Lesní kapradina: fotografie, popis

Někteří vědci věří, že kapradina v lese zůstává z doby dinosaurů. Tvrzení je pravdivé, ale částečně. Trvalky, které nyní rostou v lese, jsou jen pozůstatkem říše flóry, která obývá planetu před několika miliony let. V důsledku klimatických změn většina nejstarších rostlin uhynula. Lidé hledají mystickou květinu lesní kapradiny na Ivanovi Kupale a věří, že přinese štěstí. Dávání je však pro romantické povahy hodně, zatímco zahradníci ocení bylinnou trvalku pro svůj jedinečný vzhled.

Jaké kapradiny rostou v lese

Rostliny rodiny Dennstedtiye lze nalézt po celém Rusku. V mírné části existuje několik desítek odrůd. V zahradách se používají nejznámější lesní trvalky s nerostoucími listy.

Lesní kapradiny zahrnují:

 • Pštros obecný - tvar listů připomíná pštrosí peří. Nejkrásnější pohled je uprostřed léta. Doporučeno pro výsadbu jako velký keř nebo jako pozadí. Plně se vyvíjí ve vlhkých a otevřených prostorách;
 • Leták Stonožka - ve volné přírodě si pro růst vybírá vlhká, polotmavá místa. Vyskytuje se na vápencových půdách. Na fotografii leták rostoucí v lese neurčitě připomíná tropickou kapradinu;
 • Japonský kochedyzhnik je druh odolný vůči zimě. Může růst ve středním Rusku bez přístřeší. Pro tuto rostlinu je vhodné vlhké, sypké živné médium. Roste v částečném stínu. Lesní kapradina je schopná reprodukce metodou dělení keře;
 • Pochva chartres - dobře roste v suchých, otevřených oblastech. Známý lék v lidovém léčitelství;
 • Orlyak Orlyak je jedlá rostlina. Slavný a nápadný v lesích. Objeví se koncem dubna nebo začátkem května. Mladé výhonky jsou uctívány na Dálném východě, v Japonsku a Číně;
 • Brownova vytrvalá kapradina - Popis naznačuje, že tato vytrvalá lesní kapradina má silnou oddenku. Vyskytuje se ve stinných lesích, na vápencových půdách. Použijte jej k vytvoření skupinové kompozice.

Obecný popis lesní kapradiny

Fern je obecný název pro rostliny spór. Všichni mají podobný vzhled. Lesy jsou zahuštěny plantážemi, houštinami různých typů. Bylinná kultura se nachází v horní a dolní vrstvě lesa bez ohledu na druh.

Popis lesní kapradiny:

 1. Výška se liší, její rozsah je 30 - 150 cm, šířka 25 - 30 cm.
 2. Kmen je malý, hladký nebo šupinatý.
 3. Listy jsou složité, mají peříkovitý zoubkovaný tvar.
 4. Barva je světle nebo tmavě zelená, v závislosti na místě růstu. List se skládá z řezu a desky s charakteristickým větvením.
 5. Listy se aktivně účastní procesu fotosyntézy, jsou nositeli spor, díky nimž se lesní kapradiny množí.
 6. Sori jsou umístěny pod listovou deskou.
 7. Kořenový systém je rozvětvený, výkonný, dobře vyvinutý.
 8. Barva je tmavě hnědá, plochá, podlouhlá se zakřiveným okrajem.
Důležité! V přírodě lesní kapradiny nekvitnou a rozmnožování probíhá pomocí spor, ale nejen. Některé druhy si mohou vytvořit svůj vlastní druh rozdělením hlavních výhonků.

Kde roste kapradina v lese

Lesní kapradiny rostou na všech kontinentech kromě Antarktidy. Oblíbeným stanovištěm v Rusku jsou lehké lesy. Dominuje v místech, kde je vlhko a teplo.Spórové rostliny preferují lehké písčité půdy. Schopnost růst v podmínkách nedostatku živin v půdě je ctností pro lesní kapradinu.

Nejčastěji se lesní rostliny nacházejí na otevřených lesních okrajích, kopcích, houštinách keřů. Rostou v jehličnatých i listnatých lesích. Často na mýtině ucpávají zakrnělou trávu. Aktivně rostou a vytvářejí pevné, těžko přístupné houštiny. Lesní rostlina často vyvíjí mýtiny.

Důležité! Divoká lesní kapradina je považována za obtížně odstranitelnou plevel kvůli silnému kořenovému systému.

Léčivé vlastnosti lesní kapradiny

Hlavní výhodou lesní kapradiny je boj proti střevním parazitům. Chemické složení zahrnuje deriváty floroglucinolu: albaspidin a aspidinol, stejně jako flavaspidové a kapradinové kyseliny. Tyto látky způsobují paralýzu svalů červů způsobujících onemocnění.

V lidovém léčitelství se vegetativní část a oddenky používají k léčbě nemocí. Při léčbě se budou hodit základní recepty z listů lesní rostliny:

 • ucpání tlustého střeva a sleziny;
 • bronchitida;
 • zamoření hlístami;
 • leukémie;
 • nemoc z ozáření;
 • bolest kloubů.

Prášek se vyrábí ze suchých listů a čerstvé bylinky se jemně nasekají. Pak přidejte 1 lžičku. na salátu nebo prvním jídle.

Příznivé vlastnosti lesní kapradiny mohou překvapit i moderní lékaře. Ve spodní části rostliny se hromadí jedinečné komponenty. Díky tomu má odvar z kořenů čisticí, antiseptické, protizánětlivé, analgetické vlastnosti. Dobře odstraňuje toxiny a toxiny z těla. Lidový lék pomáhá zbavit se bolesti hlavy, revmatismu, vředů, chronické zácpy. Podporuje hojení rozsáhlých ran, obnovuje činnost kardiovaskulárního systému.

Odvar z oddenků lesních kapradin se snadno připravuje: nalijte 10 g sušeného přírodního materiálu sklenicí vody. Vařte 1,5-2 hodiny. Můžete to vzít s medem. Takový zázračný vývar pomůže při léčbě:

 • žloutenka;
 • nachlazení;
 • abscesy;
 • křeče lýtkových svalů;
 • nemoci středního ucha.
Důležité! Schéma přijímání léčivých přípravků z lesní kapradiny předepisuje lékař. Je nemožné užívat drogy na základě toho sami.

Jaké druhy divoké kapradiny jsou jedovaté

Z mnoha lesních druhů rostoucích ve středním Rusku jsou jedovaté Orlyak Orlyak a Male Shitovnik.

Lesní kapradina Orlyak vulgaris způsobuje otravu zvířat při použití zelené hmoty. Listy rostliny obsahují thiamin, který může u koní vyvolat nedostatek vitamínů. Další, dosud nedefinovaná látka, způsobuje u skotu rakovinné nádory. Vývoj nemoci a účinek závisí na dávce. Zároveň je během tepelného zpracování Orlyak pochoutkou.

Nejjedovatější jsou lesní kapradiny patřící do rodu Shchitovnik. Listy - nízké riziko, škodlivé - oddenky. První příznaky otravy: zvracení, závratě, průjem, poruchy zraku, bolesti břicha. Vzniká stav ospalosti, dočasné ochrnutí.

Vzhledem k tomu, že lesní kapradiny obsahují toxické látky, mají léky z nich kontraindikace pro použití. Není povoleno užívat je během těhotenství, stejně jako u lidí trpících:

 • onemocnění ledvin, jater;
 • žaludeční vřed;
 • tuberkulóza;
 • anémie;
 • alergické reakce na alkaloidy.

Závěr

Kapradiny v lese jsou běžné. Ale ne každý ví, jak užitečné jsou tyto rostliny. Neobvyklé složení je schopné bojovat proti střevním parazitům. Jasnou, bohatou chuť ocení milovníci lahůdek. A vzhled a nenáročná péče přitahují zahradní designéry.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce