Mixborder keřů a trvalek: fotografie + schémata

Mixborders jsou květinové záhony, na kterých jsou vysazeny okrasné rostliny, které se navzájem doplňují. Mohou se stát ozdobou parku, zahradní krajiny, zahrady. K obsazení květinových záhonů lze použít vytrvalé a jednoleté byliny, květiny, keře a dokonce i malé stromy. Mixborders z trvalek jsou obzvláště populární, protože z roku na rok jsou schopni potěšit svou krásou, aniž by vyžadovali zvláštní péči.

Existují speciální hotová schémata výsadby vyvinutá krajinářskými návrháři s zónováním květinové zahrady a výběrem rostlin. I předzahrádkář může implementovat taková předem nakreslená mixborderová schémata.

Důležité body při plánování

Krásný mixborder je harmonické složení rostlin vysazených v určitém pořadí v souladu s některými obecnými pravidly:

 • Mixborders mohou být jednostranné nebo oboustranné... Jednostranné květinové záhony jsou umístěny podél chodníků nebo cest, za nimi může být zeď budovy nebo plot. Oboustranná květinová zahrada předpokládá přítomnost cest nebo hledisek z obou stran. Příklad jednostranného a oboustranného mixborderu je uveden na fotografii:
 • Při vytváření jednostranného mixborderu se do pozadí vysazují vysoké rostliny a keře, podměrečné nebo plíživé trvalky a v popředí tráva trávníku.
 • Při vytváření oboustranného mixborderu by měly být vysoké rostliny zasazeny do středního pruhu a nízko rostoucí trvalky by měly být umístěny blíže k okraji květinové zahrady.
 • Při umístění trvalky v jedné květinové zahradě je nutné použít víceúrovňový princip. V tomto případě rostliny nebudou stínovat, navzájem se utopí a plně ukáží svou krásu.
 • Na květinová aranžmá, jako jsou obrazy, by se mělo dívat z určité vzdálenosti, aby se ocenila jejich krása, a proto se mixborders doporučuje umístit v určité vzdálenosti od úhlu pohledu. Odlehlost vysokých rostlin by neměla být menší než jejich výška.
 • Mixborders z trvalek mají zvláštnost - v prvních letech po zařízení není složení dostatečně svěží, protože rostliny musí růst. V tuto chvíli ji lze doplnit jednoročními květinami.
 • Při umisťování trvalek na květinové záhony musíte pamatovat na to, že v průběhu času porostou, takže nemusíte rostliny vysazovat příliš těsně k sobě.
 • Mixborders mohou být vytvořeny s určitým sémantickým zatížením, například umístění květinové zahrady u vchodu do budovy nebo na břeh umělé nádrže může příznivě zdůraznit krajinu místa a design, architekturu budovy.

Tvary mixborders mohou být různé: pravidelné, zakřivené, složité. Krajinní designéři tedy doporučují umístit kompozice pod určitým úhlem pro lepší pohled odkudkoli na zahradě. Příklad takové květinové zahrady lze vidět na fotografii:

Výběr rostlin

Když jste se rozhodli pro umístění a tvar mixborderu, měli byste přemýšlet o jeho naplnění. Při výběru trvalek je třeba vzít v úvahu některé nuance:

 • Rostliny ve stejné květinové zahradě musí mít stejnou fotocitlivost, v blízkosti by neměly být vysazovány plodiny milující stín a světlo milující plodiny. Výběr určitých rostlin závisí na osvětlení oblasti, kde bude umístěn mixborder.Stejné pravidlo platí při výběru rostlin s přihlédnutím k vlhkosti a složení půdy;
 • Kořenový systém všech rostlin by měl být uzavřen a táhnout se svisle dolů... Rostliny s plíživým a vodorovně se rozšiřujícím kořenovým systémem nakonec zničí své „sousedy“.
 • Kvetoucí trvalky by měly být vybrány tak, aby období jejich kvetení se hladce nahradily... Tím se vytvoří nepřetržitě kvetoucí mixborder. Měli byste také vyloučit situaci, kdy po zvadnutí rostlina ztratí své dekorativní vlastnosti, musí být odříznuta a místo řezu zůstává na květinové zahradě „prázdným místem“. V tomto případě lze jako úkryt použít trvalky nižšího řádu s pozdějším obdobím květu nebo letničky;
 • Můžete si vyrobit krásný mixborder z trvalek pomocí rostlin s ozdobným listem... Kompozice tedy může zahrnovat geykheru, hostitele, kapradiny.

Při výběru rostlin pro mixborders je tedy třeba vzít v úvahu jejich výšku, typ kořenového systému, potřebu slunečního světla, nutriční hodnotu půdy a vlhkost. Samozřejmě nezapomeňte na barvu rostlin. Květinové záhony tedy mohou být:

 • kontrastní, s kombinací červené a zelené, fialové a žluté. Takové kompozice jsou vhodnější pro vytváření kompaktních nízkých mixborders;
 • černobílý... K jejich vytvoření se používají květiny klidných, jemných odstínů růžové, žluté, fialové;
 • pestrýkombinující různé jasné barvy. Příklad pestrého mixborderu je uveden níže na fotografii:

Při vytváření mixborderu z keřů a trvalek jsou oblíbené následující:

 • Dřišťál a spirea se liší neobvyklou barvou listů a vykazují své dekorativní vlastnosti po celou sezónu. Ořezávání zimostrázu může vytvářet krásné zelené bariéry nebo jedinečné krajinné postavy.
 • Anglický aster, sléz, rudbeckia, flox a některé další vysoké květiny lze použít k vytvoření kostry expozice. Můžete je vidět na fotografii:
 • Mezi rostlinami střední výšky je třeba upřednostňovat vytahování druhé linie mixborderu lilie, pivoňky, chryzantémy... Jejich výška bude zhruba od půl metru do metru.
 • Při vytváření mixborders jsou nejoblíbenější trvalky do půl metru. Jsou vhodné pro jednostranné i oboustranné kompozice. Mezi těmito barvami, vícebarevné petrklíče, kadidlo, tulipány, narcisy.
 • Do mixborders by měly být zahrnuty i nízko rostoucí květiny, vysoké až 25 cm. Zpravidla se používají pro ohraničení cest a cest. K tomu účelu často používají krajinářské designéry pushkinia, galanthus, muscari a některé další rostliny.

Všechny tyto trvalky mají skromný, vzpřímený kořenový systém a mohou se navzájem doplňovat na záhonech. Kvete v různých dobách, některé z nich mohou růst ve stínu, jiné preferují slunné oblasti země, takže každý zahradník musí kombinovat trvalky sám v souladu s existujícími podmínkami a osobními přáními.

Fáze vytváření mixborder

S vytvořením skladby trvalek je třeba zacházet se zvláštní odpovědností, protože výsledek práce by měl „potěšit oko“ následně na několik let. Odborníci doporučují vytvářet mixborders postupně, provádět akce v určitém pořadí:

 1. Před výsadbou trvalek je nutné nastavit tvar mixborderu a připravit půdu. V případě potřeby můžete vytvořit dekorativní rámeček z kamene, proutí.
 2. Naplnění květinové zahrady by mělo začít s kosterními rostlinami - podměrečnými stromy, keři (tis, borovice bergmanská, smrk kuželovitý, dřišťál), vysokými květinami. Doporučuje se umístit je bez dodržení symetrie, protože v tomto případě bude kompozice vypadat přirozeně.
 3. Středně velké květiny a rostliny s ozdobným listem (hosta, cineraria) by měly být vysazeny do druhé vrstvy, aby v případě potřeby zakrývaly kmeny vysokých keřů a podhůří okrasných stromů.
 4. Prázdná místa v kompozici by měla být vyplněna středně a nízko rostoucími kvetoucími rostlinami, při dodržení principu víceúrovňových. Měly by být zasazeny ve skupinách, aby plně odrážely krásu rostlin.
 5. V případě potřeby lze mixborders v prvních letech po vytvoření doplnit ročníky. Dodají extra svěžest, jas a rozkvétají květinovou zahradu.

Důležité! Při výsadbě okrasných stromů a keřů je třeba vzít v úvahu šíření a výšku dospělých rostlin.

To vám umožní správně zvolit optimální vzdálenosti mezi nimi.

Hotová schémata

Aby bylo možné vybrat správné dekorativní trvalky pro mixborder, může to pro běžného zahradníka trvat hodně času a literatury, protože není tak snadné najít informace o výšce, kořenovém systému rostliny, době kvetení a preferencích . Srovnání informací o různých rostlinách a výběr „dobrých sousedů“ je ještě obtížnější. V tomto případě pomohli situaci zmírnit profesionální krajinní designéři, kteří vypracovali a nabídli zahradníkům hotové mixborderové schémata z trvalek a jména květin, keřů, stromů použitých v kompozici. Fotografie a diagramy některých z nich jsou uvedeny níže.

Voňavá květinová zahrada

Tento mixborder kombinuje vysoké keře a aromatické, kvetoucí trvalky... Květinovou zahradu můžete vytvořit na kamenité, dobře odvodněné půdě. Taková kompozice je jednostranná, proto by měla být umístěna proti zdi budovy, plotu. Je ideální pro udržovaný, prostorný dvůr nebo zahradu poblíž pevné chaty.

Naplnění voňavé květinové zahrady by mělo být zahájeno výsadbou obyčejného jalovce (3). Nenechte se omezit na jednu rostlinu, je lepší zasadit 2-3 jehličnany. Křišťálový keř (1) je také „kostrou“ květinové zahrady. Rostlina by neměla být vycentrována. Na rozdíl od Potentilly by měl být v souladu s podmíněnou symetrií vysazen lomikameň Ferdinanda Coburga (4). Tato rostlina není kvetoucí, ale má krásné dekorativní listy.

Následné plnění květinové zahrady probíhá postupně, při dodržení principu jednostupňové a podmíněné symetrie. Rostliny jsou umístěny ve skupinách. Pod čísly 5, 6, 7, 8 a 9 jsou vysazeny různé druhy lomikámen: hybridní, svěží, klínovitý, paniculate, pižmový. Zpeřený karafiát (10) dodá květinové zahradě jemné barvy a příjemnou vůni. Střešní krytina (11) byla omlazena zakrnělou, ale velmi originální rostlinou, která se stane vrcholem mixborderu.

Doporučuje se dostat do popředí kompozice dřišťál Thunberg (2). Rostlina je nízko rostoucí keře s ozdobným fialovým listem.

K sestavení aromatického mixborderu se tedy používá mnoho různých odrůd lomikameň. Tyto nádherné rostliny jsou nenáročné, mají kompaktní kořenový systém, kvetou po dlouhou dobu a velmi krásně, vyzařují příjemnou vůni. Dřišťál na takovém záhonu působí jako krásná hranice. Hluchavka a jalovec dodají květinové zahradě „růst“ a eleganci.

Možnost pro profesionály

Tento hotový mixborderový obvod je jednostranný. Taková květinová zahrada může být umístěna proti zdi budovy nebo například poblíž plotu. Vytvoření takové svěží kompozice je docela jednoduché, pokud víte, kde začít: první by měla zasadit zimostráz (9), ořezaný, v tomto případě ve formě kužele. Nestojí za to umístit jej uprostřed květinové zahrady; je lepší jej posunout do strany, aby vypadal přirozeně.

V určité vzdálenosti za zimostrázem je třeba zasadit klematis (14). Můžete kombinovat červené a bílé odrůdy této trvalky.Krásný plamének bude nádherným pozadím pro květinovou zahradu jako celek.

Mezeru mezi plamének a zimostrázem by měly zaplnit středně velké rostliny: hautma (13), echinacea (12), okrasná cibule (6), verbena (8), korejská máta (11). Vyplní kompozici lehkostí a odstínem zimostrázového pelyněk (10) s ozdobným stříbřitým listem.

V popředí mixborderu by měl být zasazen fenyklový rošt (7), keř cinquefoil (5), majestátní pelargónie (3), pelargónie Endress (1), měkká manžeta (2) a coreopsis (4).

Takové krásné, svěží květinové aranžmá může být ozdobou nádvoří s budovami v ekologickém, rustikálním nebo klasickém stylu. Chcete-li vyzdobit dvůr s velkým sídlem, měl by být mixborder rozšířen a měly by být použity více vysoké keře a okrasné stromy.

Květinová zahrada pro začínající zahradníky

Dokonce takové hotové schéma může implementovat i začínající zahradník. Lze jej použít jednostranně i oboustranně. Kosterní rostlina květinové zahrady je vysoká falešně oranžová (1). Vpravo a vlevo od něj je nutné uspořádat pivoňky (2) a floxy (3). Lilie (4) a mexické ageratum (5) lze použít k vytvoření další vrstvy středně velkých rostlin. Mezi zakrnělé trvalky se pro vytvoření kompozice doporučuje zvolit mořské lobularie (7), turecký karafiát (8).

Taková nádherná květinová zahrada může být umístěna na verandě, bráně, podél cest. Mixborder bude neustále kvést od června do září. Další příklady a schémata mixborders z trvalek, stejně jako některé nuance jejich tvorby, si můžete prohlédnout ve videu:

Závěr

Krásný mixborder, pokud je to požadováno, může vytvořit každý zahradník. K tomu není vůbec nutné uchýlit se ke službám profesionálních designérů, protože můžete použít hotová schémata s optimálním výběrem rostlin. S trochou představivosti a zjištění, analyzováním informací o různých typech trvalek, je snadné samostatně sestavit kompozici nebo provést změny v hotových schématech. Krásný mixborder bude vždy schopen zdobit osobní spiknutí, je výhodné zdůraznit a zdůraznit stávající architekturu a krajinu.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce