Mixborders v krajinářském designu + fotka

Naši občané donedávna prezentovali chaty výhradně jako místo pro pěstování brambor a okurek. Dnes se všechno změnilo. Snaží se vyzdobit osobní spiknutí a vytvořit na něm nejen postele, ale také místo pro odpočinek. Jaké místo na webu to dnes zaujímá mixborder, a jak to udělat sami?

Co je mixborder

I když jste toto jméno nikdy neslyšeli, pravděpodobně jste toto přistání viděli na fotografiích nebo na stránkách přátel.

Mixborder není nic jiného než květinová zahrada několika rostlin kombinovaná podle určitého principu. Z angličtiny je tento název přeložen jako „mix border“. Velmi často na internetu najdete hotová schémata pro takové květinové záhony. Pokud zvolíte správnou kombinaci rostlin, stanou se ozdobou jakéhokoli webu.

Mixborder je záhon, který je záměrně složitý a kombinuje:

 • keře;
 • letničky;
 • vytrvalé květiny;
 • stromy;
 • byliny.

Nezáleží pouze na barevné škále, ale také na velikosti rostlin, jejich druhu a období květu. Pojďme zjistit, jak vytvořit mixborder s vlastními rukama, aby se práce nezměnila v rutinu.

Kam umístit mixborder

Někteří letní obyvatelé a pěstitelé květin věří, že výběr místa je nejjednodušší ve fázi vytváření složitého záhonu. To není pravda. Proces nezačíná nákupem sazenic, ale vypracováním podrobného rozložení samotného mixborderu a rostlin pro něj.

Při výběru místa jsou důležité následující nuance:

 • kde bych chtěl zasadit takový záhon;
 • zda je vybraná oblast zastíněna a zda se nachází pod spalujícím sluncem;
 • jaký druh rostliny dokonale snášejí částečný stín (stín nebo slunce v závislosti na výběru);
 • je ve vybrané oblasti dostatek místa pro vysoké a šířící se stromy a keře.

S ohledem na tyto otázky by mělo být snadné přejít k dalšímu kroku: vypracování diagramu na papíře. Složitý květinový záhon lze umístit:

 • podél kolejí;
 • uprostřed trávníku;
 • na vnější hranici stránky.
Rada! Hranice mixborderu musí být jasné. Aby to zdůraznili, používají cihly, přírodní kámen, dřevo.

Při výběru místa je třeba vzít v úvahu, že ke zdobení webu je vytvořen mixborder, který musí být na dohled. Tvar může být jakýkoli, ale nejčastěji se preferují beztvaré květinové záhony. Na objemu mixborderu také nezáleží. Pokud je v blízkosti domova, nepoužívejte jej medonosné rostlinyjinak přilákají na okna vosy a včely.

Výběr rostlin do květinové zahrady

Dalším krokem je výběr rostlin a vytvoření schematického obrázku. Při výběru rostlin musíte dodržovat jeden princip: nebudou dlouho kvetat současně, proto je lepší je zasadit tak, aby se navzájem hladce nahradily. Záhon nepřetržitého kvetení je nejlepší dekorací pro osobní spiknutí.

Návrh záhonu je založen na skutečnosti, že do popředí jsou nízké rostliny (jejich výška není větší než 40 centimetrů), za nimi jsou vysazeny středně velké rostliny (ne více než 60 centimetrů), vysoké (jedna metr a výše) jsou přesunuty na pozadí. Jako vysoké rostliny lze použít nejen keře a stromy, ale také popínavé rostliny, například rodné hrozny nebo klematis.

Které rostliny by se neměly používat v mixborderu? Pro toto skóre existují také pravidla:

 • rostliny se vybírají podle složení půdy, vlhkosti a odolnosti proti větru;
 • rostliny s rychle rostoucími oddenky nelze použít na záhon;
 • místo pro každou rostlinu by mělo být vybráno pro její prospěch;
 • nemůžete kombinovat rostliny s komplexní péčí (hojným zaléváním jednoho keře můžete sousednímu nenapravitelně ublížit);
 • neignorujte zeleň, zeleň dodá nádheru záhonu.

Pouze na první pohled se zdá, že rostliny v mixborderu jsou uspořádány chaoticky. Ve skutečnosti jsou schémata mixborders z trvalek a ročníků pečlivě ověřena. Vybrané rostliny jsou si navzájem podobné z hlediska požadavků na péči.

Důležité! Vzdálenost od hlavního výhodného bodu k mixborderu nemůže být menší než výška nejvyšší rostliny v něm.

Při výběru schématu nezapomeňte dát každé rostlině tolik prostoru, kolik potřebuje, jinak riskujete ztrátu části výsadby v prvním roce. Pokud současně existují dutiny, které jsou viditelné pro oko, mohou být dočasně vyplněny letničky. Při vytváření diagramu věnujte pozornost barevným kombinacím. Záhon by měl současně na místě vyniknout a být s ním kombinován.

V zimě neztratí mixborder z jehličnanů svůj vzhled. Nejlepší je použít pro takový záhon trpasličí odrůdy, jsou dokonale doplněny rostlinami s jasnými lesklými listy, například rododendronem. Péče o něj je jednoduchá a kvetení svěží.

Hotová schémata

Představujeme čtenářům několik připravených mixborderových schémat pro seznámení. Mohou být použity úplně nebo zčásti.

Vezměte prosím na vědomí, že letničky jsou dočasným, ale nápadným doplňkem květinové zahrady; každý rok můžete na jejich místo vysadit nové rostliny nebo je zakoupit. Zelené kapradiny, hostitelé, heuchery vypadají v květinové zahradě efektně.

Při plánování velké květinové zahrady je třeba předem předvídat malou cestu, která usnadní údržbu.

Hlavní typy mixborders

Zvažte hlavní typy mixborders, které jsou dnes populární. Zařízení každého z nich se může zpočátku zdát komplikované, ale není tomu tak. Po podrobném prostudování materiálu se můžete pustit do podnikání sami.

V anglickém stylu

Předpokládá se, že v design krajin můžete fantazírovat, jak se vám líbí. Mixborders v anglickém stylu poskytnou každému květinářství takovou příležitost. Skládají se z našich zahradních rostlin, které jsou našim očím známé, a z lučních rostlin s převahou těchto rostlin, které na místě vytvářejí atmosféru blízkosti přírody.

Verbena, rozmarýn, pelyněk, zvonek, prvosenka, heřmánek, rozchodník a samozřejmě parková růže budou mít při konstrukci takového záhonu velký význam. Barevné schéma růží je vybíráno individuálně, potěší oko svým kvetením po celý rok. Jehly a další zelenina mají velký význam, který musí být do výkresu zahrnut. Hlavní barvy zde budou zelená, růžová, bílá a modrá.

Projekt krajiny v anglickém stylu je uveden ve videu:

Na temné straně pozemku

Není možné vytvořit květinovou zahradu z rostlin, které milují slunce ve všech oblastech. A co ti pěstitelé květin, kteří mají na webu stínované oblasti? Vytvořte světlou květinovou zahradu z rostliny milující stín.

V tomto případě musíte věnovat pozornost rostlinám, jako je cypřiš Lawsonův, některé druhy smrku, tisu, jalovce, adenia, dřišťálu, mnoho odrůd mikrobioty, rododendrony, fialky, tiarella. Hlavní květy záhonu budou zelené, cihlové, červené, růžové a bílé.

Sezónní

Tento typ mixborderu je vhodný pro ty, kteří milují rozmanitost a netolerují konzistenci. Je založen na principu výsadby rostlin, které kvetou ne déle než 1-2 roky a poté jsou nahrazeny jinými. Letní obyvatelé, kteří milují každoroční reorganizaci zahrady, jsou stále častější.

V tomto případě musíte věnovat pozornost následujícím druhům rostlin: lesy, krokusy, chionodoxes, které budou kvést v počátečním období jara. Pak hyacinty povstanou tulipány a narcisy... Pomněnka, sedmikráska, prvosenka, fialová perfektně doplní květinovou zahradu. Jakmile všechny vyblednou, lze je odstranit nahrazením novými rostlinami. Můžete zvážit dahlia, měsíčky, vytrvalé šalvěje, begónie.

Pokud jde o barevná řešení, zde je let fantazie zcela neomezený. Navíc je to tento mixborder, který se stane nejjasnějším.

Vytvoření mixborderu

Poté, co jste obdrželi hotové schéma z Internetu nebo si ho vytvořili vlastními rukama, můžete se pustit do práce. Je rozdělena do několika fází, je nutné dodržet pořadí.

 • fáze 1: výběr rostlin a jejich nákup;
 • fáze 2: výsadba „kostry“, což znamená podměrečné stromy a keře;
 • fáze 3: výsadba vytrvalých rostlin;
 • fáze 4: přesazování letniček a cibulovin.

Pojďme analyzovat každou z etap podrobněji. Každý si může vytvořit mixborder vlastními rukama.

Při výběru rostlin věnujte pozornost jejich vzhledu. Musí být zdraví. Neměli byste se přestat dívat jen na květiny, mixborders s ozdobnými jehličnany vypadají skvěle. Keře jsou také dobré. Věnujte pozornost thujám, jalovcům, vrbám, keřům kalina, smrku, tisu, hortenzii, které po dlouhou dobu potěší oko květinami.

„Skeletální“ rostliny jsou vysazeny v malé vzdálenosti od sebe, měly by vypadat organicky. Jejich úkolem je vytvořit výšku a obrys zadní části záhonu. Řiďte se tím, že keře a podměrečné stromy brzy vyrostou. Mnoho z nich může být upraveno účesem, ale existují některé, které se nedoporučují stříhat, což znamená, že bude nutné ponechat prostor pro růst. Tak jako kvetoucí keře, můžete použít: Meyerův šeřík, falešný pomeranč, spirea, magnólie, bezinka, derain, ibišek.

Pokud se přesunete do třetí fáze, neměli byste zapomenout na stupňovitý princip. Trvalé mixborders, jejichž fotografie jsou uvedeny výše, byly sestaveny za podmínky, že pozadí je mnohem vyšší než průměr. Květinovou zahradu můžete naplnit bylinkami. Nejvýraznějším vzhledem je ostřice, ochke, péřová tráva. Můžete také věnovat pozornost pelyňku, pelargónie, floxu a tunbergia.

Pokud jde o letničky a cibule, dodají květinové zahradě jedinečné kouzlo. Tento režim by neměl zahrnovat ty baňaté, které vyžadují roční kopání. Nejlépe se k nim hodí muscari, krokusy a sekvoje, o něco později je nahradí tulipány, petrklíče a narcisy. Letničky jsou také zasazeny v malých skupinách, aby vytvořily úrovně a nepokoje barev.

Stručný průvodce uspořádáním mixborderu je uveden ve videu:

Keř mixborder a trvalky, velkoryse zředěné letničkami a cibulkami, budou zdobit jakoukoli osobní zápletku po mnoho let. Jakmile vytvoříte své mistrovské dílo, budete si ho užívat po celá léta!

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce