Výhodou tymiánu je jeho dostupnost v přírodě a v lékárnách a také jeho nízké náklady. Kořen a listy rostliny se sklízejí samy nebo se kupují ve formě hotových surovin. Před zahájením léčby byste se měli určitě poradit se svým lékařem.

Štít brouk se používá přísně podle receptury. Porušení dávkování léků a pravidel podávání může způsobit otravu a další zdravotní problémy. Finanční prostředky se užívají perorálně nebo se používají ve formě krémů a obkladů.

Od červů

Podle recenzí je mužská kapradina osvědčeným a účinným prostředkem pro červy. Při injekci do těla paraziti zhoršují fungování trávicího a urogenitálního systému. V důsledku toho se mění struktura tkáně, což vede k tvorbě cyst a nádorů.

Kyseliny fytové jsou obsaženy v kořenu tymiánu. Když paraziti vstoupí do těla, jejich působení způsobí úplnou paralýzu jejich svalů. Poté jsou červi odstraněni projímadlem. Tato metoda je však zastaralá. Nahrazeno modernějšími léky, které obsahují extrakt z kořene kapradiny. Ve své čisté formě se tato složka používá k léčbě domácích zvířat.

Nejjednodušším způsobem je koupit hotový lék v kapslích o hmotnosti 500 g. Pokud je produkt připraven samostatně, pak se požadované množství změří pomocí stupnice. Denní dávka léku je 5 - 7 g pro dospělé. Lékař určí normu pro děti. V závislosti na věku to bude 2 - 5 g.

Léčba se skládá ze dvou fází: přípravy a přijetí samotné kapradiny. Doporučuje se dodržovat dietu 5-7 dní předem. Strava zahrnuje potraviny bohaté na bílkoviny a sacharidy. To zahrnuje mléčnou kaši, tvaroh, kefír, vařené ryby, želé, čaj, bílý chléb. Tučná jídla maximálně odmítejte.

Večer v předvečer recepce kapradiny také odmítají vydatnou večeři. Stačí vypít čaj s malým kouskem chleba nebo zvolit jinou stravu, která je snadno stravitelná. Poté se vypije roztok projímadla (30 g).

Pravidla pro přijímání mužských kapradin z červů:

 1. Ráno před snídaní užijte několik tablet každých 15 minut.
 2. O hodinu později vypijí projímadlo na bázi soli.
 3. Po 2 hodinách můžete jíst.
 4. Stoličky se objeví po 3 hodinách. Pokud se tak nestane, dá se klystýr.

S křečovými žilami

Komprese jsou jednoduchý a účinný způsob léčby křečových žil. Používá se v počátečních fázích, kdy se nemoc ještě nerozšířila. Kromě toho lze vyrobit kapradinové obklady, které zabraňují křečovým žilám.

Vysušený kořen kapradiny může zmírnit příznaky této nemoci. Nástroj se používá externě. Chcete-li to provést, odřízněte listy rostlinného keře. Poté je rozemlejte nožem nebo kuchyňským robotem, abyste získali homogenní kaši.

Výsledná hmota se smísí s kyselým mlékem ve stejném poměru. Výsledná směs se aplikuje na rozšířené žíly. Tloušťka vrstvy je 1 cm, nahoře se nanese obvaz z gázy nebo jiné látky. Po 4 - 5 hodinách je odstraněn. Hmota se odmyje pod tekoucí vodou.

Pozornost! Léčba křečových žil žilkami kapradí se opakuje každé 3 až 4 dny. Pak si dají týden pauzu.

Se zánětem vaječníků

Dalším způsobem, jak použít mužskou kapradinu, je léčba zánětu vaječníků. K tomu se používají čerstvé nebo sušené listy rostliny.

Pravidla pro použití listů kapradiny pro zánět vaječníků:

 1. Změřte 10 g listů rostlinného keře.
 2. Suroviny se ukládají do skleněných nebo keramických nádob.
 3. Poté nalijte 250 ml vroucí vody.
 4. Nástroj trvá 15 minut.
 5. Kapalina se filtruje.

Rychlost kapradinové infuze je 60 ml, třikrát denně. Doba léčby není delší než 20 dní.

Výslednou infuzi lze použít jako expektorans při bronchitidě a jiných nachlazeních. K tomu 2 - 3krát denně kloktadlo. Výsledkem je zmírnění zánětu a bolesti.

S onkologickými chorobami

U onkologických onemocnění se tymián používá jako další metoda léčby. Kořen kapradiny obsahuje látky, které zpomalují množení rakovinných buněk. Před užitím se poraďte s lékařem. Takový lék nemusí být kompatibilní s jinými způsoby léčby, protože obsahuje alkohol.

Chcete-li připravit drogu, vezměte oddenky mužské kapradiny. Nejlepší je použít čerstvé suroviny sklizené na jaře. Kořen je dobře umyt, aby se odstranily nečistoty, a nakrájen na malé kousky. Potom se 1/3 výsledné hmoty naplní do skleněné nádoby a nalije se do vysoce kvalitního koňaku.

Doba stárnutí mužské kapradinové tinktury je 3 týdny. Poté se filtruje a výsledná hmota se zahodí. Nástroj se užívá třikrát během dne před jídlem, každý po 5 ml.

K léčbě kloubů

Mužská kapradina je účinná při léčbě kloubů s revmatismem, dnou, artritidou. Čerstvé listy kapradiny se stříhají na jaře nebo v létě. Jsou umístěny na matraci a pokryty prostěradlem. Pokud neustále spíte na listech tymiánu, můžete se zbavit projevů těchto nemocí. Ráno jsou listy vyhozeny.

K úlevě od bolesti a zánětu kloubů se vyrábějí obklady na základě vodného odvaru z tymiánu. Na 300 ml vody jsou zapotřebí 2 polévkové lžíce. l. sušené kořeny. Přísady se vloží do kastrolu, který se zapálí. Kapalina se přivede k varu, poté se vyjme ze sporáku a ochladí se. Na bolavá místa se aplikuje odvarový obklad.

Tinktura z kořene mužské kapradiny s vodkou pomáhá dobře při onemocněních kloubů. Chcete-li jej získat, smíchejte 1 díl suroviny do 2 dílů vodky. Nástroj trvá 3 týdny, poté je filtrován a používán k broušení. Výsledkem je, že bolest ustupuje, zlepšuje se krevní oběh a pohyblivost kloubů.

Pro kožní problémy

Při vnějším použití mužská kapradina zlepšuje stav pokožky. Látky v jeho složení podporují hojení ran a pomáhají bojovat s kožními chorobami.

V přítomnosti bradavic, papilomů a jiných formací se praktikuje tření alkoholovou tinkturou tymiánu. Pro jeho přípravu vezměte drcený kořen mužské kapradiny a naplňte ji lékařským alkoholem. Poměr složek je 1: 2. Po 3 týdnech je produkt připraven k použití.

Čerstvá šťáva z mužských kapradin je účinná při hojení ran. Shromážděné listy jsou nakrájeny na velké kousky a otočeny mlýnkem na maso. Poté je hmota vytlačena a obvaz je namočen do džusu. Aplikuje se na rány a jiné kožní léze. Obvaz se denně mění.

Proč jsou koupele s odvarem z štítonožce užitečné?

Koupání se může změnit na léčebný postup. Za tímto účelem přidejte do vody odvar z mužské kapradiny. Procedura pomáhá zmírnit křeče v končetinách, bolesti kloubů a zahojit hnisavé rány.

Rada! Kromě tymiánu se do vody přidávají další bylinky: přeslička, třezalka tečkovaná, jitrocel, brusinka, podběl.

Pro přípravu vývaru vezměte 100 g čerstvého kořene a 50 g sušeného. Suroviny se nalijí do 3 litrů vody a umístí se na kamna. Vařte produkt na mírném ohni po dobu 2 - 3 hodin. Poté vyjměte pánev ze sporáku a přefiltrujte obsah.

Výsledný odvar z tymiánu se přidá do vody o teplotě 30 ° C. Koupel se užívá během 10-15 minut. Postup se opakuje každý druhý den.

Využití štítu v medicíně

Štítná žláza se stala jednou ze složek léčivých přípravků. Přidává se do léků, aby se zbavil parazitů. Užitečný extrakt se také získává na základě mužské kapradiny.

Léky na bázi štítné žlázy

Mnoho léků bylo vyrobeno na základě štítné žlázy. V zásadě se jedná o léky na zbavení se červů a jiných parazitů. Berou se přísně podle lékařského předpisu. Dávkování bezpodmínečně dodržujte, aniž byste jej překračovali.

Nejoblíbenějším mužským lékem na bázi kapradin je Filixan. Toto je lék, jak se zbavit červů. Jeho hlavní složkou bude oddenek tymiánu. Vyrábí se ve formě tablet, které se užívají perorálně jednou. Maximální dávka je 10 g denně.

Filixan má vedlejší účinky. Jsou to bolesti břicha, nevolnost, závratě, průjem, ztráta energie, ztráta vědomí. K jejich odstranění se provádí výplach žaludku a užívá se projímadlo na bázi soli. Určitě volejte lékaře. Pacientovi se doporučuje pít více teplé tekutiny. K normalizaci stavu může odborník podat injekci kofeinu nebo barbiturátů.

Extrakt z mužské kapradiny

Extrakt z tymiánu je bylinné antihelmintikum, které se dodává ve formě tobolek nebo tekutiny. Získává se extrakcí užitečných složek z oddenku mužské kapradiny. Tobolky jsou potaženy želatinovou skořápkou a obsahují 0,5 g extraktu.

Indikace pro užívání léku jsou přítomnost parazitárních infekčních onemocnění. Léčba se provádí pod dohledem lékaře. Produkt není kompatibilní s ricinovým olejem. Maximální dávka je 8 g denně.

Pokyny pro použití extraktu z mužské kapradiny:

 • s hymenolepiasis - 1 kapsle každé 3 minuty, doba přijetí není delší než 30 minut;
 • s teniidózami - až 7 g drogy během dne.

Léčba se provádí v cyklech pod dohledem lékaře. Před užitím extraktu si udělejte klystýr. Mezi procedurami by měl uplynout interval 10 až 12 dnů.

Omezení a kontraindikace pro použití

Díky obsahu toxických látek má tymián kontraindikace. Není povoleno brát na jeho základě léky pro lidi trpící srdečními a žaludečními chorobami.

Mužská kapradina je kontraindikována v následujících případech:

 • angina pectoris;
 • nízký tlak;
 • srdeční selhání;
 • anémie;
 • žaludeční vřed;
 • tuberkulóza;
 • poškození jater a ledvin;
 • horečnaté stavy.

Je také zakázáno užívat drogu během těhotenství a kojení. Kromě toho se nedoporučuje podávat lék dětem mladším 14 let.

Při použití mužské kapradiny je přísně dodržováno dávkování. Při nadměrném užívání způsobuje droga otravu, jejíž prvními příznaky jsou závratě, problémy se zrakem, nevolnost, zvracení, křeče, průjem a srdeční selhání. S individuální intolerancí je možná alergická reakce.

Rada! Pokud se objeví příznaky otravy, okamžitě vyhledejte lékaře. Před příchodem specialisty se provádí výplach žaludku.

Závěr

Mužská kapradina je jednou z nejhojnějších rostlin na světě. Vyznačuje se svou nenáročností a dekorativním vzhledem. Oddenek a listy tymiánu se používají k léčebným účelům. Před použitím se poraďte s lékařem. Kapradina pomáhá zbavit se parazitů v těle, hojit rány, zlepšovat příznaky zánětu vaječníků, křečových žil, onemocnění kloubů.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce