Kulatá dekorace květinového záhonu: luxusní nápady + inspirativní fotografie

Kulatý záhon nepřetržitě kvetoucích trvalek je klasickou výzdobou zahradního prostoru. Je těžké si představit domácí spiknutí bez tak jasného bodu. Záhon již existuje nebo je plánován ve velmi blízké budoucnosti. Abyste to však mohli udělat správně, musíte znát některé triky a dodržovat jednoduchá pravidla.

Umístění květinové zahrady je kulaté

Kulaté květinové záhony se zpravidla nacházejí před domem, poblíž hlavního vchodu. Taková květinová zahrada vedle trávníku vypadá nejvýhodněji. Na zeleném pozadí barvy květin hrají obzvláště jasně, celý pohled do zahrady se stává elegantním, slavnostním.

Měli byste si však vybrat místo pro takovou květinovou zahradu, dodržovat design stávajících budov a výsadby. Záhon by měl doplňovat nebo dokonce dotvářet celkový pohled na celé panorama, ale nezničit ho.

Je důležité:

 1. Přistání nezasahovalo do průchodu lidí.
 2. Květinová zahrada byla jasně viditelná.
 3. Rostliny měly dostatek světla.

Velikost květinového záhonu závisí na velikosti prostoru před domem. Pokud není dostatek místa, je absurdní „tlačit“ tam obrovský květinový záhon, který obsadí celou oblast. Pokud je příliš mnoho místa, malý záhon se jednoduše ztratí. To vůbec neznamená, že by měla být na velkém obvodu postavena mohutná květinová zahrada. Takové řešení by bylo příliš nudné. Mnohem zajímavější je například umístit kulatou květinovou zahradu uprostřed čtvercových nebo trojúhelníkových výsadby. V každém případě je fantazie v kombinaci s vkusem vždy vítána.

Vlastnosti designu kulatého květinového záhonu

Květinové záhony přicházejí v různých tvarech a každý z nich má své vlastní vlastnosti. Kulaté květinové záhony nejsou výjimkou.

Při registraci byste měli dodržovat následující pravidla:

 1. Ve středu jsou vysazeny nejjasnější rostliny - sólisté. Nemělo by jich být mnoho. Ani jedna rostlina v těchto výsadbách by neměla být vyšší než sólista. A již na základě této hlavní rostliny je vybrán zbytek květů.
 2. Některá designová řešení umožňují květinovou zahradu bez rostlin sólistů. Střed záhonu by však měl být zvýrazněn a vyzdoben zvláštním způsobem.
 3. Není vůbec nutné pěstovat v květinové zahradě vše, co jste si mohli koupit. Dovedná hra dvou nebo tří barev je indikátorem chuti. Pokud v to existuje malá naděje, můžete zvážit možnosti online. Například designové nápady na půlkruhový záhon mohou poskytnout zajímavé nápady o designu. Za zvážení stojí také schémata výsadby kulatých záhonů letniček.
 4. Rostliny na okrajích by měly mít stejnou výšku, obvykle pokrývají půdu, na okraji záhonu by to nemělo být vidět.
 5. Kresba květinové zahrady je žádoucí být symetrická, to znamená, že rostliny jsou rozmístěny rovnoměrně po celé květinové zahradě.
 6. Bez ohledu na velikost nikdo nezrušil vylepšení kulatého květinového záhonu, to znamená, že je nutné, aby bylo pohodlné s ním zacházet.
 7. Nejlepším tvarem kulaté květinové zahrady je tvar polokoule. Takže všechny výsadby jsou dokonale viditelné a tvar úžasně zapadne do designu jakéhokoli místa.

Schémata kulatých květinových záhonů z trvalek

Chcete-li skutečně vyzdobit obřadní místo před domem, měli byste se seznámit s mnoha příklady. I když je fantazie majitele zahrady příliš bohatá, seznámení se zkušenostmi někoho jiného nebude zbytečné.Kromě toho můžete zvážit design kulatých květinových záhonů s popisem.

Diagram ukazuje, jak můžete umístit rostliny na záhon.

Kulatý záhon s jehličnany a trvalky. Tato květinová zahrada se skládá z rostlin s krásnými neobvyklými listy. Je to dobré nejen proto, že vydrží stínování, ale také proto, že vždy zůstává ve stejném stavu. Květy nezmizí, zde jsou za krásu zodpovědné listy hosta, kosatce, dřišťálu a dalších rostlin. Nehraje si s barvami, ale jeho vzhled je ušlechtilý, vážný. Květinová zahrada vyzdobí každé sídlo velmi hodnotně.

Toto je schéma květinové zahrady, kde se používá pět druhů květin. Rostliny jsou ve stejném rozsahu a jsou skvěle kombinovány. Takový záhon je pozoruhodný tím, že zde byly vybrány zcela běžné květiny, které snadno zimují i ​​v chladných klimatických pásmech.

Měli bychom také mluvit o asterovi zvlášť. Není to trvalka (i když si můžete vyzvednout vytrvalé odrůdy asterů), ale lze to považovat za plus. Astry mohou být vysazovány každý rok v různých odstínech a záhon bude aktualizován.

Zajímavý diagram od baňaté trvalky... Ukazuje se, kulatý vysoký květinový záhon. Je zajímavé, že toto schéma může být „navrstveno“ na záhon pozdně kvetoucích květů.

Záhon pro líné zahradníky. Zde můžete jednou zasadit floxy jedné barvy do středu kulatého květinového záhonu, podél okrajů - jinou barvu a po zbytek času můžete jen obdivovat krásné kvetení.

Vytrvalá květinová zahrada je kulatá. Schéma, kde zimostráz vypadá v květináči luxusně (1). Číslo 3 - levandule, 2 - růže, 1 - rozchodník.

Úžasná kombinace trvalek a květináče vytváří neobvykle slavnostní kompozici.

Záhon je kulatý, zde je schéma se jmény květin. Kosatce dodávají jasnou notu. Nekvetou příliš dlouho, ale jejich šípové listy zdobí záhon až do mrazu. A samozřejmě existují růže.

Světlá květinová zahrada trvalek, zdobená pouze květináči s letničkami. Bude to nádherná kompozice před jakýmkoli, i tím nejdražším domem.

Co zasadit na kulatý záhon

Důležitým bodem je to, co zasadit na kulatý záhon. Výsadba rostlin závisí na mnoha důvodech. Jedná se o preference majitele zahrady a styl domu a celého webu a nápady designérů a některých dalších faktorů.

Řekněme, že před velkým kamenným domem ve starém stylu je záhon. Zde budou vhodné rostliny jako anglické růže, šeřík pivoňky, rostliny krásných listů, jehličnany, klematis. Květinový záhon s použitím soch, fontány ve středu květinové zahrady budou velmi vhodné. Velká pozornost by měla být věnována rámování. Cihly se „zuby“ očividně znetvoří celou skladbu.

Pokud je květinová zahrada zasazena do zadní části zahrady, můžete použít rostliny jako aquilegia, levandule, macešky, psí růže. Tyto květiny nejsou tak slavnostní, ale nejsou o nic méně krásné, ale vyžadují méně sofistikovanou péči.

Květinový záhon před malým domem může sestávat z květů, jako jsou floxy, lilie, zvonky mohou být ve středu a na okrajích bude dobrá vlněná síť.

Pro trvalou květinovou zahradu můžete nabídnout následující rostliny:

 1. Alpská aster je trvalka, která kvete až 3 měsíce, dorůstá až do výšky 10-30 cm, má různé barevné odstíny.
 2. Karafiát je bylina, která dokonale funguje jako rám pro květinovou zahradu. Jeho fialové květy jsou malé, ale kvetou tak hojně, že vypadají jako pevný koberec.
 3. Stále kvetoucí begónie je jen fontána barev. Má dekorativní nejen samotné květiny, ale také listy - tmavá, sytá barva, zajímavý, špičatý tvar. Begonia má mnoho odrůd. Najdete jak podměrečné, tak se středním stonkem a barvy samotných pupenů jsou velmi rozmanité. Záhon je dovoleno vyrábět pouze z jedné begónie a ohromí svou krásou. Je pravda, že netoleruje chladné počasí, ale do domu jej lze přivést během chladných měsíců roku.
 4. Phlox subulate - květina, která vytváří celé čepice lila, bílé nebo lila.
 5. Sedum - jejich rozmanitá povaha vám umožňuje provádět jakékoli květinové aranžmá.
 6. Je třeba zmínit vlněné dláto. Úžasně zimuje i v nejchladnějších oblastech. Jeho listy jsou velmi dekorativní, téměř bílé, s dospíváním, mají nejen atraktivní vzhled, ale také zdůrazňují krásu jakékoli jiné rostliny.

Jak udělat kulatý záhon v zemi s vlastními rukama

Vytvoření kulatého květinového záhonu vlastními rukama, jako na fotografii, není obtížné, ale musíte jej začít plánovat zpět v zimě.

Nejprve se musíte rozhodnout pro místo, zvolit slunné místo, které bude jasně viditelné, okamžitě nastínit požadované rozměry.

Pak stojí za to „projít“ se po internetu a podívat se, jak si můžete uspořádat květinovou zahradu.

Můžete zvážit kulatý květinový záhon letniček, diagramů, fotografií a pak jen vyzvednout trvalky, které mají podobný vzhled. Vhodný je také krajinný design půlkruhového květinového záhonu, najdete tam také zajímavé nápady. Neměli byste se zabývat pouze rostlinami, zahradní sochou, krásným květináčem uprostřed kompozice, sádrovými figurkami, ozdobnými lucernami, fontánami atd. Se stanou zajímavým vrcholem.

Dále musíte přemýšlet o tom, jak umístit květiny na kulatý záhon. Je důležité, aby květinová zahrada potěšila celé léto, což znamená, že musíte sbírat rostliny s různými obdobími kvetení.

Výběr květin na kulatém záhonu by měl být proveden s ohledem na skutečnost, že rostliny se stejnými požadavky na půdu by měly růst na jednom místě. Předpokládejme, že potřeba kyselosti půdy by měla být přibližně stejná, potřeba slunečního světla, vlhkosti by měla být stejná.

Vzhledem k tomu, že na okrajích by měly být umístěny méně vysoké květy a jejich výška by se měla zvyšovat směrem ke středu, je třeba zvážit umístění každé květiny.

Když jste se rozhodli pro květiny, dokonce i na podzim-zimu si můžete koupit semena a zasadit rostliny pro sazenice. Květy jako aquilegia, alissum, iberis, gypsophila, lomikámen, flox, omlazený, astra, mák, fialová, prvosenka mohou kvést v prvním roce, pokud jsou vysazeny v lednu až únoru.

Rostliny jako hosta, růže, pivoňky, heuchera, plamének trvají déle, ale lze si je objednat u květinářských společností.

Poté musíte přemýšlet o tom, z čeho bude hranice květinového záhonu. Měli byste si je koupit buď hotové, nebo přemýšlet, jak to udělat sami.

Poté, co budou rostliny vybrány, zasazeny a objednány, můžete na jaře začít s vytvářením kruhové květinové zahrady.

Nejprve musíte uvolnit správné místo a vykopat ho. Potom vezmou dva kolíky, k jednomu z nich je uvázáno lano. Na něm se měří vzdálenost rovnající se poloměru záhonu a na tomto místě je uvázán druhý kolík. Ukáže se to „kompas“, pomocí kterého nakreslí kruh.

Tento kruh by měl být omezen.

Poté se do tohoto kruhu vloží úrodná půda (tloušťka úrodné vrstvy je 40-50 cm), shrnuje se hrábě, takže střed je mírně vyšší a okraje jsou nižší. Okraje by však měly stoupat 10–15 cm nad trávníkem.

Poté, co je záhon připraven, může být vysazen květinami od středu k okrajům.

Výběr místa a příprava půdy

Je rozumné, že před hlavním vchodem do domu je umístěn kulatý záhon, což znamená, že si již nemusíte vybírat stránky. Květinových záhonů však může být několik a vůbec nemusí být umístěny na slavnostním místě. Navíc takový záhon nemusí být vůbec na slunné straně.

Vyberou místo, které chcete vyzdobit kulatou květinovou zahradou. Může to být uprostřed zahrady, ve stinném rohu nebo ve zcela neočekávaném obvodu. K tomu je důležité pouze vybrat správné rostliny.

Půda se vybírá s ohledem na květiny, které plánují zasadit. Je ještě inteligentnější vybrat si květiny, které odpovídají půdě. Například se vyhněte výsadbě rostlin, které mají rády bohatou půdu v ​​písečných oblastech.Nebo by bylo absurdní zasadit hortenzii do zásadité půdy, když je třeba ji zasadit do kyselé půdy.

Hnojení před výsadbou je však správné rozhodnutí. Je lepší hnojit půdu komplexními přísadami.

Plnění květinového záhonu květinami

Při výběru květin je důležité dodržovat některá pravidla, která vám nedovolí vyrobit z květinového záhonu „koš s květinami“.

Předpokládá se, že výška rostlin na záhonu by neměla překročit 80 cm. Pokud však v květinové zahradě jsou jehličnany nebo kvetoucí keře, stejně jako popínavé rostliny se speciálními podpěrami (jako je plamének), může být vyšší.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat barevnému schématu. Zde se typy kulatých květinových záhonů mohou lišit:

 1. Monochromatický, kde je jedna barva, ale tvar a výška květů se liší (bílý květinový záhon různých květů).
 2. Kontrast - polární různé barvy.
 3. Hra odstínů - plynulé přechody z jedné barvy do druhé, například od světle růžové po tmavě fialovou.
 4. Neutrální - převažuje zde zeleň a drobné barevné doteky (například thuja a bílé růže).

Jak ohradit kulatý záhon

Květiny zasaďte správně na kulatý záhon. Oplocení není poslední věcí. S krásným plotem bude heřmánek královnou, ale špatný design květinové zahrady může zničit celý nápad.

Zde jsou návrhy takových plotů, které nepoškodí hlavní výzdobu zahrady:

 1. Přírodní kámen - z toho bude rám výsadby velmi krásný, dlouhotrvající a organický. Kámen lze vybrat jak dražší (žula, mramor), tak levnější (obyčejná dlažební kostka).
 2. Dřevěné rámy. Mohou to být malé ploty (malované a nelakované), přesně vykopané klíny, kmeny stromů řezané palačinkami atd.
 3. Hedge - volba z zimostrázu nebo jiných nízko rostoucích keřů vypadá nepředstavitelně slavnostně.
 4. Kulatý záhon je po okraji obklopen zakoupenými ploty (jsou v každém květinářství ve velkém sortimentu).
 5. Kreativní nápady (například plot z talířů stejné barvy nebo z nepotřebných disků), let představivosti je vítán.

Letní obyvatelé často vyrábějí rámy z pneumatik nebo plastových lahví. Nikdo to nezakazuje, nicméně to nelze nazvat vrcholem stylistiky.

Originální fotografické nápady pro zdobení kulatých záhonů

Konstrukce kulatého květinového záhonu někdy vede k nepopsatelnému potěšení a obdivu. Některá z těchto mistrovských děl jsou uvedena níže.

Okamžitě bych rád poznamenal, že zde je většina příkladů designu kulatého květinového záhonu s letničkami, ale v těchto situacích bych chtěl zdůraznit ne sadu barev, ale chuť.

Malý most vás vybízí, abyste se po něm vydali a zastavili se uprostřed květinového moře:

Takový kočár se stane pýchou každého majitele dači:

Ani jedna módy takový klobouk na svém webu neodmítne. A udělat kulatý záhon pro květiny tohoto tvaru není vůbec obtížné:

Květinové hodiny již nejsou v zahradním designu vzácností. Tato barevná kombinace je však obzvláště atraktivní:

Záhon by byl docela prostý, kdyby nebylo takové zajímavé struktury:

Obvyklý řez pařezu a na jeho pozadí stylový květinový záhon:

Další zajímavý dekor pro kulatý záhon. Příklad toho, jak můžete porazit květinovou zahradu ozdobnými hranolky:

Příklad toho, jak můžete vyzdobit prostor kamenem kolem kulatého květinového záhonu:

A tady je design kulatého květinového záhonu trvalek. Levandule, euonymus, kámen a neomezená chuť:

Živý plot pro rámování je v parterových zahradách klasický:

Závěr

Kulatý záhon nepřetržitě kvetoucích trvalek je skutečným klenotem pro každou oblast. Chcete-li jej vyzdobit, potřebujete vědět, jak vybrat správnou půdu a místo pro květiny, umět správně vybrat rámeček a přečíst si, jak uspořádat květiny na kulatý záhon. Zbytek bude podnícen představivostí a tvůrčím impulsem.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce