Hortenzie drsná: odrůdy, výsadba a péče, recenze, fotografie

Hortenzie drsná je rostlina s krásnými květinami, patří do stejnojmenné rodiny. Je orientálního původu a roste ve volné přírodě na pobřeží Číny a Japonska. V 19. století se hortenzie dostala do Evropy, kde se okamžitě zamilovala do mnoha milovníků zahradního designu.

Popis drsné hortenzie

Většina druhů čeledi Hortensia jsou keře vysoké až 3 m a široké 2 m. Někteří z jejích zástupců mají stromovitý tvar, kromě toho se mezi nimi nacházejí i révy. Keře hortenzie mají silné větve. Mají velké květenství bílého nebo šeříkového odstínu.

Uprostřed se skládají z mnoha malých květů, po obvodu jsou obklopeny několika velkými bílými květy se čtyřmi okvětními lístky.

Listy mohou být poměrně velké - až 35 cm dlouhé a 25 cm široké. Jejich barvy se během sezóny mění. Mladé listy jsou tmavě zelené, sametové. Ke konci léta mění barvu na tmavě oranžovou. Kořenový systém je silný, rozvětvený.

Rostlina je velmi odolná: hortenzii lze pěstovat v obtížných podmínkách a při relativně nízkých teplotách. V mírném podnebí ji lze pěstovat téměř všude. Kvete koncem léta nebo začátkem podzimu.

Odrůdy drsné hortenzie

V současné době existuje několik odrůd drsné hortenzie. Kromě toho neustále pracujeme na získávání nových. Níže jsou uvedeny nejoblíbenější odrůdy této kultury.

Makrofil

Výška této hortenzie je 1,5 m. Má drsné listy pokryté jemnými chlupy. Jejich délka dosahuje 35 cm, šířka - až 20 cm. Květenství je poměrně velké - u některých vzorků dosahuje průměr 20 cm. Hrubá hortenzie Macrophila je zobrazena na fotografii níže.

Sférické květenství této odrůdy má různé odstíny, obecně barva rostliny závisí na kyselosti půdy.

Důležité! Čím zásaditější je půda, tím bledší jsou květy hortenzie. Na kyselých půdách jsou modré, na alkalických půdách růžové nebo lila.

Sargent

Výška plodiny může dosáhnout 4 m. Je to jedna z nejoblíbenějších odrůd se sametovými listy. Hlavním rysem této odrůdy je změna barevného přechodu v rámci jednoho květenství a plynulý přechod od šeříkového odstínu k růžovému (a poté k modré) přes plochu celého keře. Kromě toho mohou být u některých rostlin okvětní lístky buď bílé, nebo mohou mít bílý okraj.

Kvetení je poměrně pozdě a dlouhé, začíná v září a trvá až do prvního mrazu

Horká čokoláda

Odrůda představená relativně nedávno. Má obrovské květenství - až 30 cm v průměru.

Listy této odrůdy také mění svou barvu, ale na rozdíl od klasické změny ze zelené na oranžovou má přechod ze stříbrné na olivovou

Barva výhonků se také časem mění: s poklesem teploty zčervená.

Důležité! Odrůda horká čokoláda, i bez listí, má vysoký dekorativní efekt díky stonkům charakteristické barvy.

Drsná hortenzie v krajinářském designu

Hrubá hortenzie je široce používána v krajinářském designu. Velké keře lze použít jako monokulturu na velkých plochách.Z nich můžete vytvářet husté živé ploty, používat je jako obrubníky pro široké cesty.

Jako samostatný designový prvek bude drsná hortenzie vypadat mimo jakoukoli konkurenci, protože jasné a krásné květiny přitahují pozornost.

Výroba lavičky s odrůdou Macrofila je běžným používáním v krajině parku

Je také dobré použít drsnou hortenzii jako centrální prvek velkého květinového záhonu obklopeného keři jasných a velkých rostlin, jejichž květiny budou s ním kontrastovat. Vypadá dobře obklopená pestrými letničkami.

Zimní drsná hortenzie

Hortenzie má dobrou zimní odolnost, avšak při mrazech kolem -30 ° C se doporučuje izolovat kruh v blízkosti kmene, aby byly kořeny rostlin chráněny před zamrznutím. Jako krycí materiál lze použít spadané listí stromů nebo piliny.

Výsadba a péče o drsnou hortenzii

Výsadba a péče o drsnou hortenzii není nijak zvlášť obtížná. Jediná věc, které by měla být věnována zvláštní pozornost, je zalévání, protože rostlina potřebuje hodně vlhkosti.

Výběr a příprava místa přistání

Ideálním místem pro drsnou hortenzii je oblast chráněná před větrem v částečném stínu. Půda musí být výživná a mít pH nejméně 5,0 (být mírně kyselá).

Předběžná příprava místa pro hrubou hortenzi spočívá v jeho odstranění z plevele a aplikaci minerálních hnojiv (až 20 g superfosfátu na 1 m2). To musí být provedeno dva týdny před výsadbou. Obvykle se provádí na jaře.

Před výsadbou by měla být sazenice drsné hortenzie ošetřena růstovým stimulantem ponořením kořenů, například do Epinova roztoku. Bezprostředně před instalací do jámy se doporučuje nastříkat 0,2% roztokem manganistanu draselného, ​​aby byl dezinfikován od hub a škůdců.

Pravidla přistání

Přistání se provádí podle následujícího schématu:

 1. Vykopávají otvor o hloubce 60 cm a průměru 70 cm.
 2. Na dno je položena drenážní vrstva z velkého drceného kamene nebo rozbitých cihel.
 3. Usněte v jámě 15-20 cm směsi půdy.
 4. Je v něm nainstalována sazenice.
 5. Posypte zeminou a lehce utlačte.
 6. Zalévání se provádí 20-30 litry vody.

Po výsadbě není rostlina po dobu jednoho týdne napojena, poté přejděte na standardní plán zavlažování.

První zalévání hrubé hortenzie se provádí okamžitě po výsadbě

Doporučuje se okamžitě mulčovat keř vrstvou rašeliny vysoké 5-10 cm.

Zalévání a krmení

Drsná hortenzie je kultura milující vlhkost. Zalévání se provádí každé 3-4 dny. Jejich norma je od 30 do 50 litrů vody pod jedním keřem. Doporučuje se obnovovat vrstvu mulče každých 1-1,5 měsíce.

V prvním a druhém roce po výsadbě není hrubá hortenzie krmena. Počínaje třetím rokem se doporučuje následující plán krmení:

 1. Duben - dusíkatá hnojiva pro pěstování zelené hmoty (močovina).
 2. Červen - minerální doplňky draslíku a fosforu (superfosfát).
 3. Červenec - organické látky (shnilý hnůj, kompost, roztok kuřecího hnoje).
 4. Září je komplexní hnojivo obsahující draslík, fosfor, hořčík a bór.

V druhém případě je vhodné zakoupit speciální krmnou směs pro okrasné rostliny.

Prořezávání

Rostlina se první 2-3 roky neřezává. V budoucnu se bude tvarování a dezinfekce koruny provádět dvakrát za sezónu. První se provádí bezprostředně po roztavení sněhu.

Na jaře, s výjimkou odstranění nezimovaných výhonků, jsou všechny loňské zkráteny na nejnižší pupen

Sanitární prořezávání se provádí na podzim. Je to součást přípravy rostliny na zimu.

Příprava na zimu

Na konci podzimu je rostlina asanována, poškozena a jsou z ní odstraněny příliš staré výhonky. Poté je provedeno zavlažování vodou a kruh kmene je mulčován vrstvou slámy, pilin nebo spadaného listí do výšky 20 cm. V případě zvláště chladného podnebí je ochranná vrstva pokryta fólií nebo agrofibrem na vrchu.

Důležité! Aby nedošlo na jaře k přetížení, měla by být ihned po roztavení sněhu odstraněna fólie a vrstva mulče.

Reprodukce

Hrubá hortenzie se množí všemi dostupnými způsoby:

 • semena;
 • výstřižky;
 • vrstvení;
 • dělící keř.

Na rozdíl od mnoha okrasných plodin se množení semen drsné hortenzie používá poměrně často, protože takto pěstované rostliny začínají kvést relativně brzy.

Nejúčinnějším způsobem rozmnožování, který poskytuje maximální množství rostlinného materiálu, je řízky. Získávají se z bočních větví.

Délka řezu by měla být alespoň 15 cm a stačí na ni pouze jeden pupen

Zakořenění se provádí v substrátu sestávajícím z rašeliny a písku po dobu jednoho měsíce. Půda musí být udržována vlhká. Jakmile řezání dosáhne délky 30-40 cm, přesadí se na trvalé místo.

Nemoci a škůdci

Imunita drsné hortenzie je velmi vysoká. Rostlina je zřídka ovlivněna chorobami a škůdci. Pokud k tomu dojde, pravděpodobně bude důvodem nesprávná zemědělská technologie.

Nejběžnějším problémem drsné hortenzie je chloróza listů. V tomto případě se barva destiček začne měnit na žlutou, ale žíly vždy zůstávají zelené.

Postupem času jsou listy pokryty tmavě hnědými nebo hnědými skvrnami, později se na jejich místě objeví díry.

Příčinou onemocnění je nedostatek železa. Pro ošetření by měla být poškozená místa odstraněna a zbývající části rostliny by měly být ošetřeny 4,5% roztokem síranu železnatého.

Na druhém místě, pokud jde o frekvenci výskytu, je známá padlí - nemoc způsobená houbami čeledi Erisyphus.

Na listech se objevují světle šedé skvrny, které časem ztmavnou.

V boji proti padlí se používají různé léky (směs Bordeaux, síran měďnatý, uhličitan sodný atd.), Ale pro drsnou hortenzii je nejlepší lék Fundazol. Používá se 3-4krát, postřikem celých rostlin v intervalech 1 týden.

Ze škůdců je drsná hortenzie nejčastěji napadena roztočem - malým zástupcem členovců, který se živí rostlinnou mízou. Je menší než milimetr a je někdy problematické jej detekovat.

Symptomatologie léze klíště je velmi charakteristická - na spodní části listů se objevují pavučiny s malými bílými tečkami.

Nejlepší lék proti tomuto škůdci jsou silné akaricidy: Actellik, Askarin, Iskra.

Důležité! Použití těchto prostředků ničí i další parazity - mšice, štěnice domácí a nosatce.

Závěr

Hortenzie drsná je krásná rostlina s širokou paletou barev a tvarů. Kromě krásných květů jsou velmi dekorativní také velké listy, které na konci sezóny mění barvu. Rostlina je široce používána v krajinářském designu.

Recenze hortenzie drsné

Andrey Bely, 40 let, Oryol
Hortenzie drsná je jednou z nejkrásnějších rostlin, která v našem podnebí krásně roste a reprodukuje se. Jeho velké květenství vypadá velmi atraktivně a extravagantně. Pěstuji tuto plodinu více než jeden rok a mohu říci, že je to velmi odolná a stabilní rostlina mezi trvalkami. Ani chladné zimy nemají velký vliv na jeho vzhled a intenzitu kvetení. Dokonale snáší řízky a dá se dát téměř jakémukoli tvaru. Zároveň je péče o ni velmi jednoduchá a nelze ji složitě srovnávat, například s floxy, a ještě více s růžemi nebo pivoňky. Doporučuji drsnou hortenzii každému, kdo chce získat krásnou rostlinu za minimální cenu.
Anna Mikheeva, 37 let, Nižnij Novgorod
Drsný Hortense ke mně přišel náhodou. Nevěděl jsem, co s tím a dát to do rohu zahrady, zvláště nemyslet na to, co bude dál. Ale jakmile došlo na rozkvět tohoto krásného keře, rozhodl jsem se jej okamžitě přesadit na atraktivnější místo a uspořádat kolem něj záhon.O tři roky později se hortenzie rozrostla a stala se centrem nádherné kompozice, která kromě toho zahrnuje astry, kosatce a mák. Moje pýcha je nyní obrovským květinovým záhonem ve středu stránky a všichni hosté mi ji závidí.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce