Hydrangea serrata: odrůdy s fotografiemi a jmény, recenze

Vroubkovaná hortenzie je druh zahradní kultury. Je oblíbený zejména mezi domácími zahradníky. A to není překvapující, protože rostlina má mnoho výhod, mezi nimiž je zejména vhodné pro vytvoření koruny, odolnost proti chladu, vysokou fytoimunitu a nenáročnost. Se základní péčí rostou keře rychle a každoročně potěší letní obyvatele svěžími krásnými květinami jemných odstínů.

Popis serrata hortenzie

Serrata hortenzie (hortenzie serrata) je hustý listnatý keř. Kořenový systém je vláknitý, šířící se, hluboký až 40 cm. Díky této vlastnosti rostlina rychle reaguje jak na hnojení, tak na znečištění půdy. Listové desky jsou zelené, oválné, na konci špičaté. Jejich délka je 10–12 cm. Po okrajích jsou zářezy jako pila.

Většina odrůd zoubkované hortenzie kvete od července do září. V regionech s chladným podnebím se však pučící může do srpna snížit. Průměr květenství se pohybuje mezi 8-15 cm.

Hydrangea serrata je teplomilná rostlina pocházející z Asie.

Jak se zoubkované hortenzie liší od velkolistých

Rozdíl mezi těmito druhy spočívá ve tvaru květenství. U velkolisté hortenzie jsou obvykle sférické a sestávají výhradně ze sterilních květů. Serrate má korymbose květenství. V jejich středu je velké množství malých květů schopných křížového opylení. Podél okrajů jsou větší, čtyřlisté sterilní květy, které nemají reprodukční orgány.

Důležité! Vroubkované a velkolisté hortenzie jsou nejbližší příbuzní, takže jsou si navzájem velmi podobní.

Odrůdy hortenzie serrata

Existuje mnoho zoubkovaných druhů hortenzie. Který je lepší, to se nedá s jistotou říci. Každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody. Teprve po prostudování popisů nejpopulárnějších typů můžete pochopit, která možnost je nejvhodnější.

Modrý pták

Jeho charakteristickým rysem jsou velké květenství. Květy obsažené v jejich složení mají jinou barvu. Nejjasnější jsou ti uprostřed. Jsou růžově fialové s modrými tyčinkami. Stín velkých květů na okrajích se mění od světle růžové nebo světle fialové až po tmavě modrou, fialovou. Po celou dobu kvetení květenství postupně mění svůj odstín. Bluebird keře kvetou v každém věku. Dosahují výšky 1,5 m.

Při kvetení vyzařuje hortenzie serrata Bluebird medovou vůni

Koreana

Jedná se o další podměrečný keř, jehož výška nepřesahuje 150 cm. Barva květenství se mění od sněhově bílé po modrou. Závisí to na kyselosti půdy. Čím je kyselější, tím více modrého pigmentu bude. Koreana netoleruje dobře sucho a potřebuje pravidelné zalévání.

Hydrangea Koreana je jednou z nejoblíbenějších odrůd hortenzie serrata

Preciosa

Keř dorůstá až do výšky 250 cm. Má výrazné květiny, neobvyklé listové desky.Na jaře a v létě jsou zelené, na podzim však získávají vínový odstín. Květenství Preciosy není o nic méně zářivé. Na začátku kvetení jsou krémově zelené, poté sytě růžové a před koncem kvetení karmínové.

Preciosa je vysoký keř, který vyžaduje pravidelné prořezávání.

Zlaté sluneční světlo

Jedná se o trpasličí rostlinu, jejíž výška nepřesahuje 1 m. Jeho charakteristickým rysem jsou velké špičaté listy žlutého odstínu, které časem zezelenají. Malé květy umístěné uprostřed jsou tmavě růžové a velké podél okraje jsou světle růžové. Ze všech druhů vroubkované hortenzie je nejméně mrazuvzdorná.

Golden Sunlight je trpasličí keř zoubkované hortenzie, který lze pěstovat v květináčích

Vierle

Je to nízká rostlina s výškou asi 1 m. Stín jejích květenství se mění od lila-modré až po růžovou. Listové desky jsou zelené na jaře a v létě, ale na podzim se stávají vínovými nebo fialovými. Vierle nepřežije v mokřadech. Pro správný růst a vývoj rostliny ji musíte pravidelně krmit. Stejně jako Golden Sunlight není odolný a potřebuje přístřeší na zimu.

Při pěstování vroubkované hortenzie odrůdy Vierle je důležité nepřehánět to se zaléváním.

Avelrose

Keř, jehož výška nepřesahuje 1 m, má obrovské množství růžových květenství (mohou být světlé nebo tmavé). Charakteristickým rysem této rostliny je přítomnost fialově zelených listových desek, které se s koncem léta stávají fialovými. Na kyselých půdách získává květenství Avelrose modrý odstín. Rostlina se cítí pohodlně jak ve stínu, tak na slunci. Nesnáší přebytečnou vlhkost.

Stín květenství zoubkovaného typu Avelrose závisí na kyselosti půdy

Hortenzie v krajinářském designu

Vroubkovaná hortenzie nemá žádné vady, a proto ji návrháři tak milují. Vzhledem k obrovské rozmanitosti palety barev a tvaru květenství hrají tyto rostliny roli jasného akcentu v krajinných kompozicích. Listové desky vypadají neobvykle, a tak zdůrazňují krásu keřů.

Vzhledem k tomu, že hortenzie má dlouhou dobu květu, často se z ní vyrábějí živé ploty, které se vysazují podél plotu a poblíž zdí domů

Nízko rostoucí odrůdy se pěstují v květináčích.

Kompozice hortenzie jsou často umístěny do samostatných skupin. Hodí se však také k jiným okrasným rostlinám. Hydrangea vypadá dobře vedle břízy, javoru, akátu a šeříku, stejně jako vrby, ptačí třešně, dřišťálu, jasmínu. Vhodné jsou pro ni také jiřiny, růže, pivoňky, hvězdice, rododendrum, azalka, astilba,

Důležité! Je nežádoucí vysazovat pilovité odrůdy hortenzie poblíž jehličnatých vždyzelených stromů. Tato kombinace přináší disharmonii vnímání kompozice.

Mrazuvzdornost hortenzie serrata

Zimní odolnost zoubkované hortenzie závisí na odrůdě. Tady jsou ukazatele, kterým vydrží nejoblíbenější typy:

  • Bluebird - 20 ° C,
  • Koreana - 25 ° C;
  • Preciosa - 20 ° C;
  • Zlaté sluneční světlo - 16 ° C;
  • Vierle - 18 ° C;
  • Avelrose - 23 ° C

Péče a kultivace hortenzie serrata

Aby rostlina mohla správně růst a vyvíjet se jí, musí se jí věnovat zvláštní pozornost. Nejprve musíte vybrat správné místo pro výsadbu, zakořenit sazenici. V budoucnu po tomto nesmíme zapomenout na neustálou péči. Bez ní hortenzie přestane kvést a začne bolet, postupně umírat.

Výběr a příprava místa přistání

Vroubkovaná hortenzie netoleruje přímé sluneční světlo. Pod nimi jsou její lístky příliš bledé. Zoubkovaná hortenzie však není vhodná pro plný stín. Nadměrné ztmavnutí může způsobit, že keře přestanou kvést. Nejlepší možností je částečný odstín. Hortenzie by měla být vysazována na místech chráněných před silným větrem. Přistání v blízkosti budovy je nežádoucí, protože v tomto případě je možné v zimě mrznout.

Několik dní před výsadbou je místo vykopáno. Půda porostlá plevelem může být předem ošetřena herbicidy za 2 týdny. Zoubkované hortenzie milují lehkou, kyselou půdu, která je bohatá na humus. Netolerují vysoký obsah vápna a popela v zemi, protože snižují kyselost.

V případech, kdy je půda těžká a má špatné složení, je předem zakoupen hotový substrát pro výsadbu v zahradním obchodě. Někteří letní obyvatelé to dělají sami. K tomu se ve stejných poměrech mísí drcená rašelina, rašelina, humus, černá půda a písek.

Pravidla přistání

Přistávací jáma je vyrobena předem. Jeho velikost by měla plně odpovídat velikosti kořenového systému rostliny. Optimální vzdálenost mezi jámami je 1,5 m.

Samotný postup výsadby pilovité odrůdy hortenzie je jednoduchý. Voda se nalije do jámy a umístí se sazenice. Poté je pokryta zeminou nebo předem připraveným substrátem. Pozemek poblíž vysazené rostliny je lehce utlačen a napojen. Nakonec položte vrstvu mulče o tloušťce asi 10 cm, k tomu se používají jehly nebo piliny.

Vroubkovanou odrůdu hortenzie se doporučuje vysazovat na jaře nebo na podzim.

Zalévání a krmení

Většina odrůd hortenzie zúbkovaných potřebuje pravidelné zalévání. Je obzvláště důležité provádět tento postup během horka a sucha. Rostliny jsou napojeny, když půda vysychá v kořenech. Voda by měla mít pokojovou teplotu. Pokud je příliš zima, je třeba ji zahřát. Chlorovaná kapalina by se měla nějakou dobu usazovat. Doporučuje se používání dešťové vody.

Pod keři musíte hnojit dvakrát ročně, nejprve před a poté po odkvětu. Na začátku jara se v kbelíku s vodou rozpustí 20 g močoviny a výsledná kapalina se nalije do hortenzie. Pro každé pouzdro se spotřebují 3 vědra s roztokem. Po skončení kvetení je hortenzie krmena komplexními minerálními hnojivy.

Důležité! Pokud je půda vyčerpaná, v létě můžete navíc krmit keřem. V tomto případě je však důležité to nepřehánět, jinak by se tenké větve mohly zlomit pod tíhou velkého počtu velkých květenství.

Jak stříhat zoubkovanou hortenzii

Nejvhodnějším obdobím ke stříhání rostlin je březen. Výhonky jsou stříhány tak, aby zůstalo 6-12 z nejsilnějších. Zbývající větve jsou zkráceny o několik pupenů (až 5). Prořezávání zoubkované hortenzie na podzim zahrnuje odstranění zvadlých pupenů.

Pouze staré keře potřebují radikální prořezávání. Jsou zkráceny tak, že pahýly vysoké až 8 cm zůstávají nad zemí. Není to nebezpečné a dokonce ani užitečné. Po takovém prořezávání rostou nové mladé výhonky, které bohatě kvetou.

Příprava na zimní hortenzie serrata

Na podzim je třeba keře ošetřit chemickými látkami proti škůdcům hmyzu a všemožným infekcím. Když všechna listí spadne z keře a stane se úplně nahá, měla by být nastříkána 3% roztokem kapaliny Bordeaux. Pokud potřebujete zoubkovanou transplantaci hortenzie, pak to lze provést na podzim.

Většina zoubkovaných odrůd má velmi dobrou mrazuvzdornost, ale i přesto potřebují na zimu přístřeší. Nejprve musíte do díry přidat superfosfát a draselnou sůl. Pak byste měli spojit výhonky do svazku a ohnout je mírně k zemi. Nakonec zakryjte rostlinu dvěma vrstvami spunbondu. Postup je nejlepší provést před zahájením zmrazení.

Reprodukce

Vroubkovaný typ hortenzie může být množen semenem, dělením, vrstvením nebo řízky. Poslední metoda je nejoblíbenější. Řezy jsou obvykle řezány z mladých výhonků mladých keřů. Tradičně se používá střední část výhonků, na kterých nejsou žádné kvetoucí vrcholy a spodní listy.

Aby kořeny rostly rychleji, je řezání umístěno do vody s kořenotvorným prostředkem (jakýmkoli). Pokud to není k dispozici, přidá se do vody med (1 lžička na 250 ml). Pod přístřeškem se vysazují řízky a na jaře se již zakořeněné rostliny přesazují na trvalé místo.

Pro reprodukci vrstvením je vybrán dospělý keř. S nástupem jara, před rozkvětem pupenů, jsou jeho spodní větve přitlačeny k zemi, připnuty a místo kontaktu je posypáno půdou. Na podzim se tyto větve zakoření. Nové rostliny se přesazují na trvalé místo na jaře.

Šíření semen obvykle chovatelé provádějí během experimentů. Vzorky vypěstované ze semenného materiálu často nepřijímají rodičovské vlastnosti.

Řízky jsou spolehlivým a účinným způsobem šíření zoubkované hortenzie

Nemoci a škůdci

Přebytek vápníku v půdě je plný vývoje chlorózy pilovitých listů. Pokud zelená hmota začne žloutnout nebo blednout, je nutné použít listové hnojivo, které obsahuje železo. V tomto případě je důležité okyselit půdu zavedením rašeliny, drcené kůry nebo síranu amonného.

Jedním z nejrozšířenějších škůdců jsou mšice. Hlavními příznaky jeho přítomnosti jsou poškození mladých listů, vývoj houbových chorob. Pokud je počet mšic malý, ničí ho přirození nepřátelé - lacewing a beruška. Proti velké invazi můžete bojovat domácím odvarem. Dělají to takto: 1 kg surového nebo 200 g čerstvých listů kopřivy, heřmánkových květů nebo kořenů pampelišky se zalije vroucí vodou a nechá se vařit po dobu 24 hodin. Pokud to nefunguje, použijte insekticid.

Závěr

Serrata hortenzie je okrasný keř s jemnými květy, který se často stává hlavní ozdobou zahrady. Rostlina není vůbec rozmarná pro podmínky pěstování a péči. S tím se mohou vyrovnat i nezkušení letní obyvatelé. Pokud budete dodržovat základní pravidla zemědělské technologie, rostlina bude po mnoho let potěšena svou krásou.

Recenze serrata hortenzie

Alina Koreneva, 38 let, Voroněž
Pěstuji hortenzie ve své zahradě více než 10 let. Během tohoto období mě rostliny každoročně potěší krásnými a voňavými květenstvími. Líbí se mi skutečnost, že keř je nenáročný a snadno se o něj stará. Aplikuji hnojiva na vlhkou zem, abych nespálil kořeny. Minulý rok jsem použil hnojiva Buiskie. Po nich získaly růžové květenství bohatý modrý odstín. Byl jsem potěšen pouze takovou rozmanitostí.
Anastasia Grudinina, 44 let, Belgorod
Na mém dvoře vždy rostly hortenzie a každý, kdo mě přišel navštívit, vždy obdivoval krásu keřů a příjemnou vůni. Mám několik odrůd, včetně hortenzie serrata. A i když nekvete tak bujně jako zahradní hortenzie, má i další výhody. Mezi nimi je odolnost vůči chladu a nenáročnost. V loňském roce zaútočili mšice na keř. Bylo možné se jí zbavit pomocí Fitovermu. Po ošetření se keř rychle zotavil.

Dát zpětnou vazbu

Zahrada

Květiny

Konstrukce